Julius
22-02-2016, 01:47
Panowie i Panie.
W końcu stwierdziłem, że fajnie byłoby, jakby część bardziej udanych - albo po prostu bliższych sercu zdjęc wylądowała w ramkach na ścianie.
Z racji wystroju mieszkania wybór padł na B&W, wybrane kadry na ile umiałem na tyle obrobiłem i teraz kilka pytań, bo 'wywoływać' / drukować z lustrzanki cyfrowej będę pierwszy raz.
Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas obróbki, aby te foty obok siebie wyglądały OK? Są jakies sposoby zestawienia ze sobą zdjęć, żeby jedno nie wyszło ciemniejsze niż drugie ?
Zachowuję proporcje w Lightroomie podczas kadrowania, bo wiem, ze inaczej mogą wyjść białe pasy, a tego bym nie chciał. Nie mam dedykowanego monitora do obróbki zdjęć, ale za to z 5 różnych kompów, także jak na wszystkich matrycach wyglada OK, to myślę, że po wydruku też będzie OK - zresztą w tym aspekcie BW powinno myślę sporo wybaczyć..
Jakie macie sugestie - na co zwrócić uwagę, jaka jest minimalna rozdzielczość zdjęcia, żeby wydrukować np. odbitkę rozmiaru zbliżonego do A4? Jak jest z wyciąganymi cieniami - czy jeśli pojadę trochę po bandzie i na cropie 100% pojawią się 'szumy' wyjdzie to na zdjęciu, czy niekoniecznie ?
Na jakim poziomie wyostrzać pod matowy papier?
Słowem - wszystko co może się przydać, jeśli był gdzieś temat wałkowany proszę o link, bo od zmiany forum z szukają się nie lubię mocno.
W końcu stwierdziłem, że fajnie byłoby, jakby część bardziej udanych - albo po prostu bliższych sercu zdjęc wylądowała w ramkach na ścianie.
Z racji wystroju mieszkania wybór padł na B&W, wybrane kadry na ile umiałem na tyle obrobiłem i teraz kilka pytań, bo 'wywoływać' / drukować z lustrzanki cyfrowej będę pierwszy raz.
Na co szczególnie zwrócić uwagę podczas obróbki, aby te foty obok siebie wyglądały OK? Są jakies sposoby zestawienia ze sobą zdjęć, żeby jedno nie wyszło ciemniejsze niż drugie ?
Zachowuję proporcje w Lightroomie podczas kadrowania, bo wiem, ze inaczej mogą wyjść białe pasy, a tego bym nie chciał. Nie mam dedykowanego monitora do obróbki zdjęć, ale za to z 5 różnych kompów, także jak na wszystkich matrycach wyglada OK, to myślę, że po wydruku też będzie OK - zresztą w tym aspekcie BW powinno myślę sporo wybaczyć..
Jakie macie sugestie - na co zwrócić uwagę, jaka jest minimalna rozdzielczość zdjęcia, żeby wydrukować np. odbitkę rozmiaru zbliżonego do A4? Jak jest z wyciąganymi cieniami - czy jeśli pojadę trochę po bandzie i na cropie 100% pojawią się 'szumy' wyjdzie to na zdjęciu, czy niekoniecznie ?
Na jakim poziomie wyostrzać pod matowy papier?
Słowem - wszystko co może się przydać, jeśli był gdzieś temat wałkowany proszę o link, bo od zmiany forum z szukają się nie lubię mocno.