PDA

Zobacz pełną wersję : Profil adobe RGB & sRGB



Grey
29-08-2005, 16:40
Ahoj!
Mam maly dylemat z ustawieniami monitora, ps`a. Zdjecia robie w NIFie o profilu adobe RGB, teraz nieweim jakie mam dac ustawienia domyslne monitora? doboe czy sRGB? Przy pierwszym wariancie kolorki wygladaly super, ale po zmianie w szopie na sRGB ludzie sa pomaranczowi, ten sam dylemat mam przy CS2. Zmiany kolorow widze dopiero po zapisie w jpg a nie bezposrednio przy pracy z photosopem...

przeszukalem cale forum ale dokladnej odpowiedzi na moj problem nie znalazlem:(

pozdrawiam i dziekuje za ewentualna pomoc.

gALL
29-08-2005, 18:44
Profil roboczy Adobe RGB, przed zapisem do JPG "Convert to profile" do sRGB i dopiero zapis do JPG.

Grey
29-08-2005, 19:00
Profil roboczy Adobe RGB, przed zapisem do JPG "Convert to profile" do sRGB i dopiero zapis do JPG.

musze to robic w szopie? czy efekt bedzie ten sam w NC?
co do monitora wyczytalem gdzies na stronie, ze ma sie zaladowac profil ICM danego monitoru, tez tak zrobilem... potem przeprowadzilem kalibracje Adobe Gamma Loaderem... zapisalem jako profil ICM monitora iii.. hmm.. sam nie wiem:) co innego pokazuje NC, PS chyba tak samo co NC, a inaczej zdjecia wygladaja w ACDSee 7 (tego programu zawsze uzywalem do przegladania zdjec na kompie)

a glownie to chodzi mi o to zebym mial przynajmneij "zblizone" kolorki do papierowych z labu, zdaje sobie sprawe ze kazdy lab ma swoj profil, ale przynajmneij ustawic to najoptymalniej...

macie panocki jeszcze jakies rady:)?

stig
29-08-2005, 20:14
musze to robic w szopie? czy efekt bedzie ten sam w NC?
A co Ci szkodzi sprobowac? Na odpowiedz musisz czekac dluzej niz trwa samodzielne sprawdzenie. ;)


co innego pokazuje NC, PS chyba tak samo co NC, a inaczej zdjecia wygladaja w ACDSee 7 (tego programu zawsze uzywalem do przegladania zdjec na kompie)W ACDSee 7 tez masz mozliwosc ustawienia profilu.

Grey
29-08-2005, 21:04
z ps`a po zmiananie fotky adobe na sRGB fotky wygladaja tak samo (czyli ok) nawet w ACDSee.

W tym drugim przypadku nc adobe na sRGBla kolory wygladaja beznadziejnie wyblakle.
To normalne?

Teraz widze ze NC pokazuje kolory przy pracy inaczej jak po zapisie:O (przy pracy sa takie zywe, mocno nzasycone, a po zapisie strasznie wyblakle/inne)

łoco chodzi?

Umba
28-11-2005, 03:16
Nie chciałem zakładać nowego wątku więc się tu "podpiołem"
Też przeglądam zdjęcia w ACDSee 7.0 i kolory są troche inne niż gdy otworze te same zdjęcie w Ps-ie . Niestety nie wiem gdzie ustawia się profil w ACDSee więc kto będzie na tyle miły i mi powie. Z góry dziękuje.

stig
28-11-2005, 08:43
Niestety nie wiem gdzie ustawia się profil w ACDSee więc kto będzie na tyle miły i mi powie.
A jak sadzisz? W menu edit? :) Przeciez od tego, w kazdym sofcie, sa preferencje, tudziez opcje, tak?!

Grey
28-11-2005, 18:30
Umba na przyszlosc lepiej sie o nic nie pytaj:) bo samemu mozesz uzyc:

-rozumu
-oczu
-szukaj:)))
-google:)
-eng jak nie znasz to sie ucz:P
-w ogole ucz sie wszystkiego sam, a nie zawracaj dupe:>
...

a ze juz pytasz, to ci lodpowiem;)
tools/options/color mangament

ja bym chcial pytac o tyle rzeczy, dowiedziec sie czegos wiecej ale staram sie trzymac zasad zebym nie zostac ****... przez kogos :D

ps Umba bier to z humorem:P

stig
28-11-2005, 18:36
Umba na przyszlosc lepiej sie o nic nie pytaj:) bo samemu mozesz uzyc
Grey, bez ironii prosze... Q! Przeciez to jest oczywiste, gdzie w kazdym sofcie sa ustawienia danego programu! Przeciez nikt logicznie myslacy nie bedzie szukal ustawien wyswietlania kolorow pomiedzy "cut", "paste" a "select all", prawda? Troche logiki, ludzie! Nawet sprawdzajac cale menu tego programu, znalezienie opcji odpowiedzialnych za ustawienia kolorow, nie zajmie wiecej czasu niz naskrobanie posta na to forum -- wiec o co tu chodzi? Bo na moje to zwykle lenistwo jest...

fotomarek_k
28-11-2005, 19:37
Tak :-) :D Wszyscy przecie mieli informatykę w szkole i angielski...toć przy wejściu do Europy, tych co uczyli się pisać piórem maczanym, a i na rosyjski musieli "uczęszczali", też nie wpuścili... jeśli nawet, to ludzie tak długo nie żyją :-) Stig, bez urazy,ale... :D Pozdrowionka

ps.Może bez znaczenia info,lecz w jakiejś reklamie podają "..liczba użytkowników internetu najszybciej rośnie wśród ludzi po 40tce.." No, a mi osobiście słowo "menu" najpierw kojarzy się z restauracją-w dalszej kolejności dopiero inaczej :wink:

Grey
28-11-2005, 19:45
ups, znowu cos zle powidzialem, lecz sie o nic nie pytalem:D:D

Gawronnek
28-11-2005, 20:18
dosyc tej dyskusji o menu, nadal z tej dyskusji nie wyniknęłażadna porada jak ustawic profile w NC aby po otwarciu w PS była ta sama kolorystyka, a miałem nadzieję że się dowiem

Grey
28-11-2005, 20:33
Gawronnek len jestes:)
ja bym ci pomogl ale sam nie wiem, NC kozysta z NKsrgb.icm przynajmniej u mnie...

najlepsze efekty i zgodnosc kolorw jak na monitorze tak na papierze otrzymalem dzieki C1, ps cs2

zdravim

Gawronnek
28-11-2005, 21:31
Grey, zaraz leń, eksperymentowałem, ale na moim LCD to róznie mi to wychodzi, byłem ciekaw czy moze jest jakis sprawdzony pewny sposób

gmoszkow
28-11-2005, 22:28
Panowie

Po wyczerpującej dyskusji o menu i ustawieniach kolorystycznych opiszę co i jak zrobiłem i mam bardzo zadowalające efekty.

1. NEFy robię w sRGB
2. Monitor mam ustawiony pod sRGB
3. Wywołanie w kilku labach po kilka fotek sprowadziło się, że mam wgranych kilka profili z LABów i już po skończeniu edycji zapisuję z innym profilem. 2 laby gdzie wołam pracują na sRGB więc zapisuję bez zmiany profilu.
4. Zrzucam na płytkę
5. Odbieram zdjęcia

W takim procesie uzuskuję największą zgodność.

Niektóre zdjęcia robię na AdobeRGB i tu jest trochę trudniej.

1. NEF w aRGB
2. Zrzut na kompa
3. Ustawienie PSa na Adobr RGB, profilu monitora nie zmieniam - może to błąd, ale tu uzyskuję lepsze rezultaty - znaczy łatwiej mi się pracuje i takie kolory mam później na zdjęciach.
4. Poprawki
5. Przy zapisie znów wyrzut do profilu labu w którym będę wołał - znów w 90% to jest sRGB

Jeśli macie pytania to walcie - dajcie też info na PW bo ostatnio rzadko bywam.

Monitor LCD kalobrowałem Adobe Gamma i efekty najlepsze mam na minimalnym podniesieniu kontrastu vs to co proponuje automat.

Pozdrawiam

Grzegorz

Umba
29-11-2005, 00:10
Dzięki wszystkim.
Boże teraz to się będe bał pytać o cokolwiek :mrgreen: :mrgreen: