PDA

Zobacz pełną wersję : J5 - pytania, wątpliwości



conio
28-10-2015, 00:11
Jako, że mało w necie informacji o praktycznej i funkcjonalnej stronie użytkowania tego aparatu, pozwolę sobie założyć niniejszy wątek, z nadzieją, że właściciele J5 podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Na tą chwilę pytanko, czy J5 umożliwia, w trybie podglądu, przełączanie informacji o zdjęciu: Podstawowe informacje - Szczegółowe informacje (miniaturka zdjęcia+ekspozycja+histogram) - Tylko zdjęcie?
W Ustawieniach są 3 opcje, ale pytanie czy w trybie podglądu można się miedzy nimi przełączać?
Czy też wyświetla się tylko jedna ustawiona w Ustawieniach (np. tylko zdjęcie). Ewentualnie czy z widoku "Szczegółowe informacje" (tego co pokazuje histogram) można przejść do podglądu "pełnego" (dużego) zdjęcia?

vid3
28-10-2015, 21:15
Nie widzę takiej możliwości.
Zmiana tylko w ustawieniach.
Jedynie przy szczegółowym podglądzie przekręcenie kółka powiększenia przełącza podgląd do pełnego zdjęcia bez szczegółów.

Osobiście myślę, że wiele przydatnych funkcji (których w J5 nie ma) dałoby się zrobić programowo.
Chociażby taki sztuczny horyzont. Akcelerometry montowane są w każdym smartfonie, w J5 z pewnością też jest.
Wystarczyłaby odrobina dobrej woli ze strony producenta.



https://lh4.googleusercontent.com/-JotbzTv7AV0/Viv7VXDWcHI/AAAAAAAAD0I/Fso36TQl2xQ/w1209-h806-no/DSC_3256.JPG
źródło (https://plus.google.com/108132012661760243095/posts/a9a3LHqHMhj)

conio
30-10-2015, 19:35
Fajna fotka :)

Sprawdziłem na J4 i jest tak jak piszesz. Przynajmniej dobrze, że chociaż z widoku "histogramu" można przejść do podglądu (w J4 dotykiem ekranu). Szkoda, że nie da się "przewijać" przez różne tryby podglądu zdjęcia.
Generalnie te firmware jest dość ubogi jeżeli chodzi o opcje konfiguracyjne. Żeby nie powiedzieć "bieda". Np. ISO Auto jest 800 i 3200. A gdzie 1600? Znalazło by się jeszcze pewnie kilka tego typu nieuzasadnionych "ograniczeń".

Co do poziomicy/horyzontu, zapewne przyoszczędzili na akcelerometrach, dlatego nie ma. W V3 jest, ale V3 kosztuje sporo więcej ...

vid3
31-10-2015, 22:09
Jest funkcja automatycznego obracania zdjęć, więc akcelerometr pewnie też.
W poniedziałek dostaję 1 NIKKOR VR 70-300mm f/4.5-5.6 Black.
Zobaczę co to warte.

conio
02-11-2015, 11:04
Niekoniecznie. Automatyczny obrót zdjęć był już w aparatach, gdy jeszcze zminiaturyzowanych akcelometrów (które zostały rozpowszechnione przez smartfony) nie było. Po prostu zwykły czujnik dwustanowy. Do poziomicy jest potrzebny taki, który przekazuje precyzyjnie kąt pochylenia aparatu. Zgadzam się z tobą, że fajnie gdyby był, bo od czasu kiedy mam poziomicę w innym aparacie, z przyjemnością z tego udogodnienia korzystam, tym bardziej że przekłada się to na jakość fotek - brak konieczności korygowania pochylenia zdjęcia / transpozycji pixeli. No cóż, księgowi N znów dali znać o sobie.

Mnie natomiast zastanawia zastanawia czemu dla standardowych obiektywów z bagnetem F (przez przejściówkę FT1) dostępny jest tylko centralny AF. Czyżby czujnik fazowy był tylko jeden, umieszczony centralnie, czy też specjalnie wprowadzone "ograniczenie". Przy okazji ciekawi mnie czy przy korzystaniu z obiektywów przez FT1 dostępne są wszystkie tryby AF, w szczególności czy działa AF-C (ciągły)?

Co do 70-300, daj znaka czy i czego jest wart.

vid3
02-11-2015, 12:18
Różnie to jest :
http://imaging.nikon.com/lineup/acil/lenses/mount_adapter_ft1/restrictions.htm

Osobiście nie mam FT1 ani doświadczeń z tym związanych.

megasnajper
02-11-2015, 17:31
Jest dostępny AF-C przez przejściówkę, trudno mi ocenić jego użyteczność bo go po prostu nie używam. Jak dla mnie AF-S działa całkiem sprawnie (biorąc poprawkę na to, że to przejściówka).

conio
04-11-2015, 21:23
A ja mam jeszcze pytanie jak sprawuje się przycisk Fn. Niby można podpiąć m.in zmianę ISO. Czy w takim wypadku działa tak, że przywołuje "ekran ustawienia ISO"? Czy można zmieniać ISO górnym pokrętłem czy tym na tylnej ściance?

vid3
05-11-2015, 23:11
Gdy pod Fn podepniesz ISO to przywołuje ekran ISO.
Można zmieniać kółkiem u góry, kółkiem na tylnej ściance i paluchem na ekranie.

Jest jeszcze przycisk F na kółku który przywołuje skrócone menu a w nim w miarę szybki wybór i zmianę parametrów.

fridrih
28-11-2015, 01:40
mam szybkie pytanie do użytkowników J5. Zakupiłem kilka dni temu taki sprzęcik i okazuje się że przycisk kasowania zdjęć (kosz) jest delikatnie zagłębiony zauważalnie bardziej niż pozostałe. Czy też tak macie czy to jakieś uszkodzenie

pbb
28-11-2015, 02:45
Wszystkie tak mają, żeby nie usunąć sobie zdjęć przypadkiem.

vid3
28-11-2015, 10:31
dokładnie tak jest

fridrih
28-11-2015, 23:30
jak ten Nikon dba o nas, wzruszyłem się

conio
19-01-2016, 20:36
To ja mam pytanie do @vid'a
W wątku Nikon J5 - moje małe szaleństwo (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=264876&p=3620109&viewfull=1#post3620109)
wspominasz, że "W jakości zdjęć A7 jest o klasę lepszy, ma wizjer i kupę innych bajerów których nie ma J5 (większa matryca, poziomica, wspomaganie ostrzenia w MF, możliwość doboru parametrów w trybie P, itd .)."
O co chodzi z tym doborem parametrów w trybie P?

vid3
19-01-2016, 21:27
To takie kółeczko którego nie ma w J5 a jest w innych aparatach np w A7.
Pomimo, że ustawiony jest tryb P i aparat sam dobiera parametry A/S,
to jest możliwość wyboru pary przysłona - czas migawki.
Jak napisałem wyżej w J5 tego nie ma.

conio
19-01-2016, 22:09
A kręcenie pokrętłem wokół przycisku nagrywania filmów nie umożliwia zmiany pary A-S?
Wracam do tego tematu bo mam wrażenie, że w J5 z firmware 1.0 rzeczywiście nie działało (albo źle pamiętam, bo dawno sprawdzałem), a w firmware 1.1 działa. Przynajmniej u mnie :)
P.S.
Zakładam, że mówimy o tym co w instrukcji "Wybieranie kombinacji czasu otwarcia migawki i przesłony", lub po nikonowskiemu "fleksja programu".

vid3
19-01-2016, 22:33
A skąd masz 1.1 ?

Patrz, Pan w 1.0 też działa.
Czego to człowiek się dowiaduje ...

conio
19-01-2016, 23:02
No z tym v1.1 to ja coś musiałem pokręcić lub mi się przywidziało, jakoż że przewinęły mi się 3 różne J5, przy czym jeden z niepolskiej dystrybucji.
Więc na razie o nowszym firmware można zapomnieć.

vid3
19-01-2016, 23:10
Niektóre obiektywy mają 1.1
Ja mam wersję japońską i czytając polską instrukcję czasami nie wiadomo co tłumacz miał na myśli i gdzie to odnaleźć w angielskim menu.
Dzięki za info o tym P. Jakoś mi to umknęło.

conio
20-01-2016, 00:05
Rzeczywiście, są 2 firmware'y: C dla kamery i L dla obiektywu. Najwidoczniej spojrzałem na wersję firmware'u dla obiektywu (L).

conio
21-02-2016, 23:28
Udało się komuś zmusić J5 do korzystania z własnych profili Picture Control?
Na stronie nikonusa: "Picture Controls can be found in many Nikon digital cameras, including DSLRs, the Nikon 1 interchangeable lens cameras and COOLPIX point and shoot models."
Sam J5 ma ustawienia Picture Control, ale czy da się wgrać własne, zdefiniowane w Picture Control Utility?

moongoosee
06-04-2016, 09:16
Otóż nie.
Niestety to jest mój największy żal do nikona za J5, że z niewiadomych przyczyn usunęli możliwość uploadowania własnych profili Picture Control. Jest to z tego co wiem pierwszy nikon z serii 1 który tego nie ma.
W okresie świątecznym gdy była promocja cash back był to dla mnie wybór oczywisty jako drugie body po nikonie V1 ale niestety brak wgrywania własnych Picture Control zrezygnowałem.
Teraz jestem w kropce. Używam tego systemu w dużej mierze do filmowania i właśnie w V1 mam wgrany rewelacyjny profil FLAAT_11. Daje on niewiarygodnie dużą ilość informacji w cieniach w porównaniu do tych istniejących w aparacie. Ustawiam ekspozycję na -1 i jadę z koksem bez martwienia się, że coś mi wypali albo nie doświetli.

conio
14-04-2016, 23:43
A to fakens. I na dodatek "kłamstwo". No bo i cóż możemy dowiedzieć się z ekranu startowego Picture Control Utility (v2.1.1)?


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://naforum.zapodaj.net/images/25e018829926.png)

Co ciekawe sam J5 ma możliwość modyfikowania ustawień Picture Control, ale fajansiarzom najwidoczniej szkoda było dodać, zapewne bardzo trudną do przekopiowania z firmware V1/V3, funkcję zaczytu własnych ustawień.

moongoosee
10-06-2016, 09:35
ale fajansiarzom najwidoczniej szkoda było dodać, zapewne bardzo trudną do przekopiowania z firmware V1/V3, funkcję zaczytu własnych ustawień.

Lepiej bo nikon J1, J2, J3 i J4 mają też taką funkcjonalność. Chyba nawet seria S to ma.

Ja głównie potrzebowałem tego do kręcenia filmów, żeby odzyskać jak najwięcej z cienia przy zjechanej ekspozycji na -1. Na szczęście po testach wyszło mi, że Neutral na kontraście na minimum przechowuje w cieniach wszystko co zarejestrowała matryca, na nieszczęście te informacje są bardziej pokiereszowane przez kompresję kodeka niż w przypadku takich profili Picture Control jak FLAAT 10 czy FLAAT 11 które można było sobie dograć kiedyś samemu. No ale chyba da się z tym, żyć. LUTy Impulz uwzględniają profil Neutral z nikonów. Tak więc zabawa jest nadal :)
http://www.colorgradingcentral.com/impulz/

conio
03-10-2016, 18:28
Przy okazji różnych hydrozagadek J5, to jest możliwość sterowania "zoomem" w przypadku obiektów PD? Wprawdzie gów... aplikacja Nikona "wmu" nie udostępnia takiej możliwości, ale pytanie jest szersze, tzn. czy w ogóle nie da się sterować obiektywami PD Zoom (choćby przez USB)?