PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom i masowa obróbka zdjęć zapytanie ?



indepedente
17-01-2016, 15:24
Hej, cały czas działałem na CAMERA RAW, teraz przesiadam się na LR i szczerze ciężko mi to idzie...

Ktoś może mi doradzić jak obrabia się masowo zdjęcia w LR ? Chodzi mi ogólnie o to, że zaznaczam wszystkie zdjęcia i jednocześnie zmieniam w nich
Kontrast, Cienie itp ?

Jak wchodze w DEVELOP to mam pojedyncze zdjęcia, a chcę wszystko od razu zrobić, i potem na końcu aby poprawić.

GonzoG
17-01-2016, 15:39
Nie czegoś takiego w LR. Trzeba obrobić jedno, a następnie przenieść obróbkę na pozostałe.
Są na to 2 sposoby:
1. zapisać preset, w bibliotece wybrać zdjęcia i zastosować do nich ten preset (prawy przycisk->Develop Settings i wybierasz preset).
2. w bibliotece zaznaczasz obrobione zdjęcie, następnie pozostałe, które mają mieć tą samą obróbkę i na dole po lewej dajesz "Sync settings" i wybierasz co ma być przeniesione.

indepedente
17-01-2016, 15:47
Nie czegoś takiego w LR. Trzeba obrobić jedno, a następnie przenieść obróbkę na pozostałe.
Są na to 2 sposoby:
1. zapisać preset, w bibliotece wybrać zdjęcia i zastosować do nich ten preset (prawy przycisk->Develop Settings i wybierasz preset).
2. w bibliotece zaznaczasz obrobione zdjęcie, następnie pozostałe, które mają mieć tą samą obróbkę i na dole po lewej dajesz "Sync settings" i wybierasz co ma być przeniesione.

Szkoda, ale ok, będę musiał się jakoś nauczyć, bardzo dziękuje za info.

RobertMiernik
17-01-2016, 15:52
O panie...

Oglądnij tutorial jakiś bo wytłumaczenie każdej zakładki po kolei będzie ciężkie... Na youtube znajdziesz setki poradników dla początkujących.

Ogólnie ustawiasz parametry na jednym zdjęciu, później zaznaczasz pozostałe i klikasz synchronizuj po prawej na dole.

notdot
17-01-2016, 19:58
Nie czegoś takiego w LR. Trzeba obrobić jedno, a następnie przenieść obróbkę na pozostałe.
Są na to 2 sposoby:
1. zapisać preset, w bibliotece wybrać zdjęcia i zastosować do nich ten preset (prawy przycisk->Develop Settings i wybierasz preset).
2. w bibliotece zaznaczasz obrobione zdjęcie, następnie pozostałe, które mają mieć tą samą obróbkę i na dole po lewej dajesz "Sync settings" i wybierasz co ma być przeniesione.
można jeszcze na obrobionym prawy klik > kopiowanie ustawień (wybrać te opcje które chcemy skopiować) a następnie na następnych "wkleić" ustawienia obróbki

2pompony
17-01-2016, 23:59
Nie czegoś takiego w LR. Trzeba obrobić jedno, a następnie przenieść obróbkę na pozostałe.
Są na to 2 sposoby:
1. zapisać preset, w bibliotece wybrać zdjęcia i zastosować do nich ten preset (prawy przycisk->Develop Settings i wybierasz preset).
2. w bibliotece zaznaczasz obrobione zdjęcie, następnie pozostałe, które mają mieć tą samą obróbkę i na dole po lewej dajesz "Sync settings" i wybierasz co ma być przeniesione.


Nie wierz mu.

Gonzo - jak zwykle - jak coś mówi, to zawsze się pomyli i jest odwrotnie niż powie.

Oczywiście coś takiego jest proste do zrobienia:

1. Zaznaczasz tyle zdjęć, ile chcesz obrabiać wspólnie.
2. W module Develop, w przycisku Sync (na dole prawego panelu) z boku jest taki przełącznik - kliknij go, to się przesunie i napis z Sync zmieni się na Auto Sync
3. Od tej pory wszystko co zrobisz jednemu zdjęciu zrobi się też automatycznie pozostałym zaznaczonym.


Na przyszłość pamiętaj - jak coś Ci powie Gonzo, to tak naprawdę będzie inaczej (chyba, że się akurat pomyli i przypadkowo powie prawdę). :).

RobertMiernik
18-01-2016, 08:06
ale trzeba by jeszcze powiedzieć, że praca w ten sposób w LR to jednak średni pomysł. Pomijając sprawy wydajności, zostało to 'wymyślone' do pracy w 'standardowy' sposób i jeśli ktoś zaczyna dopiero, raczej powinien się trzymać standardu...

2pompony
18-01-2016, 16:11
Oczywiście! :)

Pytanie jednak nei było czy to rozsądne, tylko czy się da to zrobić - na co Gonzo jak zwykle całkowicie mylnie odpowiedział - że się nei da. A bzdury trzeba prostować, po pierwsze żeby odpowiedzieć koledze który pyta, po drugie, żeby się nie rozprzestrzeniały.

Z Auto Sync jest jeszcze jedna kłopotliwa sprawa: jeśli się zapomni go wyłączyć i człowiek przez przypadek sobie zaznaczy parę zdjęć a następnie poobrabia to czy tamto - to się można potem zdziwić!!! Fiu fiu... :)

Jedna droga to postępować z tym ostrożnie, ale to zupełnie co innego niż mówić jak Gonzo, że tego się zrobić nie da, jak w oczywisty sposób się da i nawet zrobili do tego osobny guzik.