PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia makro



Andi40
16-10-2015, 19:11
Chciałbym zapytać o fotografię makro Mam 2 Nikony D 3100 jeden z obiektywem AF-S Nikkor 55-300 1: 4.5-5.6GED VR DX drugi z AF-s Nikkor 18-105 1:3.5-5.6 ED VR DX Czy któryś z tych obiektywów można połączyć z pierścieniami pośrednimi? Znajomy polecał mi Zestawić Obiektyw Helios 58mm f2.0 adapter M42 i pierścienie pośrednie Nikon 58mm. Ja nie mam o tym pojęcie a chciałbym się pobawić makro. Może ktoś zna inne rozwiązanie w przystępnej cenie.

TOP67
16-10-2015, 19:47
Znajomy ma rację.

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=241081

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=254755

Andi40
17-10-2015, 15:33
Dziękuję
Jeszcze jedno pytanie
A coś zamiast Heliosa o podobnych parametrach, w przystępnej cenie tylko bardziej współczesnego? Na aukcjach są raczej używane i dość mocno zmęczone.

TOP67
17-10-2015, 15:44
Każdy obiektyw o ogniskowej 50-90 mm. Im mniejszy (w sensie obudowy), tym lepszy.

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=238635&p=3251009#post3251009

ksh
17-10-2015, 16:45
Najtańsze makro nikona to Nikkor 40mm, używana do dostania za 600zł, miałem i uważam go za świetną alternatywę dla 50mm plus makro, jednak temat dotyczy tańszych opcji, więc nie widzę nic lepszego od heliosa z pierścieniami.
Jak kupisz dobrą ostrą sztukę to będziesz zadowolony.

Rafix84
18-10-2015, 20:23
Industary 61 są świetne do makro.

Dark
18-10-2015, 22:19
Tylko pamiętaj, że z manualami i D3100 nie masz pomiaru światła, co może bardzo utrudnić pierwsze przygody z makro.


Industary 61 są świetne do makro.
Potwierdzam. Bardzo fajne szkło:
http://www.terrarium.pl/blog/16/entry-507-co-aktualnie-w-trawie-piszczy/

Andi40
21-10-2015, 11:07
Kupiłem szkiełko Helios-44m-6 58mm1:2 m52x0,75 ZENIT w dobrym stanie w niskiej cenie 70zł Jaką przejściówkę muszę kupić do nikona d3100 i jakie i ile pierścieni pośrednich?

Dark
21-10-2015, 16:23
Przejściówkę bez soczewki Nikon/M42 (10-30 zł). Do tego dowolne pierścienie, nawet m42 za 20zł. Z tymi ostatnimi jest jednak problem, bo trzeba sporo kręcić przy ich wymianie. Dlatego lepiej dedykowane do Nikona, bez przeniesienia automatyki, bo takowej mieć nie będziesz.

Andi40
21-10-2015, 19:26
Dziękuję ślicznie za podpowiedzi