Zobacz pełną wersję : Nikon F-301 ,współpraca z nikkorem 85\1.8 D
krzysiekn
17-03-2016, 20:48
Witam.Kupiłem sobie F-301 i za kilka dni będzie u mnie.Z analogów nikona jestem kompletnie zielony.Były zenity,praktiki,pentaxy.Ostatnia lustrzanka analogowa to minolta 700 si.Mam pytanie jak będzie wyglądała współpraca 85\1.8D z korpusem F 301.Wiadomo,że chodzi mi o możliwość manualnego ustawiania przysłony i czasów.Czy będę miał tę możliwośc,czy muszę szukać jakichś obiektywów "AI-S"?Pozdrawiam
nie będzie żadnych problemów, jedyną niewygodą to mały skok ostrzenia w obiektywach przeznaczonych pod af
krzysiekn
17-03-2016, 21:02
Dzięki za szybką odpowiedz,manualnego ustawiania się nie boję.To taki powrót do przeszłości będzie.Będę pewnie wolniejszy od "AF",ale to nie wyścigi.
Wszystko będzie OK. Jedynie co to to że pierscień odległości będzie chodził lekko. W starych szkłach pierścień ten chodzi inaczej. Płynnie ale z lekki oporem.
krzysiekn
18-03-2016, 16:03
Dokupię jakieś obiektywy manualne.Póki co podepnę te które mam.Potem poszukam czegoś do portretów,raczej tylko do portretów.Co możecie polecić?Ogniskowe tak 100 - 200 mm.Poszukam czegoś sam,ale może macie jakieś swoje typy.Dziękuje i pozdrwaiam
krzysiekn
18-03-2016, 18:10
Jest nawet takie szkło na all.Zobaczę najpierw jak sprawuje się pentacon 135\2.8.pozostałośc po praktice.Niestety inne szkła sprzedałem,a tyle marek kosztowały w zamierzchłych czasach.:mrgreen:.Tych wschodnich:grin:
krzysiekn
27-03-2016, 12:38
Mam już F-301.Stan rewelacyjny,jak z sklepu.Ostrzenie manualne z 85 1.8 i z 70-200 rewelacyjne.Na razie tylko sucha zabawa bez filmu,bo święta i nie ma gdzie kupić:(.Mam pytanie do fachowców,czy sb 700 będzie w pełni wspólpracować ,czy trzeba raczej poszukać jakiejś sb 23,24,25 lub podobnych lamp.
madebyzosiek
27-03-2016, 13:01
Z SB700 w manualnu, ten aparat nie realizuje iTTL więc pozostaje szukanie starych lamp. Polecam S24, 26 lub 28, chociaż nie daję sobie glowy obciąć, że one na 100% z nim gadają. Ja używam SB28 z N80 (amerykański F80) i jest miodzio, ale N80 trochę nowszy jednak jest...
krzysiekn
27-03-2016, 13:17
podobno ma ttl ale z tymi starszymi modelami lamp.Szukałem aparatu manualnego,bez AF.To taki powrót do manualnej zabawy jak z zenitami,praktikami.Nie mam instrukcji obsługi,ale gdzieś znalazłem info,że aparat ma ttl ze starszymi lampami i ma wyświetlaną informację w wizjerze.Prawdopodobnie
SB800 obsługuje oba systemy TTL.
Z F301 ma zwykly TTL. Oczywiscie tez A M RPT i SU4. Nie ma TTL BL.
krzysiekn
27-03-2016, 14:01
to raczej zainwestuję w sb 800.Szkoda,że nie działa z sb 700.Dzięki za informacje
madebyzosiek
27-03-2016, 14:05
Zdecydowanie kup SB800, sam trochę żałuję że najpierw wpadła mi w ręce SB28, bo ona tylko do analoga. Udanej zabawy :)
krzysiekn
27-03-2016, 14:10
Najgorsze to to,że miałem sb 800.Sprzedałem,bo drażniło mnie grzebanie w menu sb 800.wolałem sb 700(mam 2),bo zdecydowanie przyjemniejsza w obsłudze.:(
madebyzosiek
27-03-2016, 14:18
Najgorsze to to,że miałem sb 800.Sprzedałem,bo drażniło mnie grzebanie w menu sb 800.wolałem sb 700(mam 2),bo zdecydowanie przyjemniejsza w obsłudze.:(
No właśnie tak to jest ze starymi "niepotrzebnymi" klamotami, że jak je sprzedamy, to od razu są potrzebne ;)
krzysiekn
27-03-2016, 14:26
Analoga będę tylko czasami używał,tak dla zabawy,ale lampa się przyda.Czasami jakieś slajdy zrobię,bo ostatnie to robiłem w tamtym wieku.
krzysiekn
27-03-2016, 18:32
Kolejne pytanie,nie wiem czy w dobrym miejscu.Jaki polecacie film kolorowy do portretów.Dawno temu używałem fuji( 200 lub 400).Pytam bo chciałbym wiedzieć co kupić.Nie będę miał wpływu na jakość i sposób wywołania filmu.Czasy kiedy wywoływałem filmy i zdjęcia kolorowe dawno minęły.Teraz chcę tylko dobrze naświetlić film,dobrze wywołać negatyw,zeskanować i zrobić kilka odbitek.Maksymalne formaty jakie wywołuję to 50 x 75 cm.Jaki negatyw kupić? fuji,kodak? (jakie konkretnie rodzaje filmu)
Kolejne pytanie,nie wiem czy w dobrym miejscu.Jaki polecacie film kolorowy do portretów...
Maksymalne formaty jakie wywołuję to 50 x 75 cm.Jaki negatyw kupić? fuji,kodak? (jakie konkretnie rodzaje filmu)Kodak Gold lub Kodak Portra.
Do fotografii ludzi preferowałem materiały Kodaka. Do produktowej i innej - Fuji. To bardziej dotyczyło slajdów, ale negatywów też.
50x75 z małego obrazka? Odważnie. To już raczej domena średniego formatu.
madebyzosiek
27-03-2016, 20:12
Kodak Porta 400 jest filmem idealnym do ludzi :) Używam też Fuji X-TRA 400, łatwiej dostać niż Porte, jakość porównywalna, chociaż Kodak kolorystycznie i kontrastem lepszy.
krzysiekn
28-03-2016, 07:45
To kupię Kodaka.Ten format 50 x75 to był z cyfry.Format z analoga został u mnie na etapie maks.30 x 45 cm,ale kiedyś miałem gorsze obiektywy.Zobaczę jak wyjdą duże powiększenia z F-301 i 85-1.8 albo 70-200 2.8.Teraz tylko kupić Kodaka Gold lub Porta i w plener.Dziękuję za pomoc:grin:
Moje dwa grosze :) -
Czyli tez głos na portę, choc mz potrafi ciut jednak przekłamywać kolory w strone, której np ja nie bardzo lubie. Ale jest fajna.
A w bw neopan 400 jest fajny bardzo :) tak do wszystkiego pasi. Do człowieków tysz :) mz
Ps.
Mam i ja od lat f301.
I działa cały czas. Polubisz go na pewno. :)
(Ze szkieł do portretu, to warto jeszcze 180/2.8 135/2) :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.