Zobacz pełną wersję : Panorama z ręki? Co to za technika i czym?
Na google pojawiają się takie zdjęcia : Link (https://www.google.pl/maps/@48.4835889,135.0837719,3a,75y,265.2h,81.54t/data=!3m8!1e1!3m6!1s-ItryC0C3Xb4%2FUS1LC-_gpII%2FAAAAAAAAHIM%2FaEsTjyAJOaw!2e4!3e11!6s%2F%2 Flh6.googleusercontent.com%2F-ItryC0C3Xb4%2FUS1LC-_gpII%2FAAAAAAAAHIM%2FaEsTjyAJOaw%2Fw249-h100-n-k-no%2F!7i4304!8i1722)
Nie są robione z pojazdu google, a z ręki. Jak widać po cieniu fotografa nawet bez statywu.
Może ktoś wie jak nazywa* się ta technika i czym to jest robione ?
*chodzi o to pod jakim hasłem w google wyszukać więcej takich zdjęć , plików i czym te pliki przeglądać (aplikacja) oprócz google maps .
Nie wygląda jak panorama, tylko jak szkło UWA. Aa, ok, to można przesuwać. :P
Ta technika to panorama i robiona softem do panoram. Trochę tego jest, m.in. darmowy Microsoft ICE.
Szukać można pod różnymi hasłami, najczęściej jako "panorama 360"
A czym przeglądać, to zależy od tego w jakim formacie zapisana. Najczęściej znajdziesz strony już z mechanizmami do oglądania takich panoram.
Maniek_ldz
10-12-2015, 10:24
dokładnie jak pisze przedmówca... max 6 zdjęć z ręki z UWA + soft do panoram i już gotowe. (Z płatnych fajny i niedrogi to Panorama Factory: Link (http://www.panoramafactory.com/index.html))
Rozumiem, że przedmówcy mogą się pochwalić swoimi zdjęciami w tej technice.
Chciałbym zwrócić uwagę na dwa czarne koła.
Jedno - tam gdzie powinny być nogi i buty fotografa.
Kręcąc się dookoła można zauważyć, że powierzchnia placu złożona jest idealnie.
Kręcąc się do dokoła można zauważyć, że powierzchnia placu złożona jest idealnie.
Jasne...
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/hI7Z21-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img905/1197/hI7Z21.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/XVcLwv-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img908/184/XVcLwv.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/12/2wfzkW-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img908/1456/2wfzkW.jpg)
Robiac z reki trzeba pamietac, zeby os obrotu byla w punkcie nodalnym obiektywu (tak jak przy foceniu ze statywu), ale zawsze bedzie lepiej lub gorzej (z akcentem na to drugie). Do pocwiczenia, ale da rade tylko efekty zblizone do tego co wyzej.
No dobra, źle się wyraziłem.
Pisząc idealne miałem na myśli to, że gdy ustawimy centralnie czarne koło
to obraz układa się w powierzchnię bez zniekształceń - linie są równoległe, kwadraty pozostają kwadratami.
Nie jest to płaska panorama 360 tylko sferyczna.
Płaską to ja se zrobię moim aparacikiem bez dodatkowego softu.
Dobry soft do panoram 360, szerokie szkło i będzie jak na tym przykładzie.
No i oczywiście materiał, który pozwoli na w miarę łatwe poskładanie.
A te czarne plamy są, bo w takich miejscach w wielu softach nie ma możliwości złożenia obrazu bez jego dużego zniekształcenia.
Ale np. PTGui pozwala na złożenie bez tych plam.
foto4deg
10-12-2015, 15:51
Do takich panoram lepszy jest fish-eye i statyw z odpowiednią głowicą (którą można zrobić samemu). Poczytaj o punkcie bez paralaksy. Da się to zrobić z ręki, ale wymaga dużej wprawy.
Do mniej ambitnych panoram sferycznych można użyć smartfona.
Ja do dokumentacji zawodowych na jabłku używam microsoftowy Photosynth. W dobrych warunkach świetlnych, jakością nie odbiega od tego co zalinkowałeś.
Dokladnie, te panoramy googlowe od uzytkownikow sa zrobione w wiekszosci zwyklymi smartfonami.
Te googlowo-smartfonowe są be.
No to dajcie w końcu jakiś link do swoich panoram
zrobionych sprzętem który nie wymaga statywu.
Te googlowo-smartfonowe są be.
No to dajcie w końcu jakiś link do swoich panoram
zrobionych sprzętem który nie wymaga statywu.
http://nightscapes.pl/galeria/360/
Ze statywu bo w robione w nocy. W dzień nie ma problemów ze zrobieniem takiej panoramy z ręki. Zwłaszcza gdy pierwszy plan nie jest za blisko obiektywu.
Te googlowo-smartfonowe są be.
No to dajcie w końcu jakiś link do swoich panoram
zrobionych sprzętem który nie wymaga statywu.
nic specjalnego ale bez statywu, łączone w MS ICE http://i.imgur.com/h7rTuTl.jpg
No, loki ... pełen szacun.
Będę miał więcej czasu to się pogapię.
No to ja może tak: pewna firma, do której należy Pentax wyprodukowała bardzo ciekawe urządzenie, które zwie się Theta. Chodzi oczywiście o RICOH'a :mrgreen:
A co to potrafi zobaczycie na przykład -TU- (https://theta360.com/m/4HDoVh8AOSawsfCo0gRJZQrwa)
Borat1979
13-12-2015, 14:49
nic specjalnego ale bez statywu, łączone w MS ICE http://i.imgur.com/h7rTuTl.jpg
Przecież to zwykła panorama. Co to ma wspólnego z tematem?
foto4deg
13-12-2015, 15:49
No to ja może tak: pewna firma, do której należy Pentax wyprodukowała bardzo ciekawe urządzenie, które zwie się Theta. Chodzi oczywiście o RICOH'a :mrgreen:
A co to potrafi zobaczycie na przykład -TU- (https://theta360.com/m/4HDoVh8AOSawsfCo0gRJZQrwa)
Jakość pozostawia wiele do życzenia. Ja czekam na kamerę Giroptic, w sumie już 18 miesięcy (uroki Kickstartera), ale mam nadzieję, że warto.
Jacek S.
13-12-2015, 16:31
Tutaj masz moją panoramę z ręki, z bardzo bliskimi obiektami i do tego w HDR:
http://zwiedzajlubelskie.pl/fisker
foto4deg
13-12-2015, 17:28
Tutaj masz moją panoramę z ręki, z bardzo bliskimi obiektami i do tego w HDR:
http://zwiedzajlubelskie.pl/fisker
Z ilu ujęć składana? 10?
Jacek S.
13-12-2015, 17:37
Nie pamiętam dokładnie, bo to panorama sprzed ponad dwóch lat, ale wydaje mi się, że 4 dookoła + zenit + nadir. Dodatkowo każde to 5-cio krotny hdr.
Ogólnie uważam, że nie ma panoramy, której nie da się złożyć, wszystko to kwestia czasu i chęci jakie chcemy w tą pracę włożyć. O ile dobrze pamiętam, nad Fiskerem siedziałem ze dwa dni.
RobertMiernik
13-12-2015, 17:44
Komórkowa aplikacja, która się nazywa 360 sobie całkiem nieźle z panoramami radzi...
Jak nie używam PSa i na szybko potrzebuję to właśnie jej używam.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.