PDA

Zobacz pełną wersję : [ Canon ] Canon 1DX Mark II



michasacuer
29-01-2016, 14:05
No i stało się, mamy konkurencje dla nowego Nikona
http://videodslr.pl/canon-1d-x-mark-ii-zapowiedziany/

qbic
29-01-2016, 15:12
15 EV ... jasne :-P

michasacuer
29-01-2016, 15:32
Jestem głównie filmowcem, pracuję na Canonach C100 i trochę mnie dziwi taki zabieg, topowe kombajny z serii Cinema EOS Jak C100 Mark II (który nie ma 4K w cale) i C300 Mark II (4K tylko w 30fps max) nie mają 60fps w 4K, tym bardziej że 1DX miał zastąpić 1DC czyli zostanie wyposażony w krzywą C-log (taki raw do filmu, chyba że nie będzie miał tego ficzera) etc. Ciekawe w jakim pułapie cenowym to to wypozycjonują i co wymyślą by nie było konkurencji dla chociażby Canona C100 Mark II :D

docxxx
29-01-2016, 16:15
No ale swiat idzie naprzod i konkurencja depcze po pietach. Kilka lat temu 4K to była fanaberia, dzis mus (i nie tylko marketingowy). Moj telefon ma 4K, a taki Canon za 30 000 zl ma nie miec?

michasacuer
30-01-2016, 10:57
C300 niby ma Rawy, ale nie ma 60 fps w 4K, takie rzeczy tylko w C500 :D Właśnie to mnie dziwi że takie kombajny jak C100 nie mają 4K. Sony FS5 jest niewiele droższy a ma 10 bitów w Full HD, 4K, 120fps itd... :D na szczęście soniacze mają dziwne kolory w filmie i problemy z niebieskim :D

michasacuer
01-02-2016, 17:14
Nowe informacje:

http://bokeh.digitalrev.com/article/canon-eos-1d-x-mark-ii-released

I trochę o video:

http://www.eoshd.com/2016/02/canon-1d-x-mark-ii-video-specs-emerge-uses-4k-mjpeg-codec-of-1d-c-but-is-it-missing-canon-log/

Pawel Pawlak
02-02-2016, 10:06
Wygląda to naprawdę bardzo dobrze. Wiele aspektów - głównie video z całą pewnością zauważalnie lepiej niż d5.

R
02-02-2016, 10:41
czyli co... zanim pojawi sie d5 w sklepach, bedzie premiera d5s?

cz4rnuch
02-02-2016, 10:50
Czyli jednak dość szybko wypuszczą, plotki się sprawdziły. Kilka linków: <<dpreview>> (http://www.dpreview.com/news/2291500142/canon-announces-flagship-eos-1d-x-mark-ii-full-frame-digital-slr) <<dpreview - w rączkach 1>> (http://www.dpreview.com/articles/4569273731/good-sport-a-closer-look-at-canons-eos-1d-x-mark-ii) <<dpreview - w rączkach 2 >> (http://www.dpreview.com/articles/0676551873/canon-eos-1d-x-mark-ii-first-impressions-review)<<optyczne>> (http://www.optyczne.pl/9344-news-Canon_EOS-1D_X_Mark_II.html) <<fotopolis>> (http://www.fotopolis.pl/n/21990/Canon-EOS-1D-X-Mark-II-nowy-krol/) <<fotoblogia>> (http://fotoblogia.pl/8342,canon-eos-1d-x-mark-ii-zawodowiec)

docxxx
02-02-2016, 10:59
Wideo bije na głowę D5.

kichu
02-02-2016, 11:06
Patrząc pobieżnie na specyfikację to zmiany bardziej w kierunku jak w Nikonie w "eSkach" czyli taki 'mid life upgrade'.

R
02-02-2016, 11:16
mid life upgrade w C to taki double life upgr w N :D

kichu
02-02-2016, 11:36
Zgadza się, tyle ze od premiery 1DX minęło 5 lat wiec w tym czasie N pokazał D4 - D4s i D5. Obie firmy maja trochę inny schemat wydawniczy :)

Natomiast generalnie jeśli chodzi o MK2 to C z tego co widzę to zmiany w stosunku do poprzednika to własnie bardziej ewolucja, czyli lekkie
podrasowanie głównych układów - matryca, af, pomiary światła etc.

No i będziemy mieli kolejna bezsensowną wojnę na szybkie karty czyli CFast vs XQD.

michasacuer
02-02-2016, 11:43
https://m.youtube.com/watch?v=pWp3GCHEa-0&feature=youtu.be

R
02-02-2016, 11:46
Zgadza się, tyle ze od premiery 1DX minęło 5 lat wiec w tym czasie N pokazał D4 - D4s i D5. Obie firmy maja trochę inny schemat wydawniczy :)

Natomiast generalnie jeśli chodzi o MK2 to C z tego co widzę to zmiany w stosunku do poprzednika to własnie bardziej ewolucja, czyli lekkie
podrasowanie głównych układów - matryca, af, pomiary światła etc.

No i będziemy mieli kolejna bezsensowną wojnę na szybkie karty czyli CFast vs XQD.


byc moze sie myle, ale 1dx chyba byl po d4

Jacek_Z
02-02-2016, 12:00
Info na optycznych: http://www.optyczne.pl/9344-news-Canon_EOS-1D_X_Mark_II.html
i na fotopolis http://fotopolis.pl/n/21990/Canon-EOS-1D-X-Mark-II-nowy-krol/

Canon ma 2 fps więcej. Nikon ma natywne ISO wyzsze, ma lepsze pokrycie kadru punktami AF i ich czulosc na papierze większą - do -4EV. DR - to sie okaze, ale pewnie u nikona lepsze. Czyli w foto nikon byłby lepszym wyborem, ale w filmowaniu zdecydowanie gorą Canon.

Pawel Pawlak
02-02-2016, 12:04
http://www.andyrouse.co.uk/index.php?b=1&currentpage=Resource

Ja bym się powstrzymał z ocenami co lepsze do czego, poza tym że video w canonie bez porównania inny standard.
Świetne body się zapowiada i tyle - sądzę że w praktyce fotografa tak nikonem jak canonem da się robić bardzo dobry materiał i raczej mało kto statystycznie zdecyduje się na zmianę systemu. Po prostu body są w kilku punktach się różnią - jak zawsze. Np AF - nikon ma więcej pól, lepsze pokrycie kadru i i4EV na środkowym polu, ale canon ma wszystkie pola AF czułe do F/8. Canon ma dokładniejszą matrycę pomiarową wspomagającą pracę AF i najpewniej ma szybsze lustro.
Najpewniej też canon będzie potrzebował więcej baterii niż nikon ;)

kichu
02-02-2016, 12:07
byc moze sie myle, ale 1dx chyba byl po d4

Aptekarskie różnice - 1DX pokazano w październiku 2011, D4 - 6 stycznia 2012, lifting Nikona wyszedł równo po 2 latach - styczen 2014, po nastepnych dwóch mamy zmiane generacji. Tak to sie równo kręci od czasów D3 co najmniej. Co dwa lata eSka czyli ów 'mid life upgrade', co cztery lata zmiana dużego numerka i kolejna generacja i wieksze zmiany technologiczne (nowe uklady af itp itd).

Przy czym w żaden sposób nie neguje tutaj nic z obecnej premiery, odnoszę się tylko pobieżnie do specyfikacji... a już nie raz bywało, że najbardziej użyteczne zmiany w kolejnych generacjach body to
te których w zadnej specyfikacji nie było widać - jak chocby pewnośc i powtarzalność układu i algorytmów AF np. w porównaniu D800 vs D810.

Pawel Pawlak
02-02-2016, 12:16
Kichu - tak canon jak i nikon wydają się oferować też znaczącą poprawę wysokiego iso. A.Rose pisze o wręcz niewyobrażalnych zmianach - wg niego iso32.000 wygląda jak iso8.000 z 1dX. to jest poprawa o 2EV. Tak samo w przypadku nikona, beta-testerzy zachwycają się że iso12.800 wygląda jak iso4.000 z d4s. JEśłi się to potwierdzi to będzie to naprawdę istotna poprawa (choć tak samo jak AF naprawdę istotna dla niewielkiej grupy fotografów)

michasacuer
02-02-2016, 12:18
16fps może być mega użyteczne jeśli do fotograficznego Live View będzie można użyć DAFa. Kto filmował kamerami Canona ten wie, że autofocus z dobrymi obiektywami jest bardzo szybki i skuteczny.

Ciekawe kiedy osiągniemy granice w użyteczności wysokiego ISO? Jak dobijemy do akceptowalnego 100.000 wielu kotleciarzy całkowicie odrzuci lampy w kąt :D

danielchrzaszcz
02-02-2016, 12:36
Jak tak bedzie iso roslo to sie na gornym ekranie przestanie miescic :-)

Zelber
02-02-2016, 12:39
Kichu - tak canon jak i nikon wydają się oferować też znaczącą poprawę wysokiego iso. A.Rose pisze o wręcz niewyobrażalnych zmianach - wg niego iso32.000 wygląda jak iso8.000 z 1dX. to jest poprawa o 2EV. Tak samo w przypadku nikona, beta-testerzy zachwycają się że iso12.800 wygląda jak iso4.000 z d4s. JEśłi się to potwierdzi to będzie to naprawdę istotna poprawa (choć tak samo jak AF naprawdę istotna dla niewielkiej grupy fotografów)

ISO 6400 z DX II: http://cweb.canon.jp/camera/eos/lineup/1dxmk2/samples/downloads/008.jpg
Jak dla mnie to zdjęcie jest dokładnie na poziomie tego co prezentuje 1 DX/D4/D4s.

Pawel Pawlak
02-02-2016, 12:50
fakt - na tej czułości nie widzę progresu. Widzę niestety też charakterystyczne dla canona przebarwienia na jednolitych powierzchniach
na iso25600
http://cweb.canon.jp/camera/eos/lineup/1dxmk2/samples/downloads/003.jpg
też nie widzę znaczącej poprawy. Może Andy pisał o JPGach ?

michasacuer
02-02-2016, 21:36
Coś dla filmowców

http://videodslr.pl/canon-eos-1d-x-mark-ii-juz-oficjalnie/

Jacek_Z
03-02-2016, 03:16
No i klops - 4K ma cropa - jak Nikon D500. Wychodzi na to, że Nikon D5 jest ciekawszy.

Mnie ciekawi co dokładnie oznacza dual pixel.
Czy oba piksele biorą udział w tworzeniu obrazu, czy też jeden rejestruje a drugi jest do AF. Jeśli to ostatnie rozwiązanie - to ile jest tych pikseli? Drugi komplet? Jaki one mają rozmiar (są mniejsze?)?
Do czego zmierzam. Jesli tych pikseli jest full i sa one tylko do AF, to powierzchnia pikseli tworzących obraz jest mniejsza (i to sporo). To oznacza gorsze ISO i mniejszy DR. Choć .. jesli te piksele sa mniejsze a biorą udział w tworzeni obrazu to może być jak w Fuji - DR będzie duże.
Jest gdzieś rysunek jak wyglądaja piksele na tej matrycy?

markB
03-02-2016, 03:59
Dual pixel jest do AF: http://www.canon.pl/for_home/product_finder/cameras/digital_slr/dual_pixel_cmos_af/

cz4rnuch
03-02-2016, 07:43
No i klops - 4K ma cropa - jak Nikon D500. Wychodzi na to, że Nikon D5 jest ciekawszy... Pod jakim względem? Przeca D5 też ma kropka w 4K.

docxxx
03-02-2016, 09:21
Na videodslr.pl fajnie podsumowani nowego Canona porównując go do wersji Cine (że niby zabije tę serię):

Za na szybko przeczytanych news'ów:
● Po HDMI idzie tylko 1080p (bez 4K)
● DualPixel tylko w Live View, tylko w trybie filmowania i tylko Single Shot AF
● Touch Screen działa podobnie jak w 70D
● Nie ma C-loga
● Brak Focus Peaking i Zebra
● W trybie Manual nie można ustawić Auto ISO, ani używać kompensacji
● 4K tylko w MJPEG
● 4K tylko w formacie DCI (brak QHD)
● Kodek MPEG4/h.264
● Nowy akumulator, 1210 zdjęć na ładowaniu
● CF+CFast, gniazda nie są zamiennie kompatybilne. 4K tylko na CFast

● Nie doszukałem się w specyfikacji, w komentarzach ludzie twierdzą, że próbkowanie koloru 4.2.0, 8 bit

Więc, jak powiedzieli na DPreview, mamy "Video for non-videographers"
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://videodslr.pl/forum/images/smilies/icon_lol.gif)

Pawel Pawlak
03-02-2016, 09:23
D5 i 1dx mk2 ma cropa dla video 4k- a różnica między nimi wynika tylko z rozdzielczości 4K jaką rejestrują oraz różnic w rozdzielczości matrycy. D5 ma trochę większą rozdzielczość matrycy i video 3840pix a canon mniej gęsty przetwornik i video 4096pix więc canona ma minimalnie mniejszego kropa, bo wycina większą część z matrycy.

docxxx; doczytałem jeszcze gdzieś że 1dx mk2 jest zgodny ze starszymi aku od 1dx, ale wtedy prędkość spada do 12/14fps, oraz że canon nie gwarantuje 14fps z AF/AE ze wszystkimi swoimi obiektywami ( w sumie nic dziwnego, ale warto mieć świadomość ).
W przypadku zapotrzebowanie na energię to nowy 1dX wygląda blado w stosunku do chyba każdego nikona.

Merde
03-02-2016, 09:30
Mnie ciekawi co dokładnie oznacza dual pixel.

To nie jest żadna nowość w Canonie, ale po raz pierwszy pojawiło się to w puszce pełnoklatkowej.

Tu masz parę słów na ten temat:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/canon-70d/canon-70dDUAL_PIXEL_AF.HTM

Po wynikach DR 70D i 7D MkII można przypuszczać, że nie ma widocznego negatywnego wpływu.
DR jest tak samo dobry / tak samo zły (niepotrzebne skreślić) jak w matrycach bez DPAF.

docxxx
03-02-2016, 09:44
docxxx; doczytałem jeszcze gdzieś że 1dx mk2 jest zgodny ze starszymi aku od 1dx, ale wtedy prędkość spada do 12/14fps, oraz że canon nie gwarantuje 14fps z AF/AE ze wszystkimi swoimi obiektywami ( w sumie nic dziwnego, ale warto mieć świadomość ).
W przypadku zapotrzebowanie na energię to nowy 1dX wygląda blado w stosunku do chyba każdego nikona.

Tak, też to czytałem, chyba na DPreview.

EDIT:
Tak, na DP:

he Canon EOS-1D X Mark II ships with a new battery, which allows for 1210 shots on one charge. The nice thing is, the battery compartment remains backwards compatible with the older 1D X battery. However, if you use the older battery, frame rates will drop to 1D X levels (12 fps with AF, 14 fps in live view or with the mirror locked up). Heartbreakingly slow, we think you'll agree. Z

Jacek_Z
03-02-2016, 12:03
Kolega z Canona (uczestnik plenerow znany tu wielu osobom) zadzwonil do mnie kiedys. Powiedzial ze chce zmienic system bo wlasnie ma body z Dual Pixel (chyba 70D) i to DP mu zjada szczegóły i nie ma takiej ostrosci jak milal w 1D mk2. Robil m.in packshoty. Zastanawial sie czy nie zostac z 1D do repo a do packshotow kupic Nikona z 105 micro. Odwodzilem go od tego pomyslu. On twierdzil ze jest opinia o gorszej szczegolowosci matrycy z Dual Piksel. Nie bardzo wiem z czego ona by miala wynikac. Ale faktem jest ze przez to czesć matrycy nie słuzy do rejestracji zdjęcia.
Bardzo mnie ciekawi jakie sa proporcje powierzchni pikseli do tworzenia obrazu vs powierzchnia pikseli do systemu AF.
Sony na SLT - tzn na stalym lustrze tracą 1/3 EV. To to zrobil canon nie moze pozostac bez wplywu na obraz.
Jezeli pisza ze matrycez DP maja zmierzoną taka samą DR jak te bez to znaczy ze .... DP ma na to wpływ. Skad taka logika?
Bo jesli nowsza matryca nie ma lepszego DR niz stara to z czegos to wynika. Wlasnie z tego ze piksele sa mniejsze.
Inni producenci potrafią uzyskac lepsze DR nawet przy zmniejszaniu pikseli. Choc zaraz dojdą tu do sciany.

Krzysztof_BB
03-02-2016, 17:37
Dual Pixel chyba nie pogarsza rozdzielczości jako takiej - mniej ostre zdjęcia biorą się raczej z mniejszej dokładności DP niż z AF kontrastowego.
Może spróbować wyostrzyć ręcznie na LV 10x powiększenie i się przekonać.
Tak czy inaczej EOS70D z DP i tak ostrzy dokładniej niż na zwykłym PD aczkolwiek ciut wolniej.
Możliwe, że powinien popróbować różnych trybów AF - zawęzić obszar pomiaru itp.
W sumie jest to bardzo przydatna funkcja do filmowania z użyciem AF.

Pawel Pawlak
04-02-2016, 12:12
z tego co czytam w necie, super video w 1dx mk2 nie do końca jest takie mega jak by się mogło wydawać; 4K zapisywane w MJPG ma podstawową zaletę że bardzo łatwo z niego odzyskać stop-klatkę, ale z kolei wadę taką że zajmuje pierońsko dużo miejsca i że strasznie wolno się obrabia taki materiał bo obróbka nie jest wspierana sprzętowo przez żadne procesory graficzne. Podobno 5min 4K 60fls to 32GB - czyli dość szybko zapełniać będzie się CFast, na CF nie ma szans na zapis, a po HDMI dostępne jest tylko FHD. Może jakiś znawca tematu wypowie się na ile to poważne zarzuty ?

Krzysztof_BB
04-02-2016, 12:45
Porównanie osiągów tego Canona czy nowych Nikonów do Samsunga NX1 (premiera w roku 2014) daje do myślenia.
Po prostu producenci nie chcą zrobić aparatu i kamery w jednym.
Jakiś powód mają.

sv
04-02-2016, 12:49
z tego co czytam w necie, super video w 1dx mk2 nie do końca jest takie mega jak by się mogło wydawać; 4K zapisywane w MJPG ma podstawową zaletę że bardzo łatwo z niego odzyskać stop-klatkę, ale z kolei wadę taką że zajmuje pierońsko dużo miejsca i że strasznie wolno się obrabia taki materiał bo obróbka nie jest wspierana sprzętowo przez żadne procesory graficzne. Podobno 5min 4K 60fls to 32GB - czyli dość szybko zapełniać będzie się CFast, na CF nie ma szans na zapis, a po HDMI dostępne jest tylko FHD. Może jakiś znawca tematu wypowie się na ile to poważne zarzuty ?

MJPEG to stosunkowo stary kodek, którego największą wadą jest jego objętośćść. Ma natomiast sporo zalet: to o czym piszesz, czyli możliwość wyjęcia klatki, która jest identycznej jakości jak jpeg z aparatu, to kodek o próbkowaniu koloru 422/8bit i o bardzo małej kompresji (co ogranicza artefakty związane z kompresją). Używam tego kodeka na co dzień (mam 1Dc) i jestem bardzo zadowolony z jakości obrazu. Istotną zaletą tego kodeka jest fakt, że nie obciąża nadmiernie procesora (co w uszczelnionym body ma znaczenie), dlatego 1 Dx mk II nagrywa pół godziny (ograniczenie typowe dla aparatów - mógłby nagrywać dłużej) w przeciwieństwie do Nikona nagrywającego 3 minuty. Nagrywając 4k 25p na karcie 128 mieści się około 33 minut nagrania.

Dla mnie jedyną wadą video w 1dx mk II jest brak C-Loga. Reszta, a zwłaszcza AF w trakcie filmowania i nowa matryca, to cud miód i orzeszki. Canon dał więcej niż się spodziewałem. Mam nadzieję, że to samo zrobią w 5d mk IV.

Jeżeli chcesz poczytać o video w 1dx mk II to tu znajdziesz więcej:

http://www.eoshd.com/comments/topic/19104-canon-1dx-ii-video-camera-perspective-mini-interview-on-the-missing-details/

A tutaj film pokazujący działanie DAF i slow-mo w praktyce:

https://www.youtube.com/watch?v=xITQ6dLRLVI

zobacz też to:

http://blog.vincentlaforet.com/

krolewicz
06-02-2016, 10:52
chyba nikt nie zauważył, ale moim zdaniem przeskok z 12 na 14 fps to ogromna zmiana

Pawel92
06-02-2016, 10:55
Zauważono ten fakt na sąsiednim forum.

Pawel Pawlak
06-02-2016, 12:23
chyba nikt nie zauważył, ale moim zdaniem przeskok z 12 na 14 fps to ogromna zmiana
tak naprawdę nie wiem na ile będzie to istotne w praktyce (podejrzewam że jak każde ekstremalne parametry w bardzo małej liczbie sytuacji będzie to istotne), poza tym nie wiemy na ile AF będzie wyrabiał. Ale napisałem już że imponująca jest praca jaką canon wykonał nad mechanizmem lustra. Podziw - sądzę że musieli zejść czasem całego cyklu z już bardzo imponujących 60ms do ok 40ms albo jeszcze krótszego interwału.

Jacek_Z
06-02-2016, 12:30
chyba nikt nie zauważył, ale moim zdaniem przeskok z 12 na 14 fps to ogromna zmianaTo podstawowy parametr reporterskiego body. I prawdopodobnie dlatego ciagle w reporterce Canon jest ciut przed Nikonem. Drugim ważnym parametrem jest praca AF, a trzecim jakość na wysokim ISO.
Odważę się napisać że np lepsze DR w nikonie jest dla reportera prawie bez znaczenia.

Nikn odzyskał teren po wypuszczeniu D3. W przypadku D5 ma też szanse o ile AF okaże się przełomowy. Mam taką nadzieję, bo chcę lepszego AF w D900.

Kurtz
06-02-2016, 12:56
To podstawowy parametr reporterskiego body. I prawdopodobnie dlatego ciagle w reporterce Canon jest ciut przed Nikonem. Drugim ważnym parametrem jest praca AF, a trzecim jakość na wysokim ISO.
Odważę się napisać że np lepsze DR w nikonie jest dla reportera prawie bez znaczenia.

A co z wydajnością baterii ? Wydaje mi się, że to ma znaczenie praktyczne, szczególnie jak różnica jest tak duża.

sv
06-02-2016, 13:59
Odważę się napisać że np lepsze DR w nikonie jest dla reportera prawie bez znaczenia.



Z oceną DR bym się wstrzymał. Jeszcze nikt nie miał okazji porównać tych matryc (D5 i 1dx mk II).

Pawel Pawlak
06-02-2016, 14:22
Jasne - jeśli jakimś cudem 1dx2 będzie miałe lepszy DR to będzie to istotne dw tym korpusie, jeśli słabszy to można przyznać rację Jackowi ;)
Po pierwszych samplach widać że jest postęp - już JPGi wyglądają zachęcająco pod względem informacji zawartej w cieniach.

Wg mnie żywotność baterii w nikona to olbrzymi atut - dla mnie to spora przewaga. Ale mam kolegę dla którego to nie ma żadnego znaczenia.

sv
06-02-2016, 15:22
Wg mnie żywotność baterii w nikona to olbrzymi atut - dla mnie to spora przewaga..
W ubiegłym roku robiłem pokaz mody. W ciągu 2 dni zrobiłem 6500 zdjęć na 1 aku (bez ładowania) na 1 Dc. Największym pochłaniaczem prądu jest nagrywanie w 4k i tutaj konieczny jest 2 akku.

Jacek_Z
06-02-2016, 20:14
Ja nie napisalem czy lepszy DR jest w Canonie 1DX czy w Nikonie 5D bo tego nie wiem. Zakladam ze w Nikonie bedzie lepszy, ale to dla reportera bez znaczenia.
Wydajnosc akku zdaje sie ze w praktyce jest dosc podobna. Poniewaz jest to pare tysiecy to takze nie ma znaczenia.

michasacuer
07-02-2016, 17:16
Nikon zrobi na jednym aku 4000 tyś zdjęć, Canon 1000. różnica moim zdaniem bardzo duża :D

Merde
07-02-2016, 17:45
Nikon zrobi na jednym aku 4000 tyś zdjęć, Canon 1000. różnica moim zdaniem bardzo duża :D

Nawet gdyby faktycznie Nikon miał zrobić 4 miliony zdjęć na jednym ładowaniu (tak, jak napisałeś), to powyżej pewnych wartości (dla mnie to mniej więcej ten tysiąc) ma to coraz mniejsze znaczenie.
Problemem to jest 300-350 zdjęć na jednym aku w bezlusterkowcach...

Kurtz
07-02-2016, 18:31
10 ( ~1%) klatek więcej niż D810.

Ciekawi mnie jaka jest charakterystyka pracy tej baterii w różnych temperaturach ( a nie znalazłem ) i jak wygląda kwestia samoczynnego rozładowywania. Przy podniesieniu napięcia i pojemności mogły się te parametry pogorszyć.

1DX:
â–*View Finder shooting at 73°F/23°C Approx. 1120 shots
â–*View Finder shooting at 32°F/0°C Approx. 860 shots

Jacek_Z
07-02-2016, 22:13
Nikon zrobi na jednym aku 4000 tyś zdjęć, Canon 1000. różnica moim zdaniem bardzo duża :DGdyby to była prawda to tak. Ale nie jest.
Jeśli akku wystarcza na pół dnia pracy to nie ma problemu.

Kurtz
08-02-2016, 00:13
Doprecyzujmy - podając oficjalne informacje mówimy o ilości zdjęć które można wykonać zgodnie z pewną określoną metodologią testową określoną przez pewną organizację której nazwy tutaj nie wymienię. W praktyce, większość osób uzyskuje sporo lepsze ( 2+ razy lepsze ) wyniki, bo nie ogląda każdej klatki na wyświetlaczu, etc.
W tej chwili nie znamy realnych wyników jakie uzyskują fotografowie 1DX mk2. W teorii, da radę zrobić więcej zdjęć niż 1DX, w praktyce, zapewne też.

krolewicz
08-02-2016, 13:42
w przeciwieństwie do większości tutaj wypowiadających się, miałem okazje fotgrafować d4 i 1dx, te dodatkowe dwie klatki na sekunde naprawdę czuć, iks sprawiał ogólne wrażenie szybszego i bardziej "responsywnego"

na co dzień używam m.in 1dmk4 z 10kl/s, iks z 12 kl/s jest niesamowity, trudno mi sobie wyobrazić 14 :) jest sporo mistrzów teoretyków, ale zwłaszcza w sporcie lepiej mieć klatek więcej niż mniej
Jacek słusznie zauważył, że legendarny DR nikona w większości przypadków nie daje nic, aczkolwiek prawdą jest, że Canon ma nad czym pracować

Pawel Pawlak
14-02-2016, 12:28
wczoraj na forum dpreview jakiś tester 1dX2 wstawił wycinki kadrów z RAWów na iso100 wyciąganych o 5EV ze 1dX i 1dX2 (otwarte RawTherapee). I trzeba przyznać że różnica była ogromna. Sądząc po tym porówna nie wiem czy nie wyglądało to lepiej niż z d4/d4s, czy nie było to poziom matryc sony ? W każdym razie nie sądzę żeby DR na bazowym iso był obecnie problemem dla kogokolwiek używającego 1dX2.
Dziś sampli już nie ma - pewnie canon interweniował ;)
Cały wątek tu: http://www.dpreview.com/forums/post/57263286

krolewicz
15-02-2016, 11:30
widziałem te sample, rzeczywiście wyglądało to lepiej, aczkolwiek jestem przeciwny takiej metodologii, kto normalny wyciąga foty o 5ev? nie jestem jakimś mistrzem naświetlania, 99% zdjęć robię w Av i rzadko się zdarza żebym wyciagał więcej niż 1EV

PiKa
15-02-2016, 11:49
Podobno astrofotografowie.

Pawel Pawlak
15-02-2016, 13:19
widziałem te sample, rzeczywiście wyglądało to lepiej, aczkolwiek jestem przeciwny takiej metodologii, kto normalny wyciąga foty o 5ev? nie jestem jakimś mistrzem naświetlania, 99% zdjęć robię w Av i rzadko się zdarza żebym wyciagał więcej niż 1EV
Ptaki wodne w kontrze o świcie albo o zmierzchu - do tej pory z canona najlepiej wychodziły tylko zdjęcia konturowe. Nie mam nic przeciwko, ale jeśli jest możliwość wyboru.
W fotografii przyrodniczej jest cała masa sytuacje w których zdjęcia z dotychczasowych canonów wyglądają bardzo biednie w stosunku do tych z nikonów.


edit:
Nie wiem o ile trzeba wyciągać w takich sytuacjach, ale bo mnie to mało obchodzi - po prostu naświetlam na światła a o resztę martwię się w PP.

krolewicz
15-02-2016, 18:02
Paweł, możesz pokazać chociaż jedno zdjęcie, gdzie wyciągnąłeś 5EV i ma to uzasadnienie artystyczno-fotograficzne (dobra klatka po prostu) a nie czysto teoretyczne?

Pawel Pawlak
15-02-2016, 19:30
Ale ocena "artystyczno-fotograficzna" jest zawsze arbitralne i w takiej dyskusji trudno ją uznać za argument ;) Poza tym tak jak pisałem; ja nie wiem ile wyciągam w takich sytuacja, bo po prosto robię tyle ile trzeba. Naświetlam z ustawieniami najbardziej płaskimi jakie się da ustawić w body żebym miał podgląd na LCD jaki zakres informacji będzie zarejestrowany zarówno w światłach jak i cieniach.
Mam na stronie http://pawelpawlak.smugmug.com sporo zdjęć - część bardziej "art" , część typowo komercyjnych i w obu przypadkach zapewne można trafić takie, w których ciągnięcie cieni sięgały kresu możliwości NEFów z d700, d4/d4s czy d800.

edit: myślę że stronie głównej, ostatnia sesja żurawiowa (kontra) i perkozy dwuczube (kontra)- zarówno z d4s jak i z d700 mogłyby być trudne do uzyskania większości canonów.

sv
25-02-2016, 13:03
Porównanie sensora 1dx mk II i 1dx:

http://www.raymondphang.com/blog/2016/canon-1dx-mk2-versus-canon-1dx-dynamic-range-and-high-iso-comparison/

MC_
25-02-2016, 13:07
Może na kolana nie powala, ale różnicę rzeczywiście widać.

Pawel Pawlak
25-02-2016, 13:46
Widziałem to już jakiś czas temu - moim zdaniem różnica jest bardzo duża. Z całą pewnością krawędzie przy miękkim i słabym oświetleniu w nowym body są lepiej opisane, detale bardziej spójne. Myślę że obrazek lepiej poddaje się odszumianiu. To co mi się nie podoba, to że razem z odszumianiem chrominancji tracimy bardzo dużo informację o kolorach. W niektórych nikonach też tak jest - i też mi się to nie podoba ;) Być może można tak dobrać poziom odszumiania, żeby to wypośrodkować ? W każdym razie na ostateczną ocenę potencjału obrazka z 1dX2 jest z całą pewnością za wcześnie.

sv
25-02-2016, 13:49
W każdym razie na ostateczną ocenę potencjału obrazka z 1dX2 jest z całą pewnością za wcześnie.

Jutro będę miał przedprodukcyjny 1dx mk II do testów. Pobawię się i dam znać :-)

Merde
25-02-2016, 14:11
Jutro będę miał przedprodukcyjny 1dx mk II do testów. Pobawię się i dam znać :-)
A rawy jakieś będziesz mógł udostępnić, czy musiałeś podpisywać jakiś cyrograf?

sv
25-02-2016, 14:19
Wszystko co zrobię (filmy, zdjęcia) wysyłam do Canona i oni decydują.

Pawel Pawlak
02-03-2016, 00:36
no i jak wypadły te testy sven ? Znając Twój fanatyzm związany z marką mogę założyć 2 możliwości -albo nie jest jednak tak dobrze - tzn różnica jest, ale ewolucyjna a nie rewolucyjna, albo jest taki progres że odjęło ci mowę i sparaliżowało ręce - skoro jeszcze nic nie napisałeś ;)

sv
02-03-2016, 01:43
no i jak wypadły te testy sven ? Znając Twój fanatyzm związany z marką mogę założyć 2 możliwości -albo nie jest jednak tak dobrze - tzn różnica jest, ale ewolucyjna a nie rewolucyjna, albo jest taki progres że odjęło ci mowę i sparaliżowało ręce - skoro jeszcze nic nie napisałeś ;)
Znając Twój fanatyzm związany z marką Nikon, co bym nie napisał, to i tak będziesz marudził ?

wain
10-03-2016, 17:34
Ale poza Pawłem są też inni zainteresowani ;) więc ponawiam pytanie :)

KrZyChUM
10-03-2016, 17:57
10 ( ~1%) klatek więcej niż D810.

Ciekawi mnie jaka jest charakterystyka pracy tej baterii w różnych temperaturach ( a nie znalazłem ) i jak wygląda kwestia samoczynnego rozładowywania. Przy podniesieniu napięcia i pojemności mogły się te parametry pogorszyć.

1DX:
â–*View Finder shooting at 73°F/23°C Approx. 1120 shots
â–*View Finder shooting at 32°F/0°C Approx. 860 shots

Nie do końca wiem skąd ta liczba 1120 (dodatkowo podana przez producenta) ponieważ dla 1Dx 10h fotografowania przy ~ -5 st. C daje mi powtarzalnie ~2100 zdjęć + 15-20% baterii zostaje (bardzo rzadko używam LV i nie oglądam ~połowy zdjęć po zrobieniu).

GonzoG
10-03-2016, 19:27
Nie do końca wiem skąd ta liczba 1120 (dodatkowo podana przez producenta) ponieważ dla 1Dx 10h fotografowania przy ~ -5 st. C daje mi powtarzalnie ~2100 zdjęć + 15-20% baterii zostaje (bardzo rzadko używam LV i nie oglądam ~połowy zdjęć po zrobieniu).
Z testów wg. określonej procedury.
D7000 ma wytrzymywać wg. testu CIPA 1050 zdjęć, wg. Nikona do 4500 zdjęć.

wain
22-03-2016, 10:16
Ciekaw jestem czy matrycę jaką włożyli do 1dxii jest w takiej technologii jak w 80d:

http://www.dpreview.com/news/7168986570/canon-shows-dynamism-eos-80d-breaks-new-ground-for-canon-low-iso-dr

Wygląda że to różnica jednej działki. Czyli już całkiem nieźle wg mnie.

Merde
22-03-2016, 11:04
Ciekaw jestem czy matrycę jaką włożyli do 1dxii jest w takiej technologii jak w 80d:
Gdzieś już były w sieci zdjęcia testowe, z których wynikało że również jest znaczna poprawa w DR na niskich iso.

Chyba Canon w końcu dogonił peleton.

qbic
23-03-2016, 11:05
Czyli jednak było do dupy?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://images.encyclopediadramatica.se/thumb/f/f2/Trollface_More_HD.png/400px-Trollface_More_HD.png)
Może jednak poprzedni DR był spoko? Przecież prawdziwy fotograf umie poprawnie naświetlić klatkę.

sv
23-03-2016, 21:00
Może jednak poprzedni DR był spoko? Przecież prawdziwy fotograf umie poprawnie naświetlić klatkę.

Oczywiście, że był ok, ale widocznie Canon uznał, że skoro jest taka potrzeba, to zrobi też sensor dla neptyków, którzy niedoświetlają o 5 przysłon.
PS. Czy Ty w co drugim poście musisz wklejać swoją facjatę?

qbic
23-03-2016, 21:06
Oczywiście, że był ok,

Pewnie po co mieć lepszy sprzęt skoro można mieć gorszy :)



ale widocznie Canon uznał

że dalej nie można odwalać takiej popeliny

sv
01-04-2016, 19:44
A rawy jakieś będziesz mógł udostępnić, czy musiałeś podpisywać jakiś cyrograf?


Rawów nie mogę niestety udostępnić. Mogę udostępnić klatkę z filmu 4k (właściwie trochę mniejszą, bo eksportowałem plik z darmowego DaVinci, a on umożliwia tylko eksport UHD:

https://we.tl/UBagHuxSLE

W PS poprawiłem lekko kontrast i nasycenie (filmowałem w C-Log)