Zobacz pełną wersję : Szara połówka, a parametry ekspozycji
Kupiłem kilka dni temu szarą połówkę (system Cokin 121S). Nigdy wczesniej nie mialem do czynienia z filtrami efektowymi. Jakie parametry ekspozycji maja wpływ na intensywnosc działania filtra? Gdzies kiedys o tym czytalem, ale nie moge znalezc :( Poki co pogoda nie pozwala mi na testy i na razie chce sobie chociaz teorie przyswoić... Moze dzis sie uda cos popstrykac, bo zapowiada sie słonecznie (oby).
Jakie "triki" stosujecie by wzmocnic działanie połówki szarej? Chodzi mi glownie o zdjecia krajobrazu z pieknym niebieskim niebem :) Z gory dzieki.
Powinieneś zacząć od zrozumienia tego, jak będzie naświetlany kadr z użyciem szarej połówki. Jak to przemyślisz, to reszta już będzie z górki. Jak zapewe wiesz, działa to tak, że wybrana część kadru będzie nieco mniej naświetlona. Musisz więc pamiętać, żeby parametry ekspozycji ustawiać dla tej części kadru, która "przyciemniana" nie będzie. Jeśli zrobisz odwrotnie, to niewiele z tego wyjdzie, no chyba, że zależy ci na specjalnych efektach artystycznych. Jeśli chcesz koniecznie mierzyć parametry dla części przyciemnionej, to musisz później ręcznie uwzględnić odpowiednie korekty, bo w przeciwnym wypadku ta nie przyciemniona część zdjęcia będzie mniej lub bardziej przepalona. I jeszcze jedna uwaga. Wbrew obiegowym opiniom, nie zawsze ta ciemniejsza strona filtra jest na górze - czasem jest odwrotnie i "przyciemnić" trzeba inną część kadru, na przykład dół.
Powinieneś zacząć od zrozumienia tego, jak będzie naświetlany kadr z użyciem szarej połówki. Jak to przemyślisz, to reszta już będzie z górki. Jak zapewe wiesz, działa to tak, że wybrana część kadru będzie nieco mniej naświetlona. Musisz więc pamiętać, żeby parametry ekspozycji ustawiać dla tej części kadru, która "przyciemniana" nie będzie. Jeśli zrobisz odwrotnie, to niewiele z tego wyjdzie, no chyba, że zależy ci na specjalnych efektach artystycznych. Jeśli chcesz koniecznie mierzyć parametry dla części przyciemnionej, to musisz później ręcznie uwzględnić odpowiednie korekty, bo w przeciwnym wypadku ta nie przyciemniona część zdjęcia będzie mniej lub bardziej przepalona. I jeszcze jedna uwaga. Wbrew obiegowym opiniom, nie zawsze ta ciemniejsza strona filtra jest na górze - czasem jest odwrotnie i "przyciemnić" trzeba inną część kadru, na przykład dół.
Aha, rozumiem. Dzieki wielkie, zaczynam "łapać" :)
Jakby ktos miał cos jeszcze do dodania to prosze podzielcie sie swoimi spostrzezeniami itp. z pracą z szarą połówką :)
Znalazlem w sieci tez cos na ten temat:
http://www.cyfrowka.com/modules/nsections/index.php?op=viewarticle&artid=35
jesli o mnie chodzi to z polowka robię w następujący sposób- ustawiam ekspozycję dla ciemniejszej części kadru w M /lub w A/ bez filtra (nie tyle bez, co tak założonym, żeby nie sciemniał- nie ma to jak system cokin:)
potem zsuwam filtr /jeśli robiliśmy na początku w A, to wcześniej trzeba przełączyć na M, żeby aparat nie zmienił ekspozycji/... i już:)
jeśli robiliśmy na początku w A, to wcześniej trzeba przełączyć na M, żeby aparat nie zmienił ekspozycji/... i już:)
albo wcisnąć przycisk AE-L :P
Możesz coś powiedziedzieć o swoim zestawie? Również zastanawiam się nad tym systemem i szarą połówką.. jakie masz sprzęt, ile zapłaciłeś?
albo wcisnąć przycisk AE-L :P
Możesz coś powiedziedzieć o swoim zestawie? Również zastanawiam się nad tym systemem i szarą połówką.. jakie masz sprzęt, ile zapłaciłeś?
Kupilem ten filtr:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=191115953
oraz ten uchwyt i adapter:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=192731320
albo wcisnąć przycisk AE-L :P
taaa, szczególnie że trzeba go trzymać cały czas. To sobie teraz stoj, trzymaj jedną ręką AEL a drugą zsuwaj filtr;)
no chyba ze można ustawić blokadę eksp. przy pojednczym wciśnięciu i wyłączenie jej po ponownym... nie pamietam czy w d70s jest taka opcja.
Zreszatą nawet gdyby była (jest) to bym nie uzywał- na bank bym zapominał wyłaczyć... :)
PS. polecam filtry hitecha- dobre jakościowo, przystępne cenowo:)
IMHO interpretacja metody zastosowania zostala nieco zawezona.
Nie negujac tej opisanej, moze zaistniec jeszcze inny przypadek.
Jezeli nie zalezy nam na niebie, a na wydobyciu szczegolow z cieni, postepujemy odwrotnie.
(takie drobne uzupelnienie tematu)
taaa, szczególnie że trzeba go trzymać cały czas. To sobie teraz stoj, trzymaj jedną ręką AEL a drugą zsuwaj filtr;)
no chyba ze można ustawić blokadę eksp. przy pojednczym wciśnięciu i wyłączenie jej po ponownym... nie pamietam czy w d70s jest taka opcja.
A jaki problem ustawić sobie zmierzone wartości w "manualu"...? Wtedy mamy czas na wszelkie manipulacje. Tylko nie zapominajmy o wyłączeniu wtedy "ISO Auto".
ekoneth_pth -> pisałem o tez o M, którego sam używam. Uwaga o AEL dotyczyła jedynie trybow półauto:)
taaa, szczególnie że trzeba go trzymać cały czas. To sobie teraz stoj, trzymaj jedną ręką AEL a drugą zsuwaj filtr;)
no chyba ze można ustawić blokadę eksp. przy pojednczym wciśnięciu i wyłączenie jej po ponownym... nie pamietam czy w d70s jest taka opcja.
jest :) Właśnie to miałem na myśli, bo "trzymane"... to jak piszesz.
niemniej jednak najwygodniejsze wydaje się być robienie poprostu w M, z ustwieniem ekspozycji na ciemniejsze obszary i potem założenie filtra:)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.