Zobacz pełną wersję : Jakie ustawienia do zdjęć Sportowych ?
indepedente
15-03-2016, 20:13
Witam, tak jak w tytule, znajomy poprosił mnie o zrobienie fotek na turnieju piłki ręcznej, oczywiście nie mam do tego sportowego obiektywu, ale z samej ciekawości chciałem sprawdzić
jak by to wyszło, i dlatego się pytam.
Jakie ustawienia dla aparatu ? Dodam, że będę działał na Nikonie D750 i Sigma 24-70
Jeśli nie trafiłem w dział, proszę o przeniesienie.
Najlepiej ustawić się koło bramki. Bo z taką ogniskową dalej nie sięgniesz. ;)
Facelles
15-03-2016, 23:07
Iso 5000, f/2.8,1/1000
Iso 5000, f/2.8,1/1000
też bym tak obstawiał ;-)
hostman22
17-03-2016, 19:13
ustawienia - to chyba chodzi oto jak ustawić opcje, aby buffor był najbardziej pojemny? Bo parametry ekspozycji sobie dobierze sam na miejscu :P. Ja się bardziej boje o 24-70.. jak mała hala, to można powalczyć...
nikoniarz
17-03-2016, 19:24
Iso 5000, f/2.8,1/1000
Nie był bym zaskoczony gdyby było ISO-12800, f/2.8, 1/1000 sek :)
Ja się bardziej boje o 24-70.. jak mała hala, to można powalczyć...
Tych biegających bliżej złapie i na dużej hali. Kwestia tego, gdzie stanie.
Facelles
20-03-2016, 14:00
A obiektyw faktycznie za krotki, 70 mm pod fx to zdecydowanie za malo. Ja na koszykowce mam pod apsc podpiety 35 mm na blizsze akcje pod koszem co daje ok. 50 mm w fx i pod drugie body 70-300 co daje 105-450 (300 mm zadko uzywam). 70mm wystarczy ci do blizszych akcji przy polu karnym.
na piłce ręcznej powinno być dużo światła, puszkę masz dobrą, obiektyw powiedzmy taki że musisz być blisko boiska, ustawiasz no body tak. Tryb z ustawieniem przesłony. F 2.8 albo 4 Włączasz auto-iso i maksymalny czas taki żeby Ci się ludzie nie rozmywali. Czyli powyżej którego aparat Ci nie zejdzie.
Zgaduje że koledzy co podpowiadali 1/1000 mogą mieć rację ale ja bym sprawdził 1/500 efekt powinien też być ok. (np rozmyte część ręki a twarz nieruchoma) potem sprawdzasz co Ci wyszło. Jeśli 2.8 da Ci wystarczającą GO żeby było ostre to ok, jak nie to zwiekszasz. Patrzysz czy ISO nie wykracza poza normę. Jeśli zrobisz kilka zdjęć i będą ok to potem martwisz się tylko o kadr. Bo na meczu światła są takie same nikt Ci nic nie zgasi. Jak stoisz w jednym miejscu (czego nie polecam) możesz ustawic nawet całkiem manuala i kosić na jednych ustawieniach masz pewność że zdjęcia będą takie same. Co do reszty ustawień ja bym ustawił na raw. Jeśli dokładnie wiesz co robisz i masz technikę opanowaną możesz przerzucić się na .jpg będzie Ci się więcej fot mieściło w buforze seryjnych. Potem ustawiasz na aparacie tryb Ch (z maksymalna ilościa zdjęc w serii chyba 6.5/sek) i jak się coś dzieje, kierujesz aparat na akcję i wciskasz spust do oporu. Z tych kilku(nastu) zdjęc w domu wybierasz to ktore najlepiej wyszło. Kolejną sprawą jest ustawienie focusa. Tu każdy robi inaczej - popróbuj. Byle w trybie continous. Puszka da rade z trakcją.
Z takim obiektywem z trybun za dużo nie zrobisz, musisz się ustawić bliziutko.... Dobrym pomysłem jest np za bramką. No i tak tak żeby widzieć jakiś kontekst. Np właśnie kawałek bramkarza z bramką + nadbiegającego zioma z piłką. Przy tym obiektywie masz sporą część boiska ogarniętą, ale to nie nożna odległości są mniejsze i da radę. Nie zapomnij o sfotografowaniu publiczności, co ładniejszych fanek, ekipy trenerskiej, ważnych osobistości , banerów i wszystkiego co pokaże atmosferę. :)
Michał25
21-05-2016, 07:57
Witajcie troszkę poczytałem forum i jako chyba jedyny post o Ustawieniach aparatu do fotografii sportowej to jest ten, a Ja mam pytanie jak ustawić aparat do biegów mam Nikona D3300 obiektywy 35mm f 1.8 oraz Tamron 70-300 f4-5,6 , Jakie ustawienie AF byście wybrali wiem ze na ciągły ale czy pole punktowe czy może 11 punktów a może AF z dynamicznym wyborem pola ?
madebyzosiek
21-05-2016, 08:11
Masz Tamrona VC USD, czy tego makro z brzeczącym silnikiem? Jeżeli masz USD, to ciągły AF, środkowym punkcie, pod AF-L daj sobie AF-ON (chyba się da w D3xxx). Wtedy łapiesz sobie biegacza środkowym, wciskasz AF-ON, autofocus ustawia ostrość na biegaczu cały czas, w ty tylko wciskasz spust jak chcesz zdjęcie zrobić, ewentualnie robisz serię. Tyle. Ja jak Tamrona miałem, to ustawiałem 5,6 bo mnie denerwowało jak się zmieniało, czas krótki i robisz zdjęcia. 35 DX trochę jest wolna, ale jak ją otworzysz na 2.8 przynajmniej, to da przyjemną GO :) Powodzenia!
Michał25
21-05-2016, 08:24
Tamrona mam z USD a czas na ile mam mniej więcej próbować co do AF L to mam takie ustawienia
Rola przycisku AE L /AF L
Blokada AE/AF
Tylko blokada ekspozycji (AE)
Blokada AE (wciśnięty )
Tylko blokada AF
włączenie autofocus
madebyzosiek
22-05-2016, 11:42
Tamrona mam z USD a czas na ile mam mniej więcej próbować co do AF L to mam takie ustawienia
Rola przycisku AE L /AF L
Blokada AE/AF
Tylko blokada ekspozycji (AE)
Blokada AE (wciśnięty )
Tylko blokada AF
włączenie autofocus
Gzieś mi wczoraj umknęło, że odpisałeś. Tamron 70-300 VC USD jest dobrym i szybkim szkłem, więc na pewno dasz radę coś satysfakcjonującego zrobić. Czas jak najkrótszy, ale tak żeby naświetlić prawidłowo. Dla biegania takie 1/200 będzie chyba minimalne, na dłuższych czasach to już możesz panoramować ;) Z AF-ON chodzi oczywiście o włączenie autofocusa (ostatnie, wymienione przez Ciebie ustawienie przycisku z tyłu). Wtedy spust migawki nie "ostrzy", a jedynie wyzwala migawkę, a przycisk AE L/AF L "ostrzy". Dzięki temu łapiesz biegacza w centralny punkt, wciskasz przycisk z tyłu i trzymasz cały czas (dzięki temu autofocus ustawiony w AF-C cały czas ostrzy na biegaczu), a spust migawki wciskasz wtedy, kiedy chcesz zdjęcie zrobić (nie puszczając przy tym AE L/AF L). Możesz też lecieć seriami, wtedy trzymasz wciśnięty przycisk z tyłu (AF-C cały czas ładnie "ostrzy"), a spust migawki wciskasz wtedy, kiedy chcesz zrobić serię (oczywiście przycisk z tyłu cały czas wciśnięty). Pozdrawiam serdecznie!
Michał25
23-05-2016, 20:12
Dzięki wielkie kilka fotek udało mi się zrobic jakieś 200 co są dość ciekawe ale podpowiedź będę miał na przyszłość :)
A są jakieś sprawdzone sposoby na przekadrowanie (przy fotografowaniu biegacza)? Bo na ten moment to przychodzi mi po prostu do głowy tylko póżniejsze (w obróbce) cięcie zdjęcia.
Próbowałem ostatnio robić sesję biegacza w górach (aparat miałem ustawiony na AF-C i środkowy punkt) i o ile łapałem postać w punkt i robiłem zdjęcie to wychodziły mi ok. Gdy chciałem jednak przekadrować, by pokazać np. więcej górki :) to sprzęt przestawiał ostrość na tło (w sumie nic dziwnego, tak raczej powinno być).
2pompony
11-09-2016, 21:21
Jak ustawiasz aparat robiąc głupstwa, to i takie masz rezultaty. Jeśli masz AF-C i przekadrowujesz, to albo musisz użyć AF-Lock (skomplikowane i upeirdliwe), albo przełączyć AF na tylny guzik, koniecznie (to jest naprawdę ważne) odpinając go od spustu.
Prawdę mówiąc inaczej już sobie robienia zdjęć sportowych nie bardzo wyobrażam.
Używać innego punktu niż centralny.
nikoniarz
12-09-2016, 03:45
Używać innego punktu niż centralny.
Dokładnie. Bo AF-L nic nie da. Chyba, że fotografujemy z miejsca, gdzie odległość biegacza zmienia się nieznacznie lub używamy przymkniętego UWA i GO jest bardzo duża. Ale najskuteczniejsze jest rozwiązanie proponowane przez Gonzo.
Odkąd rozdzielilem spust i af nie wyobrażam sobie powrotu do poprzedniego stanu.
Innym ,wydaje mi się rozwiązaniem jest użycie AF dynamiczny wyborem pola. Kiedy obiekt opuści wybrany przez nas punkt AF to przejmie go sąsiedni punkt AF nie zmuszając nas do ponownego kadrowania.
Witajcie! Ostatnio fotografowałem jeden event bokserski. Sprzęt z jakiego korzystałem to Nikon Z6 i w 99% były to dwa obiektywy (Sigma 50 1.4 oraz Tamron 70-200 G2). Co myślicie o rezultatach? Chętnie wysłucham Waszej opinii. Zdjęcia znajdują się pod linkiem: https://aofoto.pl/fotografia-sportowa-boks/ . Pozdrawiam, Andrzej
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.