PDA

Zobacz pełną wersję : oświetlenie stanowiska



fescrew
28-10-2015, 13:58
Cześć,
od dłuższego czasu szukam przepisu na dobre oświetlenie stanowiska komputerowego.
Czy może ktoś napisać jakie lampy nadadzą się najlepiej i jak wyliczyć potrzebną moc. Czy najlepszym pomysłem jest wieszanie oświetlenia nad samym stanowiskiem?
Znalazłem coś takiego http://allegro.pl/natynkowa-oprawa-led-40w-panel-swietlowka-lampa-i5615362977.html
Będę wdzięczny za pomoc, bo niestety oczy zaczynają się buntować na świecące za plecami kompakty.
Pozdro

KELT
29-10-2015, 14:32
Philips graphica 18W 4 sztuki w oprawie natynkowej powinny rozwiazac Twoj problem. O ile oczywiscie mowa o edycji zdjec na skalibrowanym monitorze ;-)

fescrew
30-10-2015, 15:19
Dziękuję za odpowiedź. Monitor będzie kalibrowany po zrobieniu oświetlenia.
Czy te 4 żarówy ewentualnie 2 x 36 philipsa nie wypalą mi włosów na głowie? :-P mam sufit na 2,10 a lampa będzie bezpośrednio nad stanowiskiem.
Czy myśleć dodatkowo o oświetleniu ściany za monitorem?
Pozdro

mmluty
31-10-2015, 22:52
Moim skromnym zdaniem należy kupić oprawę 2x36W z rastrem bez szybek w jakiejś Castoramie lub tp. i zamontować na suficie jakieś 0,5m za monitorem.. Założyć 2x PHILIPS TL-D Graphica 36W/90. Jeżeli oświetlenie będzie zbyt intensywne, to wyjąć z oprawy jedną świetlówkę, co przy wysokości pomieszczenia 2,1m prawdopodobnie będzie optymalnym rozwiązaniem. W całym projekcie oświetlenia ważne jest oczywiście również usytuowanie okien i całkowita powierzchnia pomieszczenia, a o tym nic nie wspominasz.

fescrew
01-11-2015, 15:34
Moim skromnym zdaniem należy kupić oprawę 2x36W z rastrem bez szybek w jakiejś Castoramie lub tp. i zamontować na suficie jakieś 0,5m za monitorem.. Założyć 2x PHILIPS TL-D Graphica 36W/90. Jeżeli oświetlenie będzie zbyt intensywne, to wyjąć z oprawy jedną świetlówkę, co przy wysokości pomieszczenia 2,1m prawdopodobnie będzie optymalnym rozwiązaniem. W całym projekcie oświetlenia ważne jest oczywiście również usytuowanie okien i całkowita powierzchnia pomieszczenia, a o tym nic nie wspominasz.

Właśnie o takim rozwiązaniu myślałem. Pomieszczenie ma 22 mkw i jest lekko pod ziemią (piwnica). Okna są, ale całkowicie zasłonięte.
Lampa będzie miała za zadanie oświetlić wyłącznie stanowisko podczas retuszu.
0,5m za monitorem...tzn przed nim? :p biurko stoi przy ścianie a za monitorem jest jakieś 10 cm.

mmluty
02-11-2015, 12:16
Lampa powinna być z tyłu za płaszczyzną ekranu monitora, ażeby światło nie padało na ekran. Masz dwie możliwości: albo odsunąć monitor od ściany, albo założyć na monitor solidny kaptur, a najlepiej jedno i drugie. Jednak wariant z odsunięciem monitora od ściany jest zdecydowanie najtańszy, a 22mkw to spora powierzchnia, ponadto przestrzeń za monitorem można wykorzystać do różnych celów.