PDA

Zobacz pełną wersję : Jest na sali specjalista od kolektorów słonecznych?



piter123789
22-01-2016, 20:37
Cześć. Zajmuje się Ktoś projektowaniem instalacji z kolektorami słonecznymi? Potrzebuję przykładowy projekt takiej instalacji z obliczeniami od strony technicznej i ekonomicznej.. Ktoś coś?

jarek_ns
22-01-2016, 23:10
Co cię konkretnie interesuje?
Przykładowe projekty możesz pobrać ze stron producentów np. KOSPEL lub Hewalex

gALL
23-01-2016, 23:47
Ale jakiej mocy ma to być istalacja? Parę kW czy idącą w dzisiątki lub setki kW?

piter123789
24-01-2016, 21:41
Chciałbym rozbudować instalację od c.w.u. do c.o. i ogrzewania podłogowego.;))

jarek_ns
25-01-2016, 10:20
Inwestycja nawet z dofinansowaniem jest nieopłacalna w naszym klimacie.

Idź zobacz sobie jaką masz temperaturę na kolektorach w pochmurny zimowy dzień, możesz to sprawdzić na sterowniku.
Taka instalacja musiała by się opierać na buforze i kolektorach próżniowych, a i tak nie było by jakiegoś specjalnego efektu. Do ogrzewania podłogowego pewnie istniejącego musisz dostarczyć czynnik o temperaturze wejściowej 30-40st a takiej z kolektorów w naszym klimacie nie zrobisz.
Lepiej pomyśleć o pompie ciepła, ale sensowna instalacja dla doku jednorodzinnego to około 50-70tys (odwierty i urządzenia)

MadOnion
25-01-2016, 13:06
Instalacja z kolektorem próżniowym jak najbardziej działa w naszym klimacie należy pamiętać, że instalacja solarna ma za zadanie wspieranie C.O. i nigdy nie powinna być traktowana jako główne źródło ogrzewania. Druga sprawa to 90% kolektorów próżniowych na naszym rynku do import z Azji. A jak pompa ciepła to skłoniłbym się w kierunku pompy powietrze - woda.

Rafał_Sz
25-01-2016, 14:03
Nasz kolega forumowy siedzi w temacie - http://www.regessenergy.pl