PDA

Zobacz pełną wersję : Monopod porady.



berez2
11-12-2015, 03:41
Witajcie,
Stoję przed zakupem monopoda pod video głównie - ale także użyję go w górach do 200-500mm.. Pytanie bardziej techniczne. Manfrotto rozkładanie monopoda opiera na zatrzaskach, Benro natomiast na zakrętce. Wybaczcie brak fachowej nazwy. Chciałem was zapytać z doświadczenia, które rozwiązanie jest szybsze i pewniejsze. Zastanawiam się czy warto inwestować do stopki. Znajomy zakupił dość tanio monopod 170cm modajże od camrocka. Dodał głowicę i biega ze swoją 610 zadowolony. Mówi że nawet nie myśli o stopce. A co wy na to? Może ktoś z was używa monopodu - a zarazem steadicam'a - wiem że takie wynalazki już są. W góry dziękuję za wszelkie opinie;)

Ketosz
11-12-2015, 13:34
Używam Camrock'a za 40zł czasem do zdjęć i jako kijek do lampy. Do filmowania kupiłem Sirui P-204S bo jest lepszy od Manfrotto (polecam zobaczyć w internecie) - niestety chyba nadal nie da się go normalnie kupić w naszym kraju.
Przy filmowaniu nogi w monopodzie się przydają, przy zdjęciach można się bez nich obyć. Zdarzyło mi się wybrać na wyjazd z samym Sirui i używać jego dolnej części jako niskiego statywu, a raz nawet cały sam stał i robił zdjęcia grupowe mając z samowyzwalaczem D750+24-120mm ;)

Maciek N
12-12-2015, 20:51
To Sirui P-204S wygląda bardzo ciekawie. Możesz coś więcej o nim napisać? Co go wyróżnia itp. Widzę jakieś pokrętło przy nóżkach...

Ketosz
13-12-2015, 03:07
Sirui ma wytrzymalsze i dłuższe nóżki, górna część może się obracać lub być zablokowana i można oddzielić dół jako niski przechylany statyw - takie mniej więcej różnice. Jest dosyć masywny i porządnie wykonany.
Na dole ma niebieski pierścień ograniczający przechył i pokrętło ograniczające opór, pozwalające też zablokować go w aktualnym położeniu.
Kupiłem go prosto z chin i z cłem wyszedł chyba jakieś 650zł.
CheesyCam zrobił dobre porównanie z Manfrotto i Benro:

https://www.youtube.com/watch?v=jvf-UuCdeYg

Maciek N
13-12-2015, 13:07
Ja zapłaciłem bodajże 800 zł za najwyższy model Manfrotto. Da się nim pracować ale raczej bym go nie polecił. Słabe wykonanie nóżek, dobra głowica. Manfrotto za to był trochę za ciężki. Jednak parę godzin trzeba z tym biegać i waga miała znaczenie. Wiesz może ile waży Sirui P-204S?

Ketosz
14-12-2015, 02:41
Sirui jest chyba niestety nawet trochę cięższy od Manfrotto - waży 1,4kg bez głowicy. Jest wersja z włókna węglowego, ale nie ma raczej sensu bo zysk 100g, a cena dużo większa. Są też wersje wyższe i przez to jeszcze cięższe.
Z głowicą i sprzętem lekko nie jest, ale i tak bardziej poręcznie niż statyw.
Jestem akurat na etapie kompletowania riga z folow focusem i jeszcze dołożę ekran 7" - to się dopiero robi ciężkie ;)