PDA

Zobacz pełną wersję : [ Leica ] Leica SL



djhonda
20-10-2015, 19:45
Stalo sie, Leica przedstawia linie SL - bezlusterkowiec FF z AF. Na poczatku 2 szkla, 24-90, 90-280, oba f/2.8-4 plus pozostale szkla Leci z innych systemow za pomoca adapterow.
Cena kosmos:
- body 7500$
-standardowy zoom 5000$

Design kanciasto - kontrowersyjny, zdjecia w linku:
http://en.leica-camera.com/Photography/Leica-SL/Details

Jacys chetni na pre-order? ;)

Pzdr

EDIT: Przyjrzalem sie zdjeciom na dpreview, alez to jest krowsko :shock: :shock: :shock:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/_1060950-1.jpeg
źródło (http://3.static.img-dpreview.com/files/p/E~TS589x442~articles/7448206943/_1060950.jpeg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/_1060918-1.jpeg
źródło (http://3.static.img-dpreview.com/files/p/E~TS589x442~articles/7448206943/_1060918.jpeg)

zdyboo
20-10-2015, 19:56
Ale wielkie bydle.

wyrwiflak
20-10-2015, 20:32
Wygląda jak A7 na sterydach.

puch24
20-10-2015, 20:33
Jak full frame i full wypas, to i full size i jeszcze bardziej full cena.

djhonda
20-10-2015, 20:36
No i ma jeszcze jedna zalete: sprawia ze Sony a7X wyglada jak dzielo sztuki, do tego rozdawane za darmo.

merkator
20-10-2015, 20:38
A podobno zaletą usunięcia komory lustra miało być zmniejszenie gabarytu i wagi aparatu.
Musimy zrobić zestawienie ile kosztuje 1 gram lustrzanki a ile 1 gram bezlusterkowca, bo obawiam się, że inne porównania staja się bezsensowne ;)

Tu link do zdjęć, ponad 2GB. storage.millroy.pl/prasa/Callo_Albanese_F1_zdjecia%20przykladowe_TIF.zip

djhonda
20-10-2015, 20:39
Jeszcze link to recenzji (pozytywnej) Minga Thein'a:
http://blog.mingthein.com/2015/10/21/premiere-review-2015-leica-sl-601/#more-11859

wpkx
20-10-2015, 20:45
SL = Slim Line? :mrgreen:
To jakiś ponury żart...

puch24
20-10-2015, 20:50
Superior Line raczej...

90-280 ma być za jakiś czas, a Summilux 1,4/50 jeszcze później.

Cichy
20-10-2015, 21:52
Summilux 50 nam "trochę" urósł, z gwintu 46mm zrobił się 82mm i jest teraz większy od Otusa :O Zakładam, że Noctilux 50/1 którego chcą zrobić będzie gabarytów Mitakona 135/1.4... lol


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/otussummi-1.jpg
źródło (http://www.kubacichocki.pl/pliki/otussummi.jpg)

Mkei
20-10-2015, 22:04
Super Large :smile: pozostaje czekać na recenzję na Optycznych :cool:

<| MICHAŁ |>
20-10-2015, 22:26
widać wyraźne wpływy wzornictwa z ikei

wpkx
20-10-2015, 22:33
Tzn. Mkei?

Miho
20-10-2015, 22:44
widać wyraźne wpływy wzornictwa z ikei

Coś w tym jest ;-)
Ciężko odeprzeć nawracające wrażenie, że dzisiaj 1 kwietnia...

Mkei
20-10-2015, 22:52
Tzn. Mkei?

Tzn. jak zostanie oceniony i za co zdejmą mu punkty :lol:.

<| MICHAŁ |>
Aparat by Ikea

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/22327590532_c6f435ffdf_o-1.jpg
źródło (https://c1.staticflickr.com/1/662/22327590532_c6f435ffdf_o.jpg)

Cichy
20-10-2015, 23:00
Super Large :smile: pozostaje czekać na recenzję na Optycznych :cool:

Zartujesz czy poważnie ?

Mkei
20-10-2015, 23:07
Zartujesz czy poważnie ?

Całkiem niepoważnie :smile:
Aż nie mogę się doczekać komentarzy i punktacji w porównaniu z innymi aparatami :twisted:

hostman22
20-10-2015, 23:26
to jest jakiś podły żart... :(. Aparacik jest tak mały, że spokojnie by pomieścił flaki od s2, a nie jakieś parszywe 35mm. Wielkość obiektyw też wskazuje na inny system... .

Assire
20-10-2015, 23:42
Heheh, w tej recenzji u Ming Thien'a toto leży koło D800E + 24-120. I D800 jest mniejsze niż ta lejka :mrgreen: Ale z tego co on pisze to parametry matrycy mogą się okazać zacne.

RobertMiernik
21-10-2015, 03:30
Nie ma opcji, tam musi być matryca 645.

<| MICHAŁ |>
21-10-2015, 06:13
wygląda jak łupany w pośpiechu przez brodatego drwala. finezja level expert.

Cooder
21-10-2015, 08:00
Fajna ścianka do pleśniaków, ciekawe kiedy będzie dostępy adapter SL - M42 ;-)

A tak na serio, to mnie się ten design podoba :shock: Takie skrzyżowanie Q z S. Surowość i redukcja - i nie trzeba będzie na dzień dobry dokupywać gripów i innych thumbs-upów, żeby dało się to jakoś trzymać. Jedynie ten napis LEICA deko za ordynarny. Fakt, że rozmiary aparatu mogłyby być mniejsze. Obiektywy to już w ogóle ogromniaste...

Ale jeśli jest to "rozwinięcie" Q, to obrazek może być zacny. Czy chciałbym mieć SL? Nie, bo miesiąc temu za 1/4 ceny kupiłem już japoński odpowiednik - mniejszy i lżejszy: Sony A7II...

Cichy
21-10-2015, 09:01
Przy tych gabarytach ergonomia z epoki kamienia łupanego :)

wain
21-10-2015, 11:02
Żeby było prawdziwie oldschoolowo to pewno elektronike oparli na lampach ... gdzieś to musiało się pomieścić ;)

emet_b
21-10-2015, 11:14
Żeby było prawdziwie oldschoolowo to pewno elektronike oparli na lampach ... gdzieś to musiało się pomieścić ;)

Lampy oczywiście w technologii LED ;)

Plecak z zapasowymi diodami oraz "reportreskim aku" (3kg, starcza na 10000 zdjęć) za jedyne 1999$.

wyrwiflak
21-10-2015, 11:14
Aparat w sam raz dla osób potrafiących docenić np. zalety ręcznie dobieranego drewna do kominka po 1000$ za komplet.
http://www.cbc.ca/radio/thisisthat/canadian-entrepreneur-finds-international-success-selling-firewood-for-1000-per-bundle-1.3219747

Leica nie będzie wyrabiać z produkcją...

GL
21-10-2015, 11:17
Zamiast zrobić wersję Mki z cyfrowym wizjerem i AF...
Nie rozumiem nikogo kto to kupi i nie wiem do czego. W plener? Po co skoro można mieć znacznie poręczniejsze i lżejsze M. Do studia? Bez sensu skoro lepiej sprawdzi się coś z większą ilością mpix. Dla prestiżu? Po co skoro do tego wystarczy lżejsze M albo nawet T.

wain
21-10-2015, 11:24
Mam nadzieje że grip ma gąsienice ...

Cooder
21-10-2015, 11:28
Zamiast zrobić wersję Mki z cyfrowym wizjerem i AF...

M jak Meßsucher pewnie zawsze zostanie dalmierzem w tej czy innej postaci. Inaczej trzymanie się tego nazewnictwa nie miałoby sensu. Ale pewnie masz pewnie na myśli coś na kształt Q, tylko z wymiennymi obiektywami. To mógłby być fajny system. Na tyle fajny, że mógłby zagrozić M-ce.

Franek_
21-10-2015, 13:13
M jak Meßsucher pewnie zawsze zostanie dalmierzem w tej czy innej postaci. Inaczej trzymanie się tego nazewnictwa nie miałoby sensu. Ale pewnie masz pewnie na myśli coś na kształt Q, tylko z wymiennymi obiektywami. To mógłby być fajny system. Na tyle fajny, że mógłby zagrozić M-ce.

Dokładnie. Cały marketing i sprzedaż leiki opiera się przecież w gruncie rzeczy o system M. I jemu poza ceną nic zarzucić nie można - jakieś cyfrowe wizjery czy autofocusy absolutnie nie wchodzą w grę.

Natomiast ta SL to jakiś żart. Zrobili fajny aparat Q (i jak na Leikę nawet względnie sensownie wyceniony) po latach wypuszczania coraz to dziwniejszych limited editons w stylu tego Lenny Kravitz cośtam, a tu taki klops.

Myślę sobie, że to chyba nie ma konkurować z Sony 7, tylko właśnie z lustrzankami. Niemniej dziwadło. Nawet ci z "Powrotu do przyszłości" tego by nie przewidzieli, a wszak dziś 21.10.2015.



Cena kosmos:
- body 7500$
-standardowy zoom 5000$

Za taką kasę to wolę Unimoga.

!AGresT
21-10-2015, 14:26
Ale jakbyś się w Srebii, czy innej Jugosławi napastnikowi eSeLem odwinął, to on (napastnik) by był do naprawy, a nie Twój obiektyw...

Franek_
21-10-2015, 14:37
Ja tam i tak zamiast SL Typ 601 wolę SL typ 107. I taniej wyjdzie. A w razie konfliktu w Jugosławii można się dyskretnie ulotnić. Za to z klasą:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/bLsDlp-1.jpg
źródło (http://imageshack.com/a/img909/4870/bLsDlp.jpg)

GL
21-10-2015, 16:19
Dokładnie. Cały marketing i sprzedaż leiki opiera się przecież w gruncie rzeczy o system M. I jemu poza ceną nic zarzucić nie można - jakieś cyfrowe wizjery czy autofocusy absolutnie nie wchodzą w grę.


Pisałem o bazie na której należało stworzyć aparat i bagnecie który powinien być wykorzystany, Panowie natomiast skupili się na literce w nazwie. Co za różnica jak się by nazywał, mógłby nawet "Ę". Nie widzę też sensu analizowania marketingu firmy, bo kupuje się aparaty a nie marketing (no przynajmniej w przypadku tych, którzy robią zdjęcia a nie podnoszą sobie samoocenę nowymi gadżetami). Pomijając "oszałamiająca" koncepcję nowego systemu, będziemy mieli już czwarty bagnet prowadzony przez tą firmę, a to zakrawa na lekkie szaleństwo.

Cooder
21-10-2015, 16:49
Pisałem o bazie na której należało stworzyć aparat i bagnecie który powinien być wykorzystany, Panowie natomiast skupili się na literce w nazwie.

Te literki coś oznaczają. A zaproponowane przez Ciebie M to kiepska baza i bagnet na bezlustro. Bagnet M jet zrobiony pod obsługę dalmierza i pewnie trudno byłoby w nim zaimplementować autofocus.
A jeśli chodzi o SL, to nie jest to żaden nowy bagnet, lecz istniejące już T. Można do niego podłączać też dotychczasowe szkła, które będą oczywiście kryły tylko cropa.

Franek_
21-10-2015, 17:09
Zamiast zrobić wersję Mki z cyfrowym wizjerem i AF...

Napisałeś o AF w serii M. A to odpada, gdyż seria ta jest z założenia dalmierzem. Byłby to po pierwsze strzał w kolano, bo firma ucięłaby gałąź, na której zasadza się cała sprzedaż, a po drugie, Leica może wykreślić z oferty w zasadzie wszystkie sprzęty, ale akurat tej linii nie powinna.

Poza tym, jak wskazał Cooder, Mka jest tworzona pod dalmierz i manualne ostrzenie.

Myślę, że już prędzej powinni jakoś tą Leikę T sTuningować, żeby weszła tam matryca FF.

Chyba, że faktycznie ta SL nie ma konkurować z Sony a7, tylko pozycjonowana jest jako lustrzanka bez lustra, i wówczas powinna być porównywana do dużych aparatów, jak Nikon D4.


Edyta dodaje, że to chyba właściwy trop:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/OrzQXM-1.jpg
źródło (http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/905/OrzQXM.jpg)



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/AVf3k9-1.jpg
źródło (http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/910/AVf3k9.jpg)



https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/5nhaJq-1.jpg
źródło (http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/909/5nhaJq.jpg)

burton
21-10-2015, 18:02
Trudno oprzeć się wrażeniu, że leika wyprodukowała ten "zgrabny sprzęcik" po to, abyśmy się mogli pośmiać ;)
MZ w "cudowaniu" przebili nawet Apple :D

Franek_
21-10-2015, 18:23
"(...) this camera is set to surprise a lot of people, especially those who were anticipating a Leica Q with interchangeable lenses. The truth is that Leica have decided not to produce a direct competitor to the Sony A7, but to build the first really substantial mirrorless camera. The SL has many features normally restricted to the top tier of professional cameras (dual card slots, rigorous weather sealing etc.). It looks and feels like a camera which will survive a real beating". - http://www.l-camera-forum.com/leica-news/2015/10/leica-sl-test-jono/


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/6hOTqB-1.jpg
źródło (http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/903/6hOTqB.jpg)

pioterkow
21-10-2015, 18:32
Trudno oprzeć się wrażeniu, że leika wyprodukowała ten "zgrabny sprzęcik" po to, abyśmy się mogli pośmiać ;)
MZ w "cudowaniu" przebili nawet Apple :D
Leica już od jakiegoś czasu robi dziwne dla mnie rzeczy - seria "Correspondent Edition" - fabrycznie poobijana za kupę kasy a teraz ten toporny potworek...
O ile np. nowy Monochrom (24Mpx) im się udał to nie wiem czy będą tłumy kupować tego nowego cudaka... :(
Zawsze przewagą Leica M nad lustrzankami były małe gabaryty i świetna optyka a teraz widzę że zrobili toporny klocek za kupę kasy.
Wolałbym kupić Leice S - fajna ergonomia i jakość bardzo dobra... Zupełnie mi się nie podoba design tego kloca.

Cooder
21-10-2015, 18:36
Śliczności! Slumdog Special Edition :-)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/030leicasl082478748x350-1.jpg
źródło (http://www.l-camera-forum.com/leica-news/wp-content/uploads/2015/10/030-leica-sl-082478-748x350.jpg)

Franek_
21-10-2015, 18:37
Leica już od jakiegoś czasu robi dziwne dla mnie rzeczy - seria "Correspondent Edition" - fabrycznie poobijana za kupę kasy

Seria Correspondent Edition jest smutna na maxa. Natomiast jak widać, ten aparat ma konkurować z lustrzankami, więc chyba wszelkie porównania do Sony a7 są nieuprawnione.




https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/030leicasl082478748x350-1.jpg
źródło (http://www.l-camera-forum.com/leica-news/wp-content/uploads/2015/10/030-leica-sl-082478-748x350.jpg)

ten toporny potworek...

czy potworny toporek?

jurkarol
21-10-2015, 18:39
Wszystko mechaniczne. Oparte na silniczkach spalinowych!

Cooder
21-10-2015, 18:42
Ale dlaczego ten aparat miałby konkurować z lustrzankami, skoro jest bezlusterkowcem. Tylko dlatego, że wyszedł im wielki jak lustrzanka pro? Albo dlatego, że dział marketingu wymyślił sobie, że Leica have decided not to produce a direct competitor to the Sony A7? Ma wszystkie cechy bezlustra - oprócz niewielkich wymiarów i wagi ;-)

Franek_
21-10-2015, 18:48
Bo nawiązuje do pierwszej lustrzanki leikowej, bo ma rozmiar lustrzanek i jest - chyba - nastawiony na rynek pro (uszczelnienia, te sprawy). Przecież oni też nie są głupi do imentu, żeby wypuszczać duży aparat, "bo tak nam wyszło". I że w sumie to miała być kopia Sony, ale jakoś nam się rozrosła. Wiedzieli, jaki będzie rozmiar tej puszki zanim ją wyprodukowali. Stąd też nie porównywałbym tego sprzętu do Sony, a raczej właśnie do topowych lustrzanek. Ok, nie ma lustra, ale ma wizjer elektryczny, pokazujący to samo, co będzie w kadrze. Czyli w zasadzie funkcjonalnie jest jak lustrzanka, tylko bez kłapiącego lustra (co też pozwala uzasadniać brak stabilizacji w aparacie - w porównaniu do lustrzanek pewnie dłuższe czasy można trzymać).

burton
21-10-2015, 18:51
Może to seria na zamówienie armii rosyjskiej, Miedwiediewa albo innego Putina ? :)
Bardziej interesująca jest dla mnie charakterystyka społeczna przyszłych nabywców. Temat warty opracowania socjologicznego ;)

Cooder
21-10-2015, 18:54
Ok, nie ma lustra, ale ma wizjer elektryczny, pokazujący to samo, co będzie w kadrze. Czyli w zasadzie funkcjonalnie jest jak lustrzanka, tylko bez kłapiącego lustra (co też pozwala uzasadniać brak stabilizacji w aparacie - w porównaniu do lustrzanek pewnie dłuższe czasy można trzymać).

Przecież właśnie napisałeś definicję bezlusterkowca... A mimo to twierdzisz, że SL ma konkurować z DSLR. Bo duży i bez stalilizacji. Nie trafia do mnie ta argumentacja.

Franek_
21-10-2015, 19:01
No ale pomyśl sobie - na kij Ci w zasadzie to całe lustro w D4 czy innym 5d? Ono nic nie robi, tylko kłapie, miejsce zajmuje i powoduje, że jak robisz zdjęcie, to nic nie widzisz. I jakbyś zdemontował z tych topowych lustrzanek lustra, to by przecież nic nie straciły. I myślę, że Leica zamiast wypuszczać pełnoklatkową lustrzankę wypuściła pełnoklatkowy bezlusterkowy aparat, który pozycjonowany jest jako po prostu pucha do roboty. I ok, niech to się nazywa bezlusterkowiec. Ale mój mały Panasonic gx cośtam też jest bezlusterkowcem. I Fuji x100 też jest. Ale przyznasz, że to różne aparaty. Ta cała SL to ma być po prostu nowy standard na profesjonalnym rynku aparatów i tyle. Mocno byś się zdziwił, gdyby teraz Canon czy Nikon nowe 'lustrzanki' tłukli bez luster? Przecież to nie jest nic innego, jak tylko sposób patrzenia przez obiektyw.

Cooder
21-10-2015, 19:37
I myślę, że Leica zamiast wypuszczać pełnoklatkową lustrzankę wypuściła pełnoklatkowy bezlusterkowy aparat, który pozycjonowany jest jako po prostu pucha do roboty (...) Ta cała SL to ma być po prostu nowy standard na profesjonalnym rynku aparatów i tyle.

Robota marketingowców Leiki nie poszła na marne ;-)


Mocno byś się zdziwił, gdyby teraz Canon czy Nikon nowe 'lustrzanki' tłukli bez luster?

Mocno się nie zdziwię, jak Canikon zacznie kiedyś robić bezlusterkowce FF. Ale jak zrobią z tego wielkiego kloca i zaczną pleść, że z tego powodu jest to "nowy standard" i zupełnie coś innego niż Sony A7, to pomyślę, że ktoś znów próbuje mi wciskać kit ;-)

Merde
21-10-2015, 19:46
No ale pomyśl sobie - na kij Ci w zasadzie to całe lustro w D4 czy innym 5d? Ono nic nie robi, tylko [...] powoduje, że jak robisz zdjęcie, to nic nie widzisz.
Hmm, a w bezlusterkowcu z migawką mechaniczną to niby widzisz?

Franek_
21-10-2015, 20:02
Tego nie wiem - nie mam takiego bezlusterkowca. Mam panasonica z plastikowym obiektywem i mało mnie interesuje w nim cokolwiek poza guzikiem migawki.

Cooder - żadna robota marketingowcow. Wiem, że to trochę niefortunne określenie. Ale nie widzę powodu, żeby w przyszłości to, co robią teraz te wszystkie d800 i inne robiły takie aparaty, tylko bez zbędnych luster. O ile ludzie przyzwyczają się do elektronicznych wizjerów zamiast normalnych optycznych. Ale to chyba jednak nastąpi. No i niby czemu tego nie porównywać do lustrzanek, skoro nawet pierwsza leica sl 50 lat temu byla lustrzanką?

Keek
21-10-2015, 20:06
Jak dla mnie za duzy. Nie zmiesci sie do domki przy pasku. Ale...
Sa fotografowie, ktorzy lubia duze aparaty, naprawde.
W temacie porownania do lustrzanek kolega Franek ma racje. To nastepca lajkowej serii R.
Zakladajac, ze to naprawde szybka kamera, z dokladnym AF (z powodu konstrukcji problem z BF i FF odpada), z dobrym wizjerem (ktory daje wiecej korzysci niz lusterko), z dobrym focus-peakingiem, z niezawodnoscia (w instrukcji napisali, ze gwarancja to 2 lata albo 200000 klatek)... Potrafie sobie wyobrazic, ze to moze byc lepsze niz obecne lustrzanki.
A, ze wyglad? Wygladem sie zdjec nie robi. Ze cena? No ok. D1X czy D4s o jakies 20% tansze. Trudno. Ze szkla drogie? Owszem. Ale moze lepsze? Za to mozna podpiac do tego cokolwiek innego. Jesli focus-peaking wyrobi bedzie super. Ze Sony tansze? Zawsze byly tansze i drozsze apraty.
Rozumiem, ze mozna sie czepiac - wlacznik po zlej stronie (ciezko wlaczyc sprzet jedna reka), wizjer odstaje (latwo zawadzac w torbie), moze jeszcze kilka rzeczy wyjdzie w praniu, ale oceniac sprzet na papierze? Moim zdaniem jedyny problem jaki ma lajka to pewne grono jej uzytkownikow i wzniosla atmosfera w polskich salonach sprzedazy. Moze stad te specyficzne podejscie do tego sprzetu?

Borat1979
21-10-2015, 20:10
Bo nawiązuje do pierwszej lustrzanki leikowej, bo ma rozmiar lustrzanek i jest - chyba - nastawiony na rynek pro (uszczelnienia, te sprawy).
Pro powiadasz... z czterema elementami sterującymi jak w amatorskim kompakcie :)


Jak dla mnie za duzy. Nie zmiesci sie do domki przy pasku. Ale...
Sa fotografowie, ktorzy lubia duze aparaty, naprawde.
W temacie porownania do lustrzanek kolega Franek ma racje. To nastepca lajkowej serii R.
Zakladajac, ze to naprawde szybka kamera, z dokladnym AF (z powodu konstrukcji problem z BF i FF odpada), z dobrym wizjerem (ktory daje wiecej korzysci niz lusterko), z dobrym focus-peakingiem, z niezawodnoscia (w instrukcji napisali, ze gwarancja to 2 lata albo 200000 klatek)... Potrafie sobie wyobrazic, ze to moze byc lepsze niz obecne lustrzanki.
A, ze wyglad? Wygladem sie zdjec nie robi. Ze cena? No ok. D1X czy D4s o jakies 20% tansze. Trudno. Ze szkla drogie? Owszem. Ale moze lepsze? Za to mozna podpiac do tego cokolwiek innego. Jesli focus-peaking wyrobi bedzie super. Ze Sony tansze? Zawsze byly tansze i drozsze apraty.
Rozumiem, ze mozna sie czepiac - wlacznik po zlej stronie (ciezko wlaczyc sprzet jedna reka), wizjer odstaje (latwo zawadzac w torbie), moze jeszcze kilka rzeczy wyjdzie w praniu, ale oceniac sprzet na papierze? Moim zdaniem jedyny problem jaki ma lajka to pewne grono jej uzytkownikow i wzniosla atmosfera w polskich salonach sprzedazy. Moze stad te specyficzne podejscie do tego sprzetu?
Serie jednocyfrowe C i N też mają dwa lata gwarancji i 400 tyś strzałów migawki. A body Canona czy nikona wraz z 24-70/2.8 kosztuje mniej więcej tyle co ta Leica (samo body).

pioterkow
21-10-2015, 20:23
Moim zdaniem jedyny problem jaki ma lajka to pewne grono jej uzytkownikow i wzniosla atmosfera w polskich salonach sprzedazy. Moze stad te specyficzne podejscie do tego sprzetu?
Czy mógłbyś bardziej rozwinąć tę myśl o "problemie jaki ma Leica z użytkownikami"?
Pytam bez złośliwośći - jestem ciekawy jaki to Leica ma problem ponieważ sam używam.
Apropos "wzniosłej atmosfery w polskich salonach" - to śmiech i żenada :(
Jakieś "zapisy na sprzęt", "listy oczekujących", a pytanie kiedy będzie dostawa jest co najmniej nietaktowne.
I zawsze jest odpowiedź z niezwykle poważnym głosem - "nie wiadomo kiedy - przecież TO LEICA"... :mrgreen:
Nigdy nie miałem takich śmiesznych akcji w Miami, Berlinie, Wiedniu, Wetzlar.
Śmieszne jest to nadymanie się polskiego "salonu" Leica w którym nic przeważnie nie ma... :roll:

Franek_
21-10-2015, 20:27
Jak dla mnie za duzy. Nie zmiesci sie do domki przy pasku. Ale...
Sa fotografowie, ktorzy lubia duze aparaty, naprawde.
W temacie porownania do lustrzanek kolega Franek ma racje. To nastepca lajkowej serii R.
Zakladajac, ze to naprawde szybka kamera, z dokladnym AF (z powodu konstrukcji problem z BF i FF odpada), z dobrym wizjerem (ktory daje wiecej korzysci niz lusterko), z dobrym focus-peakingiem, z niezawodnoscia (w instrukcji napisali, ze gwarancja to 2 lata albo 200000 klatek)... Potrafie sobie wyobrazic, ze to moze byc lepsze niz obecne lustrzanki.
A, ze wyglad? Wygladem sie zdjec nie robi. Ze cena? No ok. D1X czy D4s o jakies 20% tansze. Trudno. Ze szkla drogie? Owszem. Ale moze lepsze? Za to mozna podpiac do tego cokolwiek innego. Jesli focus-peaking wyrobi bedzie super. Ze Sony tansze? Zawsze byly tansze i drozsze apraty.
Rozumiem, ze mozna sie czepiac - wlacznik po zlej stronie (ciezko wlaczyc sprzet jedna reka), wizjer odstaje (latwo zawadzac w torbie), moze jeszcze kilka rzeczy wyjdzie w praniu, ale oceniac sprzet na papierze? Moim zdaniem jedyny problem jaki ma lajka to pewne grono jej uzytkownikow i wzniosla atmosfera w polskich salonach sprzedazy. Moze stad te specyficzne podejscie do tego sprzetu?

O to, to.

ranbir kapoor
21-10-2015, 20:58
11kl/s af iso uszczelnienia wizjer...

Wszystko to sprawia ze mozna stawiac te puszke w konkurencji do topowych puszek
A fakt ze to bezlusterkowiec a tamto lustra nie ma znaczenia

Keek
21-10-2015, 21:12
Czy mógłbyś bardziej rozwinąć tę myśl o "problemie jaki ma Leica z użytkownikami"?
Pytam bez złośliwośći - jestem ciekawy jaki to Leica ma problem ponieważ sam używam.

Ja tez bez zlosliwosci pisze. Chodzi o uzytkownikow traktujacych ten aparat jako... Nie wiem - snobizm? Jakas nobilitacje do czegos?
Niestety idzie to w parze z tym co napisales o salonach. Kiedys pytalem o szeroki kat, to pan odpowiedzial, ze nie mamy i zaproponowal 90ke, bo akurat jest.
Innym razem zainteresowany bylem 12ka Voigtlandera. Sprzedawca podal jakas dziwna sume, nie pamietam ile, a kiedy zdziwiony powiedzialem, ze u polskiego przedstawiciela w detalu, kosztuje o jakies 25% mniej, pan zaproponowal, zebym go tam kupil.
Dodatkowo rzucil, ze proponuje 16-18-21 i zasugerowal, a nawet powiedzial wprost, ze nie nalezy isc na kompromisy. Jak dla mnie to jakis kosmos. Niegrzeczny kosmos.
W Berlinie jest milej i na dodatek taniej.
Lajka to tylko sprzet fotograficzny. W niektorych zastosowaniach gorszy, w niektorych lepszy, ktory powinien byc dobierany wedle potrzeb.

Cooder
21-10-2015, 21:12
Cooder - żadna robota marketingowcow. Wiem, że to trochę niefortunne określenie. Ale nie widzę powodu, żeby w przyszłości to, co robią teraz te wszystkie d800 i inne robiły takie aparaty, tylko bez zbędnych luster. O ile ludzie przyzwyczają się do elektronicznych wizjerów zamiast normalnych optycznych. Ale to chyba jednak nastąpi. No i niby czemu tego nie porównywać do lustrzanek, skoro nawet pierwsza leica sl 50 lat temu byla lustrzanką?

Trochę się nie zrozumieliśmy. Zgadzam się z powyższym, ale nie kupuję tego kreowania SL na zupełnie novum, rzecz do tej pory niebywałą. Leica jak zwykle przespała temat i próbuje teraz sprzedać nam sony A7 na sterydach, i twierdzi, że nie, SL nie jest odpowiedzią na sony a7, ale nową jakością, bo się nazywa jak lustrzanki sprzed pół wieku, z którym jedyny wspólny mianownik stanowi nazwa modelu.

Keek
21-10-2015, 21:17
Trochę się nie zrozumieliśmy. Zgadzam się z powyższym, ale nie kupuję tego kreowania SL na zupełnie novum, rzecz do tej pory niebywałą. Leica jak zwykle przespała temat i próbuje teraz sprzedać nam sony A7 na sterydach, i twierdzi, że nie, SL nie jest odpowiedzią na sony a7, ale nową jakością, bo się nazywa jak lustrzanki sprzed pół wieku, z którym jedyny wspólny mianownik stanowi nazwa modelu.

Cooder, bo to jest marketing skierowany do grupy, o ktorej pisalem wczesniej. Jesli jestes fotografem i wiesz czego potrzebujesz to sciagasz ze strony instrukcje obslugi i to Ci wystarczy. Ewentualnie, nastepny etap to probne zdjecia i przymiarka na zywo. Zyjemy w czasach marketingowego belkotu. Rynki sa nasycone. Zeby sprzedac cos nowego trzeba wytresowac sobie klienta. Mnie ten belkot smieszy a nie oburza. Umiem czytac miedzy wierszami. I nadal nie twierdze, ze to musi byc aparat dla Ciebie. Dla mnie na pewno nie jest.

chory
21-10-2015, 21:56
Jedyny szkopuł to, jak widzę, rozmiar. Na zdjęciach aparat trzyma kobieta, sądząc po pewnych "charakterystycznych" elementach, więc i wygląda na na bydlę (aparat nie kobieta).

Co rozumieć przez 37* kąt widzenia wizjera? Jak coś szerszego to zewnętrzny trza zakupić? Takie to PRO...?

Jacek_Z
21-10-2015, 23:48
Dla mnie to ewidentnie sprzet mający konkurowac z topowymi lustrzankami. Taki następca serii R, choć stylistycznie niepodobny.
Bezlusterkowiec - to nie powoduje ze ma być jak A7. Jak jest z rogami w A7? Leica to wie bo ma to samo w rogach M9. Zapewne optyka będzie miała ostatnią soczewkę daleko od matrycy. A jak ktos będzie chciał to podepnie coś od M. Az się dziwię ze dali te moźliwość. I za to ich cenię. Ten sprzet moźe być naprawdę super.
Wg mnie powinni teraz zarzucić system S.

PS - ona wcale nie jest jakaś wielka: http://camerasize.com/compare/#567,639

WojtehP
22-10-2015, 08:34
ps. lepsze takie porównanie http://camerasize.com/compare/#487,639

Ja nie mam problemu z taką Leica .. to i tak pewnie marginalna sprzedaż na świecie, a w Polsce na palcach można będzie policzyć użytkowników.

Jeśli to ma być sprzęt premium to muszą troszkę obiektywów dorobić ...

pioterkow
22-10-2015, 10:54
Ja tez bez zlosliwosci pisze. Chodzi o uzytkownikow traktujacych ten aparat jako... Nie wiem - snobizm? Jakas nobilitacje do czegos?
Lajka to tylko sprzet fotograficzny. W niektorych zastosowaniach gorszy, w niektorych lepszy, ktory powinien byc dobierany wedle potrzeb.
Jest dokladnie tak jak napisałeś - Leica to tylko sprzęt fotograficzny.
Traktowanie tego jako nobilitację czy poczucie wyższości "bo mam Leice" to pomyłka i świadczy o niskim poczuciu wartości osobnika.
Ja mam Leice bo z pewnych względów najbardziej mi pasuje ten system. Czy jestem lepszy od użytkowników Canona, Nikona itp? NIE!
Zupełnie nie rozumiem dlaczego w Polsce Leica budzi takie emocje...
Komentarze w polskim internecie zawsze pełne jadu i złośliwości pod adresem posiadaczy Leica.
Że Leica dla snobów, bogatych dentystów, idiotów itp. A 99% palantów którzy piszą te komentarze to nigdy nie miała w ręku Leici :)
Co do "salonu" w Polsce - masz 100% rację że za granicą jest milej, taniej i bardziej fachowo niż w tym nadętym sklepie.
Pozdrawiam. Piotrek

qbic
22-10-2015, 11:48
Każdy sprzęt można traktować w kategorii młotka jak i biżuterii. Co do "salonu", dziwne podejście do klienta to chyba ogólna zasada w PL, kompleksy i malizna umysłowa jest wszechogarniająca, nie jest domeną tej jednej firmy.

Cooder
22-10-2015, 12:02
Ja na Mysiej nigdy nie miałem powodów, żeby się skarżyć na traktowanie klienta. Nie odniosłem wrażenia, żeby traktowano mnie jakoś z góry, czy coś w tym stylu. Problemem tego salonu sprzedaży jest raczej to, że nie mają zbyt wiele do zaoferowania oprócz klimatyzowanego powietrza. Chciałem kupić Leikę Q - nie ma. Kiedy będzie? Nie wiadomo. Nie miałem ochoty zapisywać się na żadne listy oczekujących, tym bardziej, że nie było wiadomo, kiedy można spodziewać się dostawy. Sony A7II + FE28 było od ręki. Wiem, że to nie to samo, ale wolę Sony w ręku, niż Leikę w nieokreślonej perspektywie czasowej...

zoom2
22-10-2015, 12:16
Jest dokladnie tak jak napisałeś - Leica to tylko sprzęt fotograficzny.
Traktowanie tego jako nobilitację czy poczucie wyższości "bo mam Leice" to pomyłka i świadczy o niskim poczuciu wartości osobnika.
Ja mam Leice bo z pewnych względów najbardziej mi pasuje ten system. Czy jestem lepszy od użytkowników Canona, Nikona itp? NIE!
Zupełnie nie rozumiem dlaczego w Polsce Leica budzi takie emocje...
Komentarze w polskim internecie zawsze pełne jadu i złośliwości pod adresem posiadaczy Leica.
Że Leica dla snobów, bogatych dentystów, idiotów itp. A 99% palantów którzy piszą te komentarze to nigdy nie miała w ręku Leici :)
Co do "salonu" w Polsce - masz 100% rację że za granicą jest milej, taniej i bardziej fachowo niż w tym nadętym sklepie.
Pozdrawiam. Piotrek

Leica budzi takie emocje tylko dlatego , że jest bardzo droga. Mimo niewątpliwych pewnych zalet , większość jej cech to tylko mitomania fanboyów.
p.s miałem kiedyś analogową m6 a potem R5

Franek_
22-10-2015, 12:36
Leica budzi takie emocje tylko dlatego , że jest bardzo droga. Mimo niewątpliwych pewnych zalet , większość jej cech to tylko mitomania fanboyów.
p.s miałem kiedyś analogową m6 a potem R5

Leica ma w zasadzie jedną niewątpliwą zaletę i to tylko w jednej z linii swoich aparatów, tj. najlepszy system do manualnego ostrzenia. I tyle. Te wszystkie kompakty to przecież Panasonic czy tam Olympus, seria Q to to samo co Sony RX1, seria T to to samo co Fuji X tylko w innym opakowaniu.

burton
22-10-2015, 12:59
Leica budzi takie emocje tylko dlatego , że jest bardzo droga. Mimo niewątpliwych pewnych zalet , większość jej cech to tylko mitomania fanboyów.
p.s miałem kiedyś analogową m6 a potem R5
Jesteś zatem rozgrzeszony ;)
Dla mnie leika to system M i nic więcej. Pomijając oczywiście wersje limitowane (gablotkowe), których liczba przewyższa już chyba te do codziennego użytku ;)

P.S. Też kiedyś miałem i fotografowałem M9.

WojtehP
22-10-2015, 13:33
zgłaszam formalny wniosek

w tym wątku mogą pisać tylko Ci co mieli Leice - inni się nie znają

(ja miałem analogową i znam jednego co fotografuje m9)

qbic
22-10-2015, 13:36
Dodałbym jeszcze jedno wymaganie, minimum diament w AmWay.

WojtehP
22-10-2015, 14:07
mieszkałem w afryce w hotelu Amwaj - to chyba wystarczy

cz4rnuch
22-10-2015, 14:19
...w tym wątku mogą pisać tylko Ci co mieli Leice... Po co taki skomplikowany wniosek? Niech piszą Ci co mają Leicę SL.

Cichy
22-10-2015, 14:25
Posiadać M9 a posiadać SL to jak mieć Jeepa Wranglera i Hummera :P

tomek_jj
22-10-2015, 14:30
zgłaszam formalny wniosek

w tym wątku mogą pisać tylko Ci co mieli Leice -

Ja w dzieciństwie jechałem furmanką i miałem lejce w ręce - mogę tu pisać ?

Cooder
22-10-2015, 14:42
Coś podobnego miałem napisać ;-)

Pozwolę sobie przytoczyć: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=129696

burton
22-10-2015, 15:37
Wracając do tematu wątku... :)
Kto będzie odbiorcą tego modelu ? Sebastiao Salgado ( może jeszcze kilku znanych fotografów ) dostanie sprzęt za darmo ( dla reklamy, na jakiś projekt...), limitowaną wersję ze złotym zębem w zestawie kupi prezes gazpromu a kilku przypadkowych pstrykaczy dla możliwości założenia żółtego paska ze skóry dinozaura ;) :D

Świadomi zostaną w systemie S lub M. Reszta profesjonalistów ma już wypasione w optykę i całą gamę innego potrzebnego inwentarzu sprawdzone systemy na C i N.

Więc kto według Was jest docelowym nabywcą tego drogiego "cuda" ?

Franek_
22-10-2015, 15:41
Bogaci kotleciarze.

burton
22-10-2015, 15:48
Bogaci kotleciarze.
;) :D
Tylko po co ? Będą pracować jedynym dostępnym szkłem do systemu ? Wiem, wiem... Można wszystkie inne leikowskie z przejściówkami itp tylko... No właśnie :)

WojtehP
22-10-2015, 15:49
Też się zastanawiałem i wydaje mi się, że sporo osób może kupić ten aparat. Ma AF, a to jest wg. mnie istotne. Wiele osób mniej doświadczonych, ale w bogatszych krajach nie kupiło M z tego powodu. Teraz mają wybór.

Cena jest wysoka, ale podobnie jak w motoryzacji - w Berlinie czy Londynie jest mniej KIA, a więcej Mercedesów. Ten aparat może właśnie być tym czego potrzebuje rynek. Nawet dla mnie gdyby cena nie stanowiła większej bariery i stały obok siebie A7 i SL to wybrałbym SL. Podświadomie czuję że w SL jest cała wiedza inżynierów od budowy aparatów, a nie ludzi od telewizorów i magnetowidów wspomaganych przez starszych panów z Minolty.

Obiektywy tez będą miały emejzing jak najnowszy iPhone6s. Dla nas chyba najtrudniejszą sprawą w Polsce jest cena tego zestawu.

zoom2
22-10-2015, 15:50
Więc kto według Was jest docelowym nabywcą tego drogiego "cuda" ?
Ten kto ma wystarczającą ilość pieniędzy i jednocześnie chęć posiadania takich zabawek.
Tyczy się to dosłownie wszystkich sprzętów , nie tylko ze znaczkiem Leica.

cz4rnuch
22-10-2015, 15:56
...Podświadomie czuję że w SL jest cała wiedza inżynierów od budowy aparatów, a nie ludzi od telewizorów i magnetowidów wspomaganych przez starszych panów z Minolty... Tylko, żeby się za chwilę nie okazało, że SL to w połowie dzieło panów od telewizorów Panasonic :)

Franek_
22-10-2015, 15:59
TNawet dla mnie gdyby cena nie stanowiła większej bariery i stały obok siebie A7 i SL to wybrałbym SL. Podświadomie czuję że w SL jest cała wiedza inżynierów od budowy aparatów, a nie ludzi od telewizorów i magnetowidów wspomaganych przez starszych panów z Minolty.

Starsi panowie z Minolty to jednak sroce z pod ogona nie wypadli. Niemniej, ja uważam, że tych aparatów nie powinno się stawiać obok siebie. Raczej na zasadzie Nikon D4 / Canon 1Dcośtam / Leica SL.



Obiektywy tez będą miały emejzing jak najnowszy iPhone6s. Dla nas chyba najtrudniejszą sprawą w Polsce jest cena tego zestawu.

I już obiektyw na dzień dobry pokazany, czyli reporterski zoom 24-90 pokazuje, w kogo Leica celuje. W kotleciarzy. Aparat do roboty, tylko że drogi. Z drugiej strony - czy aż tak drogi? Ja nie znam cen Canona czy Nikona, ale wydaje mi się, że te najwyższe modele chodzą po ok. 20 patyków w dacie premiery. Czyli Leica standardowo droższa o te 20%, o których wspomniał Keek.



Z drugiej strony - Leica jest droższa, ale oferuje serwis, z którego wszyscy sa powszechnie zadowoleni. Słychać często psioczenie na serwis Nikona czy Canona, natomiast jak ktoś coś odsyła do Leiki (od kilkudziesięcioletnich staroci po nowe aparaty), to generalnie ochy i achy. Jest też opcja wypożyczenia aparatu i dogłębnego przetestowania. I jest to też sprzęt, który prawdopodobnie najlepiej ze wszystkich aparatów będzie współpracował obiektywami do Mki, Rki czy tej średnioformatowej Ski.

burton
22-10-2015, 16:02
Ten kto ma wystarczającą ilość pieniędzy i jednocześnie chęć posiadania takich zabawek.
Tyczy się to dosłownie wszystkich sprzętów , nie tylko ze znaczkiem Leica.
Patrząc na wielkość ( a pewnie i ciężar ) planowanej 50-ki z pewnością powinni to być silni ludzie :)

Wiem, że możliwościami fotograficznymi mogą wyznaczyć nowy standard w bezlusterkowcach ale ten system dopiero raczkuje. Na boga, chyba nie wierzycie, że za rok wyścigi F-1 zawodowcy będą fotografować leikami SL :D

Franek_
22-10-2015, 16:06
Na boga, chyba nie wierzycie, że za rok wyścigi F-1 zawodowcy będą fotografować leikami SL :D

Szczerze? Why not? Długa lufa jest, autofocus mówią, że cud, miód, malina, szybki procesor... Czemu niby nie? Jak weźmiesz pod uwagę stosunek cen do zarobków na Zachodzie, to ta różnica pomiędzy D4 i jakimś turbo zoomem a SL i tym długim szkłem przestaje być zabójcza, a staje się rozważalna do poniesienia.

Cooder
22-10-2015, 16:21
I już obiektyw na dzień dobry pokazany, czyli reporterski zoom 24-90 pokazuje, w kogo Leica celuje. W kotleciarzy. Aparat do roboty, tylko że drogi.

I za ciemny. Patrzę sobie w specyfikację i z tego, co rozumiem, już przy 50 mm maksymalny otwór zjeżdża z 2.8 do 3.6... Po co reporter/kotleciarz miałby za 10 tys. euro przesiadać się na ten zestaw, mając dajmy na to Nikona FF + 24-70 2.8?

burton
22-10-2015, 16:22
Szczerze? Why not? Długa lufa jest, autofocus mówią, że cud, miód, malina, szybki procesor... Czemu niby nie? Jak weźmiesz pod uwagę stosunek cen do zarobków na Zachodzie, to ta różnica pomiędzy D4 i jakimś turbo zoomem a SL i tym długim szkłem przestaje być zabójcza, a staje się rozważalna do poniesienia.
Rozumiem, wszystko jasne ale... :) Obecni fotografowie profesjonalni nie będą nagle wyprzedawać wypasionych puszek z całą gamą szkieł ( również tych naprawdę długich typu 400mm i dłuższe ) dla tego potworka z dotykowym ekranem i dwoma ( żeby nie powiedzieć jednym ;) ) dostępnymi szkłami. Może za kilka lat...?

Franek_
22-10-2015, 16:31
Obecni fotografowie profesjonalni nie będą nagle wyprzedawać wypasionych puszek z całą gamą szkieł

Zapewne jest to prawda. Jakoś sukcesu sprzedażowego serii SL nie wróżę. Co innego seria M i seria Q.

hostman22
22-10-2015, 16:46
jakby ten aparat mieli kupić tylko szejkowie i oligarchowie, to po tej cenie leica i tak wyjdzie na swoje ;)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/LeicaSLvsSonya7RII-1.jpg
źródło (http://cameratimes.org/wp-content/uploads/2015/10/Leica-SL-vs-Sony-a7RII.jpg)

burton
22-10-2015, 16:51
Zapewne jest to prawda. Jakoś sukcesu sprzedażowego serii SL nie wróżę. Co innego seria M i seria Q.
Serii M wróżę wszystkiego najlepszego i to nie tylko ze względów sentymentalnych :)
Miałem co miałem, mam co mam ale ciągle wzdycham do Bessy i M-ki.

Co by nie mówić o systemie SL może on być kilerem systemów lustrzanych. Trochę czasu to jeszcze jednak potrwa.

zoom2
22-10-2015, 17:01
Co by nie mówić o systemie SL może on być kilerem systemów lustrzanych. Trochę czasu to jeszcze jednak potrwa.
Kilerem SLR co prawda historycznie już jest Sony A7/7R , bo wypuszczenie tego typu aparatu i o takiej specyfikacji nadało nowy kierunek.
Oczywiście wspomniane siódemki są jeszcze niedoskonałe w swojej kilerowatości ale...
Kolejne wersje rozwijają sie w dobrym kierunku choć trochę mało dynamicznie.
Ostatecznym kilerem slr będą nowe mutacje Sony A7 oraz poważne bezlusterkowce od Canona i byc może Nikona (o ile zdąży).
Leica SL jedynie co ,to może troche zdefiniować specyfikację sprzętu i nic więcej.
Leica od kilku dziesiecioleci jest firma "modową" a nie aparatową.

Franek_
22-10-2015, 17:12
Kilerem SLR co prawda historycznie już jest Sony A7/7R , bo wypuszczenie tego typu aparatu i o takiej specyfikacji nadało nowy kierunek.

+1



Leica od kilku dziesiecioleci jest firma "modową" a nie aparatową.

-1
Leica jest firmą aparatową, robiąc to, co od dziesiątek lat robią dobrze - dalmierze i szkła. A wypuszczając małe kompakty, jakieś X Vario, jakieś T, jakieś edycje limitowane robią sprzedaż, której wielkość z samego systemu M i jego wątpliwej 'globalnej' popularności mogłaby być zbyt mała. Oddzielałbym więc te dwie rzeczy i nie wrzucał wszystkiego do jednego wora, powtarzając przy każdej, że za drogo. To nie jest grupa oszołomów, dla której nowe malowanie aparatu jest równoznaczne z wypuszczeniem nowego obiektywu. Oszołomstwem jest natomiast przypisywanie produktom (czy Leiki czy jakimkolwiek innym) jakichś magicznych cech i fetyszyzowanie wynalazków typu Noctilux czy CCD z m9 - w tym zakresie myślę, że taki Cartier-Bresson z innym Winograndem to się w grobach przewracają, jak czytają okultystyczne wazeliniarstwo takiego Steve'a Huffa na ten przykład.

burton
22-10-2015, 17:37
... To nie jest grupa oszołomów, dla której nowe malowanie aparatu jest równoznaczne z wypuszczeniem nowego obiektywu. Oszołomstwem jest natomiast przypisywanie produktom (czy Leiki czy jakimkolwiek innym) jakichś magicznych cech i fetyszyzowanie wynalazków typu Noctilux czy CCD z m9 - w tym zakresie myślę, że taki Cartier-Bresson z innym Winograndem to się w grobach przewracają, jak czytają okultystyczne wazeliniarstwo takiego Steve'a Huffa na ten przykład.
:D Zgadzam się. Już lepsza - zdrowsza jest nasza prześmiewcza krytyka ;)

Borat1979
22-10-2015, 17:50
Wiem, że możliwościami fotograficznymi mogą wyznaczyć nowy standard w bezlusterkowcach ale ten system dopiero raczkuje. Na boga, chyba nie wierzycie, że za rok wyścigi F-1 zawodowcy będą fotografować leikami SL :D
Po co czekać rok skoro już fotografują :) http://us.leica-camera.com/Photography/Leica-SL/Downloads

Aczkolwiek nagłego exodusu z Canona czy Nikona na system Leica bym się nie spodziewał.

cz4rnuch
22-10-2015, 17:52
...taki Cartier-Bresson z innym Winograndem to się w grobach przewracają, jak czytają okultystyczne wazeliniarstwo takiego Steve'a Huffa na ten przykład. Nawet Huff ma wątpliwości co do SLki :)

pioterkow
22-10-2015, 18:15
Leica jest firmą aparatową, robiąc to, co od dziesiątek lat robią dobrze - dalmierze i szkła. Oszołomstwem jest natomiast przypisywanie produktom (czy Leiki czy jakimkolwiek innym) jakichś magicznych cech i fetyszyzowanie wynalazków typu Noctilux czy CCD z m9 - w tym zakresie myślę, że taki Cartier-Bresson z innym Winograndem to się w grobach przewracają, jak czytają okultystyczne wazeliniarstwo takiego Steve'a Huffa na ten przykład.
Poczekaj na "recenzję" miszcza fotografii Kena Rockwella.... :mrgreen:
Magia CCD w M9 czy Noctiluxa to jest głównie wyekrowana przez działy marketingu.
Owszem M9 daje zdecydowanie inny obraz niż CMOS w M240 ale nie demonizujmy tego "Leica look"...
Noctilix to świetne szkło i najjaśniejsze na świecie ale onanizm Steve'a nt. Noctiluxa jest mocno przesadzony.
Mam Noctiluxa ale zdecydowanie częściej robie Summiluxem 50/1,4
Noctilux to dość specyficzne szkło...
Dla mnie potęga Leica to system M ze swoimi szkłami (Summilux-y 21, 35, 50). I w tym są naprawdę super.
MP - działa bez baterii, malutki, zgrabny
M9 - mały, zgrabny, poręczny,
Monochrom - świetny obraz cz-b, zgrabny i poręczny
Ten cudak SL którego zaprezentowali zupełnie do mnie nie przemawia.
Kloc wielkości średniego formatu z matrycą tylko 24 Mpx i z niewielką ilością dedykowanych obiektywów...
Już wolę mojego starego D3X z całą gamą DOSTĘPNYCH szkieł.
Myślisz że kupią to "kotleciarze"? Wątpie. Dla "ślubopstryków" to sprzęt za drogi i bez sensu do druku odbitek 10x15 czy 15x20.
Będe w Wetzlar na poczatku listopada i pewnie z ciekawości pobawie się tym cudakiem SL przez jakiś czas. Jak wrócę to zdam relację ;)

Keek
22-10-2015, 18:53
Poczekaj na "recenzję" miszcza fotografii Kena Rockwella.... :mrgreen:
Magia CCD w M9 czy Noctiluxa to jest głównie wyekrowana przez działy marketingu.
Owszem M9 daje zdecydowanie inny obraz niż CMOS w M240 ale nie demonizujmy tego "Leica look"...
Noctilix to świetne szkło i najjaśniejsze na świecie ale onanizm Steve'a nt. Noctiluxa jest mocno przesadzony.
Mam Noctiluxa ale zdecydowanie częściej robie Summiluxem 50/1,4
Noctilux to dość specyficzne szkło...
Dla mnie potęga Leica to system M ze swoimi szkłami (Summilux-y 21, 35, 50). I w tym są naprawdę super.
MP - działa bez baterii, malutki, zgrabny
M9 - mały, zgrabny, poręczny,
Monochrom - świetny obraz cz-b, zgrabny i poręczny
Ten cudak SL którego zaprezentowali zupełnie do mnie nie przemawia.
Kloc wielkości średniego formatu z matrycą tylko 24 Mpx i z niewielką ilością dedykowanych obiektywów...
Już wolę mojego starego D3X z całą gamą DOSTĘPNYCH szkieł.
Myślisz że kupią to "kotleciarze"? Wątpie. Dla "ślubopstryków" to sprzęt za drogi i bez sensu do druku odbitek 10x15 czy 15x20.
Będe w Wetzlar na poczatku listopada i pewnie z ciekawości pobawie się tym cudakiem SL przez jakiś czas. Jak wrócę to zdam relację ;)

W kwestii formalnej - Noctilux nie jest najjasniejszy na swiecie.
Wczesniej byl seryjny Canon 50/0.95, rozbiony na zamowienie elektroniczny N-Mirotar 210/0.03, Rodenstock 50/0.75, Summar 75/0.85 Leiza, Rodenstock Heligon 50/0.75, "dowcipny" Gigantar 40 mm f/0.33 Zeissa no i Kubrickowy Planar 50 mm f/0.7.

A przy okazji zeby nie bylo tylko o aparatach - pochwalisz sie swoimi zdjeciami?

Jacek_Z
22-10-2015, 21:13
Co by nie mówić o systemie SL może on być kilerem systemów lustrzanych. Trochę czasu to jeszcze jednak potrwa.Potrwa, potrwa, bo jest ciut drogi ;) i to nie on zabije lustrzanki, tylko bezlusterkowce.
Chodzi o to by on dał jeszcze bardziej do myslenia inzynierom Canona i Nikona - jak powinni zrobić swoje bezlusterkowce.


Kilerem SLR co prawda historycznie już jest Sony A7/7R , bo wypuszczenie tego typu aparatu i o takiej specyfikacji nadało nowy kierunek.
Oczywiście wspomniane siódemki są jeszcze niedoskonałe w swojej kilerowatości ale...
Kolejne wersje rozwijają sie w dobrym kierunku choć trochę mało dynamicznie.
Ostatecznym kilerem slr będą nowe mutacje Sony A7 oraz poważne bezlusterkowce od Canona i byc może Nikona (o ile zdąży).
Leica SL jedynie co ,to może troche zdefiniować specyfikację sprzętu i nic więcej.Niby tak, ale Sony A7 nie by pierwszym bezlusterkowcem ;) - wyróżnił się jedynie FF.


Leica od kilku dziesiecioleci jest firma "modową" a nie aparatową.Krócej. Może ostatnie 10-15, góra 20 lat. Za czasów analoga az tak od reszty nie odstawała. Wiadomo, że była droższa, ale nie kilkukrotnie, tak jak teraz.


..
Ten cudak SL którego zaprezentowali zupełnie do mnie nie przemawia.
Kloc wielkości średniego formatu z matrycą tylko 24 Mpx i z niewielką ilością dedykowanych obiektywów...
Już wolę mojego starego D3X z całą gamą DOSTĘPNYCH szkieł.SL wcale nie jest wielkości średniego formatu. Nie dość że jest mniejszy od twojego D3x to jest mniejszy od popularniejszych lustrzanek nikona. Nie przesadzajmy w tej krytyce wielkości.
Duże średnice filtrów też są mylące - gwint jest na brzegu szkła by nie było winiety. Szkiełka małe nie są, ale Nikkor 24-70 tez nie jest mały, a tu mamy ogniskową aż do 90 mm.
To jest po prostu zamiennik lustrzanek. Wyeliminowano lustro i to tyle. To nie jest sprzet, który ma być mały, tylko ma być bezkompromisowy jakościowo.
Leica nie mogła zrobić po prostu czegoś w rozmiarze M-ki tylko z AF. W M była zdecydowanie za mała średnica bagnetu. Oni to (bagnet M) kontynuowali od roku .. 1954! Canon jak zrobił EOS powiększył bagnet. Poczytajcie jak to uzasadniali. Leica nie mogłą zrobić jasnych szkieł, z małym bagnetem, bez winiety, ostre na brzegach i małą odległością obrazową. I jeszcze żeby były w miarę telecentryczne. Leica SL może zwalac z nóg. Jak dorobią optyke, bo to oczywiście początek systemu.

cz4rnuch
22-10-2015, 22:37
...SL wcale nie jest wielkości średniego formatu... Mały nie jest. Wielkość to szok dla wielu fanów marki i innych bezlusterkowców. Do średniego trochę brakuje, ale taka Leica S aż tak bardzo nie góruje rozmiarami na SL i pewnie to kolega miał na myśli (oraz trochę przesadził dla lepszego efektu).

...Szkiełka małe nie są, ale Nikkor 24-70 tez nie jest mały, a tu mamy ogniskową aż do 90 mm... Tyle, że Leica nie ma stałego światła, podobnie jak jej dłuższa siostra.

Jacek_Z
22-10-2015, 23:59
Dzięki temu 24-90 jest taki mały ;) ;) ;)

zeberek1
23-10-2015, 07:40
Panowie! Na co to tyle tego gadania?... Tych co stac na to i tak kupiąten model i jeśli tylko mają o tym pojęcie zrobią nim swietne foty. Inni zadowolą się D4s lub 1DX i zrobią te foty wcale nie gorsze. A najwięcej malkontenckiego słowotoku popłynie na forach z których nikt tego sprzętu i tak miał nie będzie. Ot i tyle co w tym temacie można napisać. Kropeczka... Czerwona nader ekscytująca jak widać jest...

Cichy
23-10-2015, 09:35
Magia CCD w M9 czy Noctiluxa to jest głównie wyekrowana przez działy marketingu.

Uuu, tu się akurat nie zgodzę. Obrazek z M9 nawet w jpg to miód malina.

zoom2
23-10-2015, 16:10
A przy okazji zeby nie bylo tylko o aparatach - pochwalisz sie swoimi zdjeciami?

Ja też chętnie by zobaczył.
Piotrze , nie uwierzę , że nie masz choc kilku fotek które mógłbyś opublkować na forum .

Pawel92
24-10-2015, 05:49
http://www.l-camera-forum.com/page/leica-sl-601_en.html

pioterkow
27-10-2015, 20:05
Ja też chętnie by zobaczył.
Piotrze , nie uwierzę , że nie masz choc kilku fotek które mógłbyś opublkować na forum .
No niestety ja jestem tylko onanistą sprzętowym który czasem wyjmuje Leice z gabloty, poleruje starannie czerwoną kropkę i wkładam z powrotem za szybę aby cieszyły oczy i duszę.... ;)

djhonda
27-10-2015, 21:54
Pozwole sobie na maly OT bo padlo tu haslo Steve Huff. No wiec pewnie nie jestem jedyny ale czytalem ta jego strone dla beki. Nie ma wiekszego idioty wsrod recenzentow foto sprzetu. Kazde kolejne nowe body czy tam obiektyw jest najlepsze na swiecie ever. Ostatnio wpadlem na ta strone:
http://huffparanormal.com/
i myslalem ze sobie ktos z niego jaja robi. Okazuje sie ze nie, ze to sam Steve rozmawia z duchami, robi i sprzedaje sprzet do komunikacji itd W skrocie jest pie..niety w glowe. Juz nie mam z niego beki bo nie wypada sie nabijac z ludzi chorych.

wpkx
27-10-2015, 22:04
Pozwole sobie na maly OT bo padlo tu haslo Steve Huff. No wiec pewnie nie jestem jedyny ale czytalem ta jego strone dla beki. Nie ma wiekszego idioty wsrod recenzentow foto sprzetu. Kazde kolejne nowe body czy tam obiektyw jest najlepsze na swiecie ever.

Przecież tak samo zachowuje się Ken...
A może to dwa wcielenia jednej osoby? ;)

pioterkow
27-10-2015, 22:09
Przecież tak samo zachowuje się Ken...
A może to dwa wcielenia jednej osoby? ;)
Drodzy Koledzy - sam fakt że Wy i tysiące innych ludzi na świecie czytają te debilizmy jest już ogromnym sukcesem dla tych dwóch panów od marketingu, emejzingu i "cudowności systemowych".... :mrgreen:

wpkx
27-10-2015, 22:13
Nie tylko czytamy, ale i miesięczne dotacje mamy włączone. :D

djhonda
27-10-2015, 22:58
Ken Rockwell to jednak polka wyzej. Pomijajac jego recenzje, o ktorych mam zdanie jak wiekszosc, to na pewno pare fotek ciekawych w zyciu trzasnal i robi to cale zycie. Ten drugi od duchow to jakies niewiadomo co :)

hostman22
27-10-2015, 23:48
jakbyście dostawali topowy sprzęt foto za free też byście o.......li :P ;). Każdego można lubić bardziej, czy mniej Huff akurat lubię za dobre sample.

qbic
28-10-2015, 00:15
ParanormalHuff powinien duchy focic A7sII a nie udawać geoboxem ze podsłu****e Michaela Jacksona z zaświatów.

burton
28-10-2015, 11:25
Kolejna wpadka "zawsze niezawodnej" leiki http://www.optyczne.pl/8994-news-Leica_-_darmowa_wymiana_napędu_AF_w_obiektywach_systemu_ S.html

Szkoda, że już nawet tej firmie nie można zaufać. Niezawodnością mogli się szczycić kiedy produkowali sprzęty wyłącznie manualne, gdzie brak był elektroniki lub była ona tylko w minimalnym stopniu i bez wpływu na działanie sprzętu.

Cooder
28-10-2015, 11:42
Kolejna wpadka "zawsze niezawodnej" leiki

Przynajmniej nie udają jak Nikon, że nic się nie stało ;-)

burton
28-10-2015, 12:56
Przynajmniej nie udają jak Nikon, że nic się nie stało ;-)
Za te pieniądze łaski nie robią :D
A nikon wpasowuje się w przyśpiewkę kibiców reprezentacji Polski "nic się nie stało..." ;)

qbic
28-10-2015, 17:33
http://www.dpreview.com/sample-galleries/8280161083/leica-sl-real-world-samples-gallery/6073170964

Polecam jpeg pełnej rozdzielczości.

morzon
28-10-2015, 18:02
http://www.dpreview.com/sample-galleries/8280161083/leica-sl-real-world-samples-gallery/6073170964

Polecam jpeg pełnej rozdzielczości.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/10/307tgjr-2.jpg
źródło (http://oi68.tinypic.com/307tgjr.jpg)

pioterkow
28-10-2015, 21:50
jakbyście dostawali topowy sprzęt foto za free też byście o.......li :P
To tak jak słynne programy "Canon/Nikon Ambassador" - oczywiście wszyscy robią Canonen/Nikonem bo przecież jest NAJLEPSZY... ;)
Steve McCurry nie miał jakoś kompleksów robiąc kilka swoich słynnych zdjęć Nikonem D700 z "ciemnym" zoomem 24-120/4...
Czyli aparatem i obiektywem "amatorskim"... ;)
Dla mnie to on ma chyba najzdrowsze podejście do fotografii na tle tych blogerów-onanistów z ich "magią, "emejzingiem" i "only Noctilux" ;)
Wiadomo że jak firma sponsoruje sprzęt to fotograf mówi że to ich sprzęt jest najlepszy.
Kiedyś Steve powiedział coś takiego że większość zdjęć jakie pokazują "ambassador" można zrobić spokojnie puszką/szkłęm nazywanym pogardliwie "amatorską"...

djhonda
28-10-2015, 21:52
DPreview dodalo tez test studyjny:
http://www.dpreview.com/articles/9955093579/leica-sl-typ601-in-depth-camera-review/2

Jestem w szoku ale nie w dobrym tego wyrazenia znaczeniu.

wain
29-10-2015, 13:34
DPreview dodalo tez test studyjny:
http://www.dpreview.com/articles/9955093579/leica-sl-typ601-in-depth-camera-review/2

Jestem w szoku ale nie w dobrym tego wyrazenia znaczeniu.

No cóż. Przynajmniej Canon nie jest osamotniony ;)
Ba, co więcej, nabrał Leica Look ;)

pioterkow
30-10-2015, 12:16
No cóż. Przynajmniej Canon nie jest osamotniony ;)
Ba, co więcej, nabrał Leica Look ;)
Te wszystkie "Leica look", "Canon Look itp. to obecnie bardziej zależą od obróbki RAW-a niż od aparatu...

morzon
30-10-2015, 13:10
Te wszystkie "Leica look", "Canon Look itp. to obecnie bardziej zależą od obróbki RAW-a niż od aparatu...

Trochę nie zrozumiałeś. Chodzi o banding, który był dość mocno charakterystyczny głównie dla canona (zwłaszcza 5d2).

djhonda
30-11-2015, 23:36
Do posmiania sie, co prawda z niepelnosprawnego umyslowo ale sam sie prosi. Leica SL aparatem roku wg naganiacza duchow:
http://www.stevehuffphoto.com/2015/11/30/leica-sl-camera-review-my-camera-of-the-year-2015/

qbic
30-11-2015, 23:49
Wyjątkowo kiepsko, najlepsza fota to "Just some clouds at nigh".

pawel
01-12-2015, 01:29
Dwie uwagi. Czysto praktyczne. Dla narzekaczy nie zastanawiających się nad możliwościami, ale skorych do nieracjonalnej krytyki.

Wygoda trzymania przebija spokojnie nikony czy canony poza jednocyfrowymi (o wiele wiekszymi klocami). Wizjer... powoduje, że rozwiązanie SLR wydaje się być archaiczną, nieco niewygodną a może nawet śmieszną konstrukcją jak na dzisiejsze możliwości techniczne. Tu nic nie klapie i widać w każdych warunkach to co bedzie na zdjęciu. W lustrzance w sumie nigdy nie widać, bo w momencie robienia zdjecia jest czarno. No ale głównie chodzi mi o jakość wizjera. Spokojnie moze zastąpić optyczny. Plus (to już jak w kazdym elektronicznym) widać obraz, kiedy w optycznym już było by za ciemno.

djhonda
17-03-2016, 14:45
Jest nowe szklo do Leici SL:
90-280 f/2.8-4

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/03/Leica_SL_Leica_APOVarioElmaritSL_90280_A-1.jpeg
źródło (http://4.static.img-dpreview.com/files/p/E~TS520x0~articles/1921711516/Leica_SL_Leica_APO-Vario-Elmarit-SL_90-280_ASPH_top_8673f1ff-dc68-41ff-a2f3-82251cbeb026_grande.jpeg)

waga 1.9kg, cena 6400 USD, kompaktowy i tani, to najwazniejsze ;)

burton
17-03-2016, 16:24
Boją sie pokazać z osłoną przeciw słoneczną bo już bez niej wygląda to tele jak trąba słonia ;) :D

Zelber
17-03-2016, 16:26
Jest nowe szklo do Leici SL:
90-280 f/2.8-4

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/03/Leica_SL_Leica_APOVarioElmaritSL_90280_A-1.jpeg
źródło (http://4.static.img-dpreview.com/files/p/E~TS520x0~articles/1921711516/Leica_SL_Leica_APO-Vario-Elmarit-SL_90-280_ASPH_top_8673f1ff-dc68-41ff-a2f3-82251cbeb026_grande.jpeg)

waga 1.9kg, cena 6400 USD, kompaktowy i tani, to najwazniejsze ;)
Jeszcze do tego ze stałym światłem i wystarczająco jasny, żeby zrekompensować zachowanie matrycy na wysokim ISO rodem z ośmioletniego D700 ;)

Borat1979
17-03-2016, 23:17
Jeszcze do tego ze stałym światłem i wystarczająco jasny, żeby zrekompensować zachowanie matrycy na wysokim ISO rodem z ośmioletniego D700 ;)
Przecież ten aparat ma matrycę Sony podobnej klasy co te w nowych lustrzankach Nikona.

Co jest złego w zdjęciach na wysokim iso z tego aparatu?

https://onedrive.live.com/?cid=1103A8FCCEFE5522&id=1103A8FCCEFE5522!7114&parId=1103A8FCCEFE5522!7113&o=OneUp

Zelber
18-03-2016, 00:05
Przecież ten aparat ma matrycę Sony podobnej klasy co te w nowych lustrzankach Nikona.
DXO i Dpreview mówią co innego, wg DXO wychodzi 0,7 EV za D750, według sampli z Dpreview jakieś 0,7-1 EV.
W korpusie aspirującym do bycia konkurencją dla D5/1DX II jest to niewybaczalna wpadka.

Borat1979
18-03-2016, 22:38
DXO i Dpreview mówią co innego, wg DXO wychodzi 0,7 EV za D750, według sampli z Dpreview jakieś 0,7-1 EV.
W korpusie aspirującym do bycia konkurencją dla D5/1DX II jest to niewybaczalna wpadka.

Dxo to sobie może mówić co chce ja tam na zdjęciach nie widzę niczego co by jakościowo odbiegało od obecnych na rynku aparatów konkurencji.

Zelber
19-03-2016, 01:12
http://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=leica_sl_typ601&attr13_1=canon_eos6d&attr13_2=nikon_d750&attr13_3=canon_eos1dx&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=12800&attr16_2=12800&attr16_3=12800&normalization=full&widget=1&x=0.9185110663983902&y=-0.8256126848764315

Jak dla mnie ISO 12800 z D750/1DX/6D wygląda porównywalnie/lepiej niż 6400 z SL, szum może jest minimalnie wyższy, ale jest też znacznie więcej detalu.

nikoniarz
19-03-2016, 01:21
http://www.dpreview.com/reviews/image-comparison?attr18=daylight&attr13_0=leica_sl_typ601&attr13_1=canon_eos6d&attr13_2=nikon_d750&attr13_3=canon_eos1dx&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=12800&attr16_2=12800&attr16_3=12800&normalization=full&widget=1&x=0.9185110663983902&y=-0.8256126848764315

Jak dla mnie ISO 12800 z D750/1DX/6D wygląda porównywalnie/lepiej niż 6400 z SL, szum może jest minimalnie wyższy, ale jest też znacznie więcej detalu.

Dokładnie. Świetnie to widać na czarnym napisie.


Dxo to sobie może mówić co chce ja tam na zdjęciach nie widzę niczego co by jakościowo odbiegało od obecnych na rynku aparatów konkurencji.

Na DxO też są zdjęcia. A to, że nie widzisz, nie znaczy, że tego nie ma... Chyba w tym całe nieporozumienie.

cdc
27-07-2018, 12:39
12036
https://3.img-dpreview.com/files/p/TS600x450~sample_galleries/0319280430/4721765480.jpg
https://www.dpreview.com/samples/4137742310/leica-apo-summicron-sl-75mm-f2-asph-sample-gallery?utm_source=self-desktop&utm_medium=marquee&utm_campaign=traffic_source

"Ki czort?!"