PDA

Zobacz pełną wersję : Chciałbym filmować nikonem...



Rossi_PL
14-01-2016, 00:41
Witajcie. W związku z powiększeniem rodziny odczułem potrzebę posiadania body z filmowaniem amatorskim/domowym. Moja styczność z filmem oparła się póki co z baaaaardzo pozytywnym wydźwiękiem o pożyczone Sony NEX-5R/18-55OSS. Tak jak doczytałem w recenzjach: płynne ostrzenie, focuspeaking, stabilizacja, płynne zmiany ekspozycji, gibany lcd czynią "kręcenie" soniakiem lekkim;-) Problem jest tego typu, że obiema ręcami i nogami siedzę parą wychuchanych "desiedemsetek" wraz z resztą gratów w nikonie i chciałbym mieć coś filmowego ze stajni nikona...bo trzeba będzie jedno body FX spieniężyć dlatego mój wzrok padł na najnowsze body APSC Nikona. Czy jest jakaś szansa na to, że nowe body pokroju D5500/D7200 po np.aktualizacji firmware zaczną podobnie płynnie filmować z najnowszymi obiektywami Nikona 18-55 AF-P? Czy ten AF-F w nikonie jest naprawdę taki lichy przy sonowskim rozwiązaniu?

Pugilares
14-01-2016, 02:31
Nie nastawiaj się na AF przy filmowaniu D5500. Dobrze się nadaje do tego, żeby naostrzyć przed rozpoczęciem ujęcia i tyle. Praca AF w trakcie ujęcia niszczy to ujęcie.
Jeżeli AF przy filmowaniu, to nie aparat, tylko kamera wideo Ci potrzebna.

zgera
14-01-2016, 09:50
Nie wiem jak jest w najnowszych modelach ale w starszych AF-F do filmowania w ogóle się nie nadaje, w praktyce oznacza to że nie ustawia ostrości ani płynnie ani skutecznie, w słabym oświetleniu wcale nie działa.

Maciek N
14-01-2016, 13:00
Na dzień dzisiejszy Nikon nie wyprodukował lustrzanki z użytecznym AF. Najprawdopodobniej będzie to miał D500, ale cena z innego przedziału. Na początek 10 tyś.
Jeśli ta technologia się sprawdzi, to pewnie będzie zaadoptowana do nowych modeli z niższej półki. Raczej nie ma szans żeby to się stało za sprawą uaktualnienia softu.

Rossi_PL
14-01-2016, 13:38
Dziekuję za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi :)


Nie nastawiaj się na AF przy filmowaniu D5500. Dobrze się nadaje do tego, żeby naostrzyć przed rozpoczęciem ujęcia i tyle. Praca AF w trakcie ujęcia niszczy to ujęcie.
Jeżeli AF przy filmowaniu, to nie aparat, tylko kamera wideo Ci potrzebna.
Tego się spodziewałem. Nie wyobrażam sobie kamery w moich ręcach. Parę razy dosłownie się "bawiłem" ale żadnej frajdy mi to nie sprawiło i raczej nie sprawi. Dopiero jak dorwałem NEXa coś drgnęło. Pobawiłem się NEXem także z przejściówką na swoją nikonowską szklarnią i kopara mi opadła:) Manualne ostrzenie z focuspeakingiem wymaga wprawy ale efekty są naprawdę tego warte !


Na dzień dzisiejszy Nikon nie wyprodukował lustrzanki z użytecznym AF. Najprawdopodobniej będzie to miał D500, ale cena z innego przedziału. Na początek 10 tyś.
Jeśli ta technologia się sprawdzi, to pewnie będzie zaadoptowana do nowych modeli z niższej półki. Raczej nie ma szans żeby to się stało za sprawą uaktualnienia softu.
Z tym softem to czysto teoretuzuje gdyż gdzieś obiło mi się o oczy, że te najnowsze modyfikacje 18-55 AF-P będą mogły mieć np. VR ON OFF włączane z poziomu menu body więc pewnie będzie niebawem świeży firmware do puszek D5300/5500. Stąd też moje nadzieje na poprawę pracy filmowania skoro nikon tak się szczyci nowym krokowym silnikiem AF w tych KITach.

Co by to nie było widzę, że nie ma siły i najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie zakup NEXa, konkretnie najlepiej dziś prezentuje się A6000 z tego co się zorientowałem.

Pugilares
14-01-2016, 22:01
Filmując Nikonem nie ma przeszkód, żeby ostrzyć ręcznie w trakcie ujęcia. Potrzebny byłby obiektyw z sensownym pierścieniem ostrości i wizjer, ale to nie są bariery nie do pokonania.
Nie bardzo rozumiem, jaki masz problem z kamerami. Do filmowania kamera to świetna rzecz - do tego została stworzona :-)

kostek-brasil
14-01-2016, 23:28
Będziesz zadowolony z tego A6000. Weź też pod uwagę Panasonica G7, o ile nie przeszkadza Ci nieco mniejsza matryca. ;)

Pugilares
15-01-2016, 00:19
Da radę ostrzyć ręcznie w trakcie ujęcia w A6000?

Rossi_PL
15-01-2016, 02:34
Filmując Nikonem nie ma przeszkód, żeby ostrzyć ręcznie w trakcie ujęcia. Potrzebny byłby obiektyw z sensownym pierścieniem ostrości i wizjer, ale to nie są bariery nie do pokonania.
Nie bardzo rozumiem, jaki masz problem z kamerami. Do filmowania kamera to świetna rzecz - do tego została stworzona :-)
Ten wizjer to nakładany na LCD? Bez niego będzie trudniej czy niewykonalne?
Co do kamer...Śmieszne to jest, nie potrafię tego bliżej wyjaśnić;-) Być może to fenomen malutkiego NEXa?


Będziesz zadowolony z tego A6000. Weź też pod uwagę Panasonica G7, o ile nie przeszkadza Ci nieco mniejsza matryca. ;)
Recenzje czytane i youtubowe mocno zachwalaja A6000 także nie przewiduję rozczarowania. O panasie czytałem ale nie chcę mniejszej matrycki ;-)

KaarooL
15-01-2016, 07:10
W czasach gdy dostępny jest A6k z XAVC S oraz wyższe modele (A7) filmowanie najkonem wydaje się być zabawne...

GonzoG
15-01-2016, 12:18
A6000 ma tylko jeden mały problem - przegrzewa się jak diabli.
W temp ~20-25st wytrzymuje ok 20min, w lecie w ~35st było to ok 10min.
Karta pamięci jak się okazało też ma duże znaczenie - na Lexarach 400x Sony (A3000 i A6000) wytrzymują zauważalnie krócej niż na SanDiskach Ultra i Extreme.

fafniak
15-01-2016, 12:48
serio ???

KaarooL
15-01-2016, 14:54
Czyżby nie poprawili problemu z przegrzewaniem się, który ciągnął się za 5N?

Jeśli chodzi o karty to od zawsze SanDisk zamiatał konkurencję - przynajmniej do czasu przejęcia przez WD. Co będzie teraz, nie wiadomo.

fafniak
15-01-2016, 15:45
coraz ciekwaszych spraw sie dowiaduje...

Nie miałem pojecia że inne karty powoduja większe zużycie energii
Że WD przejął sandiska...

michasacuer
15-01-2016, 15:50
Kamery i aparaty sony mają poważny problem z niebieskimi Ledami, bierzcie to pod uwagę przy zakupie!

Jeśli kamera to może Canon c100? Uzywke można pewnie wyrwać za grosze (Mark I) a przejściówki na nikona nie są drogie.

GonzoG
15-01-2016, 16:32
Czyżby nie poprawili problemu z przegrzewaniem się, który ciągnął się za 5N?
Niestety nie. Są pogłoski, że właśnie tylko z tego powodu nie ma ani A6100, ani A7000, gdyż Sony zupełnie nie radzi sobie z grzaniem się ich aparatów.



Jeśli chodzi o karty to od zawsze SanDisk zamiatał konkurencję - przynajmniej do czasu przejęcia przez WD. Co będzie teraz, nie wiadomo.
Auć... nie wróży do dobrze wyrobom SanDiska...


coraz ciekwaszych spraw sie dowiaduje...

Nie miałem pojecia że inne karty powoduja większe zużycie energii
To jest tak samo jak z procesorami - mimo, że podobnie zasilane, to mogą mieć bardzo różne ilości strat w postaci ciepła, różnica może też wynikać z konstrukcji samych kart - jedne lepiej inne gorzej odprowadzają ciepło.


------
Edit:
Zapomniałem dopisać, że używanie manualnych szkieł zauważalnie wydłużyło czas do przegrzania się aparatu.
A... i to wszystko jeszcze z odchylonym ekranem. Gdy ekran jest złożony to aparat będzie przegrzewał się jeszcze szybciej.

Pugilares
15-01-2016, 16:33
W czasach gdy dostępny jest A6k z XAVC S oraz wyższe modele (A7) filmowanie najkonem wydaje się być zabawne...

Zabawne - niezabawne - kwestia posiadanego poczucia humoru.
Ponawiam pytanie - czy w A6000 jest możliwe ręczne ostrzenie w trakcie nagrywania ujęcia?
Pytanie nie jest złośliwe, naprawdę nigdy nie miałem w ręku tego typu sprzętu.

kostek-brasil
16-01-2016, 22:43
Ponawiam pytanie - czy w A6000 jest możliwe ręczne ostrzenie w trakcie nagrywania ujęcia?
Pytanie nie jest złośliwe, naprawdę nigdy nie miałem w ręku tego typu sprzętu.

Tak, oczywiście jest możliwe. Aczkolwiek sam też nie miałem go okazji macać. ;)

Rossi_PL
20-01-2016, 02:09
Temat ładnie się rozwinął i dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy - dzięki! :)
W wolnych chwilach szperam, czytam spostrzeżenia użytkowników. Nakierowanie na Panasonica G7 spowodowało też, że przez przypadek znalazłem GX7... też bardzo bardzo przyzwoity korpus, klawiszologia, tryb filmowania oraz autofocus. Cenowo wychodzi ciut taniej niż A6000 ale jak dla mnie obydwa aparaty są porównywalne pod względem funkcjonalności. Doszedł jeszcze sony A5100 - to tak naprawdę A6000 w mniejszej obudowie. Co ciekawe A5100 wyszedł później i ma fabrycznie zaimplemetnowane filmowanie X AVC S 60P 50Mbps natomiast do A6000 po wyjęciu z pudełka trzeba wgrać najnowszy firmware żeby mieć taką możliwość. Z tęsknoty za nikonem zgłebiłem też trochę temat D5500 i jestem pod lekkim wrażeniem ile to się zmieniło od czasów dinozaura D700;) Otóż sama obsługa Live View (https://www.youtube.com/watch?v=SPAAbNDfTJ4) wraz z dotykowym ekranem działa naprawdę przyjemnie! Jednak na tak płynny i przyjemny AF filmujący jak w GX7/A5100/A6000 niestety nie ma co liczyć... Nadal łudzę się trochę nadzieją, że najnowsza premiera Nikkor AF-P DX 18-55 (http://www.optyczne.pl/9224-news-Nikkor_AF-P_DX_18-55_mm_f_3.5-5.6G_VR_i_18-55_mm_f_3.5-5.6G.html) "Nowy silnik krokowy – płynny i szybki autofokus" da nam tu jakąś poprawę w filmowaniu-nie statycznym;) Biorąc pod uwagę cenę powyższych aparatów najlepiej bym widział u siebie Nikona ze względu na szklarnię jaką posiadam i jakieś tam przyszłościowe wykorzystanie 24mpixowej matrycy wraz z RAW2NEF>CNX2. Tutaj niestety albo i stety GX7/A5100/A6000 sprowadził bym jedynie do roli "małpkowej" co nie jest oczywiście złym rozwiązaniem. Muszę się jeszcze przespać z tematem. Mile widziane dalsze Wasze uwagi:)

dodo34
20-01-2016, 13:26
A6000 ma tylko jeden mały problem - przegrzewa się jak diabli.
W temp ~20-25st wytrzymuje ok 20min, w lecie w ~35st było to ok 10min.

U mnie w teatrze, wykorzystujemy czasami a6000 do rejestracji sztuki. Nie ma problemu, żeby nagrać jeden akt (40-60 min). Rejestracja odbywa się na dwa aparaty, ewentualna przerwa 20 sek na wymianę akumulatora. Aparat na statywie, sceny dynamiczne - światło, za chwilę ciemność. Temperatura to ok 21-23st, wilgotność w normie :)
Ja, nagrywając koledze fragmenty wesela w sierpniu (temp. 30-35st) nie miałem problemu, żeby nagrać 20-30 min. Nigdy nie wystąpił u mnie problem przegrzewania (problem taki występował w moim poprzednim Sony 3n).
Używam kart Sandisk Extreme.

Rossi_PL
29-01-2016, 17:57
Mam jeszcze jedno pytanie "filmowe". W Sony NEX są b.dobre wyświetlacze LCD 3" 921.600 pixeli. W Nikonie D5300/5500 są LCD 3.2" 1 037 000 - niestety nie miałem z nimi styczności. O co chodzi:-) W NEXie da się np.35mm 1.8 ręcznie przyzwoicie ostrzyć podczas filmowania nawet gdy czasami focus peaking nie ma kontrastu by pokazać obramowania krawędzi;-) Jak to się ma do Nikona? Czy dzięki podobnym parametrom wyświetlaczy będzie to możliwe jak w NEXie? Jakie są Wasze doświadczenia?

GonzoG
29-01-2016, 18:25
Przy f/1.8 (np. 85/1.8G) bez problemów się ostrzy nawet w D5200, ale jak i w Sony zależy to od odległości.

Rossi_PL
29-01-2016, 20:54
Czyli naprawdę nie jest źle:-) W NEXie przy podpięciu 85 1.8 muszę się trochę napinać ale przy 35 1.8 jest znacznie łatwiej i szybciej utrzymać ostrość. Piszę tu o szkłach Nikonowskich "G" a wszyscy wiemy jaką precyzję ma pierścień ostrości ;-)

kostek-brasil
29-01-2016, 21:31
Pewno dasz radę na LCD Nikusia, ale przydatny jest też wizjer. Filmując GH2, wolę ostrzyć, obserwując obraz w wizjerze. Gdy filmujesz w terenie, przy świetle słonecznym, padającym na ekran, może być kłopot, a okular wizjera przysłonisz okiem i gra muzyka. Może to trochę głupie porównanie, ale pewno większość fotografujących lustrzanką woli patrzeć w wizjer, niż na obraz wyświetlony na LCD. G7 ma lepszy wizjer elektroniczny niż GH2 - lepsza rozdzielczość, typ OLED. Nie jest to oczywiście wizjer optyczny, ale może być bardzo pomocny. ;)

manfred
01-02-2016, 13:00
A tak z ciekawości spytam która lustrzanka nikona DX ma najdłuższy jednorazowy czas nagrywania?

GonzoG
01-02-2016, 13:08
Wszystkie mają jednakowy - do 30 minut, albo mniej jeśli plik osiągnie 4GB.
Jednakże w np. w D5100, D7000 można wgrać zhackowany soft i jedynie wielkość pliku jest ograniczeniem i tak przy 720p w niskiej jakości można nagrać prawie godzinę.

manfred
01-02-2016, 13:14
Nic nie mogę wgrywać lewego do aparatu. Aparat będzie wykorzystywany do reportażu w firmie dlatego wszystko musi być legal. Tak się zastanawiam nad D7200 jak już brac to chyba z górnej półki. Z tym że kwota za korpus nie może byc większa niż 3-5 tys. Jesli 30 minut to mi w zupełności wystarczy.

Teraz filmuję kamerą Sony DCR DVD 306 ale jakośc filmów a raczej obrazu pozostawia wiele do życzenia. Tak się tylko zastanaiwam czy poradzę sobie z ręcznym ostrzeniem w aparacie.

GonzoG
01-02-2016, 13:24
W D7200 przy wysokiej jakości 1080p do 30fps chyba można nagrać do 20minut (24Mbps i 4GB limit daje max 22minuty).

manfred
01-02-2016, 13:31
To wystarczy w kamerze nagrywam max 30 minut na jednej stronie płyty. Do reportażu wystarczy w zupełności.

Pugilares
12-02-2016, 18:16
Temat ładnie się rozwinął i dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy - dzięki! :)
W wolnych chwilach szperam, czytam spostrzeżenia użytkowników. Nakierowanie na Panasonica G7 spowodowało też, że przez przypadek znalazłem GX7... też bardzo bardzo przyzwoity korpus, klawiszologia, tryb filmowania oraz autofocus. Cenowo wychodzi ciut taniej niż A6000 ale jak dla mnie obydwa aparaty są porównywalne pod względem funkcjonalności. Doszedł jeszcze sony A5100 - to tak naprawdę A6000 w mniejszej obudowie. Co ciekawe A5100 wyszedł później i ma fabrycznie zaimplemetnowane filmowanie X AVC S 60P 50Mbps natomiast do A6000 po wyjęciu z pudełka trzeba wgrać najnowszy firmware żeby mieć taką możliwość. Z tęsknoty za nikonem zgłebiłem też trochę temat D5500 i jestem pod lekkim wrażeniem ile to się zmieniło od czasów dinozaura D700;) Otóż sama obsługa Live View (https://www.youtube.com/watch?v=SPAAbNDfTJ4) wraz z dotykowym ekranem działa naprawdę przyjemnie! Jednak na tak płynny i przyjemny AF filmujący jak w GX7/A5100/A6000 niestety nie ma co liczyć... Nadal łudzę się trochę nadzieją, że najnowsza premiera Nikkor AF-P DX 18-55 (http://www.optyczne.pl/9224-news-Nikkor_AF-P_DX_18-55_mm_f_3.5-5.6G_VR_i_18-55_mm_f_3.5-5.6G.html) "Nowy silnik krokowy – płynny i szybki autofokus" da nam tu jakąś poprawę w filmowaniu-nie statycznym;) Biorąc pod uwagę cenę powyższych aparatów najlepiej bym widział u siebie Nikona ze względu na szklarnię jaką posiadam i jakieś tam przyszłościowe wykorzystanie 24mpixowej matrycy wraz z RAW2NEF>CNX2. Tutaj niestety albo i stety GX7/A5100/A6000 sprowadził bym jedynie do roli "małpkowej" co nie jest oczywiście złym rozwiązaniem. Muszę się jeszcze przespać z tematem. Mile widziane dalsze Wasze uwagi:)

No i jest nowe firmware Nikona do D5500. Zmiany dotyczą obsługi obiektywu AF-P.
Ciekawe jak to działa w praktyce.

- - - - kolejny post - - - - - -


A tak z ciekawości spytam która lustrzanka nikona DX ma najdłuższy jednorazowy czas nagrywania?

Zaden Nikon DX na oficjalnym firmware nie przekracza 29 min. 59 sek.
W zależności od ustawień nagrywania, może być mniej. Np. przy 1920×1080 @ 60p i najwyższym bitrate - max. 10 min, 1920×1080 @ 30p i najwyższym bitrate 20 min, 1920×1080 @ 30p i normalnym bitrate - 29:59.
Dotyczy D5500.
Przy 1920×1080 @ 60p Nikon D7200 cropuje matrycę APS-C jeszcze × 1.3.
Za to D5500 przy tych samych ustawieniach nagrywa na całej klatce APS-C.