PDA

Zobacz pełną wersję : Stabilizator i kran - pytania



Araiel
25-04-2016, 11:08
Cześć, mam pewne pytanka i może ktoś będzie mi tutaj w stanie pomóc. Więc tak, posiadam Nikona D7100, którym sobie od czasu do czasu filmuję. Chciałbym w niedalekiej przyszłości zająć się tym tematem trochę bardziej "na poważnie" i planuję zakup stabilizatora oraz kranu.
Co do pierwszego, to mój wybór padł na Gravity 3. I tutaj pierwsze pytanie, czy samo wyważenie tego stabilizatora jest skomplikowane, czy będę w stanie - powiedzmy wspierając się jakimiś filmikami z netu (jeśli ktoś takie ma, to byłbym wdzięczny za link) - sam to sobie odpowiednio wykonać?
Teraz co do kranu, to moją uwagę zwrócił mini kran kamerowy Jibby http://onegear.pl/?product=kran-kamerowy-jibby . Statyw mam dość solidny od Manfrotto. Potrzebna mi będzie głowica - tutaj znalazłem coś takiego jak Manfrotto głowica 500AH HDV - oraz coś na czym będę mógł zamontować aparat - tutaj kompletnie się nie znam, czy coś takiego będzie odpowiednie Adapter Manfrotto MN577 z płytką 501PL ?
Z góry dzięki za wszelką pomoc :)

Maciek N
25-04-2016, 11:25
Jeśli chodzi o Gravity 3 to musisz się nauczyć sam go stabilizować. Na początku trwa to 1-3 godziny ale jak załapiesz o co chodzi to po zmianie obciążenia (np. obiektywu) musisz go wyważyć maksymalnie w 30s.
Kran kamerowy odradzam na początek przygody z filmem. Jest to urządzenie bardzo nieporęczne, wymagające dodatkowej obsługi. Częściej przydaje się slidekamera którą łatwiej przemieszczać a ujęcia równie efektowne choć inne.
Jeśli chodzi o statywy/monopody to nie korzystam z tych co wymieniasz ale dobrze że zwracasz uwagę na stopkę przykręcaną do aparatu. Wszędzie muszą być takie same! To bardzo kłopotliwe gdy musisz je co chwile zmieniać. Lepiej o tym pomyśleć przy zakupie. Ważna jest waga statywu, czyli kompromis pomiędzy stabilnością a mobilnością. Najważniejsza jest głowica. płynny ruch w poziomie i pionie z płynnym startem to podstawa.
Powodzenia

docxxx
25-04-2016, 11:31
Ja w końcu zmieniłem stopki we wszystkich urządzeniach na kompatybilne z 500A/577 (uwaga, 357 wbrew opisom na allegro nie pasuje!).
i dopiero teraz mogę płynnie pracować.
Stawiam statyw, na nim szybko montuję slidera, a na sliderze aparat, by zrobić krotkie ujecie.
Kilka sekund pozniej demontuje slidera i stabilnie krece klip bezposrednio na glowicy aparatu.
Hyc, i nagle zmieniam na slidera.
Naprawde warto zunifikowac sobie stopki.

Araiel
25-04-2016, 12:26
Dzięki za szybką odpowiedź. Teraz tak, na kran jestem raczej zdecydowany. Wiem, że pewnie na początku będzie mi trochę z tym ciężkawo, ale jeśli chodzi o naukę, to lubię poznawać nowe rzeczy, czas też się znajdzie, a do pomocy przy kręceniu też będę mieć osobę. Akurat przeglądałem różne filmiki na necie i zależy mi na takim rodzaju ujęć jak z kranu. Slider to też opcja warta rozważenia, ale jak wspomniałeś jest to trochę inny rodzaj ujęć. Tutaj wszystko zależy od funduszy. Jak się znajdą dodatkowe, to i może jakiś slider da radę kupić.
Nie pamiętam jaką mam głowicę w tym swoim statywie, tak więc jak zerknę pod wieczór, to napiszę. Może wtedy moglibyście doradzić mi coś co by współgrało ze sobą i żebym wszędzie miał ten sam rodzaj płytki.

Maciek N
25-04-2016, 15:17
Napisz jakiego rodzaju produkcje zamierzasz nagrywać.

Araiel
25-04-2016, 16:00
Jako, że brat zajmuje się muzyką, to będą to głównie teledyski do jego utworów :)

Maciek N
25-04-2016, 17:49
W takich produkcjach musisz pomyśleć o inwestycji w światło.

Araiel
25-04-2016, 17:58
Zerknąłem na statyw i głowicę, które obecnie mam i są to odpowiednio: Manfrotto 190XPROB i 804RC2 . Myślałem, że mam wyższą wersję statywu (055), która ma większy udźwig o 2kg. Ta moja ma 5kg (wg producenta) i teraz w sumie nie wiem czy nadałaby się pod ten mini kran...

Ps. Co do światła, to myślałem o takich dwóch lapach http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/lampa-led-quantuum-videoled-600.html

Slawek Wojtczak
15-08-2016, 22:53
Zerknąłem na statyw i głowicę, które obecnie mam i są to odpowiednio: Manfrotto 190XPROB i 804RC2 . Myślałem, że mam wyższą wersję statywu (055), która ma większy udźwig o 2kg. Ta moja ma 5kg (wg producenta) i teraz w sumie nie wiem czy nadałaby się pod ten mini kran...
Kran jest bardzo wymagający pod względem statywu. Mam podobny kran i nawet na manfrotto 055xprob i głowicy 501hdv jest tak sobie i po kilku ujęciach zrobiły mi się lekkie luzy na głowicy, ale rozkręciłem ją i na nowo skręciłem i udało się je zniwelować.

Ogryzek
16-08-2016, 14:04
Skąd wy młodzi ludzie czerpiecie nomenklaturę nazewniczą?
Kran???
To jest żuraw od zawsze żuraw pisane po angielsku Crane.
Dbajcie choć trochę o ten wasz język.

Przypomina mi się jak jakiś jełop mówił mojemu ojcu, że resory się habruje.
Habruje czyli bierze się chabry i uderza chabrami po resorach.
Jełop coś usłyszał a potem powtórzył drugiemu jełopowi a potem zaczęli tak mówić bo brzmiało profesjonalnie.

Jeśli już to hamerować = hammer = młotek.

Jełopy ze wsi.

Kolekcjoner
16-08-2016, 16:30
http://onegear.pl/?product=kran-kamerowy-jibby[/URL] . Statyw mam dość solidny od Manfrotto. Potrzebna mi będzie głowica - tutaj znalazłem coś takiego jak Manfrotto głowica 500AH HDV - oraz coś na czym będę mógł zamontować aparat - tutaj kompletnie się nie znam, czy coś takiego będzie odpowiednie Adapter Manfrotto MN577 z płytką 501PL ?
Z góry dzięki za wszelką pomoc :)
To nie jest kran tylko namiastka żurawia. Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę ale to jest zabawka, która do zawodowego użytku (teledyski) się nie nadaje. Koledzy słusznie radzą że lepiej kupić dobry slider niż coś takiego. Pomijam już że w przypadku kranu do jego sensownego użytku potrzeba kamery ze zdalnym sterowaniem i dwoma wyjściami video - dslr ogólnie rzecz biorąc średnio się do tego nadaje. I ostatnia kwestia kran wymaga kogoś do obsługi kto ma o tym pojęcie. Nie wystarczy pięć minut i jakoś to będzie ;).