Zobacz pełną wersję : Aparat dla rodziców (mających jakieś tam pojęcie) - do +/- 1000 zł
Witam drogich nikoniarzy...
Dawno mnie tu nie było :) a tu takie zmiany (w wyglądzie)...
Ale do rzeczy...
Rodzice poprosili mnie o poradę co do zakupu jakiegoś niedrogiego aparatu na wakacje.
Czy moglibyście polecić jakiś UŻYWANY sprzęt tak do +/- 1000 zł?
Chcieli kompakt, ale tak im tego za mocno nie polecałem, myśląc, że doradzę im jakiegoś bezlusterkowca.
Niestety, ojciec stwierdził, że mimo iż bezlusterkowiec duży nie jest, to i tak za duży do "damskiej torebki" naszej mamy.
Aparat typowo "od święta" - na wakacje, na wyjazdy itp. więc raczej więcej czasu przeleży w szufladzie niż "w działaniu".
Co teraz warto kupić, czym się zainteresować?
Ojciec jakoś przekonany jest do Olympusa XZ-2 (mieliśmy kiedyś Olympusa C5060 i był z niego bardzo zadowolony) i tak mu chyba zaufanie do tej marki zostało..., ja natomiast skierowałem swoją uwagę na produkt marki Sony lub Fuji (oczywiście UŻYWANE).
Co gorsze, ojciec "ma" jakieś pojęcie o fotografii, wie co to bokeh i strasznie lubi małą głębie ostrości.
Wiem, że w kompakcie trochę ciężej uzyskać ten efekt ze względu na wielkość matrycy, jednakże oglądając sample, da się to w jakimś stopniu uzyskać.
Budżet niestety mocno ograniczony - +/- 1000 zł, ale pewnie te 200-400 zł dało by radę jeszcze wyskubać (ale nie więcej, więc proszę, nie proponujcie sprzętu za 2k).
Będę Wam bardzo wdzięczny za pomoc.
Z góry dziękuję i pozdr.
<| MICHAŁ |>
02-05-2016, 05:27
RX-100
jeśli zwykły kompakt mógłby być ok, to taki z 1" matrycą - tym bardziej.
Lepszy będzie od np.: Fuji X20?
Robiłem porównanie na optyczne i tej Fuji niby trochę lepiej wypadł:
https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t35.0-12/13147913_1018692904862602_206760726_o.png?oh=c0c5d 8b2ccfb7e2d4ed8f6026e69ade5&oe=5729D2DD
Tyle, że czym innym testy, a czym innym praktyka.
stachmuszel
02-05-2016, 09:47
Miałem fuji x10 (obrazek taki sam jak x20), olympusa xz2, Sony rx100 mk1, Canon g7x, nikon p6000, nikon p7100, nikon p300 i wiele innych. Canon z nich najlepszy, najlepszy tryb auto, fantastyczny jpg. Później rx100, również tryb auto bardzo dobry, bardzo dobry JPG. Xz2 i x20 to aparaty dla nie używających trybów automatycznych. Imho rx100 będzie najlepszym wyborem dla rodziców. Cena lekko wyższa, ale warta wydania. Jakość fotek porównywalna do amatorskich DSLR. W przypadku g7x i rx100 szczęki szukałem na ziemi;-)
zobacz to
http://www.e-fotojoker.pl/aparat-panasonic-dmc-gm1-12-32-keg-s-cyf-80040779-007
<| MICHAŁ |>
02-05-2016, 13:51
W przypadku g7x i rx100 szczęki szukałem na ziemi;-)
Mini, rzuć okiem na te zdjęcia (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=209107&page=39&p=3678182&viewfull=1#post3678182).
Wcześniej ich nie widziałem, ale są fajne i chyba potwierdzają, że rx100 to dobry wybór
Aparat dla rodziców powinien mieć dobry AF bo jak wiadomo dzieci trudno się "foci" ;)
Ja ostatnio zakupiłem rx100 iv. Miałem kupować 3jke ale slowmo i slog2 mnie skusił i szarpnąłem się na 4rke. Zalety: rozmiar, wizjer, filtr ND, mega tryb filmowania, slowmo, jakość JPG i filmów super. Wady: cena :(, brak ekranu dotykowego i tragiczne menu - żeby coś ustawić to trzeba ostro kopać w menu. Kupiłem to żeby robić zdjęcia dzieciakom i zabierać ze sobą na spacery i takie tam gdzie nie chce się targać lustrzanki. Myślałem o bezlustrach ale to kolejne inwestycje w szkła imo bez sensu. Polecam.
Dzięki. Brzmi ciekawie , ale nie ten budżet... Zostaje polować na 1'ke.
Ja wziąłem na 20 rat 0% i fakturę na firmę więc ból rozłożyłem w ratach, odliczę VAT i wrzucę w koszty :) a jeszcze jedno - rx100 ma takie same baterie jak Sony Action Cam wiec jako posiadacz SAC się ucieszyłem bo zapas baterii i ładowarka pasuje do jednego i drugiego :)
Tutaj samojebka na 1.8 prosto z aparatu. Dla mnie jakość rewelacja. Ma też NFC - posiadacze smartfonów z Andkiem i NFC mają super bo wystarczy telefonem dotknąć aparatu i fota jest na smartfonie.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/0064ea2f8d707ede6d1e7307a5077cd9-1.jpg
źródło (http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160504/0064ea2f8d707ede6d1e7307a5077cd9.jpg)
https://vimeo.com/165281487
A tutaj slowmo :)
Strasznie widać migotanie
Wiem, ale odbiera to przyjemność z oglądania
Jeszcze jedno pytanie - ojciec poczytał trochę postów (również tu na forum) i myśli jeszcze o LX7. Myślicie że będzie lepszy / gorszy od rx100?
Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
Jeszcze jedno pytanie - ojciec poczytał trochę postów (również tu na forum) i myśli jeszcze o LX7. Myślicie że będzie lepszy / gorszy od rx100?
Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
Panasonic Lumix DMC-LX7 nie ma startu do 1 calowych matryc w Sony RX100 i Canonie G7X.
Jeśli ma być trochę taniej, to może Panasonic DMC-GM1K + 12-32mm. Jest w paru miejscach w korzystnej cenie.
Na początku Bóg stworzył Sony A6000. Później były jakieś tam aparaty w cenie do 1300 zł ale to już nie było to samo :)
Na początku Bóg stworzył Sony A6000. Później były jakieś tam aparaty w cenie do 1300 zł ale to już nie było to samo :)
Hehe, jak Pan Bóg stworzył aparat fotograficzny, to Sony jeszcze nie wiedziało że będzie stworzone. A jak juz zostało stworzone, to do głowy mu nie przyszło, że będzie robiło aparaty foto. :D
Czyli LX7 nie brać pod uwagę ?
Ojciec chyba przeczytał że ma lepsze światło i zoom (nie wiem, nie czytałem o nim zbytnio) i stąd pytanie.
Co mu w rx100 I trochę nie pasuje, to że nie ma stałego światła na całym zakresie, ale czy to ma rzeczywiście takie znaczenie? Może jeszcze będę szukał rx100 II ale raczej mało prawdopodobne żeby znaleźć go za ok. 1500 zł...
stachmuszel
06-05-2016, 14:10
Mini, ale RX100 mk2 ma taki sam obiektyw jak mk1, różnią się nowszą matrycą i sankami na lampę. 1'' matryca w RX100 mk1 rekompensuje f=4,9 na długim końcu. Najczęściej dłuższych ogniskowych używamy w warunkach plenerowych, czyli tam gdzie jest światło.
Mówiąc o mkII ojcu bardziej zależy na odchylanym ekranie (którego użyje 2 razy w roku).
Krzysztof_BB
06-05-2016, 16:31
Co do LX7 to świetny wakacyjny pstrykacz.
Nie wszystkie kompakty dysponują zakresem 24 mm a do tego większość z nich obcina kadr przy zmianie proporcji z 4/3 na 16/9.
LX7 tego nie robi ma multi aspect i dodatkowo widać szerzej w proporcjach 3:2 i 16:9.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/lodowieclatem-1.jpg
źródło (http://img3.garnek.pl/a.garnek.pl/027/546/27546613_800.0.jpg/lodowiec-latem.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/zamek-1.jpg
źródło (http://img3.garnek.pl/a.garnek.pl/027/546/27546612_800.0.jpg/zamek.jpg)
Ale skoro ojciec lubi małą głębię ostrości kup mu Samsunga NX ze stałką 30/F2. Niczego lepszego w tej kwocie nie dostaniesz.
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/oczka-1.jpg
źródło (http://img2.garnek.pl/a.garnek.pl/023/690/23690447_800.0.jpg/oczka.jpg)
Pytanie od ojca - gdyż chyba padnie na RX100.
Czy w kompakcie da jakoś radę sprawdzić, ile zdjęć zrobił (tak realnie, bo zmienić nazwę pliku to można pewnie samemu)?
Wiem, że to nie lustrzanka i nie ma "klapnięć lustra" ale może jest jakaś opcja żeby to sprawdzić.
Jeszcze jedno pytanie, bo ojciec chyba postanowił trochę więcej wydać.... :p
Mając do wyboru nowy RX100 MI a Canon G7X - który wybrać?
Jeszcze jedno pytanie, bo ojciec chyba postanowił trochę więcej wydać.... :p
Mając do wyboru nowy RX100 MI a Canon G7X - który wybrać?
Z Canonem G7X moze się mierzyć dopiero Sony RX100 Mk3.Wersja Mk1 ma słabszy obiektyw, czyli ekwiwalent ogn.28-100 f:1, 8-4, 9. Canon G7x 24-100 f:1, 8-2, 8
Czyli w tym przypadku Canon będzie lepszym wyborem?
Bo już głupieje (jak zwykle przy wyborze aparatu :p).
Czyli w tym przypadku Canon będzie lepszym wyborem?
Bo już głupieje (jak zwykle przy wyborze aparatu :p).
Tak Canon będzie lepszym wyborem. Miałem oba:-)
Krzysztof_BB
17-05-2016, 10:31
Tak Canon będzie lepszym wyborem. Miałem oba:-)
Pojęcie względne - obydwa polegną z LX7 w trybie macro:-D
Niech ojciec zobaczy to:
http://www.cameralabs.com/reviews/Panasonic_Lumix_DMC_LX7/index.shtml
Pojęcie względne - obydwa polegną z LX7 w trybie macro:-D
Niech ojciec zobaczy to:
http://www.cameralabs.com/reviews/Panasonic_Lumix_DMC_LX7/index.shtml
W tym porównaniu nie ma Canona G7x z jasnym obiektywem 24-100 f:1,8-2,8
G7X mistrzem makro nie jest, ale da się nim zrobić zdjęcie z bliska, jak na przykładzie poniżej. Wiało jak diabli to nie udało mi się zrobić bliżej.
http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_2959c_zpspajce0vr.jpg
źródło (http://i1038.photobucket.com/albums/a462/wolkanka/IMG_2959c_zpspajce0vr.jpg)
Grzegory
17-05-2016, 13:48
Tu masz ciekawe porównanie Lx7 i G7x http://www.dpreview.com/forums/thread/3868977#forum-post-56106035 . Lx7 w pomieszczeniach mocniej szumi mniej szczegółów ale makro zdecydowanie lepsze, G7x świetny bokeh jak na kompakt, zdecydowanie więcej szczegółów i mniej szumi. Jesteś już blisko ceny panasonica Gx7.
Tu masz ciekawe porównanie Lx7 i G7x http://www.dpreview.com/forums/thread/3868977#forum-post-56106035 . Lx7 w pomieszczeniach mocniej szumi mniej szczegółów ale makro zdecydowanie lepsze, G7x świetny bokeh jak na kompakt, zdecydowanie więcej szczegółów i mniej szumi. Jesteś już blisko ceny panasonica Gx7.
Gdzie tam są sample makro, bo nie mogę znaleźć?
Grzegory
17-05-2016, 16:02
Tam akurat macro nie ma. Tu jak widzisz Lx7 macro mnóstwo https://www.flickr.com/search/?text=panasonic%20Lx7%20macro, a G7x niewiele https://www.flickr.com/search/?text=canon%20G7x%20macro.
<| MICHAŁ |>
17-05-2016, 16:19
Bo już głupieje (jak zwykle przy wyborze aparatu :p).
Sam sobie zgotowałeś ten los.
Przecież od dawna wiadomo, że każde pytanie o wybór aparatu, o ile odpowiedź nie jest oczywista, musi skończyć się bólem głowy.
współczuję :)
Grzegory
17-05-2016, 16:50
Sam sobie zgotowałeś ten los.
Przecież od dawna wiadomo, że każde pytanie o wybór aparatu, o ile odpowiedź nie jest oczywista, musi skończyć się bólem głowy.
współczuję :)
Ja też.:mrgreen:
Szczególnie że to aparat nie dla mnie, a jak coś będzie nie tak, to na kim psy będą wieszać... :p
hostman22
17-05-2016, 18:14
najlepszy aparat dla rodziców to taki co ma 3 tryby i jak najmniej guzików :mrgreen:
najlepszy aparat dla rodziców to taki co ma 3 tryby i jak najmniej guzików :mrgreen:
Przypominam, że fotografię wynaleziono na długo przed tym jak się urodził czyjkolwiek żyjący rodzic. :)
Grzegory
17-05-2016, 19:33
Lx7 nowego już raczej nie znajdziesz, a może Olympus PEN E-PL7 14-42mm EZ czy Stylus 1s.
Krzysztof_BB
18-05-2016, 15:17
Lx7 nowego już raczej nie znajdziesz,
W euro rtv leży nówka na półce za 13xx PLN.
Wybór jest prosty jeżeli się wie do czego to ma być - przynajmniej w większości przypadków.
Aparatu do wszystkiego nie ma i nie będzie- trzeba mieć minimum 3 różne aparaty i jeszcze trochę obiektywów.
LX-7 to aparat kompaktowy premium z zakresem 24-90/F1,4-F2,3 - przeliczając ekwiwalent GO F8-F11 - a więc podobnie jak w obiektywie kitowym systemu micro 4/3 przy czym jak widać zakres jest szerszy i jest w bonusie macro.
W przeciwieństwie do Sony RX100 Mk1 można go rozbudować o tulejki konwertery wide/tele/macro stosować filtry, używać dodatkowy flash lub porządny opcjonalny wizjer.
Ma świetny AF, metalowy korpus i mnóstwo funkcji dla użytkowników zaawansowanych przy czym może być też prosty w obsłudze niczym zwykłą małpka - do tego bardzo dobrze filmuje w Full HD (1080/50p).
Canon G7X też wart uwagi jednak cena rośnie a miało być 1000 PLN...
Trzeba ustalić tematykę zdjęć wymagania co do kontroli głębi ostrości, wymaganej jakości bokeh, szybkości AF, szybkości migawki jakiej będziesz używać
(Np. do zdjęć w ruchu trzeba zakładać krótkie czasy migawki a to w konsekwencji zmusza do otwierania przysłony lub podnoszenia ISO co sprzyja podbiciu szumów).
To są często sprawy nie idące w parze wiec trzeba iść na kompromis.
To tak jak z samochodami wyścigowymi - na wyścigi F1 bierzemy bolid F1 a na rajdy WRC rajdówkę - jedno z drugim nie ma szans w wybranym środowisku przy założeniu podobnych umiejętności kierowców.
W euro rtv leży nówka na półce za 13xx PLN.
Wybór jest prosty jeżeli się wie do czego to ma być - przynajmniej w większości przypadków.
Aparatu do wszystkiego nie ma i nie będzie- trzeba mieć minimum 3 różne aparaty i jeszcze trochę obiektywów.
LX-7 to aparat kompaktowy premium z zakresem 24-90/F1,4-F2,3 - przeliczając ekwiwalent GO F8-F11 - a więc podobnie jak w obiektywie kitowym systemu micro 4/3 przy czym jak widać zakres jest szerszy i jest w bonusie macro.
W przeciwieństwie do Sony RX100 Mk1 można go rozbudować o tulejki konwertery wide/tele/macro stosować filtry, używać dodatkowy flash lub porządny opcjonalny wizjer.
Ma świetny AF, metalowy korpus i mnóstwo funkcji dla użytkowników zaawansowanych przy czym może być też prosty w obsłudze niczym zwykłą małpka - do tego bardzo dobrze filmuje w Full HD (1080/50p).
Canon G7X też wart uwagi jednak cena rośnie a miało być 1000 PLN...
Trzeba ustalić tematykę zdjęć wymagania co do kontroli głębi ostrości, wymaganej jakości bokeh, szybkości AF, szybkości migawki jakiej będziesz używać
(Np. do zdjęć w ruchu trzeba zakładać krótkie czasy migawki a to w konsekwencji zmusza do otwierania przysłony lub podnoszenia ISO co sprzyja podbiciu szumów).
To są często sprawy nie idące w parze wiec trzeba iść na kompromis.
To tak jak z samochodami wyścigowymi - na wyścigi F1 bierzemy bolid F1 a na rajdy WRC rajdówkę - jedno z drugim nie ma szans w wybranym środowisku przy założeniu podobnych umiejętności kierowców.
Kiedyś kupiłem sobie do Canona A710IS, tulejki, przejściówki, filtry, nasadki, nawet obiektywy z odwrotnym mocowaniem. I...raz się pobawiłem i koniec. Kompakt to nie lustrzanka i nie ma co szaleć z dodatkami. Zaleta to kompaktowość. Nie ma aparatu do wszystkiego i każdym można w odpowiednich warunkach robić świetne zdjęcia. To oczywiste. Ale są w tej układance pewne twarde dane i tak większa matryca w przypadku Canona G7x daje większe szanse na udane zdjęcie w trudniejszych warunkach od matryc typu 1/2,5" czy nawet 1/1,7" jak to ma miejsce w Lx7. Przy wyborze w tym roku aparatu zatrzymałem się na matrycy 1" i G7x, chociaż tęsknym okiem zerkałem na 4/3, czy APSC. W wymienne obiektywy nie chciałem się już pchać, bo bym ugrzązł na dobre, a z kolei kompakty z większą matrycą są jednak większe. Zatrzymałem się na G7x i nie żałuję. Zatrudniłem go nawet teraz do reprodukowania slajdów i filmów i efekty całkiem całkiem, na razie mogę sobie odpuścić kupno skanera do materiałów transparentnych. :)
Krzysztof_BB
18-05-2016, 16:12
Kiedyś kupiłem sobie do Canona A710IS, tulejki, przejściówki, filtry, nasadki, nawet obiektywy z odwrotnym mocowaniem. I...raz się pobawiłem i koniec. Kompakt to nie lustrzanka i nie ma co szaleć z dodatkami.
Jeżeli to jedyny posiadany aparat to w ramach hobby można a nawet należy "szaleć" z dodatkami.
Jeżeli będziesz potrzebował sfotografować co ma mrówka między nogami to poradzisz sobie tym Canonem bez tych dodatków?
A jeżeli pojedziesz zna wycieczkę i w znacznej odległości dojrzysz coś ciekawego to co?
Matryca 1" gwarantuje Ci uzyskanie lepszych zdjęć? Wątpię.
Sama matryca bez optyki niewiele znaczy.
Jeżeli to jedyny posiadany aparat to w ramach hobby można a nawet należy "szaleć" z dodatkami.
Jeżeli będziesz potrzebował sfotografować co ma mrówka między nogami to poradzisz sobie tym Canonem bez tych dodatków?
A jeżeli pojedziesz zna wycieczkę i w znacznej odległości dojrzysz coś ciekawego to co?
Matryca 1" gwarantuje Ci uzyskanie lepszych zdjęć? Wątpię.
Sama matryca bez optyki niewiele znaczy.
Miałem dodatki i leżały w szufladzie nie wykorzystywane. Ja już fotografowałem co ma mrówka między nogami i już wiem. ;) Co do optyki to G7x ma całkiem niezłą i w połączeniu z matrycą 1" ma większe szansę od Lx7. A że można szaleć z dodatkami i mieć z tego niezłą frajdę to się zgadza. Gorzej jak frajda jest z samego zakupu, kasa znika, a chęci do wykorzystania brak. ;) Ale to nie jest uniwersalny wniosek jakby co. :)
Krzysztof_BB
19-05-2016, 09:23
Miałem na myśli nie kwestie techniczne mtf itp. tylko wachlarz zastosowań. Jest oczywiste, ze wielu ludziom wystarczy samrtfon ze stałką innym zoom 3x ale są też tacy którzy potrzebują rybiego oka tele 600 mm portretówek, szerokiego kąta itd.
Taki kompakt jest zamknięty na dzień dobry a w podobnej cenie można kupić bezlusterkowca z matrycą 20-28 MP DX i nie mieć takich ograniczeń - pierwszy lepszy przykład np. Canon EOS-M kosztuje ca 1500 PLN.
Inna jest strategia jeżeli jest to sprzęt dodatkowy takie uzupełnienie a inna jeżeli ma służyć do wielu celów.
Dlatego stwierdzenie pytającego "bezlusterkowiec odpada" bardzo mnie dziwi.
Jeżeli już o matrycy 1" mowa to przecież jest Nikon 1 w kilku wersjach korpusów - można zapiąć wiele szkieł do tego maleństwa.
Grzegory
19-05-2016, 10:20
Co się tak bezlustra boisz, nie musisz przecież kupować drogich obiektywów. Spadła cena panasonica GM1 12-32 w joker jest za 12xx,-. Mniej szumi niż canon G7x, większa matryca http://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=canon_g9x&attr13_1=panasonic_dmclx7&attr13_2=oly_xz2&attr13_3=panasonic_dmcgm1&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr171_2=off&normalization=full&widget=1&x=-0.21697657389901917&y=-0.6214868573382083
Ale tu nie chodzi o "strach" czy coś, tylko o rozmiar.
Ten aparat ma się zmieścić do torebki mojej mamy...
I jeszcze pytanie - czy kompakty też miewają problemy z FF/BF?
Bo ojciec coś przeczytał odnośnie Canona i już marudzi, że go nie weźmie :p (tyle że to może spotkać każdy aparat - tak mi się zdaje).
Ale tu nie chodzi o "strach" czy coś, tylko o rozmiar.
Ten aparat ma się zmieścić do torebki mojej mamy...
I jeszcze pytanie - czy kompakty też miewają problemy z FF/BF?
Bo ojciec coś przeczytał odnośnie Canona i już marudzi, że go nie weźmie :p (tyle że to może spotkać każdy aparat - tak mi się zdaje).
Nie ma czegoś takiego jak FF/BF. Może być nie trafiona ostrość z powodu dużego pola ostrzenia, nawet mała ramka może nie być dość precyzyjna, taka uroda ostrzenia na podstawie kontrastu. Trzeba nabrać wprawy gdzie kierować ramkę. Tu przydatne (mówię o G7X) jest fiksowanie ostrości na dany punkt definiowanym przyciskiem, u siebie ustawiłem na przycisk "Ring Funkc" i można się spokojnie zająć kadrowaniem.
Pozwolisz że zacytuję dwie wypowiedzi z forum marki Canon:
"Cześć. G7x mam od niedawna. Trochę się zdołowałem. Na szerokim kącie aparat ostrzy za punktem. WTF? Serwis??"
i drugi
"Aparat świetny.Tylko ma problemy w makro pod kątem ostrzy za punktem .Sprawdzałem 4 szt wszystkie ostrzyły za punktem.".
Czy to możliwe, że 5 szt. było jakiś uszkodzonych czy jak...
Pozwolisz że zacytuję dwie wypowiedzi z forum marki Canon:
"Cześć. G7x mam od niedawna. Trochę się zdołowałem. Na szerokim kącie aparat ostrzy za punktem. WTF? Serwis??"
i drugi
"Aparat świetny.Tylko ma problemy w makro pod kątem ostrzy za punktem .Sprawdzałem 4 szt wszystkie ostrzyły za punktem.".
Czy to możliwe, że 5 szt. było jakiś uszkodzonych czy jak...
Pytanie za jakim punktem? Ramka nawet mała obejmuje dość duży obszar. Robiłem test na linijce i ostrzyło jak trzeba. :) Do zdjęć ludzi może korzystniej będzie skorzystać z opcji AiAf twarzy. Nigdy z tego nie korzystałem w żadnym aparacie, dopiero od niedawna próbuję.
Miałem na myśli nie kwestie techniczne mtf itp. tylko wachlarz zastosowań. Jest oczywiste, ze wielu ludziom wystarczy samrtfon ze stałką innym zoom 3x ale są też tacy którzy potrzebują rybiego oka tele 600 mm portretówek, szerokiego kąta itd.
Taki kompakt jest zamknięty na dzień dobry a w podobnej cenie można kupić bezlusterkowca z matrycą 20-28 MP DX i nie mieć takich ograniczeń - pierwszy lepszy przykład np. Canon EOS-M kosztuje ca 1500 PLN.
Inna jest strategia jeżeli jest to sprzęt dodatkowy takie uzupełnienie a inna jeżeli ma służyć do wielu celów.
Dlatego stwierdzenie pytającego "bezlusterkowiec odpada" bardzo mnie dziwi.
Jeżeli już o matrycy 1" mowa to przecież jest Nikon 1 w kilku wersjach korpusów - można zapiąć wiele szkieł do tego maleństwa.
I ta zamkniętość jest dla niektórych zaletą. Czemu nie przychodzi do głowy niektórym, że są ludzie,co się już w życiu nafotografowali, zaglądali między nogi żabom, mrówkom i w facjatę księżyca. a teraz potrzebują aparatu małego-dobrego-uniwersalnego coś jak G7X. ;) Na dzień dobry kosztuje nie mało, ale jest spokój, dużo więcej na niego się nie wyda. Ja wymigałem się na dodatki kwotą ok. 500zł. I już koniec! więcej kasy nie wydam. :)
Krzysztof_BB
20-05-2016, 12:55
Juriko OK masz takie nie inne potrzeby a raczej ich brak więc Tobie wystarczy ale nie wiem jednak czy można to samo zakładać wobec innych?
Mi się wydaje, że amator używa aparatu w przeróżnych sytuacjach i często mu się zdarza że potrzebuje zrobić zdjęcie z bardzo bliskiej odległości,
Poniżej taki banalny przykład fotki z 5 cm (bez cropa pełny zmniejszony kadr) :
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/rybka-1.jpg
źródło (http://img4.garnek.pl/a.garnek.pl/031/401/31401057_800.0.jpg/rybka.jpg)
Inny przykład ze spacerku:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/jesien-1.jpg
źródło (http://img3.garnek.pl/a.garnek.pl/031/401/31401053_800.0.jpg/jesien.jpg)
a tu inny z muzeum bo czasem chcemy zrobić tylko zbliżony fragment:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/oldtimer-1.jpg
źródło (http://img4.garnek.pl/a.garnek.pl/031/401/31401055_800.0.jpg/oldtimer.jpg)
Juriko OK masz takie nie inne potrzeby a raczej ich brak więc Tobie wystarczy ale nie wiem jednak czy można to samo zakładać wobec innych?
Mi się wydaje, że amator używa aparatu w przeróżnych sytuacjach i często mu się zdarza że potrzebuje zrobić zdjęcie z bardzo bliskiej odległości,
Zdaje się że w wątku nie chodzi o to czy ja mam brak, staram się dostosować do potrzeb pytającego i wyraźnie widać, że gość nie celuje w te rejony o których piszesz.
Takie zdjęcia które zaprezentowałeś swobodnie zrobię Canonem G7x bez żadnych dodatków. :)
Coś mi się zdaje, że skończy się na tym, że wezmę D700 na wyjazd, bo stary czyta i coraz gorzej nic nie wie. Dla mnie w tej chwili i tak jest już tylko jedna opcja G7x - bo RX100m3 jest już zdecydowanie za drogi, a innych alternatyw nie widzę...
Po raz enty pytałem się o bezlusterkowca ale ewidentnie odpowiedź brzmi "nie".
Coś mi się zdaje, że skończy się na tym, że wezmę D700 na wyjazd, bo stary czyta i coraz gorzej nic nie wie. Dla mnie w tej chwili i tak jest już tylko jedna opcja G7x - bo RX100m3 jest już zdecydowanie za drogi, a innych alternatyw nie widzę...
Po raz enty pytałem się o bezlusterkowca ale ewidentnie odpowiedź brzmi "nie".
Chce mieć wizjer niech bierze RX100 m3, bez wizjera G7x, poza tym różnice są aptekarskie i niekoniecznie na korzyść Sony. Sony ma węższy zakres ogniskowych od góry (24-70) i szybciej ciemnieje wraz ze wzrostem ogniskowej. Cena nówki ok. 3tys.zł o 1 tys.zł więcej od G7x, sporo.
Krzysztof_BB
20-05-2016, 15:34
Zdaje się że w wątku nie chodzi o to czy ja mam brak, staram się dostosować do potrzeb pytającego i wyraźnie widać, że gość nie celuje w te rejony o których piszesz.
Takie zdjęcia które zaprezentowałeś swobodnie zrobię Canonem G7x bez żadnych dodatków. :)
Poczytałem przy kawce to:
http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_PowerShot_G7X/index.shtml
takie porównanie do Sony RX100 mk3
Wygląda na to że masz rację G7X jest lepszym wyborem widzę, że ma lepsze macro odo poprzedników - niemniej w wyższej cenie a na początku budżet wynosił 1000 PLN...
- - - - kolejny post - - - - - -
Coś mi się zdaje, że skończy się na tym, że wezmę D700 na wyjazd, bo stary czyta i coraz gorzej nic nie wie. Dla mnie w tej chwili i tak jest już tylko jedna opcja G7x - bo RX100m3 jest już zdecydowanie za drogi, a innych alternatyw nie widzę...
Po raz enty pytałem się o bezlusterkowca ale ewidentnie odpowiedź brzmi "nie".
G7X nie jest zły tylko ciut drogi.
Nie wiem też jak wygląda w tym aparacie szybkość AF.
Dlatego bezlusterkowca bym rozważał no ale jak nie to nie.
Dziękuję wszystkim za pomoc.
Aparat już zakupiony, odebrany...
Wygląda że jest w stanie bdb, praktycznie nie widzę śladów użytkowania.
Kupiony w październiku ubiegłego roku w media m i jest komplet dokumentów.
Zapłaciliśmy za niego 1200 zł w tym gratis karta SD (SanDisk ultra 16 gb) - więc xhuba dobra okazja...
Teraz muszę poszukać jakiegoś pokrowca na niego i gdzieś widziałem taki grip do trzymania...
Jeszcze raz dziękuję.
Grzegory
22-05-2016, 17:30
G7x za 1200zł ?
G7x za 1200zł ?
Tak, znalazłem na OLX i skontaktowałem się ze sprzedającym.
W zestawie była karta SD 16 GB (srebrna ULTRA).
Teraz muszę rozejrzeć się za zapasową baterią (cena oryginału mnie trochę przeraziła) i jakąś drugą kartą pamięci (nie wiem, ile zdjęć wchodzi na 16 GB).
Pewnie jeszcze coś ochronnego na LCD by się przydało...
Pokrowiec mam jakiś stary - Case Logic, wiec sobie odpuszczę.
Mortisek
22-05-2016, 19:42
Co wam z tą ochronką na LCD?
Mam i cyfrę (Fuji S1) i Lustro już dłuższy czas, .... wiele przeszły, a na ekranach żadnej ryski. Musiałbyś chyba celowo nożem po tym jeździć by owe ekraniki zarysować.
Wiesz, mi już kiedyś GGS na D700 uratował ekran.
Od tamtej pory nie kombinuje i zakładam ochronę na wyświetlacz od razu po zakupie... ale to ja, ojciec zrobi co chce.
Co wam z tą ochronką na LCD?
Mam i cyfrę (Fuji S1) i Lustro już dłuższy czas, .... wiele przeszły, a na ekranach żadnej ryski. Musiałbyś chyba celowo nożem po tym jeździć by owe ekraniki zarysować.
Założyłem pierwszy raz szkło ochronne na ekran G7x nie jako ochronę przed zarysowaniem, lecz przed przypadkowym uderzeniem, co w przypadku dużego ruchomego ekranu jest prawdopodobne.
A czego używasz na ekran?
Jestem "zwolennikiem" firmy 3mk jeśli chodzi o folie itp. ale na ten model z tego co widzę nie mają.
Takie szkiełko (http://allegro.pl/canon-powershot-g7-x-g7x-szklo-hartowane-9h-2-5d-i6033457127.html)
Ok, trochę robię OT, ale nie chcę już nowych wątków zakładać (choć mógłbym pisać w wątku o G7X...)
Jaką kartę warto kupić, żeby nie przesadzić, a nie odczuć jakiś "lagów" przy filmowaniu (bo to tu głównie wykorzystana zostanie ta szybkość)?
45/60/90mb na s?
Co do marek - to tu raczej mam już z góry założone - Sandisk, Lexar, ew. Samsung.
Pozdr.
Archibald6803
22-05-2016, 23:34
45 wystarczy
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.