Zobacz pełną wersję : Wątek remontowo-budowlany
Wielu z nas buduje lub remontuje. Przyda się wymiana doświadczeń w tym zakresie.
Powiem szczerze, że przechodzę właśnie remont kapitalny starego domu i przy okazji robię drugi fakultet ;) Fachowców brak, a ci, którzy się trafiają mają tak marne pojęcie o tym, co robią, że zaczynam wątpić w "polskiego hydraulika" :(
Na 5 murarzy, którzy mnie odwiedzili, wszyscy proponowali regips na ściany, nawet nie pytając z czego one są. A że są z kamienia, to słowa na R zabroniłem używać :)
Dość marudzenie, konkrety. W okolicy bliższej i dalszej są kłopoty z kupienie dobrych materiałów, więc zostaje internet.
1- Czy ktoś z Was miał do czynienia z gładzią cementowo-wapienną Atlas Rekord biała? Lub podobnymi o zbliżonych parametrach?
2- Czy macie jakieś opinie o zamkach biometrycznych ADEL US3 8908?
3- Jakie ocieplenie stosujecie na podłogę parteru (na gruncie)? Ponieważ budynek stoi i nie mam zamiaru go całkowicie rozwalać (i tak już wywiozłem 9 kontenerów gruzu), chcę skuć to co jest i dać 20cm keramzytu (frakcja 8-16) i 10cm dobrego styropianu (EPS 80-100; lambda 031), w warstwach: chudziak, folia lub lepik, keramzyt, szlichta, styropian, folia, 6cm wylewki.
Pozwolę sobie na "drobny" offtopic...
Fachowców brak, a ci, którzy się trafiają mają tak marne pojęcie o tym, co robią, że zaczynam wątpić w "polskiego hydraulika"
Ten Twój "polski hydraulik" robi na zachodzie, od dawna.
To nie dotyczy tylko fachowców, ale również materiałów. Jeżeli chciałem użyć foli w płynie wodoszczelnej, ale paroprzepuszczalnej, to musiałem poświęcić sporo czasu na szukanie w necie, bo w okolicy (nawet dalszej) nikt tego nie chciał mi sprowadzić. Zdobywanie klienta jest podstawą handlu, ale u nas jeszcze daleka droga do zrozumienia podstaw ekonomii :(
Ściany w jakim są stanie? proste czy krzywe, podeślij jakieś zdjecie.
Jeśli nie są proste a nie chcesz płyt to tynk cementowy,
Jeśli chcesz mieć proste ściany, a to co masz akutalnie jest bardzo krzywe i na wyskosci 2,30 m na dole jest 1 cm a na gorze 7cm to też cięzko.
Jeśli nie chcesz miec idealnie prosto to równo tynk i już.
Takie moje zdanie.. (a ja tylko sprzątam)
Ściany są krzywe głównie w poziomie. Mają placki 1-1,5m kw wklęśnięcia. Dlatego chcę Rekorda. Ma małą gradację (0,2mm) i jest na białym cemencie, a warstwa jednorazowa nawet do 1cm. W 95% da się zrobić jedną warstwę. Te nierówności wynikały chyba ze złej technologii kładzenia tynku.
Gipsu na kamień się nie daje.
Właśnie robię przegląd styropianu na podłogę i wygląda na to, że większość nie spełnia normy dla podłogi na gruncie.
Jedyny, którego parametry są ok, to Austrotherm 031 Podłoga Grafitowy:
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła: 0,31 W/(m*K) (tu jest super, bo większość ma 0,38-0,44)
Poziom wytrzymałości na zginanie: 125 kPa (powyżej normy, bo zakłada się 100, choć ten parametr jest ważniejszy dla ścian)
Naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu: 80kPa (tu jest minimum tego, co powinno być dla podłóg na gruncie) ; Obciążenie użytkowe: 2,4 T/m2 (najlepszy wynik, z tych, które przejrzałem)
Więc jest ok, teraz tylko kogoś żeby to wykonał.
ale co do "fachowców" to naprawdę uważaj i patrz im na ręce pytaj o wszystko zanim zaczną robić, bo to jest maskara teraz.
Ci którzy są naprawdę dobrzy zwykle ciężko takich znaleźć nie mają czasu i jest ich nie wielu.
Mógłbym Ci pewną hitorię opowiedzieć, jak chcesz to napisz pw.
Mam parę własnych do opowiedzenia, ale niekoniecznie publicznie :D
Mam 2 młodych chłopaków, jeden od murarki, drugi od elektryki i wykończeniówki. Jak czegoś nie wiedzą, to pytają i wiedzą do czego służy internet :)
A ten elepsztryk ma świadectwo kwalifikacyjne SEP kat. E? Jak nie, to będziesz potrzebował takiego oraz kogoś kto podpisze protokół z wymiany instalacji elektrycznej o dopuszczeniu do użytkowania. Sorki za dygresję.
Poza tym, przy remoncie kapitalnym podpadasz pod Prawo Budowlane i zgłoszenie remontu do urzędu :) A przy zmianie funkcjonalnej pomieszczeń potrzebujesz pozwolenia na budowę :D
Nie zmieniam, przynajmniej w teorii :) Elektryków mam 2, jeden ma uprawnienia na wnętrza, drugi na podpięcie pod sieć zewnętrzną. Zrobiłem odcięcie dla agregatu. Co prawda zaniki prądu w tym miejscu są rzadkie, bo rozdzielnia jest 500m dalej, ale się trafiają. Pół roku temu był pożar na ulicy obok i odcięli prąd na cały dzień, a w święta bumier przywalił w słup sieci niskiego napięcia i prądu nie było przez 9 godzin.
Nie ma czegoś takiego jak uprawnienia na wnętrza i uprawnienia na podpięcie :D. Wybacz ale siedzę w tej branży po same uszy :D
Wiem, że są różne poziomy uprawnień i oni mają różne. Miałem kiedyś na pracę do 3KV.
Kolega ALF pewnie coś nie do końca usłyszał, więc są uprawnienia budowlane dla instalacji elektrycznych z ograniczeniami i bez tak samo kwalifikacje do eksploatacji i dozoru. I czasami to się niektórym (nawet elektrykom starszej daty) myli. Dlatego może ktoś na instalację miał tylko E, a do zewnętrznych już upr. budowlane.
Miałem kiedyś na pracę do 3KV.czyli najpewniej eksploatacyjne dla napięć do 3kV
A przy zmianie funkcjonalnej pomieszczeń potrzebujesz pozwolenia na budowę :Dnie pozwolenie na budowę tylko Zgłoszanie zamiaru zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części
ale teraz jak pozmieniali prawo budowlane to nie wiem co podpada pod przebudowę co pod remont i czy na to papier trzeba mieć jak na zgłoszenie czy inny.
Na to wygląda. Artur ma chyba E, A Piotr budowlane (robił nowe podłączenie budynku i instalował licznik na zewnątrz).
Z tym nowym prawem mam kłopot, bo na garaż nie trzeba pozwolenia jeśli jest do 30m2, a mój będzie miał 70m2.
Więc jest ok, teraz tylko kogoś żeby to wykonał.
ale co do "fachowców" to naprawdę uważaj i patrz im na ręce pytaj o wszystko zanim zaczną robić, bo to jest maskara teraz.
Ci którzy są naprawdę dobrzy zwykle ciężko takich znaleźć nie mają czasu i jest ich nie wielu.
Mógłbym Ci pewną hitorię opowiedzieć, jak chcesz to napisz pw.
****... nic nie mów.
Przechodziłem właśnie remont generalny. Traumę mam do dziś.
Ci robotnicy to nie ludzie, to podludzie. Osobny gatunek człowieka.
Nauczyłem się jednego: musisz być po prostu ch... i rozliczać ich za wszystko, bo oni wszystko mają w dupie.
Zrobić, skasować i dać dyla. A to ty będziesz później mieszkał i się wkurzał.
Dopóki sam tego nie przechodziłem, to myślałem, że ten program Ustera to jest pic na wodę, a ludzie są podstawieni.
Nie mogłem uwierzyć, że można tak spierd... robotę. No i widziałem to na żywo.
I zawsze na wszystko umowa, a w niej, każda usterka to poprawienie na koszt ekipy lub obniżenie wypłaty, ścisłe określenie terminu i w ogóle
ale to chyba oczywista oczywistość
no i pilnować, pilnować i jeszcze raz pilnować
Problemem jest zrobić tanio i dobrze. Się da, ale trzeba poświęcić trochę czasu w necie. Np kafelki do łazienki u nas w sklepie po 149zł, kupiłem w necie po 87zł.
Gorzej z "fachowcami" :( Niewiedza to podstawa ich ignorancji. Dobrze, że moi młodzi chcą się czegoś uczyć. Przy okazji 50% rzeczy, które robią to dla nich nowość, mimo, że mają już parę lat doświadczenia i niejedną budowę za sobą.
No i najważniejsza rzecz, której się nauczyłem. Omijać szerokim łukiem Castroramę i temu podobne. Nawet przedmioty "markowe" to wyrób tylko podobny. Materiały często składowane byle jak i bez zabezpieczeń. Np papierowe worki gładzi, która jest higroskopijna jak diabli, leżą sobie na palecie przykryte folią, a pod nią miliony kropelek :(
.:Gerard:.
27-12-2015, 21:23
Chcecie tanio i dobrze to mam złą wiadomość, będzie ani fachowo ani dobrze, idźcie do architekta on wam poleci fachowców, niestety tanio nie będzie
materiały polecam http://www.sto.pl/14386_PL-Sto_Polska-Produkty.htm
Rafał_Sz
27-12-2015, 21:52
1. Na podłogę mozesz użyć zamiast styropianu styrodur. W Polsce mało popularny w budownictwie, choć coraz bardziej doceniany.
2. Wszystkie zamki biometryczne opierające się na odcisku palca można w dość banalny sposób "wyważyć", sprawdzali to nawet "Pogromcy Mitów" na Discovery. ;)
Wyważyć? Możesz przybliżyć...
Styrodur przy większej odporności na naprężenia ściskające (300 v 80), ma niższą lamdę (0,36 v 0,31) i sporo wyższą cenę. W moim przypadku na cis nie powinien przekraczać 1,5t na m2, więc 80 wystarczy z zapasem. Natomiast różnica w lambdzie jest całkiem wymierna w złotówkach (w zakupie też)
chyba o ten film chodzi: https://www.youtube.com/watch?v=3Hji3kp_i9k
jest tez druga strona medalu. ktoregos razu po prostu mozesz nie dostac sie do domu. mialem sporo do czynienia z czytnikiem linii papilarnych w firmie. baardzo czesto nie chcialo przyjac mojego palca. z tym ze ja mam dosc specyficzna skore.
Zamki, o których myślałem mają zabezpieczenie przed "zepsuciem" skóry i wyczerpaniem baterii.
Umówmy się, że żaden zamek nie zabezpiecza przed profesjonalnym złodziejem. Widziałem zamek Gerdy otwierany w 10s :)
Myślę o połączeniu tradycyjnego zamka z biometrycznym. Biometryczny na co dzień, zwykły na wakacje.
Ja jestem w trakcie budowy. Obecnie stan zero, na wiosnę startuję z murami. Praktycznie wszystko robię sam, ewentualnie z pomocą brata jednego czy dwóch, do tej pory tylko samo podmurowanie ścian fund zleciłem ekipie no i oczywiście koparkowych od czasu do czasu przy większej robocie bo przy mniejszej to tak się bawię :))
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/ogf29t-1.jpg
źródło (http://i63.tinypic.com/ogf29t.jpg)
Nie mam zdrowia i nerwów na tzw "fachowców" tylko mury zewnętrzne i dach w całości jeszcze zlecę (bo musiałbym się chyba z roboty zwolnić żeby ogarnąć to w rozsądnym czasie), resztę robię całkiem sam. Na szczęście w młodości naumiałem się kłaść elektrykę, wodę, gipsy, płytki i inne a reszta jest w internecie, wykształcenie budowlane też odrobinę pomaga :)
W przypadku "fachowców" zawsze jest pytanie jak bardzo spi...lą bo to że tak będzie to pewnik jak śmierć i podatki...
Nie lepiej kupić przyczepkę? Moja już się spłaciła :)
Na szczęście w młodości naumiałem się kłaść elektrykę, wodę, gipsy, płytki i inne a reszta jest w internecie, wykształcenie budowlane też odrobinę pomaga :)
W przypadku "fachowców" zawsze jest pytanie jak bardzo spi...lą bo to że tak będzie to pewnik jak śmierć i podatki...
Leczysz też się sam, sam doisz swoja krowę, siejesz sam ziarno, zbierasz, mielisz, wodę bierzesz z własnoręcznie wykopanej studni ... Można i tak ale nie szkoda Ci życia? Sam wiele potrafię zrobić ale czasem wole zlecić robotę komuś, niż brać urlop wypoczynkowy i zap... jak ruski traktor.
Aby nie było, że gadam po próżnicy, jestem w trakcie remontu kapitalnego mieszkania. Brudne roboty zrobi ktoś, jak skuwanie tynków czy istniejących posadzek, wykuwanie bruzd, wyburzenia. Sam mogę pomalować ściany, przykręcić armaturę, powiesić szafki, ale w hydraulikę, układanie elektryki, stawianie g-k, wylewki, posadzki nie będę babrał się.
Leczysz też się sam, sam doisz swoja krowę, siejesz sam ziarno, zbierasz, mielisz, wodę bierzesz z własnoręcznie wykopanej studni ... Można i tak ale nie szkoda Ci życia? Sam wiele potrafię zrobić ale czasem wole zlecić robotę komuś, niż brać urlop wypoczynkowy i zap... jak ruski traktor.
No może nie aż tak ale warzę piwo, remontuję stare samochody, robię noże... :) wodę rzeczywiście biorę z własnej studni :)
Ja tam lubię na swoim pozapindalać nawet jeśli ekonomicznie nie ma to jakiegoś wielkiego sensu to i tak satysfakcja jakaś jest, odpocznie człek po pracy biurowej no i nie wku...wia się że nie jest zrobione tak jakby chciał :)
- - - - kolejny post - - - - - -
Nie lepiej kupić przyczepkę? Moja już się spłaciła :)
Myślałem o przyczepce, ale póki co patrol daje radę bez :) roboty ziemne już zakończyłem i tak :)
Mogę polecić: Neptun albo Niewiadów czterokołowa. Cena od 3500, zwróci się szybko. Masz firmę we Wrocku.
A może ktoś polecić dobrą ekipę murarzy i cieśli? W okolicach Wrocławia jest taki szał budowlany że bardzo ciężko znaleźć sensowną ekipę w rozsądnych pieniądzach.
To, jak szukanie igły w stogu :)
Tyż :) Na szczęście trafiłem 2 dobrych hydraulików, mam w czym wybierać.
Rafał_Sz
07-01-2016, 09:41
Koparki, beton, spawarki, rurki, szalunki - nie mógł bym oddać komuś tej przyjemności. :);)
A może ktoś polecić dobrą ekipę murarzy i cieśli? W okolicach Wrocławia jest taki szał budowlany że bardzo ciężko znaleźć sensowną ekipę w rozsądnych pieniądzach.
ja moglbym polecic super ekipy (ktore budowaly i buduja mi dom), ale to kupe km od Ciebie.
mam to szczescie, ze mam kierownika budowy, ktory przez kilkanascie lat wylawial najlepsze ekipy w mojej okolicy, tylko z nimi wspolpracuje i one wlasnie buduja mi dom.
kazdy etap jest wykonany idealnie. ekipy super solidne. nie ma mowy o piciu, marnowaniu lub kradziezy materialu (wiem to wszystko brzmi jak science fiction ;) )
budowa domu to chyba jedna z najbardziej stresujacych sytuacji dlatego ciesze sie, ze przez to jeszcze nie osiwialem.
Planuję na wiosnę wymianę okien w mieszkaniu. Obecnie są to stare, drewniane jeszcze z lat 90. Chciałbym zamontować plastikowe lub pcv. Na co należy uważać przy ich zakupie? Zależy mi na szczelności i niezawodności mechanizmu otwierania i zamykania okien.
Raczej na co trzeba uwazac po zakupie i przy uzywaniu okien plastikowych. Latwo zagrzybic sobie dom/mieszkanie. Okna nie moga byc zbyt szczelne. Na te przypadlosc choruje wiele mieszkan i domow obecnie.
Mogę dać Ci namiar na producenta okien drewnianych.
Są na lata i świetnie się prezentują.
Są tak dobrzy że ich do Niemiec biorą, lub by deweloperowi całą inwestycje zabudować oknami ?
Nawet dworzec w legnicy robili stolarkę okna drzwi pod okiem czujnego kustosza ?
A ja mam takie pytanie, razem z tesciami remontujemy ich mieszkanie. Mamy zakupiony gres 45/45cm rekty... costam taki plaski na krawedziach. I teraz tak czy w 4 pietrowym bloku sprzed 60 lat mozna ukladac taki gres bezfugowo dac 1mm fuge czy zodnie ze stara szkola im wieksza plytka tym wieksza (brzydsza) fuga?
Widze ze sa rozne opinie a najładniej wygladaja plytki ulozone bezfugowo, ale podobno moga pekac (a bo to budynek pracuje, a bo rozszerzalnosc cieplna, itd).
Jakie macie doswiadczenie w tej materii?
Sądzę że przy ścianach musisz dać dylatacje i kleić na elastyczny....
A ja mam takie pytanie, razem z tesciami remontujemy ich mieszkanie. Mamy zakupiony gres 45/45cm rekty... costam taki plaski na krawedziach. I teraz tak czy w 4 pietrowym bloku sprzed 60 lat mozna ukladac taki gres bezfugowo dac 1mm fuge czy zodnie ze stara szkola im wieksza plytka tym wieksza (brzydsza) fuga?
Widze ze sa rozne opinie a najładniej wygladaja plytki ulozone bezfugowo, ale podobno moga pekac (a bo to budynek pracuje, a bo rozszerzalnosc cieplna, itd).
Jakie macie doswiadczenie w tej materii?
Z tego co się orientuję to nie ma to wpływu czy mur ma 60 lat, czy 5, ważne jakie jest podłoże.
Zwróć uwagę w jakim stanie jest tynk, czy się sypie czy nie i wtedy dobierz odpowiedni grunt, bo jest ich troszkę na rynku.
Z resztą, nawet jeśli na "oko" wygląda wszystko Ok, to ja zastosował bym jakiś dobry głęboko penetrujący, firmy nie będę polecał, coby reklamy nie było:D
A co do fugi, z tego co wiem, to jeśli zastosujesz dobry elastyczny klej(Taki, żeby był do gresu i do dużego formatu) to później możesz sobie dać fugę jaka Ci pasuje, ważne by była również z dobrej półki.
- - - - kolejny post - - - - - -
Planuję na wiosnę wymianę okien w mieszkaniu. Obecnie są to stare, drewniane jeszcze z lat 90. Chciałbym zamontować plastikowe lub pcv. Na co należy uważać przy ich zakupie? Zależy mi na szczelności i niezawodności mechanizmu otwierania i zamykania okien.
Tak jak Gall napisał, łatwo jest sobie zaszkodzić robiąc z domu termos, dlatego ważne jest, by w domu była właściwa wentylacja, a do tego raz dzień przez chwilę przewietrzyć mieszkanie.
Często w pracy spotykam sie z ludźmi, którzy za wszelką cenę chcą zrobić, by do mieszkania praktycznie nie docierało z zewnątrz powietrze i to jest bardzo duży błąd. A co do okien, to przede wszystkim zwróć uwagę na profil, z jakiego jest wykonane okno, bo co Ci z super ekstra szyby, jak profil będzie do .upy?
Jest jeszcze jeden minus okien plastikowych, jeśli są wykonane z kiepskiego materiału, to w przypadku białych okien po kilku latach ramy lubią żółknąć.
GaijinPawel
15-01-2016, 19:52
Nie ma płytek bez fugowych to tylko potoczne określenie. Przy rektyfiku można dawać mały krzyżyk i fuga będzie wąska może być 1mm. Przy normalnych płytkach może wyjść różna szerokość spoiny. Jest duża gama kolorystyczna, każdy producent ma trochę inną kolorystykę. Można dobrać taką, która jest najmniej widoczna. Do 45 kupuj klej do gresu tzw. półelastyczny. Fuga jest też dodatkowym elementem spajającym. Często płytki się odspajają ale nie odpadają bo fuga trzyma.
Raczej na co trzeba uwazac po zakupie i przy uzywaniu okien plastikowych. Latwo zagrzybic sobie dom/mieszkanie. Okna nie moga byc zbyt szczelne. Na te przypadlosc choruje wiele mieszkan i domow obecnie.
Ludzie sobie nie zdają sprawy, jak wielką krzywdę sobie robią brakiem wentylacji.
Rafał_Sz
18-01-2016, 21:32
Nie wiem skąd się obecnie bierze przekonanie, że okna drewniane zapewniają przewiew. Pewnie z czasów komuny. ;) Nieważne z czego są wykonane okna, właściwe wykonana mikrowentylacja okien i porządna wentylacja mieszkania = zero problemów z wilgocią. Panuje przesąd, że wentylowane mieszkanie zwiększa koszty ogrzewania - nic bardziej mylnego. Powietrze o dużej wilgotności wymaga większej ilości energii aby utrzymać stałą temperaturę, więc jest odwrotnie. O zdrowiu nie wspomnę... ;)
Ćwiczył ktoś instalację co/cwu w oparciu o bufor ciepła?
W założeniu zbiornik o dużej pojemności ca 1000-1500L miałby mi spinać źródła ciepła:
- kolektor słoneczny jako podgrzanie cwu latem
- piec kaflowy jako podstawe źródło grzania wiosna lato
- prosty piec zgazowujący drewno jako uzupełnienie zimą
- grzałka elektryczna 3faz na nocnej taryfie jako backup układu
Odbiór:
- cwu dla 2-4 osób przez wężownicę
- podłogówka/ścienne niskotemp.
Z teorią się zapoznałem, szukam praktyków :)
Rafał_Sz
26-01-2016, 15:58
Z tego co widziałem, to Alf ma w domu podpięte wszystko razem, chyba nawet reaktor jądrowy. ;)
Podstawą jest kominek turbo z płaszczem, wpięty przez integrator do układu z piecem turbo Vaillanta, do tego zbiornik 300l dwuwężownicowy podpięty do 3 kolektorów słonecznych i na wszelki wypadek grzała 2KW.
No ja coś podobnego tylko będę miał piec kaflowy akumulacyjny z podkową, bufor 1000+L i piec zgazowujący, plus solar i grzała.
CWU masz w zbiorniku czy przepływowo przez wężownicę?
Zbiornik. Cyrkulacja uruchamiana czasowo, w okresach największego poboru.
Zaraz jadę po piach, a później zamawiam 12m3 keramzytu.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.