PDA

Zobacz pełną wersję : Przestrzeń barwna



koniksk
19-05-2007, 20:26
Być może ktoś już o tym pisał ale nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Mianowicie chodzi mi o to, że nie każdy program oferuje możliwość zmiany przestrzeni barwnej. Czy jeżeli fotografuje w adobergb w nef, to później obrabiając w dowolnym programie, np. raw therapee czy c-one to pracuje w przestrzeni barw adobergb?

Prorok78
20-05-2007, 19:44
C1 jak najbardziej oferuje zmiane przestrzeni. zarowno wybor profilu w jakim robisz, jak i profilu w ktorym ma zapisac tiffy lub jpgi.;) w menu klikasz workflow, a pozniej show menagement setings.

koniksk
20-05-2007, 23:49
Faktycznie, jest tak jak mówisz. Ale czy nef ma w sobie tą informację zawartą? To być może stanowiło odpowiedź na moje dalsze pytanie, a że chyba ktoś już o tym pisał, chciałbym się tylko upewnić.

dagmo
21-05-2007, 19:34
w PS otwierając Nefy adobeRGB pojawia mi się komunikat, że mój monitor nie obsługuje tej przestrzeni kolorów i przekłada mnie na sRGB. Jak to zmienic? przestrzeń adobe jest podobno bogatsza, czy jest to problem nie do przeskoczenia?
dziekuje za wszelka pomoc:)

dagmo
21-05-2007, 20:01
nieaktualne poradzilam sobie :)

Prorok78
28-05-2007, 16:36
Faktycznie, jest tak jak mówisz. Ale czy nef ma w sobie tą informację zawartą? To być może stanowiło odpowiedź na moje dalsze pytanie, a że chyba ktoś już o tym pisał, chciałbym się tylko upewnić.

nie - nef tego zawartego nie ma - ustawienie w puszce odnosci sie wylacznie do jpeg'ow.
dopiero wywolujac rawa ustawiasz (w twoim przypadku w C1) do jakiej przestrzenie barwnej ma byc wywolany. W C1 jest to opcja 'destination' - rowniez w worklow setings.

stig
28-05-2007, 17:29
w PS otwierając Nefy adobeRGB pojawia mi się komunikat, że mój monitor nie obsługuje tej przestrzeni kolorów i przekłada mnie na sRGB. Jak to zmienic? Ustawic AdobeRGB w systemie (wlasciwosci ekranu / ustawienia / zaawansowane / zarzadzanie kolorami).

Prorok78
28-05-2007, 19:06
Ustawic AdobeRGB w systemie (wlasciwosci ekranu / ustawienia / zaawansowane / zarzadzanie kolorami).

Oj napisal ze nieaktualne :)
A swoja droga Stig to ja sie tak po cichutku zastanawiam... czy jak w jakims poscie pojawia sie slowo 'PS', lub 'Photoshop" to masz wlaczony jakis alarmczy co ??:) Nie widzialem jeszcze chyba jakiegos posta traktujacego w tym temacie ktory by nie zawieral Twoich wypowiedzi....:) Nie zebym narzekal...sam sie ucze z Twoich postow...ciekawy jestem tylko :)

koniksk
28-05-2007, 20:16
nie - nef tego zawartego nie ma - ustawienie w puszce odnosci sie wylacznie do jpeg'ow.
dopiero wywolujac rawa ustawiasz (w twoim przypadku w C1) do jakiej przestrzenie barwnej ma byc wywolany. W C1 jest to opcja 'destination' - rowniez w worklow setings.

Jesteś pewien?

Prorok78
28-05-2007, 20:46
Jak najbardziej. W settings ustawiasz sobie w destination przestrzen barwna jaka chcesz a pozniej obrabiajac pliki w zakladce process masz opcje 'convert to destination'... i wszystko. po sprawie. polecam sciagnac sobie z Phase One manuala do C1 - rewelacyjnie jest napisany - bardzo duzo sie wyjasnia po lekturze :)

koniksk
28-05-2007, 20:51
Jak najbardziej. W settings ustawiasz sobie w destination przestrzen barwna jaka chcesz a pozniej obrabiajac pliki w zakladce process masz opcje 'convert to destination'... i wszystko. po sprawie. polecam sciagnac sobie z Phase One manuala do C1 - rewelacyjnie jest napisany - bardzo duzo sie wyjasnia po lekturze :)
Chodził mi o te nef-y. Czy jesteś pewien, że ustawienia przestrzeni kolorów odnoszą się tylko do jpg-ów?

Kundzior
28-05-2007, 22:12
ustawienia w puszce odnoszą się tylko do Jpg. Nef jest zrzutem z matrycy.

Prorok78
05-06-2007, 23:25
Chodził mi o te nef-y. Czy jesteś pewien, że ustawienia przestrzeni kolorów odnoszą się tylko do jpg-ów?

Powtorze po raz trzeci :) - TAK jestem pewien:)

mi-hao
01-09-2008, 00:17
to stary wątek, jest i prorok wywawał się być pewniem, po trzykroć bodajrze powtarzał, że nefy to nie obchodzi co jest ustawione w optimisation w puszcze. ja natomiast zadałem to pytanie supportowi nikona i dostałem odpowiedz, ze na nefy to tez działa. juz teraz to nic nie rozumiem.
nie rozumiem tez tych wszystkich sztuczek phase one capture one 4. np robie zdjecia w IIIa czyli sRGB, to tak domyślnie (bezmyślnie). jak otwieram te zdjęcia w p1c14 to w jakiej przestrzeni barwnej pracuje. jeżeli to jest sRGB i to w opcji IIIa to skąd capture cztery to wie, że taki ma być. jeżeli tego nie wie i pracuję w AdobeRGB (lub jakimś innym o którym nie mam pojęcia) to po jakiego ustawiać w puszcze jakieś opcje? oraz w jakiej przestrzeni barwnej pracuję wywołująć nefy? - tak zebym widział co robie (jezeli moge to zobaczyc na monitorze, bo czy moge zobaczyc AdobeRGB na monitorze?) mogę to zmienić gdzieś w opcjach? (szukale i nie widze)
a jeszcze jak nefy by jednak brały pod uwagę opcje z image optimisation, to jak to możliwe, że ze zdjęcia zrobionego w IIIa czyli sRGB da się zrobić plik wyjściowy w AdobeRGB, czyli z mniejszej przestrzeni barwowej większą? bo na to pozwala mi soft.
a to tego jeszcze mam możliwość wyboru ICC profile w Quick tab. i tu moge sobie wybrac np. Fujifilm S5 pro bo ponoć ma dobre kolorki skóry i rzeczywiscie kolorki są troszeke inne jak na moim nieskalibrowanym, nie-profesjonalnym pseudomonitorze niż przy wybraniu generic dla mojego nikona.
a pod ICC profile mam jeszcze możliwość wyboru film standard , high contrast i takie tam co dodatkowo zmienia wyglą zdjęcie.
czy ktos może mnie oświecić? podesłać jakiś link, napisać coś od siebie lub cokolwiek...

z góry dzięks

pzdr
Michał

p.s.
oczywiście jakoś sobie radzę, metodą prób i błędów jestem w stanie wywoływać rawy, ale chciałbym to zrozumieć...

ajt
01-09-2008, 16:51
to stary wątek, jest i prorok wywawał się być pewniem, po trzykroć bodajrze powtarzał, że nefy to nie obchodzi co jest ustawione w optimisation w puszcze. ja natomiast zadałem to pytanie supportowi nikona i dostałem odpowiedz, ze na nefy to tez działa. juz teraz to nic nie rozumiem.


Na nefy działa tylko w ten sposób, że puszka w nagłówku pliku zapisuje info o wszystkich ustawieniach. Nikonowe programy do konwersji czytają te ustawienia i uznają za domyślne, więc po wczytaniu nefa pokazują go przetworzonego wg danych z puszki. Być może inne konwertery też potrafią wyczytać, co w puszcze było wybrane i zastosować odpowednią przestrzeń barwną, ale nigdy tego nie sprawdzałem...