PDA

Zobacz pełną wersję : Jak sobie radzić z podłużnymi aberracjami chromatycznymi?



sl011
14-12-2015, 09:23
Ostatnio pobawiłem się trochę nikkorem 40 micro. Okazało się, że wokół kontrastowych obiektów będących za płaszczyzną ostrości tworzy on cienkie zielone obwódki, a wokół tych przed płaszczyzną ostrości - czerwone. O ile pamiętam, takie zjawisko nazywane jest podłużną aberracją chromatyczną. Jak najprościej poradzić sobie z czymś takim?

TOP67
14-12-2015, 10:47
Skorygować w programie? To chyba jedyna możliwość poza zmianą obiektywu.

2pompony
14-12-2015, 16:03
Ostatnio pobawiłem się trochę nikkorem 40 micro. Okazało się, że wokół kontrastowych obiektów będących za płaszczyzną ostrości tworzy on cienkie zielone obwódki, a wokół tych przed płaszczyzną ostrości - czerwone. O ile pamiętam, takie zjawisko nazywane jest podłużną aberracją chromatyczną. Jak najprościej poradzić sobie z czymś takim?

Ponieważ też zauważyłem tą przypadłość (trzeba trafu, też przy fotografii makro), zainteresowałem się problemem...

Do niedawna jedynym programem, który sobie radził z tym typem aberracji był LR (od wersji bodaj 5, ale nie dam głowy, czy już 4 tego nie miała) - co za tym idzie ACR chyba też miał tą funkcję. Nie jest to zrobione jakoś wyjątkowo finezyjnie, ale jest, działa i po jakichś dwóch minutach dłubania dojdziesz do wprawy i usuwanie takiej CA stanie się łatwe. Robi się to graficznie + suwak; graficznie zaznaczasz pipetą kolor do usunięcia, a suwakami siłę i promień działania. Czemu wspominam o małej finezji? Jak się weźmie do głowy, że CA poprzeczną LR usuwa w sposób wyśmienity automatem bez udziału człowieka - tutaj niestety ingerencja operatora jest konieczna.

W znakomitej większości, poza naprawdę nielicznymi wyjątkami (w moim przypadku powiedzmy raz na kilkaset zdjęć) ten sposób działa i wada jest do usunięcia trzema klikami. W tych pozostałych wypadkach następuje taki splot okoliczności, że 3 kliki nie wystarczą i trzeba się zagłębić i i pokombinować, choć sam mechanizm usuwający ta wadę ułatwia mocno życie.

Do niedawna był to jedyny z czołówki RAWerów, który tą wadę usuwał, inne nawet się na ten temat nie zająknęły. Ale wyszedł niedawno C1 Pro w wersji 9, może coś w tej kwestii poszło do przodu, choć po pobieżnym sprawdzeniu 'Whats new' nci takiego nie rzuciło mi się w oczy. Wydaje się, że poza Adobe nikt tego problemu nie zauważa.

TOP67
14-12-2015, 16:06
A DXO nie radzi sobie z tym? Oni się specjalizują w wadach optycznych.

2pompony
14-12-2015, 17:18
Nie wiem jak teraz, ale z rok roku temu jeszcze nie.