PDA

Zobacz pełną wersję : Głowica statywu?



jeendrek
23-12-2015, 15:53
Witam,
pytanie laika odnośnie statywów...
Planuję wydać raz a porządnie pieniądze i trafiłem na statyw Manfrotto 535AQ + głowica 502AH. W tymże zestawie występuje głowica z półkulą, jest też wersja tej głowicy z płaską bazą. Wytłumaczy mi ktoś różnicę?
Na wadze statywu mi tak bardzo nie zależy. Statyw ma być do roboty w studio, filmowanie w pomieszczeniach.

Maciek N
26-12-2015, 11:55
w statywie liczy się płynny ruch w poziomie i pionie z płynnym startem. Inaczej nie zrobisz żadnej płynnej panoramy. Trzeba iść do sklepu, ze sprzętem którego masz zamiar używać (chodzi o wagę) i sprawdzić który lepiej pracuje. Opieranie się na wyglądzie czy bajerach to prosta droga do wywalenia pieniędzy w błoto.

darjo1
26-12-2015, 14:30
Kupiłem właśnie Manfrotkę MVH502AH, tą bez półkuli. Półkula pozwala na większą regulację pod różnymi kątami. Są filmiki ma Youtubie.
Głowica pracuje bardzo płynnie, jest bardzo stabilna. Ja zakupiłem do zdjęć akcji, ale do filmowania pewnie też się przyda z czasem. Mogę polecić.

Pugilares
06-01-2016, 00:38
Witam,
pytanie laika odnośnie statywów...
Planuję wydać raz a porządnie pieniądze i trafiłem na statyw Manfrotto 535AQ + głowica 502AH. W tymże zestawie występuje głowica z półkulą, jest też wersja tej głowicy z płaską bazą. Wytłumaczy mi ktoś różnicę?
Na wadze statywu mi tak bardzo nie zależy. Statyw ma być do roboty w studio, filmowanie w pomieszczeniach.

Półkula sprawia, że możesz szybko i łatwo wypoziomować głowicę. Bez półkuli, zanim ustawisz poziom głowicy regulując nogi statywu, to może się okazać, że już nie ma co filmować. Półkula to także dodatkowy kg do noszenia. W profesjonalnych gripach jest prawie zawsze półkula (oraz asystenci do noszenia sprzętu).

mazurkiewiczm
06-01-2016, 21:02
półkuli używa się tylko w statywach z odpowiednim gniazdem - głównie do celów wideo- służy do precyzyjnego i szybkiego poziomowania głowicy http://fripers.pl/o/big/zestaw-mvk500aq-statyw-video-535aq-glowica-500ah-manfrotto.5253.2.jpg
są też statywy z wbudowaną półkulą https://www.youtube.com/watch?v=sv5NOMcV_BE