PDA

Zobacz pełną wersję : Ślamazarny lightroom



marmajt
21-05-2007, 00:11
Witam!

Własnie zainstalowalem trial Ligthroom i juz chyba bym go kupil, gdyby nie predkośc dzialania.
CS2 z bridgem chodzi u mnie bardzo płynnie (konfiguracja sprzetu ponizej) a lightroom przy przelaczaniu pojedynczo wyswietlanych zdjec potrzebuje czasem do 3 sekund zeby sie wyostrzylo (chyba wszyscy wiedza, co mam na mysli).
To samo gdy przy wywolywaniu RAWA przesuwam suwak, dopiero po ok.1-2 sek widze efekt. To samo w photoshopowskim RawConverterze moge robic w czasie rzeczywistym, nawet nie pusciwszy suwaka widze zmiany na zdjeciu w miare przesuwania. Czy tez tak macie? Jesli nie, to jakie macie komputery?

Moja konfiguracja:
ASUS A8N-5X
Athlon 64 3000+ 1800 MHz
2 x 512 Ram Goodram w dualu
2xSamsung SPinpoint 250gb (bez RAIDu) - ponad 20gb wolnego miejsca na kazdym z dyskow
WIN XP Pro

Co nalezy zmienic, zeby lightroom chodzil wzglednie plynnie? Dodac ramu czy moze procesor?

Pozdrowienia
WB

david555
21-05-2007, 16:46
Było już o tym, ale co tam:
Najważniejszym elementem (liczydlem), w obróbce grafiki 2D jest procesor i w związku z tym powinien być bardzo wydajny (dwu-rdzeniowy - ja stawiam na Intela).
Następnym elementem jest pamięć, więc powinna być szybka i komunikować się z pozostałymi komponentami jak najszybszą szyną.
Trzeci element to dysk i najlepiej jest zastosować RAID szeregowy (znacznie przyspiesza).
Czwarty i bardzo ważny, aczkolwiek lekceważony przez większość userów element, to konfiguracja systemu operacyjnego (bardzo wiele od tego zależy).
Praktycznie do obróbki grafiki powinno się stosować odrębną instalację systemu (tylko do obróbki grafiki) i poinstalować tam konieczne oprogramowanie i nic więcej, a przy tym zatrzymać niemal wszystkie zbędne procesy.
I to by było na tyle.:)

Erie
21-05-2007, 16:56
praktycznie wszystko zgodnie z Davidem, przy czym wyeksponowałbym wpływ pamięci - jak jest jej za mało to zaraz Winda mieli dyskiem (swap file) i wydajność spada drastycznie

dodatkowo ograniczyć liczbę czcionek do absolutnego minimum i często robić defragmentację zarówno dysku jak i rejestru (jeżeli już instalujemy/ kasujemy różne programy)

hicks
21-05-2007, 21:38
Przedmowcy wlasciwie wyczerpali temat dodam tylko ze jesli tylko to mozliwe czyt. duzo ram, to warto wylaczyc swapa calkowicie. Windows ma tak jakos, ze mimo duzej ilosci wolnego ramu, pcha do swapa co tylko sie da.