Zobacz pełną wersję : ebay PROBLEM
grzegorzant
02-03-2016, 19:23
Witajcie
pytanie do znających się :)
Pierwszy raz coś sprzedałem za pomocą tego serwisu (od razu na Tajlandię ;) )
No i jak zwykle : nabywca reklamuje przedmiot jako "popsuty" (chodzi o wtyk 32pin do iPada)
Po wygraniu zapłacił za pomocą PyPala
po sygnale z PP, pieniądze przelałem na swoje konto .
Teraz wyszła mu tak "usterka"
Moje pytanie brzmi : czy jako SPRZEDAJĄCY nie mam żadnych praw ?
NABYWCA chce zwrotu kasy za rzekomo ukryte wady.
Co w sytuacji gdy np kupił pochopnie , sprzęt mu się nie spodobał i teraz nagle się zepsuł ?
Z tego co zdążyłem ustalić np na Allegro prywatny sprzedawca nie ma obowiązku zwrotu pieniędzy po 10 czy14 dniach
Czy na EB jest tak samo ?
Podkreślam, że sprzęt działał u mnie do momentu wysyłki bez jakichkolwiek problemów.
Mam jakieś szanse ?
Niech odesle, w najgorszym przypadku poplyniesz na wysylce w obie strony.
Jesli napisales, ze nie ponosisz odpowiedzialnosci za sprzedawany towar (jest taka opcja) to ma nabywca z Tajlandii pecha... W wiekszosci przypadkow prywatni sprzedawcy nie ponosza zadnej odpowiedzialnosci- byla na ebay fala sprzedajacych iphony za 470 euro, ktore byly tak opisane, ze jesli nie znal potecjalny nabywca jezyka angielskiego lub niemieckiego w stopniu bieglym kupowal za wspomniana cene opakowanie. W opisie sprzedawanego towaru mozna bylo wyczytac, ze sprzedawany towar to opakowanie. Pieniadze mozesz zatrzymac. P.S. opisana przez ciebie sytuacja to nie jest sytuacja "jak zwykle". pzdr
andy royal1209
02-03-2016, 20:58
Ja mialem taka sytuacje, ze kupilem cos, nie pamietam co, na ebayu i okazalo sie, ze sprzedawca z Chin. Rzecz przyszla niezgodna z opisem i skontaktowalem sie ze sprzedaca w celu reklamacji i zwrotu kasy. Grzecznie odpisal, ze przeprasza i oczywiscie pieniadze zwroci natychmiast jak otrzyma zwrot przedmiotu. Wiedzial skubany (ja jeszcze nie), ze nic mu nie odesle, bo rzecz warta kilka funtow, a koszt przesylki Royal Mail do Chin zachaczal o koniecznosc wziecia kredytu. Przesadzam, ale oczywiscie odpuscilem. I tak bym chyba zrobil w Twoim przypadku. Jak Ci wystawi negatywa to do ebaya, ze przeciez zaoferowales kupujacemu zwrot kasy.
A ebay juz tak ma, ze sprzedajacy nie ma praw. Nawet negatywa nie wysatwi kupujacemu, nie to co Allegro :roll:
Miales na mysli "kupujacego" andy royal? Tak zle nie jest- trzeba czytac opis, oceny sprzedawcy i w razie watpliwosci nie kupowac. Inaczej wyglada to w przypadku sprzedawcow instytucjonalnych.
grzegorzant
02-03-2016, 21:48
Jesli napisales, ze nie ponosisz odpowiedzialnosci za sprzedawany towar (jest taka opcja) to ma nabywca z Tajlandii pecha... W wiekszosci przypadkow prywatni sprzedawcy nie ponosza zadnej odpowiedzialnosci- byla na ebay fala sprzedajacych iphony za 470 euro, ktore byly tak opisane, ze jesli nie znal potecjalny nabywca jezyka angielskiego lub niemieckiego w stopniu bieglym kupowal za wspomniana cene opakowanie. W opisie sprzedawanego towaru mozna bylo wyczytac, ze sprzedawany towar to opakowanie. Pieniadze mozesz zatrzymac. P.S. opisana przez ciebie sytuacja to nie jest sytuacja "jak zwykle". pzdr
Chyba nic o odpowiedzialności nie pisałem (pierwsza moja sprzedaż na eb )
Napisałem mu kilka razy to, że przedmiot wyszedł ode mnie w pełni sprawny. On trzyma się swojej wersji .
Co radzicie , czekać ?
RobertMiernik
02-03-2016, 22:28
Nie czekać,
odpisać gdzie ma odesłać i czekać na przesyłkę.
(koniecznie przesyłkę rejestrowaną z numerem i śledzeniem)
nic nie robic! w wolnym czasie czytac regulamin ebay.
Boryszuk
02-03-2016, 22:59
Jeśli towar jest niezgodny z opisem, koszty przesyłki ciążą na sprzedawcy. Tak przynajmniej jest na jUKejskim eBayu
grzegorzant
02-03-2016, 23:42
A co z kasą ?
RobertMiernik
02-03-2016, 23:45
Nic, na razie poczekaj aż przyjdzie, jak przyjdzie i będzie uszkodzone to sprawdzisz co i wtedy się zastanowisz.
grzegorzant
03-03-2016, 00:26
Ok dzięki
.:Gerard:.
03-03-2016, 00:51
Ja bym mu odpisał, "wysłałem sprzęt sprawny, jeżeli stwierdzę ze usterki wcześniej nie było pokryje pan koszt naprawy i przesyłki"
- - - - kolejny post - - - - - -
dokładnie, nie odsyłaj kasy dopóki nie dotrze towar z powrotem
Napisz grzecznie, ze po otrzymaniu towaru zwrocisz pieniadze.
Jesli cos wystawiasz zaznacz EU only i dodaj, ze kupujacy pokrywa koszty przesylki w obie strony.
Zaczniesz krecic z naprawa to naprawde dostaniesz uszkodzony kabel, tak czy siak stracisz. Moze byc tak, ze kupujacy zrezygnuje i niczego nie wysle.
Panowie, lubie was i lubie czytac wasze merytoryczne posty, ale te nie sa merytoryczne- pan kupujacy moze teraz z zakupionym towarem robic co mu sie podoba- moze go wyslac do Polski lub do Paragwaju- towar wcale nie musial byc sprawny, towar mogl byc nabazgranym na serwetce dinozaurem - jesli odpowiada to opisowi lub opis nie podaje czegos przeciwnego to jest "po ptokach"- nic nie pisac, nic nie robic- tak dziala eBay. Napisalem juz o tym w tym threadzie- cwaniaki sprzedawaly gapom opakowania iPhone 6 za 470 ojronen- towar byl zgodny z opisem (chytrze pomyslane zwroty dla native speakerow) i gapy mgly "se dzwonic" pudelkiem. Zupelnie inczej wygladaloby to, gdyby kolega zalozyciel threada byl sklepem.
panowie, lubie was i lubie czytac wasze merytoryczne posty, ale te nie sa merytoryczne- pan kupujacy moze teraz z zakupionym towarem robic co mu sie podoba- moze go wyslac do polski lub do paragwaju- towar wcale nie musial byc sprawny, towar mogl byc nasmarowanym na serwetce urzadzeniem- jesli odpowiada to opisowi to lub opis nie podaje czegos przeciwnego to jest "po ptokach"- nic nie pisac, nic nie robic- tak dziala ebay.
W takim przypadku paypal odda pieniadze tubylcowi i pokryje koszty przesylki na koszt sprzedajacego.... tak to dziala.
andy royal1209
03-03-2016, 15:00
Panowie, lubie was i lubie czytac wasze merytoryczne posty, ale te nie sa merytoryczne- pan kupujacy moze teraz z zakupionym towarem robic co mu sie podoba- moze go wyslac do Polski lub do Paragwaju- towar wcale nie musial byc sprawny, towar mogl byc nabazgranym na serwetce dinozaurem - jesli odpowiada to opisowi lub opis nie podaje czegos przeciwnego to jest "po ptokach"- nic nie pisac, nic nie robic- tak dziala eBay. Napisalem juz o tym w tym threadzie- cwaniaki sprzedawaly gapom opakowania iPhone 6 za 470 ojronen- towar byl zgodny z opisem (chytrze pomyslane zwroty dla native speakerow) i gapy mgly "se dzwonic" pudelkiem. Zupelnie inczej wygladaloby to, gdyby kolega zalozyciel threada byl sklepem.
Dyrdymaly wypisujesz. Jak nic nie odpisze to nie ma ani towaru spowrotem, ani kasy (bo ebay/Paypal sam odda kupujacemu, jesli sie upomni, a pozniej sciagnie ze sprzedawcy), a bardzo prawdopodobne, ze w pakiecie otrzyma tez negatywa.
Jeszcze raz powtarzam - w kwestiach spornych ebay niemal zawsze staje po stronie kupujacego. Wyjatkiem sa kupujacy recydywisci - regularnie domagajacy sie zwrotu kasy, badz wymiany przedmiotu.
RobertMiernik
03-03-2016, 15:56
zalozyciel threada byl sklepem.
Panie nie czelendżuj mnie takimi kejsami bo Cię tiketem nagrodzę.
grzegorzant
03-03-2016, 16:25
Tymczasem napisałem mu, żeby towar odesłał. Dodałem również że jeśli okaże się iż np nie umie tego podłączyć lub zepsuł wtyk ja to naprawię ale wtedy przesyłki na jego koszt.
Teraz ma problem, że z góry bez oględzin nie oddaje mu całej kasy :/
.:Gerard:.
03-03-2016, 18:05
Dokładnie, chyba przed ostatnia punkt przed wystawieniem jak nic nie zmieniałeś było," towar nie podlega zwrotowi "
jeżeli jest kwestia sporna ze wady ukryte itp to Ty idziesz na ugodę ale nie możesz być stratny, jak będzie dalej piszczal to napisz mu ze Ty wysłałeś sprzęt sprawny i podasz sprawę do eBay niech oni rozstrzygną, jak stwierdza ze nie musisz przyjmować towaru z powrotem to nie przyjmiesz
grzegorzant
03-03-2016, 20:20
Na moje wielokrotne monity iż sprzęt wyszedł ode mnie CAŁKOWICIE SPRAWNY dzisiaj dałem mu propozycję sprawdzenia iew. naprawy i odesłania sprzętu na jego koszt odpisał tak :
" Hi Greg,
With due respect I am not returning the device if you do not first pay all costs. You sent me a defective product.
The eBay guarantee covers my initial costs. If you want to have the device returned I will be happy to send it once you credit my account with the shipping costs.
So far you have not been very cooperative and I thereby assume you are not being totally honest"
Więc i tak dupa z tylu :/
Normalnie paragraf 22 !
.:Gerard:.
03-03-2016, 20:43
Nie przejmuj sie napsz do ebay, opisz sytuacje
i nie daj sie
Pozdrawiam
grzegorzant
04-03-2016, 12:04
No niestety po przeczytaniu maila od serwisu eBay odpowiadającego na moje wątpliwości, muszę stwierdzić że Sprzedający nie ma za wiele do powiedzenia :/
On odsyła mi sporny przedmiot, ja jemu kasę i koniec.
Zastanawia, a właściwie wq mnie jedno : co w momencie, kiedy się pobawił i mu się znudziło albo nie umiał obsługiwać i zepsuł.
Słowo kontra słowo - przy czym ja zostaję w czarnej dupie ...ech szkoda gadać
Zeby nie bylo a nie mowilem. Ebay chroni kupujacych. Tak to dziala na zachodzie.
RobertMiernik
04-03-2016, 12:53
ale w czym w ogóle problem.
Wysyła towar, Ty zwracasz kasę, nie wysyła nie zwracasz, sprawa prosta jak konkstrukcja cepa.
grzegorzant
04-03-2016, 13:11
ale w czym w ogóle problem.
Wysyła towar, Ty zwracasz kasę, nie wysyła nie zwracasz, sprawa prosta jak konkstrukcja cepa.
Przy założeniu, że nie sprzedajesz czegoś po to aby trzymać otrzymaną kasę do usranej śmierci.
Sprzedajesz coś, później kupujesz coś innego wydając tę kasę , a tu taki kwiatek
RobertMiernik
04-03-2016, 13:15
Nie no ja rozumiem, ale nie mówimy o prowadzeniu wypożyczalni, tylko o konkretnym problemie ze sprzedanym przedmiotem i o problemach z przeprowadzeniem procesu 'reklamacji'..
Sprzedajesz, czyli bierzesz na siebie obowiązek doprowadzenia procesu do końca, jeśli pojawia się reklamacja musisz ją obsłużyć, można to zrobić na dwa sposoby
1. unikasz tematu, zmieniasz konto na paypalu, ebayu i adres email i zapominasz o temacie
2. czekasz aż gość wyśle towar, oceniasz czy jest uszkodzony i czy to Twoja wina i oddajesz bądź nie pieniądze. Jeśli reklamacja jest zasadna, modyfikujesz opis w aukcji i sprzedajesz towar raz jeszcze, pewnie w niższej cenie, bo nie jest pełnowartościowy
grzegorzant
04-03-2016, 13:50
zgadza się
przy czym pkt 1 pewnie nie do zrobienia (adres nadawcy na paczce itd ) ;)
andy royal1209
04-03-2016, 14:33
1. unikasz tematu
2. czekasz aż gość wyśle towar, oceniasz czy jest uszkodzony i czy to Twoja wina i oddajesz bądź nie pieniądze. Jeśli reklamacja jest zasadna, modyfikujesz opis w aukcji i sprzedajesz towar raz jeszcze, pewnie w niższej cenie, bo nie jest pełnowartościowy
Unikasz tematu -nie da sie. To ebay. Jesli kupujacy otworzy sprawe przeciwko sprzedawcy to na ebayu sprawa sie toczy swoim wlasnym tokiem bez Twojego udzialu, jesli unikasz kontaktu. Nie odzywasz sie -kase za chwile automatycznie wyplaca kupujacemu ebay, a pozniej sciaga z Ciebie/sprzedawcy.
Czekasz az gosc wysle towar, ale tu znowu oceniac zasadnosc roszczenia kupujacego mozesz jedynie w kategoriach doswiadczalnych, bo ebay'a to nie interesuje. Moment, w ktorym kupujacy udowodni, ze otrzymales zwrot towaru jest momentem zwrotu kasy kupujacemu.
Oczywiscie jesli kabel jest ok,to tylko bonus dla sprzedawcy, ze moze jeszcze za niego w przyszosci od kogos kase dostanie. Jesli nie, pozostaje wniosek do ebaya o anulowanie oplat za transakcje. Tak to dziala. Mozliwosci jest kilka -od takiej, ze kabel mogl ulec uszkodzeniu po Twoim sprawdzeniu -to rzecz martwa, zdarza sie. Gdybys dal go mojemu synowi to bardzo prosto udowodni Ci, ze nie ma niezniszczalnego kabla :-D Byc moze tez kabel nie wspolpracuje z jego sprzetem; mozliwe, ze gosc ma uszkodzone gniazdo w iPad'zie i jeszcze o tym nie wie; dowie sie po zakupie kolejnego kabla. Kolejna mozliwoscia jest, ze kupujacy jest nieuczciwy i np. podmienil sobie swoj stary uszkodzony kabelek na Twoj piekny nowy i jego stary jest wlasnie w tranzycie do Ciebie. I w koncu - zmienil zdanie (po zakupie) i zeby uniknac oplat za przesylke zwrotna do Ciebie (tak to dziala na ebayu) twierdzi, ze przedmiot jest uszkodzony. Gdyby napisal, ze zmienil zdanie on pokrywalby koszty przesylki zwrotnej. I tu znowu - to dla Ciebie szansa, bo moglbys kabel jeszcze sprobowac odsprzedac, jesli dziala. Kolejna Twoja szansa jest to, ze kupujacy odeslal kabel zwykla przesylka i Ty mozesz go "nigdy nie otrzymac". Wowczas nie bedzie mogl udowodnic przed ebay'em, ze zwrocil towar i kasa zostaje u Ciebie. Sa tez chyba widelki czasowe, bodajze 60 dni, po przekroczeniu ktorych jego roszczenie wobec Ciebie na ebayu przestaje byc zasadne.
Dwie rady
Odpusc sobie kupujacych z Tajlandii i tym podobnych. Napisz w aukcji: tylko EU. Przesylki "do" i "z" Cie zjedza, a na tym bazuja oszusci na ebayu.
Badz uprzejmy w kontakcie z kupujacym, to sie oplaca. Zawsze postaw sie po stronie drugiej i pomysl, jak bys sie czul, gdybys zaplacil za kabel na ebayu, po podlaczeniu ktorego Twoj iPad nie wstaje? A do tego sprzedawca wmawia Ci, ze kabel wyslal dzialajacy? Machnalbys reka i kupowal koleny kabel? Jesli masz po drugiej stronie oszusta to i tak kabel juz przegrales. Ale jesli niewinna osobe to sprawe czesto da sie grzecznoscia uratowac.
Uwaznie przeczytalem posty kolegi Andyroyal i wiem teraz wiecej. dziekuje i pozdrawiam.
Napisz grzecznie, ze po otrzymaniu towaru zwrocisz pieniadze.
Jesli cos wystawiasz zaznacz EU only i dodaj, ze kupujacy pokrywa koszty przesylki w obie strony.
Zaczniesz krecic z naprawa to naprawde dostaniesz uszkodzony kabel, tak czy siak stracisz. Moze byc tak, ze kupujacy zrezygnuje i niczego nie wysle.
Na 1'szej stronie pisalem co i jak. A tu dalej allegrowicze chca krecic walki, zmieniac konta i paypala :) - panowie to tylko kabel.
grzegorzant
04-03-2016, 16:26
To nie TYLKO kabel , ale kabel którym podłącza się iPada do urządzenia które wystawiłem na sprzedaż (1k)
Jeśli chodzi o grzeczność , to GRZECZNIE wymieniliśmy po 10 maili z każdej strony :)
grzegorzant
17-03-2016, 15:33
No i trza oddać całą kwotę , powiększoną o koszty przesyłki zwrotnej ( 2x wyższej niż z PL )
Tak jak mowilem... z ebayem nie wygrasz
RobertMiernik
17-03-2016, 18:49
i co, wrócił zepsuty?
.:Gerard:.
17-03-2016, 18:57
Tak jak mowilem... z ebayem nie wygrasz
Ze złodziejami się nie wygra, prowizje brać to pierwsi ale odpowiedzialności zero
człowiek który ode mnie kupił DVD wysłał mi wiadomość jak to bezpiecznie można kupić na eBay
Informationen bezüglich des Kontos Ihres Verkäufers pi-ca SR# 1-69289434970
Sehr geehrter Herr Weier,
vielen dank für das nette Gespräch. Ich bestätige Ihnen hiermit, dass das Konto den Verkäufers pi-ca gehackt wurde.
Diese Information ist bei uns am 12. März 2016 um 05:41 Uhr eingegangen.
Ich hoffe, diese Informationen helfen Ihnen weiter und wünsche Ihnen einen schönen Tag.
Mit freundlichen Grüßen
Julia Peters
eBay-Kundenservice
bla bla bla
Szanowny panie Weier
bardzo dziękujemy za mila rozmowę, niniejszym potwierdzamy panu ze konto sprzedającego pi-ca zostało z hakowane
Ta informacja dotarla do nas bla bla bla
mam nadzieje, ta informacja panu pomoze i zycze panu milego dnia
z życzliwymi pozdrowieniami
Arschloch
Panowie musicie zrozumiec jedno, tam sie nikt ze sprzedajacym nie bedzie pierdzielil, tak jak to ma miejsce na allegro. Jak to sie mowi w us "The customer is always right".
Sprzedajacy powinien sie zabezpieczyc i nie wysylac na kalchaz czy sri lanke :).
Prawda jest taka, ze to na allegro kupujacy moze... ale zadzwonic na policje. Ebay przynajmniej stoi po czyjejs stronie.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.