PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie do nagrywania zwierzaka w domu.



foto4deg
21-02-2016, 16:04
Koledzy, takie pytanie.

Żonie spodobały się filmy slow motion z kotami, a że nasz zaczyna coraz wyżej skakać, zapragnęła nagrywać bestię podczas jej ewolucji.

Ja filmami w studiu się nie zajmuję, dlatego zwracam się z pytaniem do bardziej doświadczonych użytkowników. Jakie oświetlenie nada się do amatorskiego/hobbystycznego nagrywania w domu?
Na czarnym tle, aparat Nikon D600 ewentualnie GoPro 4 black. Mniej więcej miało by to wyglądać jak w tym nagraniu od 40 sekundy https://www.youtube.com/watch?v=y2OCwQJSHZM, ale także bez czarnego tła

Czy wystarczą dwa parasole ze światłem stałym, czy też lepiej softboxy, albo lampa ledowa? Zwróćcie uwagę, że to jest tylko hobbystyczne zajęcie, więc sprzęty za 500pln< odpadają :D

bogdi64
21-02-2016, 16:56
halogeny z wrotami

foto4deg
21-02-2016, 18:27
Halogeny pewnie trochę grzeją. Czy Yongnuo YN-300III się sprawdzi?

ksh
21-02-2016, 19:18
Za słabe, chyba ze kupisz ich dużo, bardzo dużo :)

bogdi64
21-02-2016, 19:19
cena wysoka, moc mała - mówiłeś TANIO, więc dwie lampy halogen z castoramy ;)

GonzoG
21-02-2016, 20:00
Ten kot z przykładu to nagranie przynajmniej 120fps, albo i więcej. D600 pozwala nagrać tylko 60fps przy 720p.
GoPro nagrywa do 240fps, ale to wymaga też znacznie więcej światła.

Jest szansa, że przy maksymalnym ISO w GoPro i 120fps jedna YN-300III wystarczy do oświetlenia, ale pod warunkiem świecenia z małej odległości (~1.5m). Przy 240fps raczej braknie światła.
Co do ceny - sama YN-300 kosztuje 350zł, do tego trzeba kupić aku albo zasilacz (~100zł) razem to 450zł.
2x tyle światła powinien dać 200W halogen (w castoramie/obi/brico marche za 20-30zł).
A jak boisz się o temperaturę, to na allegro są "halogeny" diodowe 20W na 230V po 25zł - za 200zł masz 8szt, co da kilka razy tyle światła co YN300 i będzie też możliwość regulacji ilości światła, jak można oświetlić z kilku kierunków.

fafniak
21-02-2016, 20:15
wszystkie wynalazki które nie potrafia świecić w trybie ciągłym, możesz zapomnieć
żarnik ma tak duża bezwaładnosc że jest najtańszym sposobem na uzyskanie zdjęć bez zmiany ekspozycji (migotanie) / zmian barwy przy dużej ilosci klatek (krótki czas naświetlania)

Maciek N
22-02-2016, 09:55
ja bym użył coś takiego http://allegro.pl/s13-zestaw-oswietleniowy-2x125w-statyw-230cm-w-wa-i5173745202.html
-tanio
-sporo światła stałego
-nie wytwarza temperatury
-mały pobór prądu
Należy się zastanowić jakie parasolki należy użyć: odbijające, srebrne, białe, przezroczyste
oraz jakiej temperatury mają być żarówki.
Są oprawki umożliwiające użycie kilku żarówek o różnej mocy np ta: http://allegro.pl/zarowka-lampa-swiatla-stalego-200w-800w-5500k-wawa-i5951021159.html
Wszystko zależy od pomieszczenia w którym będą robione nagrania. Myślę że powinny wystarczyć 2 parasolki białe, odbijające z 4 żarówkami 200 W.

foto4deg
22-02-2016, 10:23
ja bym użył coś takiego http://allegro.pl/s13-zestaw-oswietleniowy-2x125w-statyw-230cm-w-wa-i5173745202.html
-tanio
-sporo światła stałego
-nie wytwarza temperatury
-mały pobór prądu
Należy się zastanowić jakie parasolki należy użyć: odbijające, srebrne, białe, przezroczyste
oraz jakiej temperatury mają być żarówki.
Są oprawki umożliwiające użycie kilku żarówek o różnej mocy np ta: http://allegro.pl/zarowka-lampa-swiatla-stalego-200w-800w-5500k-wawa-i5951021159.html
Wszystko zależy od pomieszczenia w którym będą robione nagrania. Myślę że powinny wystarczyć 2 parasolki białe, odbijające z 4 żarówkami 200 W.

Parasolki mam 2w1: odbijające/przezroczyste. Pomieszczenie jest małe: 20m2, wysokie na 2,5m. Temperaturę można zmienić w postprodukcji (o ile się nie mylę).

GonzoG
22-02-2016, 12:12
wszystkie wynalazki które nie potrafia świecić w trybie ciągłym, możesz zapomnieć
żarnik ma tak duża bezwaładnosc że jest najtańszym sposobem na uzyskanie zdjęć bez zmiany ekspozycji (migotanie) / zmian barwy przy dużej ilosci klatek (krótki czas naświetlania)
Święta prawda. Zupełnie zapomniałem o tym.Tak więc wszelkie świetlówki (proponowane przez Maćka) czy diody z allego (wcześnie podane przeze mnie) całkowicie odpadają.
Jedyne pewne źródła światła to żarówki (urządzenia z żarnikiem jak halogeny, żarówki zwykle), diody zasilane z baterii i bez regulacji jasności (zasilacze regulują napięcie przez zmianę częstotliwości pradu i często powodują migotanie, tak samo regulatory jasności diod).
Są jeszcze wysoko częstotliwościowe lampy wylądować że MHI (najczęściej stosowane do oświetlenia filmowego), ale te są dość drogie.


Tak więc na początek spróbuj z tym halegenem z obi/castoramy. Znacznie tańsze rozwiązanie.

foto4deg
22-02-2016, 12:22
Święta prawda. Zupełnie zapomniałem o tym.Tak więc wszelkie świetlówki (proponowane przez Maćka) czy diody z allego (wcześnie podane przeze mnie) całkowicie odpadają.
Jedyne pewne źródła światła to żarówki (urządzenia z żarnikiem jak halogeny, żarówki zwykle), diody zasilane z baterii i bez regulacji jasności (zasilacze regulują napięcie przez zmianę częstotliwości pradu i często powodują migotanie, tak samo regulatory jasności diod).
Są jeszcze wysoko częstotliwościowe lampy wylądować że MHI (najczęściej stosowane do oświetlenia filmowego), ale te są dość drogie.


Tak więc na początek spróbuj z tym halegenem z obi/castoramy. Znacznie tańsze rozwiązanie.

Rozumiem, że to był sarkazm :p

GonzoG
22-02-2016, 12:52
Rozumiem, że to był sarkazm :p
Niestety nie...

Wszystkie świetlówki migoczą, w większości z częstotliwością zbliżona do 50 lub 100Hz.
Niektóre świetlówki foto mają znacznie wyższe częstotliwości, ale dużą ich część to tanie chińskie świetlówki, a nie żaden sprzęt foto i będą migotac.
Ja mam 85W świetlówki i właśnie sprawdziłem, że od 1/125s zaczynaj wychodzić ich migotanie. Przy 1/100s i dłuższych czasach nie ma żadnego problemu.


To samo może być z diodami.


Przy normalnym wideo nikt specjalnie nie przejmuje się migotaniem źródeł światła bo zazwyczaj nie używa się tak krótkich czasów migawki i te 100Hz absolutnie wystarcza. Niestety przy slo-mo już takie źródła światła się nie sprawdzą.

Maciek N
22-02-2016, 13:07
Święta prawda. Zupełnie zapomniałem o tym.Tak więc wszelkie świetlówki (proponowane przez Maćka) czy diody z allego (wcześnie podane przeze mnie) całkowicie odpadają.

Filmuję 60kl/s i czasem stosuję wymienione prze ze mnie oświetlenie bez najmniejszych problemów. Trzeba tylko pilnować migawki. W przypadku 60kl/s migawkę ustawiamy na 100

GonzoG
22-02-2016, 14:17
Filmuję 60kl/s i czasem stosuję wymienione prze ze mnie oświetlenie bez najmniejszych problemów. Trzeba tylko pilnować migawki. W przypadku 60kl/s migawkę ustawiamy na 100
No właśnie w tym problem, bo tu mowa nie 60fps i 1/100s, a o 120 czy 240fps i odpowiednich do tego czasach.Poza tym u nas migotanie usuwa się filmujac 25/50 fps i wtedy nie ma migotania od źródeł oscylujacych tak jak prąd. Co najwyżej na matrycach CMOS są pasy w stałych pozycjach i tylko przy czasach krótszych niż 1/100s. (CCD w trochę lepszych kamerach miały migawkę globalną i problem pasów w nich nie występował).
Przy 60fps i nawet 1/100s migotanie może też wystąpić. Jak się jeszcze skróci czas migawki, to na matrycach CMOS na pewno pojawią się ruchome pasy.

bogdi64
22-02-2016, 16:48
przejmują się migotaniem, dlatego niektóre lampy mają możliwość synchronizacji z kamerami, a co do kotków - dlatego proponowałem halogen - duża moc z małego źródła, do tego wrota i folia, w małym pomieszczeniu przy parasolach będziesz walczył z "niechcianym" światłem, a softy zagotują ci żarniki, nie licząc możliwości uszkodzenia softów, trzeba by było stosować specjalne, które nie są tanie :(

foto4deg
22-02-2016, 18:38
Żeby nie było, że marudzę, ale jest jeszcze inne wyjście, niż marketowe halogeny?

Jeśli ma to jakieś znaczenie, to bardziej skłaniamy się do nagrywania GoPro 4 Black niż D600 ze względu na możliwość nagrywania do 240 kl/s przy 720p lub 120 kl/s przy 1080p.

GonzoG
22-02-2016, 18:46
Żeby nie było, że marudzę, ale jest jeszcze inne wyjście, niż marketowe halogeny?

Jeśli ma to jakieś znaczenie, to bardziej skłaniamy się do nagrywania GoPro 4 Black niż D600 ze względu na możliwość nagrywania do 240 kl/s przy 720p lub 120 kl/s przy 1080p.Jest inne - filmowe lampy HMI lub ksenonowe, ale budżet musisz podnieść do kilku tysięcy.


Jak chcesz tanio, to niestety zostają tylko ogólnodostępne halogeny. Oczywiście nie muszą to być halopaki, możesz użyć PARów 36, 56, 64.
Z tanich źródeł światła, to właściwość ie halogen jest najlepszym.wyborem, choć zawsze możesz pójść w świetlówki (zwykle proste), ale do nich będziesz musiał użyć ukazdu zasilającego o wysokiej częstotliwości - najlepiej żeby miał minimum 400-500Hz, ale te nie są ani tanie, ani łatwo dostępne.

fafniak
23-02-2016, 01:02
Nie wszystkie lampy HMI będą sie nadawać - niestety :)