PDA

Zobacz pełną wersję : Statyw do 100zł ?



Maly.Psikus
16-02-2016, 13:44
Wiem, wiem i jeszcze raz wiem... czytałem, że za tyle statywu nie da się kupić.

Jednak spróbuję.
Jestem amatorem, nie potrzebuję statywu co będzie się obracał o 360°, nie musi być kilkanaście pokręteł itp.
Zwykły statyw za 30żł mi wystarcza ale... No właśnie, jest jedno ALE.
Mam D5200 + KiT 18-105. Nie jest to ciężkie ani też bardzo lekkie, dla mnie w sam raz.
Statyw też normalnie znosi obciążenie, tylko to ALE - specjalnie kupiłem sobie wężyk spustowy aby przy dłuższych czasach uniknąć poruszenia zdjęcia niestety migawka tak działa, że w czasie wyzwalania widać baaardzo lekkie drgania aparatu przez co zdjęcia wychodzą poruszone.
Mimo dokręconych na maks pokręteł aparat bardzo lekko drga.
Coś do 100zł co spowoduje, że aparat drgać nie będzie przy wyzwalaniu migawki ?

Widziałem na allegro sporo statywów do 100zł, które wytrzymują nawet do 5kg (większość do 3,6kg). Czym się sugerować przy wyborze statywu, właśnie aby uniknąć tych drgań ?

arturmsi
16-02-2016, 14:04
Przeczytaj kilka wątków z ostatnich dni, gdzie są podane przydatne Ci informacje. Do 100 zł i tak nic nie kupisz sensownego.

ksh
16-02-2016, 14:10
Ja czasami używam zwykłego statywu hama za 45zł i nie ma tragedii, trzęsie się to, wkurza przy ustawianiu ale nawet stabilny jak się obciąży dwoma butelkami coli :)

Maly.Psikus
16-02-2016, 15:17
No nie będę nosił dodatkowych ciężarów (nie licząc innego statywu) z sobą jak będę chciał iść w plener z statywem.

Nigdy nie przypuszczałem, że migawka może powodować trzęsienie (dobrze, że nie ziemi).

Ok poczytam jeszcze, może coś znajdę.

GonzoG
16-02-2016, 15:55
Nie migawka a lustro i niestety, przy statywach z plastikowymi głowicami tak się dzieje.Przy krótkich ogniskowych to nie wychodzi, ale jak się 18-105 wyciągnie na 105mm, to długość obiektywu i ogniskowansprawiaja, że statyw przestaje być stabilny i każde najmniejsze drgania będą wychodziły na zdjęciach.


Musisz liczyć minimum 200zl, ale lepiej zainwestować w coś konkretnego, a tu już niestety sama głowica zaczyna się 150-200zl, do tego jakieś sensowne nogi (np. Triopo) kolejne 150-300zl.

RAF7705
16-02-2016, 16:20
W wstępnego uniesienia lustra próbowałeś?

Maly.Psikus
16-02-2016, 16:20
A co powiecie na Velbon DF-61 lub Camrock TS53 ?

Maly.Psikus
16-02-2016, 16:28
W wstępnego uniesienia lustra próbowałeś?
Nie, spróbuję. Dzięki za sugestie.

smogg9
16-02-2016, 17:08
Napiszę szczerze, bo przerobiłem przez lata statywy od kilkudziesięciu złotych do kilkuset. Za 100zł nie kupisz dobrego statywu - tandeta generalnie. Jeśli ma jakieś luzy (gdziekolwiek) to prędzej czy później zobaczysz efekty tego na zdjęciach. Im mniej plastiku tym lepiej, głównie głowica. Jak pozaciskasz nogi, głowicę na maksa to NIC nie może się ruszać czy telepać. Nie trzeba wydawać od razu 500zł czy więcej, ale za 200-250zł można mieć już naprawdę dobry statyw.

Jest jeszcze jedna kwestia, która może powodować poruszone zdjęcia ze statywu - włączone VR.

Szybkie wyszukanie na google pokazało takie coś:
"Model D5200, podobnie jak poprzednik, nie posiada pełnoprawnej funkcji wstępnego podnoszenia lustra. Jedyną możliwością wytłumienia drgań aparatu jest skorzystanie z tzw. trybu opóżnienia ekspozycji. Jego działanie polega na wyzwoleniu migawki ok. 1 sekundę po wciśnięciu do końca spustu migawki i uniesieniu lustra." (źródło: http://www.optyczne.pl/204.4-Test_aparatu-Nikon_D5200_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87.html).

GonzoG
16-02-2016, 19:36
A co powiecie na Velbon DF-61 lub Camrock TS53 ?
Najwyraźniej nie chcesz słuchać... kup cokolwiek, tylko później nie miej do nikogo pretensji.

arturmsi
16-02-2016, 19:37
Nie, spróbuję. Dzięki za sugestie.

Tego nie spróbujesz, ale to ma znaczenie przy stosunkowo krótkich czasach, przy długich naświetlaniach już nie, wtedy liczy się dobry statyw bo poruszenie ułamka sekundy na tle kilku sekund naświetlania nie psuje tak zdjęcia.

Maly.Psikus
16-02-2016, 19:58
Dobra, dziękuję wszystkim za wyjaśnienia, sugestie i chęć pomocy.

Jesteście wielcy !

rabbitzzz
17-02-2016, 21:12
Zawsze można jeszcze jakaś używkę wytargać w miarę przyzwoitych pieniądzach.
Ja za 50e kupilem slika pro 700dx z głowicą kulową (nie pamiętam nazwy jak sprawdzę to dopiszę) w stanie bardzo dobrym. Wiem że to więcej niż 100zł ale biorąc pod uwagę że zapłaciłem za zestaw 1/4 ceny to nie ma co marudzić. Tylko pamiętaj jeśli używka to tylko taka którą możesz wcześniej dobrze wymacać.

Maly.Psikus
24-02-2016, 00:07
Nie trzeba wydawać od razu 500zł czy więcej, ale za 200-250zł można mieć już naprawdę dobry statyw

Więc jaki do 200 zl ? (Niechętnie max 250zl)
Moze byc ciezki, nie musi byc lekki.
Nie musi byc wysoki jak ja (173cm) ale nie też taki abym musiał cały czas kucać przy nim.
Nie musi być wymiennych części.
Nie musi mieć 100² ustawień, standardowe jak w statywie za 25zł wystarczą.

No tylko aby lustro nie bujało statywem... nie chcę poruszonych zdjęć mimo używania wężyka spustowego i wyłączenia VR.

arturmsi
24-02-2016, 00:48
Poczekaj jeszcze i dozbieraj do tego silka 330dx.
Albo kup taką używkę lub sherpe 600/603. Wtedy zmieścisz się w swoim budżecie.

smogg9
24-02-2016, 01:44
Więc jaki do 200 zl ? (Niechętnie max 250zl)

Np. taki http://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-triopo-c-258-z-glowica-kj-2-czerwony.html - próbowałem kilka statywów tej marki i są zaskakująco dobre jak na tą cenę :)

Maly.Psikus
13-03-2016, 12:57
A do 300zł coś "znacznie lepszego" niż Triopo C-258 (215zl) ?

Maly.Psikus
13-03-2016, 23:02
Zakupiony Triopo C-258 (215zl).