PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon D7100 i Nikkor 70-200 VR1 - problem



IrekF
11-11-2015, 23:01
Witam Wszystkich. Posiadam Nikona D7100 i obiektyw 70-200 VR1. Mam problem wydaje mi się, ale nie wiem z czym. Aparat albo obiektyw. Otóż Jak robię zdjęcia i ustawiam punkt ostrości w pewne miejsce to podczas robienia fotki ten punkt się przesuwa. Na podglądzie zdjęcia widać że punkt ostrości jest przesunięty i nie jest tym gdzie celowałem. Czy ktoś ma taki zestaw i spotkał się z takim problemem? Ewentualnie proszę o poradę co może być nie tak.

madebyzosiek
11-11-2015, 23:12
Może wybierak naciskasz jakimś policzkiem czy coś... Zablokuj sobie joya, przestaw przełącznik na L. Z innymi szkłami masz taki problem?

TOP67
11-11-2015, 23:13
A jaki tryb ostrości masz ustawiony?

IrekF
11-11-2015, 23:18
Z innymi obiektywami nie miałem takiego problemu. Miałem już ich kilka. Teraz obecnie mam sigmę 17-50 i tego problemu nie mam. Na statywie też próbowałem i też tak było. Mam ustawiony pojedynczy punkt ostrości.

madebyzosiek
12-11-2015, 00:21
No to dziwna przypadłość... Może jakiś FF lub BF obiektywu?

lortek
12-11-2015, 07:34
może masz jednak ustawione 9 punktów ostrości i pucha sama ustawia jedno pole w bok gdy ma coś bardziej kontrastowego, zobacz czy nie masz ustawionego d9

IrekF
12-11-2015, 10:58
Na pewno mam jeden punkt. Zastanawiam się czy nawala stabilizacja w obiektywie czy puszka. Wolał bym żeby puszka bo mam jeszcze na gwarancji :)

Vandor
13-11-2015, 13:16
Jeżeli z Sigmą jest ok to raczej nie puszka. ;)
Ale nie rozumiem, jeśli masz jeden punkt ostrości to na co się przesuwa? Wyświetla jakiś inny punkt? Czy w trybach A i S jest tak samo?

d_an
13-11-2015, 18:29
Moim zdaniem AF pudłuje, tylko mętnie to opisałeś
Ustawiasz ostrość na jakimś punkcie, robisz zdjęcie i ostrość na zdjęciu jest gdzie indziej?.
Weź rozłóż jakąś miarkę, ustaw coś kontrastowego (zapalniczkę, kapsel czy coś takiego) przy którymś punkcie (np 100 cm) - celuj na to ustawiając obiektyw pod ostrym kątem do miarki i widzisz na zdjęciu czy ustawił ostrość przed (BF) czy za (FF) punktem w który celowałeś. Jeżeli problem jest powtarzalny to w D7100 możesz próbować to zniwelować kalibracją.

Escobar
14-11-2015, 12:34
Mając aparat na statywie z podpietym obiektywem ze stabilizacją obrazu będzie taki efekt jak opisany powyżej.

fotodon
14-11-2015, 14:01
Nacisnij z przodu po prawej jest przelacznik " AF-M " trzymaj palcem zarazem nacisnij podglad " info " i krec z tylu kolkiem az sie pokaze " AF-S " i punkt powinien sie juz nie przesuwac mialem ten sam problem i sie go pozbylem

mamil_km
16-11-2015, 12:07
Koledze pewnie chodzi o to, że ustawia sobie punkt ostrości w prawym górny rogu, robi zdjęcie, po włączeniu podglądu na 100% aparat "wskazuje" inne miejsce pomiaru ostrości niż te które było wybrane w momencie fotografowania. Mam rację ?

TOP67
16-11-2015, 12:20
Taka sytuacja występuje w trybach AF-C 9, 21, 51. Zmiana pola pomiarowego widoczna jest dopiero po zrobieniu zdjęcia. Jest to całkowicie normalne.

bamaz
16-11-2015, 13:13
A może masz śledzenie 3d włączone?

TOP67
16-11-2015, 13:59
Przy śledzeniu 3D zmiana pola jest widoczna od razu.