PDA

Zobacz pełną wersję : [ Architektura ] Stara - Nowa Rzeźnia



anchel
17-05-2007, 21:46
Nowa Rzeźnia z racji nazwy. Obiekt z 1886 r. Rzeźnia publiczna w Ziębicah (w tych czasach Münsterberg). Obecnie niemal w ruinie. Stoi i niszczeje bezsensu (oczywicie w srodku wyrwane i zszabrowane wszystko co sie dalo...) a jeszcze pare lat temu byla czynna... Ja tam nie narzekam bo jestem wegeterianinem hehe ;] ale zal pieknej i zabytkowej architektury.





https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img162.imageshack.us/img162/4387/rzeznia01ym3.jpg)

bachol
19-06-2007, 16:43
odświeżam.

intrygująca i ciekawa fotka. kadr niby oklepany, centralny ale w tym przypadku bardzo dobrze wygląda i zdaje egzamin.
jednak jest coś w tym zdjęciu co mi przeszkadza. tylko co?

Hedonista00
19-06-2007, 19:15
Dla mnie OK, lubie takie klimaty. Pozdrawiam

anchel
20-06-2007, 08:59
Hehe - nie spodziewalem sie ze ktos to odwiezy ;]

Powiem wam co w tym zdjeciu przeszkadza (rowniez mnie). To mianowicie - pozwole sobie zacytowac w tym miejscu fragment testu z tym razem logicznie piszacych 'optycznych.pl', "monstrualna abberacja chromatyczna" tokiny 12-24, ktora przy takich warunkach (ciemne dachy na jasnym niebie) generalnie wysypala to foto. Przy malym powiekszeniu tego tak nie widac (tym bardziej ze korygowalem recznie z 1,5 godziny w PSie...) ale na wiekszym rozmiarze doprowadza mnie do szalu... Przez to tez w niektorych miejscach widac niedociagniecia jeszcze poglebione przy obrobce...

Ale dzieki za opinie.

I od razu pytanie (przyznam celowo wnikliwie nie szukalem - tylko pobieznie googlem...) - czy ktos zna jakis soft do korekcji abberacji? Bede wdzieczny za namiar.

Pzdr.

bachol
20-06-2007, 09:54
Hehe - nie spodziewalem sie ze ktos to odwiezy ;]

nie za ma co:D




I od razu pytanie (przyznam celowo wnikliwie nie szukalem - tylko pobieznie googlem...) - czy ktos zna jakis soft do korekcji abberacji? Bede wdzieczny za namiar.

Pzdr.


PS Camera RAW >korekcja abberacji.

Erie
20-06-2007, 10:01
I od razu pytanie (przyznam celowo wnikliwie nie szukalem - tylko pobieznie googlem...) - czy ktos zna jakis soft do korekcji abberacji? Bede wdzieczny za namiar.

Pzdr.

DXO Optics, Capture NX, Picture Window Pro 3.1 (http://www.dl-c.com/dlform.html), PTShift i wiele innych

anchel
20-06-2007, 15:36
Wielkie dzieki za podpowiedzi!

kowalski
21-06-2007, 09:50
Powiem wam co w tym zdjeciu przeszkadza

No ja też się zastanawiałem co mi przeszkadza i to nie jest żadna aberracja :) Zdjęcie jest bardzo OK, ale moim zdaniem psuje je trochę bałagan na dole kadru, szczególnie po prawej stronie. Bez tego fotka była by bardziej 'pure'.

bombel
21-06-2007, 10:51
No ja też się zastanawiałem co mi przeszkadza i to nie jest żadna aberracja

Identyczne odczucia, z tym, że ja od razu wiedziałem, co mi przeszkadza. Żadne tam aberracje (to jakaś aberracja, żeby się doszukiwać wszędzie aberracji). :)

Mnie przeszkadza to, co w reszcie 'niepodobających-mi-sie' landszaftów - nierównowaga dołu z górą. Żeby taką nierównowagę zniwelować zrobiłem tylko parę ruchów; pod spodem oryginał dla szybkiego porwnania, bo czasem okazuje się, że tylko ja widzę takie 'nierównowagi'. I druga uwaga: biała obwódka wokoło komina to nie niechlujstwo maski, tylko artefakt po za dużej kompresji.



http://img47.imageshack.us/img47/3462/rzeznia01ym3dk9.jpg

http://img162.imageshack.us/img162/4387/rzeznia01ym3.jpg




Oczywiście jak zawsze w takich wypadkach uwga, że zdejmę zdjęcie jak autor da mi znać, itakdalej, itakdalej...

Erie
21-06-2007, 11:04
Bombel, trochę za bardzo rozjaśniłeś dół, szczególnie że przyciemniłeś niebo. Teraz kontrast jest za duży moim zdaniem. Weź oryginał i nałóż go z kryciem jakies 10-15% na tą swoją wersję i sądzę że będzie lepiej. Teraz wyszło takie HDRowe jak z PhotoMatixa.

bombel
21-06-2007, 11:46
Teraz wyszło takie HDRowe jak z PhotoMatixa.

Rany boskie! Poważnie? Nie znoszę Photomatixa, więc zgasiłeś mnie straszliwie...

U mnie na rozgrzanym monitorze wygląda do rzeczy, tak jak mi się podoba, ale nie wykluczam, że gdzie indziej już nie jest tak fajnie. Z drugiej strony jestem znanym miłośnikiem dramatycznych nieb, więc najprawdopodobniej to, co mnie się podoba, Ty uznasz za przesadę.

Nie będę już przerabiać (bo wtedy Twój komentarz nie będzie sensowny) - zostawiam to innym miłośnikom manipulacji. I dzięki za uwagę.





---------- edit ------------

No muszę to powiedzieć: ten Photomatix, to jak niespodziewany kop w jaja. Naprawdę się przejąłem. :|

Erie
21-06-2007, 11:57
:oops: ja nie chciałem

anchel
21-06-2007, 12:02
Bombel absolutnie nie zdejmuj!!!

Bardzo mi sie przydaja takie porownania i przerobki. Zreszta ta mi sie podoba, choc u mnie na monitorze za duzo fioletu sie porobilo.

Jak rozumiem Twoja przerobke, nierownowaga polega na zbytnim skontrastowaniu jasne-ciemne tak?
Jesli tak to po Twojej przerobrobce ja mam wrazenie, ze znow 'nierownowaga' poszla (ale bardzo odrobine!) w przeciwna strone tzn. rzeczywiscie do za jasny - ale to jak dla mnie zaznaczam.

Ps. A biala obwodka wokol komina to jednak nie artefakt po kompresji ;] Tylko niestety wlasnie efekt abberacji a konkretnie wyglada to tak na oryginale (moge zawsze podeslac nefa jak kto chce), ze na calej dlugosci komina i w ogole dachu budynku jest intalacja odgromowa (czyli taki kawal drutu od piorunochrona po polskawemu) i w okol tego sie "syf" kolorowy porobil i przewaga bialego - jakby przepalenia...

Erie
21-06-2007, 12:04
Anchel wyślij mi NEFa proszę na ftpa -> http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=29626

ekonet
21-06-2007, 12:05
Bombel, trochę za bardzo rozjaśniłeś dół, szczególnie że przyciemniłeś niebo.
...przejął się po tym swoim zdjęciu ćmy w gronostajach...

bombel
21-06-2007, 12:35
Jak rozumiem Twoja przerobke, nierownowaga polega na zbytnim skontrastowaniu jasne-ciemne tak?

W zasadzie troszkę nie, lub troszkę tak, zależy jak się rozumie słowo skonrtrastowanie. Nie kontrasty samego nieba i samej podłogi, a różnica w ich jasności.

Nader często nie podoba mi się to, że widzę (mówiąc w niejakim uproszczeniu) zbyt jasne niebo w porównaniu do podłogi, lub zbyt ciemną podłogę w stiosunku do nieba. Nie jest to nic dziwnego, bo jeśli się robi bez szarej połówki, musi być tak, że albo niebo będzie za jasne (i podłoga dobra), albo dobre niebo, ale wtedy podłoga za ciemna. Bardziej chodzi mi jasności: zbyt jasna góra i zbyt ciemny dół - jasności, nie kontrasty.

To właśnie nazywam, z braku lepszego określenia 'nierównowagą dołu z górą'. Odnalazłem wreszcie na dysku kilkadziesiąt zdjęć z tego forum, które pozwoliłem sobie poprawić, a które były obarczone tą przypadłością. Mam nadzieję, że kiedyś się zmuszę i napiszę o tym osobnego posta z jakimś tutkiem, czy co... W każdym razie łatwiej - jak sądzę - jest to pokazać, niż opowiedzieć.



Jesli tak to po Twojej przerobrobce ja mam wrazenie, ze znow 'nierownowaga' poszla (ale bardzo odrobine!) w przeciwna strone tzn. rzeczywiscie do za jasny - ale to jak dla mnie zaznaczam.

Racja. Zauważyłem (po wielu próbach i dłuższym czasie), że nieco odwrócone proporcje (troszkę ciemniejsza góra niż połoga) nadaje zdjęciu pewnego - że tak to ujmę - dramatyzmu. Robię to najzupełniej celowo, co niektórym może wydać się dziwne, lub nawet brzydkie, ale ja, powtórzę, jestem miłośnikiem nieba, które jest dramatyczne w swoim wyrazie. Rzeczą gustu jest, czy się przypadkiem nie przefajnuje i czy nie wyjdzie kiczowato - ale moja zasada jest właśnie taka: nieco, z deczka, delikatnie, zależnie od okoliczności odwrócone proporcje na korzyść może nawet ciemniejszego nieba - to jest moim celem.

Oczywiście cały czas mówimy o tym, co kto lubi - więc nie ma tu jakiegoś obiektywnego i obowiązującego miernika.




...przejął się po tym swoim zdjęciu ćmy w gronostajach...

Taa, pamiętam to zdjęcie (miło, że Ty też, mam nadzieję), ale nie łapię dowcipu. Winne jest moje niewyspanie jak sądzę, ale dalej nie kumam...

Edit. No dobra, już wiem jak sądzę. To wcale nie znaczy, że się w międzyczasei wyspałem. I proszę się ze mnie nie śmiać.




:oops: ja nie chciałem

Ej, łobuz, łobuz... :)

I tak słowo krytyki muszę przyjąć z pokorą.

anchel
21-06-2007, 16:59
Bombel: przede wszystkim dzieki za przerobke oraz obszerna i wyczerpujaca odpowiedz - bardzo to doceniam.
Podejrzewam, ze wyraze opinie 'kilku' ludzi z tego forum jak napisze: Bombel zmus sie i dawaj tego tutka! ;]

Erie: nef jest na ftpie (folder: anchel_stara-nowarzeznia). Zaznacze tylko ze wywolywalem RawShooterem i byla korekcja perspektywy dosyc silna w PS - zreszta otworzysz to zobaczysz ;]
Czekam na efekty zatem.

pzdr for ol!