PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana przestrzeni barw w RAW



Kojot76
03-01-2016, 17:09
Czy w formacie raw da sie zmienić przestrzeń barw z sRGB na Adobe tak jak np. można zmieniać balans bieli?

skinny500
03-01-2016, 17:13
RAW ma przestrzeń aparatu. Na inną przestrzeń decydujesz się przy eksporcie do Photoshopa czy czego tam używasz.

Kojot76
03-01-2016, 17:41
Aha, dzięki, narazie nie zajmowałem się za bardzo obróbką tylko podstawowe w programie ViewNX 2 i tam nie ma takiej opcji, jakie są jeszcze darmowe programy które mają ta opcje? Bardziej odpowiada mi Adobe na odbitkach i chciałbym zmienić na tą przestrzeń moje poprzednie zdjęcia

TOP67
03-01-2016, 17:44
Przestrzeń wybiera się w momencie eksportu RAW do JPG. Zamiana sRGB na Adobe RGB nie ma sensu. Odwrotnie czasami się da.

Kojot76
03-01-2016, 17:55
A pod jaką nazwą to znajdę w tym programie? Mam pliki RAW tylko w aparacie było ustawione sRGB, chce je ponownie wyeksportować

skinny500
03-01-2016, 18:25
Nie można wybrać przestrzeni "bo taka mi się bardziej podoba". Ewidentnie nie ogarniasz podstaw zarządzania barwą. Tutaj je wyjaśniłem: http://tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-przestrzenie-barwne-oprogramowanie

Kojot76
03-01-2016, 18:44
Dzięki, ten artykuł mi wiele wyjaśnił chodziło mi głównie o to jak zapisuje to RAW

Romuś
03-01-2016, 23:42
sRGB ma ograniczenia, nadaje się na potrzeby Internetu. Polecam zapisywać do AdobeRGB.

madebyzosiek
03-01-2016, 23:57
sRGB ma ograniczenia, nadaje się na potrzeby Internetu. Polecam zapisywać do AdobeRGB.
Ale jesteś w stanie to jakoś uzasadnić dla kogoś, kto nie ma monitora obsługującego AdobeRGB? Bo dla takiej osoby, to raczej bez różnicy...

TOP67
03-01-2016, 23:57
Wszystkim, którzy nie drukują zdjęć w profesjonalnych labach i mają blade pojęcie o zarządzaniu barwą polecam sRGB.

Wozlow
11-01-2016, 15:44
Co do labów i naświetlania odbitek - większość maszyn w labach, nawet w tych które mianują się "profesjonalnymi" nie jest w stanie oddać w 100% kolorów przestrzeni sRGB, nie mówiąc już u AdobeRGB. Wynika to z wielu czynników, przede wszystkim specyfiki używanych papierów.

Ketosz
13-01-2016, 23:13
Wielu osobom, nie znającym się na zarządzaniu kolorem, wydaje się że przestrzeń Adobe da im coś więcej, bo przecież obejmuje szerszy zakres i to takie bardziej profesjonalne ;) - niestety często efektem tego są odbitki wykonane z użyciem przestrzeni sRGB i rozczarowanie, że te kolory jakieś słabe, a twarze martwe - oczywiście winne jest laboratorium, które nie potrafi zrobić odbitek ;)
Generalnie, jeśli nie ma konieczności pracowania w przestrzeni Adobe RGB, to nie ma większego sensu jej używać, bo może z tego być więcej problemów niż pożytku.

Nican
02-02-2016, 19:45
Czy w formacie raw da sie zmienić przestrzeń barw z sRGB na Adobe tak jak np. można zmieniać balans bieli?

Format RAW nie ma zadnej przestrzeni barwnej i miec nie moze , gdyz zapis raw jest "czarno - bialy " - tylko jasnosc jest zapisana.
dopiero w komputerze zewnetrznym lub aparatu na podstawie fluktuacji roznicy jasnosci sasiednich pixelkow i przez interpolacje ( filt RGB) udaje sie wyliczyc kolory wywolujac RAW do postaci obrazu RGB.
RAW nie ma tez zadnego balansu bieli i miec nie moze.

wywolujac dane RAW do postaci obrazu RGB definiujemy przestrzen barwna i balans bieli - czyli to nic innego jak " przepis " , w jaki sposob wyliczyc te barwy.

Wprowadzone w aparacie WB i przestrzen barwna sa wylacznie na uzytek ewentualnych JPEGOw , jesli chcemy je wywolac w komputerze aparatu. Ta nastawa moze tez byc przeniesiona do wolarki raw .
W kazdej chwili wolajac rawy mozesz zmienci WB i przestrzen barwna.

Proponuje maly eksperyment: wywolac ten sam raw raz w aRGB , raz w sRGB i wyliczyc jakims edytorem obrazow ilosc kolorow - mozna sie zdziwic - najczesciej obraz sRGB bedzie mial zdecydowanie wiecej kolorow , czyli bedzie jakby " lepszy" , bogatszy w kolory i to o dobre 30%. Roznic i tak nie zaobserwujemy.
Proponuje sie pobawic i wyciagnac samodzielne wnioski.

And.N
02-02-2016, 21:04
Format RAW nie ma zadnej przestrzeni barwnej i miec nie moze , gdyz zapis raw jest "czarno - bialy " - tylko jasnosc jest zapisana.
dopiero w komputerze zewnetrznym lub aparatu na podstawie fluktuacji roznicy jasnosci sasiednich pixelkow i przez interpolacje ( filt RGB) udaje sie wyliczyc kolory wywolujac RAW do postaci obrazu RGB.
RAW nie ma tez zadnego balansu bieli i miec nie moze.

wywolujac dane RAW do postaci obrazu RGB definiujemy przestrzen barwna i balans bieli - czyli to nic innego jak " przepis " , w jaki sposob wyliczyc te barwy.

Wprowadzone w aparacie WB i przestrzen barwna sa wylacznie na uzytek ewentualnych JPEGOw , jesli chcemy je wywolac w komputerze aparatu. Ta nastawa moze tez byc przeniesiona do wolarki raw .
W kazdej chwili wolajac rawy mozesz zmienci WB i przestrzen barwna.

Proponuje maly eksperyment: wywolac ten sam raw raz w aRGB , raz w sRGB i wyliczyc jakims edytorem obrazow ilosc kolorow - mozna sie zdziwic - najczesciej obraz sRGB bedzie mial zdecydowanie wiecej kolorow , czyli bedzie jakby " lepszy" , bogatszy w kolory i to o dobre 30%. Roznic i tak nie zaobserwujemy.
Proponuje sie pobawic i wyciagnac samodzielne wnioski.
O ile z wcześniejszym się w pełni zgadzam to tego podkreślonego nie rozumiem. Zawsze wydawało mi się, że obraz aRGB zawiera więcej kolorów i na monitorze obsługującym przestrzeń Adobe RGB różnica powinna ? być widoczna, względem tego zapisanego w sRGB. Przyznaje, ze piszę z teorii, a nie praktyki. Monitor jaki posiadam wyświetla tylko sRGB.
PS.
Tak z ciekawości, jaki edytor obrazów wylicza ilość kolorów ?

miroko
02-02-2016, 21:09
http://sonyalphalab.com/rgb-working-spaces-what-are-the-differences-and-which-should-you-use/ (http://www.sant-media.co.uk/wp-content/uploads/2010/06/cie.jpg)

Adobe RGB ma więcej kolorów niż sRGB

TOP67
02-02-2016, 21:16
O ile z wcześniejszym się w pełni zgadzam to tego podkreślonego nie rozumiem. Zawsze wydawało mi się, że obraz aRGB zawiera więcej kolorów i na monitorze obsługującym przestrzeń Adobe RGB różnica powinna ? być widoczna, względem tego zapisanego w sRGB. Przyznaje, ze piszę z teorii, a nie praktyki. Monitor jaki posiadam wyświetla tylko sRGB.
PS.
Tak z ciekawości, jaki edytor obrazów wylicza ilość kolorów ?


http://www.sant-media.co.uk/wp-content/uploads/2010/06/cie.jpg

Adobe RGB ma więcej kolorów niż sRGB (choć wg wykresu można się dopatrzeć czegoś innego przy czerwieniach)

Nieprawda. Każdy jpg może mieć tyle samo kolorów, 16,7 mln. aRGB obejmuje szerszy zakres barw, które trzeba zmieścić w tych 16,7 mln. To znaczy, że odstępy między odcieniami są większe.
Typowe zdjęcie będzie zawierało bardzo mało barw spoza sRGB. Zapisując plik jako aRGB zmarnuje się dużo miejsca w jpg.

And.N
02-02-2016, 21:25
Nieprawda. Każdy jpg może mieć tyle samo kolorów, 16,7 mln. aRGB obejmuje szerszy zakres barw, które trzeba zmieścić w tych 16,7 mln. To znaczy, że odstępy między odcieniami są większe.
Typowe zdjęcie będzie zawierało bardzo mało barw spoza sRGB. Zapisując plik jako aRGB zmarnuje się dużo miejsca w jpg.
Czyli praktycznie nie ma sensu do internetu używać przestrzeni aRGB w plikach JPG ? Nawet jak ktoś ma odpowiedni monitor w praktyce nie zauważy różnicy czy foto jest w sRGB czy aRGB. Podobnie do labu nie ma zbyt sensu dawać JPG-i w przestrzeni aRGB. Dobrze rozumuję ?:-)
PS.
Zgadzasz się też z tym co napisał kolega Nican, że zdjecie sRGB będzie miało więcej kolorów (nawet 30%) od tego zapisanego w aRGB ? Czy to jakaś literówka była raczej ?

GonzoG
02-02-2016, 21:44
O ile z wcześniejszym się w pełni zgadzam to tego podkreślonego nie rozumiem. Zawsze wydawało mi się, że obraz aRGB zawiera więcej kolorów i na monitorze obsługującym przestrzeń Adobe RGB różnica powinna ? być widoczna, względem tego zapisanego w sRGB. Przyznaje, ze piszę z teorii, a nie praktyki. Monitor jaki posiadam wyświetla tylko sRGB.
Nie. sRGB i AdobeRGB mają dokładnie taką samą ilość kolorów, a dokładniej odcieni i jest ona określona przez ilość bitów - 8 bitów to 2^8*2^8*2^8 = 16 777 216 możliwych kolorów.
AdobeRGB pokrywa szerszy zakres widma, ale nie oznacza to większej ilości kolorów.
A ten szerszy zakres widma w Adobe rzadziej występuje, więc tym samym będzie ich mniej na zdjęciu, a tym samym zdjęcie zapisane w sRGB może mieć więcej użytych kolorów niż to zapisane w AdobeRGB.



PS.
Tak z ciekawości, jaki edytor obrazów wylicza ilość kolorów ?
np. XnView.



Czyli praktycznie nie ma sensu do internetu używać przestrzeni aRGB w plikach JPG ? Nawet jak ktoś ma odpowiedni monitor w praktyce nie zauważy różnicy czy foto jest w sRGB czy aRGB. Podobnie do labu nie ma zbyt sensu dawać JPG-i w przestrzeni aRGB. Dobrze rozumuję ?:-)
PS.
Zgadzasz się też z tym co napisał kolega Nican, że zdjecie sRGB będzie miało więcej kolorów (nawet 30%) od tego zapisanego w aRGB ? Czy to jakaś literówka była raczej ?
Tak - różnica w użytych w zdjęciu barwach może dochodzić do 30%.
Sens używania AdobeRGB jest tylko wtedy gdy ta przestrzeń będzie wykorzystana. W przypadku zwykłych labów (większość z nich nawet nie pokrywa sRGB) czy internetu Adobe jedynie będzie degradowało zdjęcia.

And.N
02-02-2016, 22:05
Nie. sRGB i AdobeRGB mają dokładnie taką samą ilość kolorów, a dokładniej odcieni i jest ona określona przez ilość bitów - 8 bitów to 2^8*2^8*2^8 = 16 777 216 możliwych kolorów. ...

Czyli użytkownicy monitorów szerokogamutowych, można powiedzieć, wykorzystują je tylko podczas obróbki plików RAW (12 lub 14 bitowe) lub gdy zapiszą takiego RAW-a do 16 bitowego TIFF-a ?
W dalekosiężnych planach miałem zakup takowego monitora z przestrzenią aRGB, ale raczej nie ma sensu...

Edit.
Jaki sens ma wybór w aparacie przestrzeni kolorystycznej sRGB lub aRGB dla plików JPG ? Czy programiści nie wiedzą, że nie będzie róznicy;-) Coś mi się tu nie zgadza...

TOP67
02-02-2016, 22:20
Czyli użytkownicy monitorów szerokogamutowych, można powiedzieć, wykorzystują je tylko podczas obróbki plików RAW (12 lub 14 bitowe) lub gdy zapiszą takiego RAW-a do 16 bitowego TIFF-a ?
W dalekosiężnych planach miałem zakup takowego monitora z przestrzenią aRGB, ale raczej nie ma sensu...

Edit.
Jaki sens ma wybór w aparacie przestrzeni kolorystycznej sRGB lub aRGB dla plików JPG ? Czy programiści nie wiedzą, że nie będzie róznicy;-) Coś mi się tu nie zgadza...

Nie. To zależy od motywu zdjęcia. Jak zrobisz pejzaż we mgle, to aRGB tylko pogorszy efekt. Ale już pole maków czy róż wyjdzie lepiej.
Wybór przestrzeni w aparacie ma wpływ JPG, ale czasami również na ABW. Jednak wszystko można zmienić w NEF.

And.N
02-02-2016, 23:04
... To zależy od motywu zdjęcia. Jak zrobisz pejzaż we mgle, to aRGB tylko pogorszy efekt.
Jakoś trudno mi sie z tym zgodzić. Z tego co wiem zdjęcie w aRGB może wyglądać gorzej tylko w programach (bądź przeglądarkach) nie obsługujących profili kolorystycznych. Tylko już coraz trudniej znaleźć takowe. Na pewno przegladarka obrazów Windows w trybie pełnoekranowym, czy Paint z Windowsa nie obsluguje aRGB.

...Ale już pole maków czy róż wyjdzie lepiej....
Ale wczytane do XnView moze się okazać, że to samo zdjęcie w sRGB będzie miało 30% więcej kolorów ?
Dobra kończę, zbyt to pogmatwane jak dla mnie.
PS
Pewnie jestem w mylnym błędzie bo bardziej na teorii sie opieram niż praktyce.

GonzoG
02-02-2016, 23:13
Jakoś trudno mi sie z tym zgodzić. Z tego co wiem zdjęcie w aRGB może wyglądać gorzej tylko w programach (bądź przeglądarkach) nie obsługujących profili kolorystycznych. Tylko już coraz trudniej znaleźć takowe. Na pewno przegladarka obrazów Windows w trybie pełnoekranowym, czy Paint z Windowsa nie obsluguje aRGB.
Mieszasz teraz 2 rzeczy.
1. programy do oglądania zdjęć - nikt, komu zależy na kolorach nie używa painta czy windowsowej przeglądarki.
2. monitory z AdobeRGB - aby obejrzeć zdjęcie w AdobeRGB potrzebujesz monitora zdolnego wyświetlić te kolory. Inaczej zobaczy tylko tyle co wyświetli monitor - czyli zazwyczaj sRGB, albo i mniej.



Ale wczytane do XnView moze się okazać, że to samo zdjęcie w sRGB będzie miało 30% więcej kolorów ?
Dobra kończę, zbyt to pogmatwane jak dla mnie.

Nie myl ilości zapisanych różnych kolorów/odcieni z obszarem widma pokrywanym przez przestrzeń.

Np. do zapisania wszystkich kolorów sRBG w 8b użyjesz 16.7M kolorów, ale zapisując to samo (czyli przestrzeń sRGB) używając AdobeRGB zostanie użyte tylko ok 12M kolorów, bo tyle pokrywa sRGB, a reszta jest w obszarze, którego sRGB nie używa...
Podsumowując to wszystko - większość zwykłych monitorów i tak nie wyświetla całego zakresu 16.7M kolorów, a jedynie marną część.

-----
Edit:
Zapomniałem dopisać - mimo, że 8b pozwala na zapisanie 16.7M kolorów, to w zdjęciach i tak tych kolorów jest dużo, dużo mniej...
A te 30% różnicy między sRGB i AdobeRGB to skrajny przypadek - tak jak napisał TOP67, np. mgła, gdzie kolory z szerszego zakresu w ogóle nie występują... ba takie zdjęcie pokrywa zaledwie fragmencik przestrzeni sRGB.

And.N
03-02-2016, 00:24
...A te 30% różnicy między sRGB i AdobeRGB to skrajny przypadek - tak jak napisał TOP67, np. mgła, gdzie kolory z szerszego zakresu w ogóle nie występują... ba takie zdjęcie pokrywa zaledwie fragmencik przestrzeni sRGB.
Dobrze, sprawdziłem w praktyce. Zdjęcie wyeksportowane z RAW w LR (12Mpix, pełen rozmiar) do JPG, raz z przestrzenią sRGB i drugie z aRGB. Zdjęcie przedstawia właśnie pole maków:smile:
Ilość kolorów sprawdziłem w IrfanView - Obraz / Informacje.../ Liczba odrębnych kolorów
Zdjęcie w sRGB zawiera 532909 kolorów w aRGB - 377159. Czyli wychodzi pewnie te ok. 30% kolorów mniej w przestrzeni Adobe RGB. Nie powiem, zdziwiłem się:-). Do kitu ta przestrzeń Adobe RGB;-)
Przy zapisie do 16 bit. Tif-a, sRGB ma 1443632 kolorów, aRGB 1445183. Tylko 1551 kolorów więcej. (ok. 0,1%)
Gdzie tkwi haczyk:-)
edit
Czy brak monitora szerokogamutowego (z Adobe RGB) ma jakikolwiek wpływ na te wyniki ?

GonzoG
03-02-2016, 00:47
Haczyk tkwi w tym, że nadal nie rozumiesz pojęcia większa przestrzeń barw.... To nie jest więcej kolorów, a większy obszar.
To tak jakby mieć pokrętło regulacji głośności ze skokiem co 1 w skali 0-10... Zawsze będziesz miał 10 poziomów głośności, ale to jak głośno będzie zależy od tego jaka jest "przestrzeń" regulacji.
Więc mając mają przestrzeń regulacji będziesz mógł sobie do normalnego słuchania regulować głośność np. w 7 krokach i 3 na głośne granie.
Mając dużą przestrzeń regulacji, będziesz miał tylko 4 kroki do normalnego słuchania, 2 na głośne granie i 3 żeby nagłośnić stadion.

W twoim zdjęciu było mniej kolorów przy ARGB, bo zdjęcie zawiera głównie kolory z przestrzeni sRGB. Zrób sobie zdjęcie czegoś co ma głównie kolory spoza sRGB, a mieszczące się w ARGB, to będzie sytuacja zupełnie odwrotna.



Czy brak monitora szerokogamutowego (z Adobe RGB) ma jakikolwiek wpływ na te wyniki ?
Monitor nie ma żadnego znaczenia. Kolory są liczone z pliku, a nie z monitora.

And.N
03-02-2016, 00:58
Cóż, sprawdzałem także zdjęcia z przewagą zielonych kolorów (różnych odcieni tej barwy), a tam jest głównie większy obszar przestrzeni Adobe RGB i sytuacja bardzo podobna , a na pewno te z przedziału sRGB mieszczą się w przestrzeni aRGB.