PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon F-301 ,współpraca z nikkorem 85\1.8 D



krzysiekn
17-03-2016, 20:48
Witam.Kupiłem sobie F-301 i za kilka dni będzie u mnie.Z analogów nikona jestem kompletnie zielony.Były zenity,praktiki,pentaxy.Ostatnia lustrzanka analogowa to minolta 700 si.Mam pytanie jak będzie wyglądała współpraca 85\1.8D z korpusem F 301.Wiadomo,że chodzi mi o możliwość manualnego ustawiania przysłony i czasów.Czy będę miał tę możliwośc,czy muszę szukać jakichś obiektywów "AI-S"?Pozdrawiam

bogdi64
17-03-2016, 20:54
nie będzie żadnych problemów, jedyną niewygodą to mały skok ostrzenia w obiektywach przeznaczonych pod af

krzysiekn
17-03-2016, 21:02
Dzięki za szybką odpowiedz,manualnego ustawiania się nie boję.To taki powrót do przeszłości będzie.Będę pewnie wolniejszy od "AF",ale to nie wyścigi.

Jacek_Z
17-03-2016, 22:04
Wszystko będzie OK. Jedynie co to to że pierscień odległości będzie chodził lekko. W starych szkłach pierścień ten chodzi inaczej. Płynnie ale z lekki oporem.

krzysiekn
18-03-2016, 16:03
Dokupię jakieś obiektywy manualne.Póki co podepnę te które mam.Potem poszukam czegoś do portretów,raczej tylko do portretów.Co możecie polecić?Ogniskowe tak 100 - 200 mm.Poszukam czegoś sam,ale może macie jakieś swoje typy.Dziękuje i pozdrwaiam

Jacek_Z
18-03-2016, 16:46
Nikkor 105/2.5

krzysiekn
18-03-2016, 18:10
Jest nawet takie szkło na all.Zobaczę najpierw jak sprawuje się pentacon 135\2.8.pozostałośc po praktice.Niestety inne szkła sprzedałem,a tyle marek kosztowały w zamierzchłych czasach.:mrgreen:.Tych wschodnich:grin:

krzysiekn
27-03-2016, 12:38
Mam już F-301.Stan rewelacyjny,jak z sklepu.Ostrzenie manualne z 85 1.8 i z 70-200 rewelacyjne.Na razie tylko sucha zabawa bez filmu,bo święta i nie ma gdzie kupić:(.Mam pytanie do fachowców,czy sb 700 będzie w pełni wspólpracować ,czy trzeba raczej poszukać jakiejś sb 23,24,25 lub podobnych lamp.

madebyzosiek
27-03-2016, 13:01
Z SB700 w manualnu, ten aparat nie realizuje iTTL więc pozostaje szukanie starych lamp. Polecam S24, 26 lub 28, chociaż nie daję sobie glowy obciąć, że one na 100% z nim gadają. Ja używam SB28 z N80 (amerykański F80) i jest miodzio, ale N80 trochę nowszy jednak jest...

krzysiekn
27-03-2016, 13:17
podobno ma ttl ale z tymi starszymi modelami lamp.Szukałem aparatu manualnego,bez AF.To taki powrót do manualnej zabawy jak z zenitami,praktikami.Nie mam instrukcji obsługi,ale gdzieś znalazłem info,że aparat ma ttl ze starszymi lampami i ma wyświetlaną informację w wizjerze.Prawdopodobnie

Jacek_Z
27-03-2016, 13:55
SB800 obsługuje oba systemy TTL.
Z F301 ma zwykly TTL. Oczywiscie tez A M RPT i SU4. Nie ma TTL BL.

krzysiekn
27-03-2016, 14:01
to raczej zainwestuję w sb 800.Szkoda,że nie działa z sb 700.Dzięki za informacje

madebyzosiek
27-03-2016, 14:05
Zdecydowanie kup SB800, sam trochę żałuję że najpierw wpadła mi w ręce SB28, bo ona tylko do analoga. Udanej zabawy :)

krzysiekn
27-03-2016, 14:10
Najgorsze to to,że miałem sb 800.Sprzedałem,bo drażniło mnie grzebanie w menu sb 800.wolałem sb 700(mam 2),bo zdecydowanie przyjemniejsza w obsłudze.:(

madebyzosiek
27-03-2016, 14:18
Najgorsze to to,że miałem sb 800.Sprzedałem,bo drażniło mnie grzebanie w menu sb 800.wolałem sb 700(mam 2),bo zdecydowanie przyjemniejsza w obsłudze.:(
No właśnie tak to jest ze starymi "niepotrzebnymi" klamotami, że jak je sprzedamy, to od razu są potrzebne ;)

krzysiekn
27-03-2016, 14:26
Analoga będę tylko czasami używał,tak dla zabawy,ale lampa się przyda.Czasami jakieś slajdy zrobię,bo ostatnie to robiłem w tamtym wieku.

krzysiekn
27-03-2016, 18:32
Kolejne pytanie,nie wiem czy w dobrym miejscu.Jaki polecacie film kolorowy do portretów.Dawno temu używałem fuji( 200 lub 400).Pytam bo chciałbym wiedzieć co kupić.Nie będę miał wpływu na jakość i sposób wywołania filmu.Czasy kiedy wywoływałem filmy i zdjęcia kolorowe dawno minęły.Teraz chcę tylko dobrze naświetlić film,dobrze wywołać negatyw,zeskanować i zrobić kilka odbitek.Maksymalne formaty jakie wywołuję to 50 x 75 cm.Jaki negatyw kupić? fuji,kodak? (jakie konkretnie rodzaje filmu)

Jacek_Z
27-03-2016, 20:07
Kolejne pytanie,nie wiem czy w dobrym miejscu.Jaki polecacie film kolorowy do portretów...
Maksymalne formaty jakie wywołuję to 50 x 75 cm.Jaki negatyw kupić? fuji,kodak? (jakie konkretnie rodzaje filmu)Kodak Gold lub Kodak Portra.
Do fotografii ludzi preferowałem materiały Kodaka. Do produktowej i innej - Fuji. To bardziej dotyczyło slajdów, ale negatywów też.
50x75 z małego obrazka? Odważnie. To już raczej domena średniego formatu.

madebyzosiek
27-03-2016, 20:12
Kodak Porta 400 jest filmem idealnym do ludzi :) Używam też Fuji X-TRA 400, łatwiej dostać niż Porte, jakość porównywalna, chociaż Kodak kolorystycznie i kontrastem lepszy.

krzysiekn
28-03-2016, 07:45
To kupię Kodaka.Ten format 50 x75 to był z cyfry.Format z analoga został u mnie na etapie maks.30 x 45 cm,ale kiedyś miałem gorsze obiektywy.Zobaczę jak wyjdą duże powiększenia z F-301 i 85-1.8 albo 70-200 2.8.Teraz tylko kupić Kodaka Gold lub Porta i w plener.Dziękuję za pomoc:grin:

d90
01-04-2016, 10:07
Moje dwa grosze :) -
Czyli tez głos na portę, choc mz potrafi ciut jednak przekłamywać kolory w strone, której np ja nie bardzo lubie. Ale jest fajna.

A w bw neopan 400 jest fajny bardzo :) tak do wszystkiego pasi. Do człowieków tysz :) mz

Ps.
Mam i ja od lat f301.
I działa cały czas. Polubisz go na pewno. :)
(Ze szkieł do portretu, to warto jeszcze 180/2.8 135/2) :)