PDA

Zobacz pełną wersję : Obrobka zdjec do druku i do web



Aleena
19-04-2016, 11:29
Witam serdecznie,

Mam kolejne pytanie, dzisiaj odnosnie druku i obrobki zdjec w Ps. Mam nadzieje, ze grono starszych i doswiadczonych i tym razem mi pomoze :)

Przeczytalam duzo artykulow na temat przygotowania zdjec do druku w PS, o przypisywaniu profilii ect. Nie rozumiem tylko, czy jesli mam folder zdjec i chcialabym wykorzystac zdjecia online oraz niektore z nich wydrukowac, czy musze owe zdjecia obrabiac dwa razy - osobno z ustawieniem profilu do web, i osobno do profilu, w jakim chce drukowac? A co w przypadku, jesli fotograf przygotowuje zdjecia dla klienta - jeden folder do uzytku online, a drugi high resolution, z ktorego klient sam moze sobie wybrane zdjecia wydrukowac (gdzies, u kogos, niezaleznie ode mnie)? Aktualnie, po moich probach, zdjecia do uzytku online wygladaja bardzo fajnie, ale jak przypisuje im wybrany profil do druku, jest katastrofa, owa katastrofa ma oczywiscie inne odcienie, zaleznie od wybranego papieru. Co robie zle? Czy jest sposob, aby zdjecia obrabiac tak, by w momencie decyzji o druku, nie bylo takiej kolorystycznej przepasci miedzy nimi? Rozumiem, ze zawsze bedzie jakas roznica miedzy tym, co widze na monitorze, a drukiem, lecz teraz te roznice sa diametralne :(

Mam nadzieje, ze opisalam moj problem w miare zrozumiale, w razie niejasnosci, postaram sie doprecyzowac. Dodam tylko, ze mam skalibrowany monitor za pomoca X-Rite i1Display Pro , a drukarka to Epson SureColor P800( uzywam ich papierow i ich tuszu), przestrzen robocza w Ps to ProPhoto RGB



Z gory dziekuje za pomoc :)

Łukasz O.
19-04-2016, 12:56
Ja w sumie za bardzo się nie znam ;), ale proponowałbym zmianę przestrzeni roboczej w PS na Adobe RGB lub sRGB w plikach wyjściowych. Podejrzewam, że drukarka nie ogarnia całej przestrzeni ProPhoto RGB...

Aleena
19-04-2016, 23:56
dziękuję, na pewno spróbuję :)

Sent from my SM-T710 using Tapatalk

GonzoG
20-04-2016, 10:06
Nic nie trzeba dodatkowo obrabiać.
Różnica jest tylko w finalnym zapisie zdjęcia. Do internetu zapisuje się najczesciej w sRGB i odpowiednio małej rozdzielczości. Do druku rozdzielczość musi być większa i jeśli jest taka potrzeba do zapisuje się w AdobeRGB.

Natomiast praca nad zdjęciem jest zawsze taka sama i w możliwie największej przestrzeni barwnej, bo wtedy są najmniejsze straty.
Jeśli masz monitor z pokryciem tylko sRGB, to i tak jesteś ograniczona do sRGB, bo nie ma sensu zapisywać w większej przestrzeni, jeśli nie widzisz tych kolorów.

Na sam koniec do druku zapisujesz w odpowiedniej rozdzielczości - najlepiej dopasowanej do rozmiaru odbitki (przy P800 jest to chyba maksymalnie 320ppi*), a jeśli uniwersalnie to 8-12Mpix powinno wystarczyć.
A do Internetu zmniejszasz do 1-2Mpix.
Po zmniejszeniu zdjęcia należy je jeszcze odpowiednio wyostrzyć.

*rozmiar odbitki w calach mnożysz przez 320 i masz optymalną rozdzielczość zdjęcia do druku w danym rozmiarze.

Aleena
20-04-2016, 22:24
dziękuję bardzo :D

Sent from my SM-T710 using Tapatalk