Zobacz pełną wersję : Jak uzyskać fakturę papieru kartonu
Witam zwracam się z zapytaniem do szacownego grona czy jest możliwość uzyskania dokładnej faktury papieru kartonu ,np perłowego na zdjęciach przy zastosowaniu oświetlenia stałego dysponuje jedynie 1 softboxem 40x60 z żarówką 210w i parasolką rozpraszającą z taką samą żarówką oraz blendą. Wspomniany efekt chce uzyskać na zdjęciach zaproszeń które wykonuje. Dlatego moje zapytanie czy to jest kwestia zmiany oświetlenia na mocniejsze czy może ustawienia softboxa ew. dokupienia 2. W swoich pracach dużo wykorzystuje różnego rodzaju papiery połyskujące ( perłowe ) i chciałbym taki efekt tez mieć na zdjęciach. Wspomniany efekt uzyskam jeśli czołowo jest włączona lampa błyskowa na aparacie d 3200, ale chciałbym coś takiego mieć używając innego oświetlenia. Proszę o konkretne porady o ile to możliwe.
Moim zdaniem, potrzebujesz jednak dodatkową lampę błyskową ustawioną blisko, z boku, równolegle do płaszczyzny papieru i prostopadle do włókien.
Jakoś tak to mniej więcej wychodzi:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2014/11/qpouiu-1.jpg
źródło (http://oi62.tinypic.com/qpouiu.jpg)
Moim zdaniem, potrzebujesz jednak dodatkową lampę błyskową ustawioną blisko, z boku, równolegle do płaszczyzny papieru i prostopadle do włókien.
Dokładnie, potrzeba świata z boku, żeby w wgłębieniach pojawił się delikatny cień co pokaże że papier nie jest idealnie płaski :)
2pompony
26-02-2016, 15:40
Będzie łatwiej się domyśleć o co Ci idzie, jeśli pokażesz na obrazku o co idzie. W wielu projektach graficznych potrzebna mi była do czegoś faktura różnych rodzajów papieru (czerpany, karton, stara mapa piracka czy różne inne) - więc ciężko mi zrozumieć Twoja potrzebę.
Jeśli osiągałeś coś oświetleniem - po prostu pokaż to co osiągałeś i spytaj, jak takie efekt osiągnąć innym setupem.
Żadne softboxy, żadne parasolki, żadne blendy, żadne żarówki "photo".
Fakturę z materiałów (papier, tkaniny, itp) uzyskujesz gdy masz zauważalne cienie rzucane przez nierówności materiału. Tak więc światło musisz ustawić tak, aby nierówności papieru czy jego włoski rzucały cień.
doprecyzuje dając 2 fotki
1 sigmą ustawienia iso 100 58mm f/4,5 1/80
https://drive.google.com/file/d/0B9sVDisqAa47MXBfR3FtS1FzaHc/view
2 heliosem m44 z włączoną lampa błyskową na korpusie d 3200 z ustawieniami iso 100 1/100
https://drive.google.com/file/d/0B9sVDisqAa47Y2lCQ3NZSzgxc0U/view?usp=sharing
chciałbym mniej więcej jak na 2 zdjęciu ale bez lampy błyskowej czy da rade czy jednak będzie potrzebna
Trzeba się zalogować żeby zobaczyć zdjęcia. Może wrzuć w jakieś miejsce bez ograniczeń dostępu?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://imageshack.com/i/pnBAbcBTj) 1 fotka zrobiona heliosem z włączoną lampa błyskową na korpusie d 3200
2 fotka sigmą
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://imageshack.com/i/plUgd5TQj)
interesuje mnie uzyskanie efektu jak na 1 ale bez lampy błyskowej, przy świetle zmiękczonym z softboxa czy parasolki lub namiotu bezcieniowego ciężko to uzyskać zastanawiam się nad puszczeniem ostrego światła bez modyfikatorów.
- podstawy, "czyli faktura to cień", aby wydobyć cień, światło boczne, jeśli cień ma być "agresywny" to światło ostre
2pompony
26-02-2016, 18:16
Jak na mój rozum to nie chcesz uzyskać faktury, tylko odblask. Na Twoim miejscu wziąłbym sobie do serca taką prawdę, że kąt padania jest równy kątowi odbicia - więc tak trzeba ustawić światło, żeby część jego odbicia w kartonie dochodziło do obiektywu, oczywiście z czuciem, żebyś nie przepalił. I może być softbox, parasolka czy obojętne co - nawet lepiej jak będzie mniej skupione...
Dodatkowo nie softbox, bo softbox zwiększa rozmiar światła. Goła lampa.
Umbra mądrze prawi - gołe lampy są wskazane. Ale najlepiej dwie sztuki. Połóż swoją kartkę na płaskim, jedna lampa z prawej na górze na 1/2 mocy, druga na dole po lewej na 1/8 mocy (moc oczywiście wedle uznania/potrzeb, ale lampy nie moga walić tą samą mocą i muszą być tuż nad linią "horyzontu" żeby świeciły z boku, a nie z góry) i jedziesz z koksem. Problem w tym, że pokazanie połyskującego papieru na zdjęciach wcale nie jest takie proste i wymaga sporo prób. Fotografowałem kilka razy "wyroby gotowe" dla drukarni i właśnie takie produkty wymagały najwięcej zabawy. A już jak coś było foliowane, albo po UV to masakra. Nie licz też za bardzo na to, że uda Ci się pokazać, że cała powierzchnia jest błyszcząca. Moja rada - przynajmniej dwa zdjęcia poglądowe - jedno całego produktu, drugie połysku/faktury papieru.
Umbra mądrze prawi - gołe lampy są wskazane. Ale najlepiej dwie sztuki. Połóż swoją kartkę na płaskim, jedna lampa z prawej na górze na 1/2 mocy, druga na dole po lewej na 1/8 mocy (moc oczywiście wedle uznania/potrzeb, ale lampy nie moga walić tą samą mocą i muszą być tuż nad linią "horyzontu" żeby świeciły z boku, a nie z góry) i jedziesz z koksem. Problem w tym, że pokazanie połyskującego papieru na zdjęciach wcale nie jest takie proste i wymaga sporo prób. Fotografowałem kilka razy "wyroby gotowe" dla drukarni i właśnie takie produkty wymagały najwięcej zabawy. A już jak coś było foliowane, albo po UV to masakra. Nie licz też za bardzo na to, że uda Ci się pokazać, że cała powierzchnia jest błyszcząca. Moja rada - przynajmniej dwa zdjęcia poglądowe - jedno całego produktu, drugie połysku/faktury papieru.
dziękuję za odpowiedź żarówki mam obie tej samej mocy, ale może w końcu dojadą mocniejsze to w tedy będę mógł w ten sposób po próbować. Na chwile obecną z softboxem i 2 gola bez parasolki i innego modyfikatora jedynie udało mi się to częściowo uzyskać połyskliwy efekt ale plaski, a karton ma fakturę płótna dodatkowo. Zdjęcia będą jedynie na mojej stronie z produktami jak i na aukcjach, a też chcę żeby to co klient widział u siebie było jak najbardziej zbliżone do tego co dostaje. Nie mniej dziękuję za porady.
obecnie udało się mi uzyskać coś takiego fotka zrobiona sigma
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://imageshack.com/i/pnIBwDDWj)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.