PDA

Zobacz pełną wersję : filtr szary, jakie zagęszczenie filtra?



krzysko88
14-03-2016, 22:25
Witam, planuje zakupić filtr szary redukujący swiatło. 67mm do 18-105. jaki filtr będzie najbardziej uniwersalny dla amatora ? 2?4?8?

smogg9
14-03-2016, 23:47
Zależy do czego chcesz to używać.

GonzoG
14-03-2016, 23:59
Najbardziej uniwersalny będzie fader.

krzysko88
15-03-2016, 11:22
raczej do dłuższych czasów. wygładzenie chmur, wodospady, rzeczki. takie zabawy z czasami.

smogg9
15-03-2016, 11:32
raczej do dłuższych czasów. wygładzenie chmur, wodospady, rzeczki. takie zabawy z czasami.

Odpowiedź na Twoje pytanie znajduje się np. tutaj http://media.digitalcameraworld.com/wp-content/uploads/sites/123/2012/07/Best_ND_Filter_conversion_chart.jpg czy tutaj https://soundesignphotography.files.wordpress.com/2013/02/exposure-chart.jpg

ND8 to absolutne minimum, ale i tak w zdecydowanej większości przypadków wciąż będzie za dużo światła.

GonzoG
15-03-2016, 11:34
W słoneczny dzień będziesz potrzebować filtra w granicach NDx400 - NDx1000 (3.0).Do rozmycia leśnego strumyka czy wodospadu natomiast wystarczy już NDx16 (1.2).


Na początek proponowałbym NDx1000 - HiTech 3.0, Lee BigStopper, B+W, Marumi, jedyny minus, to możesz uzyskać bardzo długie czasy gdy będzie mniej światła.


Fader jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, ale przy szerokich kątach ma małe przyciemniane.

krzysko88
15-03-2016, 11:47
coś takiego po taniości wystarczy ? przypominam ,że obiektyw to tylko 18-105.

http://allegro.pl/filtr-pelny-regulowany-szary-lensso-ndx-67-mm-waw-i5656209665.html

i nie zakładająć nowego wątku zapytam ,czy taki najtańszy filtr "UV" za 13 zł z allegro nada sie jako ochrona na moją stałke 35mm ? jakies wady? refleksy?

kwiatek88
15-03-2016, 12:34
Nie kupuj filtrów za "13" zł. Poczytaj TO: http://www.optyczne.pl/5.4-Inne_testy-Test_filtrów_UV_Omówienie_wyników_i_podsumowani e.html

madebyzosiek
15-03-2016, 12:40
coś takiego po taniości wystarczy ? przypominam ,że obiektyw to tylko 18-105.

i nie zakładająć nowego wątku zapytam ,czy taki najtańszy filtr "UV" za 13 zł z allegro nada sie jako ochrona na moją stałke 35mm ? jakies wady? refleksy?

Pamiętaj, że Twóje zdjęcia będą takie na jakie pozwala najsłabszy element układu aparat-obiektyw-fotograf... Sam sobie odpowiedz, czy filtr za 13 zł, czy szary filtr "po taniości" będzie mocnym punktem tego układu...

smogg9
15-03-2016, 12:51
coś takiego po taniości wystarczy ? przypominam ,że obiektyw to tylko 18-105.

http://allegro.pl/filtr-pelny-regulowany-szary-lensso-ndx-67-mm-waw-i5656209665.html

i nie zakładająć nowego wątku zapytam ,czy taki najtańszy filtr "UV" za 13 zł z allegro nada sie jako ochrona na moją stałke 35mm ? jakies wady? refleksy?

Jedno i drugie to bardzo kiepska jakość. Obiektyw 18-105, ale soczewki są wykonane z wysokiej jakości szkła, a nie kawałek szyby okiennej czy szkło słoikowe za 13zł ;P

Ja wychodzę z założenia, że lepiej nic nie kupować niż jakiś syf. Jeśli chodzi o tanie filtry ND (w szczególności te mocne, a takie szukasz) poza znacznym pogorszeniem jakości obrazu dają jeszcze przeokropny zafarb. Polecam HiTech, Lee, B+W, Marumi...

Możesz spróbować tego http://allegro.pl/filtr-neutr-szary-lcw-ndx500-nd500-mc-hrc-67mm-i5639897089.html, przy 1/100s bez filtra, z filtrem zrobi się około 5 sekund. W lesie na strumyk czy wodospad będzie za mocny, tam powinien wystarczyć ND16, może nawet ND8 - zależy od warunków. Można nałożyć jeszcze CPL co utnie więcej światła i zniweluje odbicia... jednak przy dwóch filtrach zdecydowanie muszą być one wysokiej jakości, żeby jakość nie ucierpiała za mocno.

sl011
15-03-2016, 13:21
i nie zakładająć nowego wątku zapytam ,czy taki najtańszy filtr "UV" za 13 zł z allegro nada sie jako ochrona na moją stałke 35mm ? jakies wady? refleksy?
Za 13 chyba się nie nada. Ale jeśli potrzebujesz ochrony, to np hoya uv(c) hmc za ok 30zł może się sprawdzić, o ile nie robisz pod ostre światło.

GonzoG
15-03-2016, 13:28
Nawet taka Hoya za 30zł będzie kiepskim wydatkiem - wyraźne straty w ostrości zdjęcia, a dodatkowo problemy z AF.

krzysko88
15-03-2016, 13:56
więc te szkiełko za 13zł odpuszcze, choć sprzedający zapewnia że nie pogarsza się jakość i działa to na zasadzie strikte ochronnej.


co do fadera ND .. z tego co polecasz nie ma nic do 150zł. a to mój całkowity max za filter. szkoda. chociaż widze ,że po sprzedaży na allegro po tym co piszesz kilka tysięcy osób miesięcznie kupuje syf ...


Widze jeszcze green.L fader za 110. ew, coonlite troche taniej. pierscienie zewnetrzne rozmiar większy czy taki sam rozmiar brac na drugi filter ? (green.L ma taki sam zew. gwint, reszta producentów rozmiar większy.)

sl011
15-03-2016, 15:13
Na 16 megapikselach nie zauważyłem żadnej różnicy w ostrości po założeniu tego filtru hoya, nawet jak powiększałem poszczególne piksele. Co do af, nie wypowiadam się, bo nie robiłem porównań.

smogg9
15-03-2016, 15:34
więc te szkiełko za 13zł odpuszcze, choć sprzedający zapewnia że nie pogarsza się jakość i działa to na zasadzie strikte ochronnej.

co do fadera ND .. z tego co polecasz nie ma nic do 150zł. a to mój całkowity max za filter. szkoda. chociaż widze ,że po sprzedaży na allegro po tym co piszesz kilka tysięcy osób miesięcznie kupuje syf ...
Widze jeszcze green.L fader za 110. ew, coonlite troche taniej. pierscienie zewnetrzne rozmiar większy czy taki sam rozmiar brac na drugi filter ? (green.L ma taki sam zew. gwint, reszta producentów rozmiar większy.)

Zobacz co się dzieje na szerokim kącie i jaką ma opinie https://vimeo.com/28558196

Co złego z tym co Ci podałem wcześniej? 120zł z wysyłką.

GonzoG
15-03-2016, 15:39
więc te szkiełko za 13zł odpuszcze, choć sprzedający zapewnia że nie pogarsza się jakość i działa to na zasadzie strikte ochronnej.


co do fadera ND .. z tego co polecasz nie ma nic do 150zł. a to mój całkowity max za filter. szkoda. chociaż widze ,że po sprzedaży na allegro po tym co piszesz kilka tysięcy osób miesięcznie kupuje syf ...


Widze jeszcze green.L fader za 110. ew, coonlite troche taniej. pierscienie zewnetrzne rozmiar większy czy taki sam rozmiar brac na drugi filter ? (green.L ma taki sam zew. gwint, reszta producentów rozmiar większy.)
Zapomnij o Green.L, Massa czy innych śmieciach. Ja kupiłem kiedyś 62mm Green.L głównie z przeznaczeniem do kamery i tam się jeszcze sprawdza, ale do zdjęć jest stanowczo za słaby - silny zafarb, powoduje wyraźne zniekształcenia na zdjęciach.

Warte zakupu to LCW i Green.L Pro, ale ten drugi nie dostępny u nas.


Na 16 megapikselach nie zauważyłem żadnej różnicy w ostrości po założeniu tego filtru hoya, nawet jak powiększałem poszczególne piksele. Co do af, nie wypowiadam się, bo nie robiłem porównań.
To trzeba było to zrobić na lepszym obiektywie.
Miałem 3 UV(C) i wszystkie powodowały zauważalny spadek ostrości. O problemach z AF (BF/FF) można poczytać tu na forum. Ktoś nawet zrobił dokładne zdjęcia obrazujące problem.


Edit:
Nie Green.L Pro, a Green.L HD.

krzysko88
15-03-2016, 16:16
Co złego z tym co Ci podałem wcześniej? 120zł z wysyłką.

za mocne i brak regulacji. suma sumarum jak nie mam 300zł na filtr szary to moge zapomnieć o długich czasach .
przekraczam planowany budrzet ale może ten coś wart ?

http://allegro.pl/filtr-hama-szary-regulowany-67mm-vario-ndx2-ndx400-i5690297225.html

krzysko88
15-03-2016, 16:57
ew. zrezygnować z regulacji i kupić stały nd. chciałbym wstrzeliwać sie w najlepsza jakosc mojego obiektywu czyli f8 i regulować faderem, ale to za wysoki koszt filtra. pozostaje chyba kupić coś pośredniego typu nd16(?) i regulowac przysłoną.

GonzoG
15-03-2016, 17:23
ale może ten coś wart ?

http://allegro.pl/filtr-hama-szary-regulowany-67mm-vario-ndx2-ndx400-i5690297225.html
Dokładnie to samo Green.L czy Massa - różnią się jedynie nazwą.



ew. zrezygnować z regulacji i kupić stały nd. chciałbym wstrzeliwać sie w najlepsza jakosc mojego obiektywu czyli f8 i regulować faderem, ale to za wysoki koszt filtra. pozostaje chyba kupić coś pośredniego typu nd16(?) i regulowac przysłoną.
Gdyby to było takie proste to nikt by nie robił mocniejszych filtrów, ani nikt by ich nie kupował.


Nie wiem czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale fotografia to bardzo drogie hobby i w większości przypadków nie ma drogi "na skróty".

smogg9
15-03-2016, 17:47
za mocne i brak regulacji. suma sumarum jak nie mam 300zł na filtr szary to moge zapomnieć o długich czasach .
przekraczam planowany budrzet ale może ten coś wart ?

http://allegro.pl/filtr-hama-szary-regulowany-67mm-vario-ndx2-ndx400-i5690297225.html

Wg mnie nie warto wywalać 150zł na to. Za tylko i aż dwa razy tyle masz filtr z najwyższej półki jakościowej... a tutaj kupujesz coś z samego dołu, a raczej z pod lady.
Fotografia to drogie hobby, w szczególności jeśli chce się eksperymentować. Napisz dokładnie co chcesz fotografować z tym filtrem, bo napisałeś ogólnikowo - do tego potrzebne Ci będzie kilka różnych filtrów.
Jeśli chcesz rozmazać wodę/niebo w ciągu dnia i podczas zachodu/wschodu słońca to ND400-500 będzie w sam raz (czasy nawet do kilku minut, ale można to regulować zwiększeniem ISO).

Jeśli chcesz regulowany to bardzo dobry jest http://www.photo4b.pl/index.php?p581,filtr-neutralny-szary-lcw-fader-nd-nd2-nd400-mk-ii-67mm (pamiętaj o efekcie "krzyża" na szerokim kącie) lub wspomniany wcześniej http://www.photo4b.pl/index.php?p782,filtr-neutralny-szary-lcw-nd500-mc-hrc-67mm jest chyba najtańsza opcją w miarę dobrego mocnego ND. Tu masz mój przykład zastosowania tego typu filtra (B+W ND 3.0, czyli mniej więcej podobnie jak ten LCW ND500) https://www.flickr.com/photos/smogg9/7848805998/ - góra 1/40s przy f14, dół 30s przy f11, oba ISO 200.
Tutaj około południa w pochmurny dzień, ten sam filtr https://www.flickr.com/photos/smogg9/14316584262/ - nie pamiętaj parametrów bez filtra, ale z filtrem 70 sekund było.

sl011
15-03-2016, 18:00
To trzeba było to zrobić na lepszym obiektywie.
Miałem 3 UV(C) i wszystkie powodowały zauważalny spadek ostrości. O problemach z AF (BF/FF) można poczytać tu na forum. Ktoś nawet zrobił dokładne zdjęcia obrazujące problem
Zapewne masz rację. Choć porównywałem detale wielkości 1-2 pikseli i czytelność napisów o literach wielkości pojedynczych pikseli i nie byłem w stanie odróżnić które zdjęcie było z filtrem a króre bez. Oczywiście wszystko w raw, żeby uzyskać max rozdzielczość. Więc spadku ostrości nie nazwałbym znaczącym.
A swoją drogą, ciekawe jak to się dzieje, że taki filtr w niektórych przypadkach, wg tych relacji, potrafi zmniejszyć skuteczność af z 80 do 10 procent.

GonzoG
15-03-2016, 19:05
No, jeśli byłeś w stanie odczytać litery wielkości jednego piksela, to gratuluję...

krzysko88
15-03-2016, 19:14
Wg mnie nie warto wywalać 150zł na to. Za tylko i aż dwa razy tyle masz filtr z najwyższej półki jakościowej... a tutaj kupujesz coś z samego dołu, a raczej z pod lady.
Fotografia to drogie hobby, w szczególności jeśli chce się eksperymentować. Napisz dokładnie co chcesz fotografować z tym filtrem, bo napisałeś ogólnikowo - do tego potrzebne Ci będzie kilka różnych filtrów.
Jeśli chcesz rozmazać wodę/niebo w ciągu dnia i podczas zachodu/wschodu słońca to ND400-500 będzie w sam raz (czasy nawet do kilku minut, ale można to regulować zwiększeniem ISO).

Jeśli chcesz regulowany to bardzo dobry jest http://www.photo4b.pl/index.php?p581,filtr-neutralny-szary-lcw-fader-nd-nd2-nd400-mk-ii-67mm (pamiętaj o efekcie "krzyża" na szerokim kącie) lub wspomniany wcześniej http://www.photo4b.pl/index.php?p782,filtr-neutralny-szary-lcw-nd500-mc-hrc-67mm jest chyba najtańsza opcją w miarę dobrego mocnego ND. Tu masz mój przykład zastosowania tego typu filtra (B+W ND 3.0, czyli mniej więcej podobnie jak ten LCW ND500) https://www.flickr.com/photos/smogg9/7848805998/ - góra 1/40s przy f14, dół 30s przy f11, oba ISO 200.
Tutaj około południa w pochmurny dzień, ten sam filtr https://www.flickr.com/photos/smogg9/14316584262/ - nie pamiętaj parametrów bez filtra, ale z filtrem 70 sekund było.

Troche mnie przekonałeś do tego filtra nd500. ogólnie filtr ma być stosowany do celów amatorskich, szkolenia się w fotografii. rozmycie chmur,wodospadu, wygładanie tafli wody.
Z tym, ze obawiam się że bede musiał znacznie wydłużać czasy przy wydospadzie dzięki nd500 aby było poprawnie naswietlone i uzyskam nie to co chce.

coś by zawadzało aby na taki filtr założyć np. połówkowy czerwony ? czy ten też musi być z wyzszej półki ?
http://allegro.pl/filtr-polowkowy-czerwony-72-72mm-import-warszawa-i5675807960.html

sl011
15-03-2016, 20:28
No, jeśli byłeś w stanie odczytać litery wielkości jednego piksela, to gratuluję...
Faktycznie przejęzyczyłem się. Miałem na myśli litery o wysokości paru (3-4)pikseli.

żółto-czarny
15-03-2016, 20:54
Możesz spróbować tego http://allegro.pl/filtr-neutr-szary-lcw-ndx500-nd500-mc-hrc-67mm-i5639897089.html, przy 1/100s bez filtra, z filtrem zrobi się około 5 sekund.
Czy ktoś wie, jak wygląda sprawa zafarbu przy tym szkiełku? Mam od dawna wspomniany HiTech ND 3.0 kwadratowy (ramka typu Cokin) i niestety, przynajmniej dla mnie, zostaje mi zabawa w B/W, bo w kolorze nie daję rady skorygować. Wolałbym dokupić coś słabszego w przyciemnianiu, ale neutralnego, nie mówiąc o wygodzie stosowania.

krzysko88
15-03-2016, 21:52
czekam na opinie i tez skłaniałbym się do zakupu tego nd500

markB
16-03-2016, 03:39
coś by zawadzało aby na taki filtr założyć np. połówkowy czerwony ? czy ten też musi być z wyzszej półki ?
http://allegro.pl/filtr-polowkowy-czerwony-72-72mm-import-warszawa-i5675807960.html

A jaki w tym cel? Czerwona szybka za 23 zł na pewno nie poprawi twoich fotografii.

Dark
16-03-2016, 09:11
W kolorowe filtry się nie baw, bo to w zasadzie można podrobić w postprodukcji. Zainwestuj w dobry, szary filtr. Do listy, którą podawał m.in. GonzoG, dorzuciłbym Nisi i Haida. Co do HiTech, to miał chyba dwie generacje gęstych filtrów. Ta pierwsza dawała straszne zafarby i jest na nią sporo narzekania w sieci. W nowych podobno to poprawili.

krzysko88
16-03-2016, 13:57
A jaki w tym cel? Czerwona szybka za 23 zł na pewno nie poprawi twoich fotografii.


chciałbym uzyskać efekt burzowych chmur nad scenerią, nawet w czarno białej fotografii.

madebyzosiek
16-03-2016, 14:07
chciałbym uzyskać efekt burzowych chmur nad scenerią, nawet w czarno białej fotografii.
Chyba czas na naukę obróbki, a nie inwestowanie w filtry...

GonzoG
16-03-2016, 14:17
chciałbym uzyskać efekt burzowych chmur nad scenerią, nawet w czarno białej fotografii.
Jeśli robisz na analogu, to możesz kupić. Aparaty cyfrowe robiące kolorowe zdjęcia, robią tylko i wyłącznie kolorowe zdjęcia. Czarnobiałe uzyskujesz z obróbki kolorowych.

krzysko88
16-03-2016, 14:31
Chyba czas na naukę obróbki, a nie inwestowanie w filtry...

póki co chciałbym uzyskiwać efekt prosto z puszki. nawet mniej efektowy.

JA06
16-03-2016, 14:33
chciałbym uzyskać efekt burzowych chmur nad scenerią, nawet w czarno białej fotografii.

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=253936&p=3656347&viewfull=1#post3656347

madebyzosiek
16-03-2016, 14:57
póki co chciałbym uzyskiwać efekt prosto z puszki. nawet mniej efektowy.
Czyli próbujesz sobie na maksa skomplikować życie i jeszcze za to płacić (mówię o filtrach oczywiście)... ;)

krzysko88
16-03-2016, 18:30
poza szarym odpuścic sobie na początku zabawy inne filtry ?;) kupiłem właśnie nd500 LCW, zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

efekt na załączonym zdjęciu to 100% PS, czy może jednak jakieś filtry ?

http://tapety.joe.pl/tapeta/ziemia/niebo/ciezki-burzowe-chmury-nad-polami.jpg

GonzoG
16-03-2016, 19:18
Nie trzeba PS'a do tego - wystarczy dowolny program do wołania RAWów.

krzysko88
16-03-2016, 20:13
Nie trzeba PS'a do tego - wystarczy dowolny program do wołania RAWów.

żartujesz ,że programy nikona jak np. Capture NX-D potrafi wyciągnąć takie ładne zdjęcie ? pewnie baza zdjęcia tez niczego sobie.

GonzoG
16-03-2016, 23:26
Nie wiem co potrafi CNX-D (jak to samo co VNX, to ciężko nazwać to programem do wołania RAWów), ale podobne efekty da się uzyskać.

sl011
17-03-2016, 12:12
póki co chciałbym uzyskiwać efekt prosto z puszki. nawet mniej efektowy.
Przyznaję, że nie używałem jeszcze tej opcji, ale lustrzanki Nikona oferują opcję symulacji kolorowych filtrów dla ustawienia monochrome Picture Control. Więc teoretycznie efekt np czerwonego filtru dla zdjęcia cz-b możesz uzyskać nawet prosto z aparatu. Możesz też już zrobionego rawa wywołać ponownie w aparacie z różnymi ustawieniami Picture Control (w tym z różnymi "filtrami")... Tylko mógłby być problem z gradientem.... ;)

krzysko88
18-03-2016, 15:51
a jaki program do rawów dla amatora, najlepiej po polsku byście polecili ?

GonzoG
18-03-2016, 17:12
RawTherapee, GIMP + UFRaw, Corel DRAW Suit, Lightroom, Capture One, DxO OpticsPro, Capture NX-D

krzysko88
18-03-2016, 17:43
capture nx-d mam i poza zmianą ekspozycji, balansem bieli i może paroma podstawowymi opcjami nie moge nakładac żadnych filtrów o ktorych już piszemy . lightrooma właśnie instaluje ale podejrzewam ,że to zbyt potężne narzędzie abym je ogarnął w którkim czasie ;)

madebyzosiek
18-03-2016, 17:59
lightrooma właśnie instaluje ale podejrzewam ,że to zbyt potężne narzędzie abym je ogarnął w którkim czasie ;)

Nie jest tak ciężko, ale nie jest też po polsku. Używałem kiedyś Corel Photo Paint czy jakoś tak, on jest znacznie prostszy, po polsku, tani i ma mnóstwo gotowych filtrów :) Spróbuj triala

Ps. To był Corel Paintshop Pro :)

krzysko88
18-03-2016, 18:33
dzieki Panowie za wszystkie rady, mnóstwo się dowiedziałem i też troche kasy zostanie w portelu dzięki Waszym radom. jestem pod wrażeniem podejscia doświadczonych juserów do początkujących co o wszystko pytają.

smogg9
18-03-2016, 18:55
Jak już coś zrobisz z tym filtrem to wrzuć jakieś foto :) We Wrocławiu trochę rzeki jest, więc można powalczyć z długimi czasami. Sam się zbieram na takie zdjęcia.

krzysko88
23-05-2016, 08:48
jak obiecałem wrzucam foto z filtrem nd500. pierwsze foto wrzucone do PS i bawiłem się suwakami do oporu, jak widać. na kolejnych tylko zmieniłem WB



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/92e0768b5702abdcmed-1.jpg
źródło (http://images76.fotosik.pl/619/92e0768b5702abdc.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/320388c421e81ff7med-1.jpg
źródło (http://images78.fotosik.pl/618/320388c421e81ff7.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/4247f078390fe5f2med-1.jpg
źródło (http://images78.fotosik.pl/618/4247f078390fe5f2.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/05/abfa54933579e7c3med-1.jpg
źródło (http://images77.fotosik.pl/619/abfa54933579e7c3.jpg)

to moje pierwsze zdjęcia z długim czasem, jakies sugestie co do zdjecia,kadru ?