Zobacz pełną wersję : Pierwszy aparat - D3200 czy D5200
mathew001
24-11-2015, 23:45
Witam
przymierzam się do kupna pierwszej lustrzanki. Nigdy czymś takim nie robiłem zdjęć. Totalny amator
Zastanawiam się nad tymi dwoma modelami jak w temacie w zestawie z różnymi obiektywami:
NIKON D3200 + 18-55 VRII + 55-300 VR 2200zł
NIKON D5200 + 18-105 VR 2400zł
NIKON D3200 18-105VR 1850zł
D5200 KIT + 18-55 VR II 2030zł
Przykładowe zestawy akurat z media markt (wypisałem bo mi też łatwiej to porównać ;-)
i liczę teraz na waszą pomoc. Czy ten 3200 wystarczy na początek, czy jak już chcę kupować to wybrać 5200. I z jakim(i) obiektywami.
Planuję pocykać trochę krajobrazów, ale chyba i tak większość to będą moje dzieci ;-D
Proszę o pomoc
superlama
25-11-2015, 00:12
D5200+18-105. Obstawiasz, że i tak skończy się na dzieciakach, więc pewnie lepszy AF się przyda.
18-105 jest całkiem uniwersalny. Popstrykasz trochę, to będziesz wiedzieć co później dokupić;)
Polecam bezlusterkowca dobrego, jesli nie masz mnóstwa czasu na zajmowanie sie fotografią i nie robisz tego półprofesjonalnie to nie ma sensu pchać się w lustrzankę.
Jeśli jesteś "totalnym amatorem", to prawdopodobnie lepszy będzie jakiś bezlusterkowiec. Lustrzanki są fajne, ale wymagają wiedzy i zaangażowania.
wyrwiflak
25-11-2015, 13:18
Kompakty systemowe bardziej się nadają do domowego użytku ze względu na łatwiejszy do opanowania system AF niż punktowe czujniki w lustrzankach. Teraz w tych kompaktach ten system działa już tak sprawnie że w połączeniu z interfejsem dotykowym nie mają sobie równych do amatorskich zastosowań. Kup np. Sony A5100/16-50 lub Panasonic GM1/12-32 lub Olympusa OMD E-M10/14-42 - byle z dotykowym ekranem.
Moja mama obraziła się gdy jej kupiłem Nikon 1, bo "jakiś takiś, nawet nie ma ja chycić" i popatrzeć przez okienko ;)
wyrwiflak
25-11-2015, 14:51
Trzeba było jej kupić V2 :)
cz4rnuch
25-11-2015, 15:02
V2 nie ma "okienka" ino drugi telewizorek ;)
mathew001
25-11-2015, 21:39
Do tej pory miałem jakiegoś leciwego kompakta od Kodaka.
Nigdy nie miałem lustrzanki i na dobrą sprawę nie wiem czy mi się spodoba czy nie, ale wiem, że nie kupując jej, nie przekonam się ;)
BambusZMikronezji
25-11-2015, 22:28
D5200 mal lepszy af i gibany ekran. Resztę można pominąć.
Ten Af to przyda sie przy fotografowaniu dynamicznych akcji.
Nie znaczy to ze d3200 nie zrobi dobrego zdjęcia w "dynamicznych warunkach" zrobi ale częściej może być nietrafione z ostrością.
Obiektyw 18 55 jest ok ale większość ludzi na poczatku szuka wiekszych zoomów. Więc warto wejść od razu w 18 105. Chyba że wiesz już teraz że nie potrzebujesz ognisowych ponad 55mm.
Dwa obiektywy 18 55 i 55 300 to też dobry pomysł ale musisz wziąść pod uwagę że dwa obiektywy trzeba nosić ze sobą i zmieniać. Albo nie nosić i po wyjsciu z domu z jednym godzić sie z ograniczeniami. Jeżeli złapiesz bakcyla i spodoba ci sie strzelnie do dziczyzny lub "dzikiego drobiu" to ten wariant może być dla ciebie najlepszy. Z tym ze na ogniskowej 300 mm to zdjęcia raczej przy dobrym świetle lub na statywie będzie trzeba robić żeby uniknąć poruszeń.
Wszystkie opcje mają sens wybór nalezy do ciebie.
Najbardziej bezpieczny i uniwerslany jes d5200 lub d3200 i 18 105mm jezeli masz kase kup droższy jeżeli chcesz zaoszczędzić kup tańszy.
A propozycja kolegów o bezlusterkowcu też ma sens.
mathew001
30-11-2015, 21:04
No to chyba zdecyduję się na d5200 z tym 18-105
biore i tak na raty + faktura więc tragedii finansowo nie będzie
Obczaję teraz propozycje marketów, może z okazji świąt będzie coś taniej
Ja bym od razu wziął jakiegoś Tamrona 17-50 f2.8
Dziwne te porady. Lustrzanka od bezlustra różni się głównie rozmiarem i... większym wyborem szkieł w lepszych cenach.
harpooon
03-12-2015, 01:41
55 300 to kiepski wybór zdecydowanie lepszy 70 300 mam na myśli jakość obrazka, bo cenowo jest drożej ale myślę że warto by nie być rozczarowanym.
Podoba mi się ten zestaw z drugim szkłem, tj. 55-300 VR (ostatnio ten zoom zdrożał - przynajmniej na Allegro - o jakieś 300-350 zł). Nie głupi wybór to także: NIKON D3200 18-105VR 1850zł
Bambus dobrze napisał. Trudno podejść do tematu. Czy jeden czy dwa obiektywy. Ja wybrałem drugą opcję, tj. 18-55 VR II (ponoć poprawiony, lepiej się spisuje na matrycach 24 MPIX) oraz drugi to 55-300 VR lub Tammy 70-300 VC USD. Stary, "kultowy kit" 18-105 VR jest świetnym szkłem (jak za tą kasę), ale osobiście wolę opcję, którą opisałem wcześniej.
wyrwiflak
03-12-2015, 15:33
Miałem 55-300 VR i zdecydowanie nie byłem nim rozczarowany. Raczej zachwycony :)
Optycznie to był rzeźnik, stabilizacja działała bardzo wydajnie, a do tego kosztuje parę stówek mniej niż 70-300VR.
Do ideału brakuje tylko szybszego AF i tylnego ogniskowania.
BambusZMikronezji
03-12-2015, 20:38
Przeczytaj pierwszego posta to przestaniesz sie dziwić. Facet pyta o lustrzanki.
Wydaje mi się że bezlustro o parametrach porownywalnych z lustrznaką jest droższe od lustrzanki. Co do dostępności obiektywów to też bym polemizował...ale dopuszczam możliwość że sie mylę. Rozwiń proszę wątek, jakie bezlustra polecasz w podanym pułapie cenowym i jakie obiektywy w jakich cenach?
Nachzehrer
07-12-2015, 20:12
NIKON D3200 + 18-55 VRII + 55-300 VR 2200zł
NIKON D5200 + 18-105 VR 2400zł
NIKON D3200 18-105VR 1850zł
D5200 KIT + 18-55 VR II 2030zł
Planuję pocykać trochę krajobrazów, ale chyba i tak większość to będą moje dzieci ;-D
Opinia będzie na razie dość amatorska bo też dopiero zaczynam.
Ja bym wziął wersje z obiektywem 18-105 ze względu na zoom. I z tego powodu ze nie wiesz czy warto iść w większe ogniskowe. Ogólnie zobaczysz co Ci potrzebne. Może bardziej przyda Ci się stałka do robienia fot na imieninach/urodzinach dzieci i zamiast kupować N 55-300 lepiej kupić N35/1.8G :)
NIKON D5200 + 18-105 VR 2400zł
NIKON D3200 18-105VR 1850zł
Ja akurat zacząłem od Tamrona 18-200 z którym kupiłem aparat.
Ja bym od razu wziął jakiegoś Tamrona 17-50 f2.8
Niedawno wzbogaciłem się o ten słoiczek z rynku wtórnego.
Nawet nie wiem czy nie najlepsze było by dla mnie kupić zamiast KITa samo body plus T 17-50 używkę bo nowa może być trochę poza zasięgiem cenowym :)
Pugilares
08-12-2015, 19:48
Różnica w cenie między samym body, a kitem 18-55 VRII jest bliska zeru. A ten obiektyw wcale nie jest zły. Powiedziałbym nawet, że w swojej "klasie cenowej" jest super.
BambusZMikronezji
08-12-2015, 19:54
Zdaje sie ze autor już wybrał. ..
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.