PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z obiektywem?



rutek
31-08-2005, 00:33
Witam

Wydaje mi się, że mam pewien problem z obiektywem, ale chciałbym uzyskać opinie innych forumowiczów. W końcu może jestem przewrażliwiony :)

Pozwoliłem sobie zrobić coś w rodzaju zdjęcia testowego i prosiłbym o jego ocenę. A dokładnie chodzi o ostrość.
Zdjęcie jest duże, wiec tylko link:
http://img318.imageshack.us/img318/4173/dsc11286zc.jpg

Gamling
31-08-2005, 00:42
Napisz jakie ustawiles parametry. Widac wyraznie ze lewa polowa jest mniej ostra, jesli powierzchnia tablicy byla rownolegla do matrycy to swiadczylo by to o rozjustowaniu szkla. Wtedy raczej szklo do serwisu. Aha zdjecie mam nadzieje robine ze statywu?

rutek
31-08-2005, 01:08
parametry zdjęcia to:
1/60s, f/4.5, 70mm, wbudowany flash
odległość od tablicy ok 3m

statywu niestety nie posiadam, ale aparat był w miarę stabilnie ustawiony, równoległość taka jak jestem w stanie ustawić 'na oko'.
zdjęcia wyglądają tak samo, niezależnie na którym punkcie jest mierzona ostrość.
dla porównania robiłem zdjęcia innym obiektywem i wyglądają dobrze.

Gamling
31-08-2005, 09:17
W takim wypadku, jesli nie poruszyles zdjecia to serwis.

rutek
31-08-2005, 10:21
Cała zabawa polega na tym, że wczoraj odebrałem ten obiektyw z dobrze znanego nam serwisu z adnotacją, że został przetestowany i jest w pełni sprawny :mrgreen:

Jutro robię drugie podejście i już nie dam się łatwo spławić

Q-bek
31-08-2005, 10:37
Jezeli nie masz statywu, to sprobuj jeszcze zrobic zdjecia w pionie, zeby wyeliminowac mozliwosc krzywego ustawienia sie wzgledem fotografowanej tablicy.

Ew. zrob to zdjecie przy uzyciu samowyzwalacza, zeby wyeliminowac drgniecie aparatu i lekki ruch na prawo (ja sie czesto na tym lapalem przy testach z reki).

Widze ze to kitowy obiektyw 18-70, i robione na maksa, zobacz jaki bedzie efekt, jezeli ustawisz ogniskowa na 67-9 czyli tak do konca i ciutke cofnac zoom.
u mnie w tym obiektywie jest tak ze na samej 70 obraz jest bardzo miekki po rogach szczegolnie z lewej (nie az tak jak na tym zdjeciu, ale jest), a na 69-68 ta miekkosc zanika i jest ok.

Daj znac.

pzdr
q-bek

pebees
31-08-2005, 10:41
jak nie masz statywu to weź stół lub krzesło, odstaw na odpowiednią dla Ciebie odległość od ściany czy tam gdzie masz te testy przywieszone, postaw na tym aparat przy krawędzi (tylnej, żeby się obiektyw mógł oprzeć :D) idelanie wzdłuż krawędzi, a krzesło/stół ustaw dokładnie mierząc odleglości jego rogów od ściany czy tam czego. Dodatkowo może w ustawieniu równoległości pomóc Ci kompas :)

kiemlo
31-08-2005, 10:52
Co do równoległości ustawianej na oko, to spróbuj jeszcze położyć plansze testowe na podłodze i wypoziomować całe to towarzystwo poziomicą.

rutek
31-08-2005, 11:31
dzięki za rady

Na tyle, na ile bylem w stanie, starałem się ustawić aparat dokładnie.
Sprawdzałem z drugim obiektywem i zdjęcia były ok, więc ustawienie było w miarę dobre.
Problem daje się też zauważyć na zdjęciach przy ustawieniu ostrości na nieskończoność. Tam raczej krzywe ustawienie aparatu względem obiektu nie wchodzi w grę.

Aha, rozmycie występuje niezależnie od ustawionej ogniskowej

Niestety ponowna wizyta w serwisie jest raczej niezbędna :(

Gamling
31-08-2005, 11:50
Wez ze soba zdjecia i nie daj sobie wcisnac kitu.

rutek
13-09-2005, 00:42
Niestety kolejna wizyta w serwisie, teraz obiektyw razem z korpusem, nie przyniosła żadnego efektu. :(
Dowiedziałem się tylko, że nie powinienem oczekiwać zbyt wiele, po tak tanim obiektywie i że nie odbiega on od normy.

Jeżeli Nikon ma takie normy...

linux_user
13-09-2005, 21:55
A ile masz juz ten obiektyw....1 tydzien czy 1 rok i czy tak bylo od poczatku ?
Czy kupiles razem z aparatem czy osobno......nie wiem jak w Polsce ale ja sprawdzam sprzet do 30 dni a potem decyduje co z tym fantem zrobic.
Jeszcze tak nie bylo ze jak mi cos nie pasuje i sklep nie chcial wymienic na nowy....lub oddac kase.
Myslalem ze po wejsciu do UE juz tez te zachodnie standarty zostaly przyjete :?:

Gamling
13-09-2005, 22:00
Zglos sprawe do jakiejs federacji konsumentow czy czegos takiego. Nie widze innego rozwiazania.

mad_mark
13-09-2005, 23:27
moze powinnismy poprosic Nikon PL o przedstawienie przestrzeganych przez nich standardow :)

rutek
14-09-2005, 00:18
A ile masz juz ten obiektyw....1 tydzien czy 1 rok i czy tak bylo od poczatku ?
Czy kupiles razem z aparatem czy osobno......nie wiem jak w Polsce ale ja sprawdzam sprzet do 30 dni a potem decyduje co z tym fantem zrobic.
Jeszcze tak nie bylo ze jak mi cos nie pasuje i sklep nie chcial wymienic na nowy....lub oddac kase.
Myslalem ze po wejsciu do UE juz tez te zachodnie standarty zostaly przyjete :?:

Obiektyw kupiłem razem z D70 na początku tego roku. Trudno mi powiedzieć, czy tak było od samego początku. Nie przyszło mi do głowy testować nowy sprzęt pod tym kątem. A na widoczkach, które przede wszystkim robiłem trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest dobrze czy nie. Szczególnie, że przymknięcie przysłony zmniejsza problem, ale go nie likwiduje.
Trzeba było robić porterty, może zauważyłbym wcześniej :)


Zglos sprawe do jakiejs federacji konsumentow czy czegos takiego. Nie widze innego rozwiazania.

Na razie dałem obiektyw do przetestowania do niezależnego serwisu, zobaczę co mi powiedzą i wtedy zdecyduję co dalej.

irekka
14-09-2005, 07:55
Po wejściu do UE mamy zachodnie standardy :-).

rutek
16-09-2005, 11:36
Właśnie otrzymałem informację z serwisu, do którego dałem obiektyw do sprawdzenia:

Test kolimatorowy poprawności ostrzenia obiektywu. Stwierdzono brak ostrości
w prawej części obiektywu patrząc od czoła. Sprawdzenie poprawności
wklejenia soczewki. Konieczna regulacja panewek ślizgaczy soczewki
autofokusa.

Czyli jednak nie miałem przywidzeń.
A o standardach Nikona wolę się nie wypowiadać...