PDA

Zobacz pełną wersję : cicha migawka



bogdi64
30-04-2016, 14:44
czy któryś z Canon, Sony, Pentax ma opcję cichej elektronicznej migawki i współpracował by z TYM obiektywem ?

http://www.sigma-foto.pl/sigma-17-50-f2-8-ex-dc-os-hsm,637,pr.html

GonzoG
01-05-2016, 04:03
Chyba żadna lustrzanka nie ma migawki elektronicznej.

Najcichsze będą Sony SLT, to tam nie ma ruchu lustra.

bogdi64
01-05-2016, 11:54
jestem w kropce, aby nie powiedzieć w d...ie, przecież "dzisiaj" elektroniczna migawka to zabieg softu, widocznie jestem "nietypowy" skoro się tego nie stosuje :(
Szukam dalej bezgłośnego aparatu za rozsądne pieniądze (używany bardzo okazyjnie), aktualnie mam fuji x30 i nikon 1, ale potrzebował bym troszkę wyższego iso i troszkę lepszej jakości, więc ....
fuji - ma tą opcję, ale koszt jasnej optyki powala
panasonic - ma też tą opcje, ale nie stosuje stabilizacji w korpusie - odpada
olympus - ma stabilizację we wszystkich korpusach, ale z cichą migawką ceny zaczynają się od 3 tyś (plus w przypadku panasonica i olympusa optyka 2100 zł - sigmy stałki bez stabilizacji) robi się ponad 5 tyś

dlatego pomyślałem o sony, pentax, canon aby do nich kupić sigmę (robią z tym bagnetem), niestety nie znalazłem strony, które by te modele wyszczególniły, nawet w opisach to jest pomijane, szukam dalej, to może być bezlusterkowiec, abym tylko podpiął tą sigmę

d90
01-05-2016, 15:24
Mam epl5 i a6k. Dźwięk migawki nie jest jakis szczegolnie głośny.
Ale słyszę jak strzela.
Chyba w olku ciszej. W kościele na koncercie jak focilem (bo malutki a iso niezle), nikt uwagi nie zwracał nawet pomiędzy piosenkami na dźwięk migawki.
A cisza zupełna była...

Do d700 nie ma porównania...bo ten (d700) to ptaki spłoszyć potrafi hehe:)

PiKa
01-05-2016, 15:42
Czy D750 nie ma elektronicznej migawki?

Co do koncertu w kościele, to byłem na takich koncertach dwa razy, krew mnie zalewała jak słyszałem te migawki, powinni ich wszystkich zamknąć, ukrzyżować i ściąć.

GonzoG
01-05-2016, 18:30
Migawka elektroniczna to nie jest kwestia softu. Matryca musi też taka możliwość posiadać, a przy matrycach CMOS, to nie jest proste, jeśli chce się jeszcze zredukowany efek rolling-shutter.
Z Sony tylko A7s mają migawkę elektroniczną, mino, że wszystkie A7 mają hybrydową.

bogdi64
01-05-2016, 19:38
GonzoG - seria nikona 1 nikon a, panasonic wszystkie nowe modele, olympus wyższe modele mają i niektóre fuji ... skoro jest opcja filmowania, czyli mechanika zostaje zablokowana to nie wiem jaki problem aby mogła być naświetlana klatka, skoro inne firmy to robią ?

And.N
01-05-2016, 20:06
jestem w kropce, aby nie powiedzieć w d...ie, przecież "dzisiaj" elektroniczna migawka to zabieg softu, widocznie jestem "nietypowy" skoro się tego nie stosuje :(
Szukam dalej bezgłośnego aparatu za rozsądne pieniądze (używany bardzo okazyjnie), aktualnie mam fuji x30 i nikon 1, ale potrzebował bym troszkę wyższego iso i troszkę lepszej jakości, więc ....
fuji - ma tą opcję, ale koszt jasnej optyki powala
panasonic - ma też tą opcje, ale nie stosuje stabilizacji w korpusie - odpada...
Panasonik zdaje się też stosuje stabilizacje w korpusie. W starszym modelu GX7 na pewno. W nowszym GX8 też, dodatkowo potrafi połączyć stabilizację w korpusie z tą w obiektywie zwiększając ogólną skuteczność IS. Model GX7 tego zdaje sie nie potrafi, ale chyba można wybrać, która ma być zastosowana. Ta w korpusie (matrycy) czy ta w obiektywie. GX8 ma też nowszą matrycę 20 Mpix, GX7 - 16 Mpix. Podejrzewam, że ISO 3200 będzie w pełni użyteczne (w obydwu, w GX8 może i więcej)

conio
01-05-2016, 20:51
GonzoG - seria nikona 1 nikon a, panasonic wszystkie nowe modele, olympus wyższe modele mają i niektóre fuji ... skoro jest opcja filmowania, czyli mechanika zostaje zablokowana to nie wiem jaki problem aby mogła być naświetlana klatka, skoro inne firmy to robią ?

Widzisz, wszystko zależy od tego ile producent chce skasować za "feature". A niektórzy dają w gratisie...
Trudno będzie coś znaleźć.
A jakiego masz N1? Nowsze matryce (od J5) lepiej dają radę na wyższym iso, ale wiadomo, że np. APSC nie dogonią.

ksh
01-05-2016, 21:11
Samsung NX500 dopiero na zmodyfikowanym sofcie ma pełną elektroniczną migawkę.

ekajana
02-05-2016, 11:12
No właśnie, ciekawe czy kiedyś w NX500 wypróbuję ten hakerski soft... Na razie jadę na hybrydowej i w głośności poprawy właściwie nie ma. Zaś pentax od modelu K-7 ma tak ciche lustro i migawkę, że włąsciwie nie ma potrzeby wyciszać. Mam K-5 i to jest miłe dla ucha mlaśnięcie. Za to w Sony RX100 jadę na w pełni elektronicznej. Nawiasem mówiąc, byłem zaskoczony głośnością bezluster samsunga względem lustrzanki. Nie wiem jak mają inne bezlusterkowce - nie miałem do czynienia.

vid3
02-05-2016, 11:18
Słyszałeś A7 ?

Nic nie docinam ...

Pytam tylko w kwestii ew. porównania i oceny.

GonzoG
02-05-2016, 13:20
GonzoG - seria nikona 1 nikon a, panasonic wszystkie nowe modele, olympus wyższe modele mają i niektóre fuji ... skoro jest opcja filmowania, czyli mechanika zostaje zablokowana to nie wiem jaki problem aby mogła być naświetlana klatka, skoro inne firmy to robią ?
Dlatego właśnie się tym nie zajmujesz... bo nie masz zielonego pojęcia nawet o podstawach działania pewnych elementów aparatów...

Sony A7s jako jedyne ma w pełni elektroniczną migawkę z 2 powodów:
1. mało pikseli
2. specjalnie zaprojektowana matryca w celu przyśpieszenia odczytu.

Dla twojej informacji - ilość zdjęć /s jakie robi dany aparat też jest zależna od matrycy...

PiKa
02-05-2016, 14:37
Też nie rozumiem... jeśli aparat robi filmy np w 60p, to czy nie oznacza to, że prędkość odczytu matrycy to co najmniej 1/60s?

ksh
02-05-2016, 18:36
Ale odpowiedz sobie na pytanie czy 60fps jest w rozdzielczości 6000x4000 ?

PiKa
02-05-2016, 21:51
Nie jest. Ale co z tego? Nie jest też w trybie cropa, czyli obraz jest odczytywany z całej matrycy a później zmniejszany. W trybie 30p moze być np. w 4K, a to już całkiem dużo. Dane dla d500. Dla mnie mógłby być crop, gdyby to przyspieszyło odczyt.

bogdi64
02-05-2016, 22:32
nikon 1 60 kl/s - przy 10 mpix (posiada też mechaniczną)
Panasonic Lumix DMC-GX7 10kl/s przy 15,8 mpix (posiada też mechaniczną)
itd .. czyli jeśli się chce to można

nawet tak tani model Panasonic Lumix DMC-GM1 ma też 10 kl/s przy 16 mpix
więc nie uważam, aby to było jakieś cudo technologiczne, mimo, że się na tym nie znam

GonzoG
02-05-2016, 22:34
Też nie rozumiem... jeśli aparat robi filmy np w 60p, to czy nie oznacza to, że prędkość odczytu matrycy to co najmniej 1/60s?
Tak... z tym, że migawce przebieg przez wysokość matrycy zajmuje wielokrotnie krócej (na pewno poniżej 1/250s, a prawdopodobnie nawet w granicach 1/400s)...



Nie jest. Ale co z tego? Nie jest też w trybie cropa, czyli obraz jest odczytywany z całej matrycy a później zmniejszany.
Dalej od prawdy być już nie możesz...
Do wideo nie jest czytana cała matryca, a góra 1/3 jak nie 1/4 (przy matrycach 24Mpix) - D5100, D7000 i D800 odczytywały co 3 - w D5100 i D7000 daje to 1088 linii (format 3:2), więc do wideo 16:9 zostaje zaledwie 918 linii - aparaty te robią FHD z 1632x918...



nikon 1 60 kl/s - przy 10 mpix (posiada też mechaniczną)
Panasonic Lumix DMC-GX7 10kl/s przy 15,8 mpix (posiada też mechaiczną)
itd .. czyli jeśli się chce to można
Jeśli się chce i ma się klientów na droższy sprzęt...
Poza tym czy widziałeś, jak tragicznie sobie radzą te aparaty z rolling-shutter przy zdjęciach ??

bogdi64
02-05-2016, 22:45
ma dwa nikony 1 - zrobione ok 9 tyś fotek i przy mojej fotografii jeszcze na ten efekt się nie "załapałem" i czy aparat z obiektywem za 1300zł to droższy sprzęt ?

PiKa
02-05-2016, 23:18
Tak... z tym, że migawce przebieg przez wysokość matrycy zajmuje wielokrotnie krócej (na pewno poniżej 1/250s, a prawdopodobnie nawet w granicach 1/400s)...

Myślałem (założyłem), że przy filmowaniu migawka nie jest używana...



Do wideo nie jest czytana cała matryca, a góra 1/3 jak nie 1/4 (przy matrycach 24Mpix) - D5100, D7000 i D800 odczytywały co 3 - w D5100 i D7000 daje to 1088 linii (format 3:2), więc do wideo 16:9 zostaje zaledwie 918 linii - aparaty te robią FHD z 1632x918...

Rzeczywiście, sprytne. Czy przy takim odczycie nie powstają "dziury" w obrazku? Odczyt co 4 pixela powinien dawać beznadziejny obrazek, a przecież filmy z lustrzanek mają bardzo dobrą jakość.

A po drugie, np. w D500 jest tryb 4K przy filmowaniu - co daje 3840 x 2160. Mogliby dać możliwość robienia zdjęć z taką rozdzielczością, przy max 1/30s, z cichą migawką...

bogdi64
02-05-2016, 23:46
A po drugie, np. w D500 jest tryb 4K przy filmowaniu - co daje 3840 x 2160. Mogliby dać możliwość robienia zdjęć z taką rozdzielczością, przy max 1/30s, z cichą migawką...
to już miał nikon d4

Marek
03-05-2016, 00:05
... Szukam dalej bezgłośnego aparatu za rozsądne pieniądze (używany bardzo okazyjnie), aktualnie mam fuji x30 i nikon 1, ale potrzebował bym troszkę wyższego iso i troszkę lepszej jakości, więc ....
fuji - ma tą opcję, ale koszt jasnej optyki powala ...

Nie przesadzaj - jeżeli wystarczy Ci 35/1,4 to koszt używanego ok 1,1 - 1,3kpln, szerzej: 18/2,0 cena porównywalna, dłużej już rzeczywiście gorzej, ale jest 56/1,2 i kosztuje ok 3kpln (używany) a jak jesteś cierpliwy to kupisz taniej.

GonzoG
03-05-2016, 00:21
ma dwa nikony 1 - zrobione ok 9 tyś fotek i przy mojej fotografii jeszcze na ten efekt się nie "załapałem" i czy aparat z obiektywem za 1300zł to droższy sprzęt ?
Z matrycą 2x mniejszą, bez całej mechaniki lustra... A kosztuje tyle samo co lustrzanka z DX... Więc jak widać są w nim znacznie droższe podzespoły niż w lustrzance.


Myślałem (założyłem), że przy filmowaniu migawka nie jest używana...mechaniczna nie jest używana.



Rzeczywiście, sprytne. Czy przy takim odczycie nie powstają "dziury" w obrazku? Odczyt co 4 pixela powinien dawać beznadziejny obrazek, a przecież filmy z lustrzanek mają bardzo dobrą jakość.

A po drugie, np. w D500 jest tryb 4K przy filmowaniu - co daje 3840 x 2160. Mogliby dać możliwość robienia zdjęć z taką rozdzielczością, przy max 1/30s, z cichą migawką...
W D500 najnowsza matryca z górnej półki i zapewne jest szybsza od poprzednich.
A co do "dziur" - przy odczycie co 3 linie nie było specjalnie braków. Czy w nowszych odczytują co 4-tą, nie wiem, możliwe że nie, możliwe że tak. Na nikonhacker podejrzewają, że przy 720p50/60 D7000/D800 odczytują co 4 czy nawet co 5-tą linie.

PiKa
03-05-2016, 08:34
mechaniczna nie jest używana.


Co więc miałeś na myśli pisząc w kontekście filmowania:


Tak... z tym, że migawce przebieg przez wysokość matrycy zajmuje wielokrotnie krócej (na pewno poniżej 1/250s, a prawdopodobnie nawet w granicach 1/400s)...

GonzoG
03-05-2016, 12:13
Co więc miałeś na myśli pisząc w kontekście filmowania:
Dokładnie to co napisałem. A temat nie jest o migawkach przy filmowaniu, a o elektronicznej migawce do zdjęć.

Poza tym, jak się okazuje to nagrywanie filmów 50/60p wcale nie oznacza że czas odczytu matrycy będzie krótszy od 1/60s (17ms)
Sony A7s ma Rolling shutter wyliczony na ~25ms (przy pełnej klatce). Przy czym A7s nie pomija linii i do wideo też odczytuje całą matryce, ale ma tylko 12Mpix. Przy 24Mpix można szacować, że czas byłby ponad 1.4x dłuższy - 35.5ms (1/28s).
A Panasonic GH3 potrzebuje aż ok 100ms na odczyt całej klatki przy migawce elektronicznej: http://m43photo.blogspot.be/2012/12/gh3-electronic-shutter.html
Mimo nagrywanie 1080p60...

PiKa
03-05-2016, 13:00
Bardzo ciekawy ten ostatni link

To dziwne, że odczyt matrycy przy filmowaniu jest szybszy niż przy zdjęciach.

GonzoG
03-05-2016, 13:25
I
Bardzo ciekawy ten ostatni link

To dziwne, że odczyt matrycy przy filmowaniu jest szybszy niż przy zdjęciach.
Tak, jest szybszy, bo odczytywana jest tylko część obrazu. Nie ma możliwości aby taki GH3 czy A7s odczytywały cała matryce przy 60fps.

bogdi64
06-05-2016, 21:14
no i problem rozwiązany - do torby trafił lumix gx7, sprytne bydle i dużo nauki przede mną ;)
całe matryce przy 60fps odczytuje "tylko" nikon 1 ;)