PDA

Zobacz pełną wersję : Aplikacja profilu korekty obiektywu



loki_p
18-02-2016, 20:12
Mam mały problem. Otwierając rawa w ACR mogę skorygować zdjęcia zrobione samyangiem 14/2.8 używając wgranego profilu. Kiedy chce wykonać taką korektę na pliku jpg lub tifie otwartym w ACR nie mam możliwości wyboru tego profilu. Ktoś wie dlaczego i jak ominąć ten problem?

2pompony
18-02-2016, 20:53
Co prawda nie w ACR, ale w LR (czyli w tej samej maszynie, tylko w innym opakowaniu) są dwojakiego rodzaju profile obiektywów: RAW i non-RAW. I jest to zrozumiałe.

Moje rozumienie sprawy wygląda tak: jeśli otwierasz RAWa, program wie, że otwierasz całą, pełną klatkę (nawet jak ją skropujesz, ACR czy LR dalej wie, że to jest wycinek całości). W związku z tym program może zaaplikować odpowiednie korekty: CA, winietę, prostowanie beczek, falowania, i tal dalej... No i aplikuje te korekty niezmiennie i niezależnie od tego jak sobie skropowałeś obrazek do całej klatki.

Natomiast jak otwierasz jpga lub tifa - program nie ma pewności, czy otwierasz całą, pełną klatkę, czy moze już pewien wycinek kadru, na przykład kwadrat, czy wycinasz sam środek, czy jakkolwiek... I co, jak program ma zaaplikować korekty, skoro nie ma pewności, czy to cały kadr, czy tylko jego wycinek? A może to tylko (powiedzmy) lewa górna ćwiartka - wtedy na przykład korektę winiety trzeba stosować tylko do lewego i górnego boku, a nie do wszystkich boków, bo wyjdzie kaszana... Chcąc uniknąć takich nieporozumień - po prostu na obrazkach, o jakich nie ma pewności że są całymi klatkami odcięto możliwość stosowania profili.

PS
Można sobie edytować profil RAW > non-RAW, kiedyś to zrobiłem i nawet działało, ale muszę sobie przypomnieć jak to robiłem i co potem, żeby w LR działało...

loki_p
18-02-2016, 21:20
Co prawda nie w ACR, ale w LR (czyli w tej samej maszynie, tylko w innym opakowaniu) są dwojakiego rodzaju profile obiektywów: RAW i non-RAW. I jest to zrozumiałe.

Moje rozumienie sprawy wygląda tak: jeśli otwierasz RAWa, program wie, że otwierasz całą, pełną klatkę (nawet jak ją skropujesz, ACR czy LR dalej wie, że to jest wycinek całości). W związku z tym program może zaaplikować odpowiednie korekty: CA, winietę, prostowanie beczek, falowania, i tal dalej... No i aplikuje te korekty niezmiennie i niezależnie od tego jak sobie skropowałeś obrazek do całej klatki.

Natomiast jak otwierasz jpga lub tifa - program nie ma pewności, czy otwierasz całą, pełną klatkę, czy moze już pewien wycinek kadru, na przykład kwadrat, czy wycinasz sam środek, czy jakkolwiek... I co, jak program ma zaaplikować korekty, skoro nie ma pewności, czy to cały kadr, czy tylko jego wycinek? A może to tylko (powiedzmy) lewa górna ćwiartka - wtedy na przykład korektę winiety trzeba stosować tylko do lewego i górnego boku, a nie do wszystkich boków, bo wyjdzie kaszana... Chcąc uniknąć takich nieporozumień - po prostu na obrazkach, o jakich nie ma pewności że są całymi klatkami odcięto możliwość stosowania profili.

PS
Można sobie edytować profil RAW > non-RAW, kiedyś to zrobiłem i nawet działało, ale muszę sobie przypomnieć jak to robiłem i co potem, żeby w LR działało...

Ma to sens. Bardzo potrzebuje zaaplikować taki profil na jpg lub tifie. Chodzi o to że jak składam startrailsa ze zdjęć po korekcie to na takim złożonym widać takie koncentryczne kręgi na gładkich przejściach. Jak składam nieskorygowane zdjęcie efekt ten nie występuje. Najprawdopodobniej jest to spowodowane usuwaniem winiety przez profil. Tak czy inaczej aby pozbyć się tego problemu składam zdjęcia bez korekty a wstrętną dystorsje samyanga chce skorygować na złożonym pliku. No i nie mogę :)

2pompony
18-02-2016, 21:25
No to nie koryguj winiety tylko dystorsję, przecież możesz sobie regulować co chcesz, żeby Ci profil prostował, a nawet w jakim stopniu (np. winietę na -10 ale dystrosję na +90). A co do tego jak przerobić profil RAW na non-RAW (czyli taki, który da się zaaplikować plikowi nie RAW - poszedł priv, sprawdź swoją skrzynkę.