PDA

Zobacz pełną wersję : Rozsądny bezlusterkowiec poszukiwany



dusker
13-11-2015, 00:20
Czołem,

odstawiłem fotografię na dłuższy czas, jednak potrzebuję zakupić aparat na wyjazd urlopowy.
Głównie służyć mi będzie do portretu i 'reportażu' ;) chciałbym mieć zapiętą do niego praktycznie cały czas jasną stałkę (zależy mi na ładnym bokeh i AF). Rozglądam się po różnych systemach/producentach ale wydaje mi się, że zaczynam kręcić się w kółko. Najbliżej mi do Fuji X-E1 + 35mm 1.4.
Gdzieś głęboko w szufladzie mam również Olympus Pen 2, pierwotnie zamierzałem go sprzedać ale może to jest jakiś kierunek i warto go zatrzymać i dokupić szkła?

pozdrowienia!
p

markB
13-11-2015, 03:05
Weź XT-10. Nowszy, większy wizjer, szybszy AF, odcylany lcd. Olympus Pen 2 to antyk wśród bezlusterkowców, nie warto inwestować, chyba,że myślisz o systemie.

d90
13-11-2015, 10:06
Do pena 17/2,8 używkę
I styka na wakacje.
albo jakis kit...
Na nowy aparat kasy szkoda.

Remol71
13-11-2015, 10:20
Kup A3000 za śmieszne pieniądze i do tego Sigmy 30 mm i 60 mm. Za niecałe 2k pln będziesz miał bardzo lekki zestaw, którego bardzo trudno przebić jakością obrazka.

J51
13-11-2015, 10:35
Stawiam na któregoś Samsunga NX i stałkę 30/2

Merde
13-11-2015, 11:07
Stawiam na któregoś Samsunga NX i stałkę 30/2
A Samsung NX to nie jest już przypadkiem trup?

dusker
13-11-2015, 12:40
Dzięki za odpowiedzi!


Weź XT-10. Nowszy, większy wizjer, szybszy AF, odcylany lcd. Olympus Pen 2 to antyk wśród bezlusterkowców, nie warto inwestować, chyba,że myślisz o systemie.

Kurcze chciałbym ale to już wylatuje poza mój budżet. Generalnie szukam po najtańszej linii oporu. Max co mogę kupić z Fuji to używany X-Pro1.


Kup A3000 za śmieszne pieniądze i do tego Sigmy 30 mm i 60 mm. Za niecałe 2k pln będziesz miał bardzo lekki zestaw, którego bardzo trudno przebić jakością obrazka.

I serio ten sony + sigma jest lepsze niż fuji + fuji 35mm? X lat temu kiedy jeszcze trochę bawiłem się w fotografię Sigma nie miała najlepszych opinii afair


Do pena 17/2,8 używkę
I styka na wakacje.
albo jakis kit...
Na nowy aparat kasy szkoda.

Ten pen raczej średniawe jakościowo zdjęcia robi IMO, nie wiem czy to jest kwestia body czy pancake'owego obiektywu, którego mam do niego przypiętego ale jest raczej średnio...

- - - - kolejny post - - - - - -


Kup A3000 za śmieszne pieniądze i do tego Sigmy 30 mm i 60 mm. Za niecałe 2k pln będziesz miał bardzo lekki zestaw, którego bardzo trudno przebić jakością obrazka.

To już też nieco drogawe się robi, bo o ile A3k kosztuje <1k PLN to ta sigma 30mm 1.4 już za droga, z kolei szkła ze światłem 2.8 myślę, że są znacznie za ciemne...

epicure
13-11-2015, 12:46
Kup porządnego kompakta, jeśli komórka Ci nie wystarczy.

dusker
13-11-2015, 12:48
Kup porządnego kompakta, jeśli komórka Ci nie wystarczy.

No taki właśnie mam zamiar. iPhone + gopro załatwiają większość moich aspiracji fotograficznych, jednak zdarza mi się potrzeba zrobienia portretu z ładnym rozmyciem - stąd kompakt z jasną stałką, tylko JAKI :) ?

Remol71
13-11-2015, 12:49
No to ja nie wiem. Poddaję się :D

epicure
13-11-2015, 12:52
No taki właśnie mam zamiar. iPhone + gopro załatwiają większość moich aspiracji fotograficznych, jednak zdarza mi się potrzeba zrobienia portretu z ładnym rozmyciem - stąd kompakt z jasną stałką, tylko JAKI :) ?

Nikon cośtam, Ricoh cośtam, Fuji X100...

Witek.K
13-11-2015, 12:54
Do tego celu, X-E1+xf35/1.4, to dobry trop, ale nie spodziewaj się AF-u do sportu ;) A jesli ma byc mniejsze, tansze ale bez wizjera, to X-A1.

dusker
13-11-2015, 13:00
Do tego celu, X-E1+xf35/1.4, to dobry trop, ale nie spodziewaj się AF-u do sportu A jesli ma byc mniejsze, tansze ale bez wizjera, to X-A1.

Ważne, żeby AF w ogóle był :) sportu nie mam zamiaru fotografować w ogóle.
X-A1 obrazkowo jest analogiczny (aka nie ustępuje) X-E1 albo X-PRO1?

Dreadunio
13-11-2015, 13:10
Pierwszego X100 można teraz dorwać za śmieszne pieniądze. Obiektyw f/2 w połączeniu z matycą APS-C pozwala na zabawę z rozmyciem, chociaż pełna klatka to nie jest. Autofokus istnieje. Radość z obcowania z optycznym wizjerem nie do podrobienia ;).

smogg9
13-11-2015, 13:13
Jeśli chcesz ładne rozmycie to celowałbym w matrycę APS-C, ewentualnie 4/3. Napisałeś, że zależy Ci na dobrym AF, ten w X-E1 nie należy do takich (można powiedzieć, że AF jest i tyle). Nie wiem ile masz na to złotówek, więc trochę ciężko doradzić.
Może dokup jakieś używane szkiełko do swojego Olka Pen 2. Jeśli ma być do reportażu i portretu to coś nie za szerokiego i nie za długiego, tam każda ogniskowa to x2 (skrót myśliwy FF vs 4/3). 25/1.8 lub kombinacja 17/1.8 + 45/1.8 dla Olka?
Kolejna opcja to sprzedanie Olka i zakup Fuji X100s (miałem X100 i polecam zakup X100s, ponieważ jest wyraźnie szybszy, choć radość z fotografowania X100 i tak jest niesamowita). Nikona Coolpix A, Ricoh GR - Fuji ma najdłuższą ogniskową i najjaśniejszy obiektyw. Zobacz na Fuji i Sony z wymienną optyką. X-E2 można wyrwać prawię nówkę na Allegro poniżej 2000zł. Do tego XF 35/1.4 (ewentualnie 23/1.4, ale znacznie drożej) + jakaś jasna ~50mm na M42 i masz super zestaw. X-E2 ma dostać nowe oprogramowanie do końca tego roku, co podobno znacznie usprawni jego działanie.

Witek.K
13-11-2015, 13:28
Ważne, żeby AF w ogóle był :) sportu nie mam zamiaru fotografować w ogóle.
X-A1 obrazkowo jest analogiczny (aka nie ustępuje) X-E1 albo X-PRO1?

X-A1 ma matryce Bayera, nie X-trans, ale wiellkich roznic nie widze (mam juz dosyc dlugo obydwa e i a w wersji 1). X-A1 jest troche szybszy, ma gibany ekran, za to nie ma wizjera i funkcji panoramy.

ekajana
13-11-2015, 14:56
Nic nie przebije Samsungów NX pod kątem ceny do jakości, a obecnie są na allegro tanie stałki: 20, 30, 16. Mnie wystarczają 16 i 30. Podlinkuję jeszcze raz zdjęcia, które na wyjeździe zrobiłem NXem, który sprzedałem za parę stówek i w większości sytuacji wystarczyła mi 30-stka: https://www.flickr.com/photos/133295965@N06/sets/72157654003893074

Sin
13-11-2015, 17:48
Gdzieś głęboko w szufladzie mam również Olympus Pen 2, pierwotnie zamierzałem go sprzedać ale może to jest jakiś kierunek i warto go zatrzymać i dokupić szkła?
Może warto sprawdzić m.zuiko 45/1.8, teraz jest na niego cashback więc wychodzi poniżej tysiąca z pl dystrybucji. Jak się nie spodoba odsprzedasz bez większej straty, a jak się spodoba może dokupisz E-M10...

J51
13-11-2015, 17:52
A Samsung NX to nie jest już przypadkiem trup?
Eee tam zaraz trup,u mnie ma się dobrze,jakość jest super,więc po co przepłacać :wink:

puch24
13-11-2015, 19:21
Moje Samsungi NX nie przestały robić zdjęć... ;-) A 20-megowa matryca Samsunga jest całkiem-całkiem, obiektywy też niczego sobie, testy przeważnie dobrze lub bardzo dobrze się o nich wypowiadają, użytkownicy także. Mają swoje słabe strony, ale jaki sprzęt w tej klasie cenowej ich nie ma?

Pawel92
13-11-2015, 21:19
http://blog.mingthein.com/2015/11/03/how-to-design-mirrorless-right/

conio
13-11-2015, 21:56
Zważywszy, że cokolwiek nowego kupisz, to i tak za 2-3 lata będzie znów przestarzałe, to koncepcja z reanimacją PENa i zaoszczędzeniem kasiory wydaje się całkiem sensowna. Jak masz w pobliżu sklep lub inną opcję na pożyczenie 1-2 obiektywów (np. z cyfrowe.pl) to warto sprawdzić i przekonać się czy coś z takiej kombinacji byłoby.
A jeżeli coś nowego, to może Nikon Coolpix A? Wprawdzie stałoogniskowy i dość szeroki, za to matryca APSC. W FJ mają (zapewne powystawową) sztukę w niższej cenie.

ekajana
14-11-2015, 14:15
Mnie się te Coolpixy A i Ricochy GR bardzo podobają, ale rozsądek kazał wybrać maleńkie bezlustro z maleńkimi, ale wymiennymi obiektywami. I tak wyszło sporo taniej.