PDA

Zobacz pełną wersję : jaki statyw wybrac ?



piter203
14-10-2015, 18:39
Witam szukam od pewnego czasu statywu do nikona d5100 teraz mam obiektyw 18-105 mm a w przyszłości 70-300 mm vr

chciałbym kupic statyw do 350 zł


Mysle nad statywami:
nr 1 : Statyw Fancier WF-676
nr 2 : SLIK STATYW PRO 330DX stop ATM 160cm
nr 3 : STATYW VELBON SHERPA 603R

smogg9
14-10-2015, 19:08
Polecam firmę Slik i Benro. Statyw tej pierwszej miałem przez ponad 5 lat, kawałek świat ze mną przejechał i działał jak należy, sprzedałem dalej. Model który miałem to Slik SPRINT PRO II GM, Google twierdzi że do zdobycia do 350PLN. Miałem też dwa modele firmy Benro - też godne polecenia. Do 350PLN jest na przykład taki Benro iT15 Traveller Kit. Firma Benro daje aż 7 lat gwarancji w Polsce.

ALF
14-10-2015, 20:04
Zanim zaczniesz szukać statywów zadaj sobie pytanie: do czego ten statyw? Statyw do wycieczek i statyw do zdjęć nocnych, czy statyw sportu itd., to różne statywy. Generalnie statyw musi być stabilny. Stabilność to ciężar i sztywność konstrukcji. Ciężar, to wrób wycieczek i gór, więc trzeba stawiać na sztywność. Sztywność to niewygoda lub bardzo wysoka cena. Do tego udźwig podawany przez producenta, to często pobożne życzenia, niczym wyniki VW ;) Trzeba brać poprawkę o jakieś 25-50% (zależy od firmy).
Statyw do zdjęć rodzinnych, na wakacjach i domowych nie wymaga odporności na warunki atmosferyczne, więc nie musi być ciężki, może być tani.
Statyw wycieczkowy-górski musi być stabilny, sztywny z kompromisem między ciężarem i odpornością na warunki atmosferyczne. Więc ten jest najdroższy.
Statyw do zdjęć statycznych może być ciężki, więc można pokusić się o zejście z ceny (sztywność).
Statyw do zdjęć sportowych musi być mobilny, a więc z kompromisem między ciężarem i odpornością na warunki atmosferyczne, powinien być stosunkowo sztywny, a więc nie najtańszy.
Statyw studyjny może być nawet bardzo ciężki, więc tu też możemy trochę odpuścić sztywność (cenę).
Sztywność zależy od ceny (materiały) i/lub ilości segmentów (wygoda).
Ważną sprawą jest zakończenie nóg. Do studia wykończenie szeroką gumą, ale w terenie takie wykończenie już się nie sprawdzi. Tu lepiej sprawdzą się szpile.
Kolejna sprawa, to łączenie segmentów i ich zamykanie. Im lepiej wykonane, tym mniej zachodu później.
Inną sprawą są głowice. Temat na osobny wątek :D

piter203
14-10-2015, 20:37
Witam i dziekuję za odpowiedz.
Bardziej statyw mi potrzebny na nocne zdjęcia to wycieczek górskich to rzadkość.
wiosną czy latem to juz nie będzie tak dużo używany statyw , jak jesieniom i zimą.

Slik i Benro są dosc ciekawe propozycje i napewno juz troche lepszy materiał :)

ALF
14-10-2015, 21:21
Do takich potrzeb nieźle sprawdzają się chińskie podróby Manfrotto i innych liderów branży. Do zdjęć nocnych warto dobrać jak najbardziej stabilną głowicę. Przy takiej można nawet dociążać obiektyw. Przy sztywnych nogach można dociążać cały statyw - Chincyki robią nawet specjalne uchwyty na siatkę :)

piter203
14-10-2015, 21:42
Do takich potrzeb nieźle sprawdzają się chińskie podróby Manfrotto i innych liderów branży. Do zdjęć nocnych warto dobrać jak najbardziej stabilną głowicę. Przy takiej można nawet dociążać obiektyw. Przy sztywnych nogach można dociążać cały statyw - Chincyki robią nawet specjalne uchwyty na siatkę :)


Jak mowa o głowicach to mysle ze najlepiej sie nada do tego głowica 3d niż kulowa .

Jak chodzi o uchwyty na siatkę to gdzieś wyczytałem ze można worki z piaskiem powiesić i usztywnić statyw tylko bez przesady z ciezarem worka :)

nikoniarz
14-10-2015, 22:16
gdzieś wyczytałem ze można worki z piaskiem powiesić i usztywnić statyw tylko bez przesady z ciezarem worka :)

Jeśli podłoże pozwala to polecam pasek ze "śledziem" wbitym w ziemię- przynajmniej nic się nie buja, a ryzyko przewrócenia zestawy graniczy z cudem.

piter203
14-10-2015, 22:24
Jeśli podłoże pozwala to polecam pasek ze "śledziem" wbitym w ziemię- przynajmniej nic się nie buja, a ryzyko przewrócenia zestawy graniczy z cudem.


Dzieki dobry pomysł tez , bo usztywnia w pewien sposób statyw :)

ALF
15-10-2015, 01:22
Do usztywnienia obiektywu polecam dwa woreczki zszyte ok 5cm w środku. Do woreczków lepiej nasypać piasek/ziemię i położyć na obiektywie. Nawet lekki w ten sposób nie będzie drgał od wiatru czy wibracji.

markB
15-10-2015, 01:43
Do takich potrzeb nieźle sprawdzają się chińskie podróby Manfrotto i innych liderów branży. Do zdjęć nocnych warto dobrać jak najbardziej stabilną głowicę. Przy takiej można nawet dociążać obiektyw. Przy sztywnych nogach można dociążać cały statyw - Chincyki robią nawet specjalne uchwyty na siatkę :)
Nie tylko Chincyki. Gitzo też mają hak pod platformą głowicy.

piter203
15-10-2015, 17:54
Do usztywnienia obiektywu polecam dwa woreczki zszyte ok 5cm w środku. Do woreczków lepiej nasypać piasek/ziemię i położyć na obiektywie. Nawet lekki w ten sposób nie będzie drgał od wiatru czy wibracji.

Można jeszcze zeszyc woreczki z materiału i wsypać groch odpowiednia ilość :) bo nie jest tak szkodliwy jak piach :)

dariusz.osiecki.1
16-10-2015, 17:20
Jak mowa o głowicach to mysle ze najlepiej sie nada do tego głowica 3d niż kulowa .

Jak chodzi o uchwyty na siatkę to gdzieś wyczytałem ze można worki z piaskiem powiesić i usztywnić statyw tylko bez przesady z ciezarem worka :)
Podwieszajac cokolwiek.pod statyw powodujemy że taki statyw w momencie gdy jest mocny wiatr zaczyna drgać a to powoduje nieostre zdjęcie.

ALF
17-10-2015, 01:33
Można jeszcze zeszyc woreczki z materiału i wsypać groch odpowiednia ilość :) bo nie jest tak szkodliwy jak piach :)

Problem w tym, że musisz go nosić ze sobą. Piach masz pod nogą :D


Podwieszajac cokolwiek.pod statyw powodujemy że taki statyw w momencie gdy jest mocny wiatr zaczyna drgać a to powoduje nieostre zdjęcie.

Tylko jeżeli to będzie torba plastikowa o dużej powierzchni. Jeżeli użyjesz torby siatkowej i włożysz kamień, odporność na boczne podmuchy znacząco wzrasta. Kamień nie napina torby i nie robi z niej żagla :)

manfred
17-10-2015, 07:53
chińskie podróby Manfrotto

Serio istniej coś takiego?

ALF
17-10-2015, 10:53
Od kilkunastu lat :) I to całkiem niezłej jakości. Są nieco cięższe, sztywniejsze, mają wymienne stopki (na +), ale wymagają corocznej, a nawet częstszej, regulacji i dokręcenia śrubek (na -). Głowice są trochę toporne, ale skuteczne.

manfred
18-10-2015, 08:02
Masz jakiś link do egzemplarza bez głowicy? Powiem Ci że przeglądam ale jakoś nie moge odnaleźć.

ALF
18-10-2015, 12:43
Nie mam, bo chincyka kupował kolega, ja brałem wówczas frotkę ze stopki :)
Jeżeli dobrze pamiętam, to nazywał się GoldPhoto, drugi to Fangier.
Znalazłem stary wątek o statywach KLIK (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=4489)

Jack80
18-10-2015, 13:12
Fotopro ma też ciekawe statywy

nikoniarz
18-10-2015, 13:39
Fotopro ma też ciekawe statywy

Tylko nic ciekawego do 350 zł...

Jack80
19-10-2015, 11:42
No w tej cenie to fakt

Umbra
19-10-2015, 11:47
Polecacie coś lekkiego w góry? Myślałem początkowo o Sirui, ale ciężko dorwać poza ebayem, a jakby przyszedł połamany z Chin, to lipa z reklamacją.

manfred
19-10-2015, 12:28
Lekkie i sztywne = nierealne a tak na serio cięzko jest coś dorwać . Do 300 zł i do 1 kg ja nie znalazłem coś konkretnego.

Umbra
19-10-2015, 13:32
Nie musi być do 300 zł. Powiedzmy, że do 1000 zł z głowica.

pająk100
19-10-2015, 13:51
Co sądzicie o takim statywie , jest wart uwagi

http://www.aliexpress.com/item/Q666c-Professional-Carbon-Fiber-Tripod-For-SLR-Camera-Portable-Traveling-Tripod-Head-Monopod-Changeable-Max-Loading/1139466206.html

88.90$ daje niecałe 340zł , czy w tych pieniądzach u nas kupi się coś podobnego .

manfred
19-10-2015, 15:29
Nie musi być do 300 zł. Powiedzmy, że do 1000 zł z głowica.

Przecież do tysiaka jest pełno dobrych statywów wraz z głowicą. Pokusiłbym się że nawet karbonowca można kupić. :-)

- - - - kolejny post - - - - - -


Co sądzicie o takim statywie , jest wart uwagi

http://www.aliexpress.com/item/Q666c-Professional-Carbon-Fiber-Tripod-For-SLR-Camera-Portable-Traveling-Tripod-Head-Monopod-Changeable-Max-Loading/1139466206.html

88.90$ daje niecałe 340zł , czy w tych pieniądzach u nas kupi się coś podobnego .

W góry dla mnie ten statyw jest za ciężki.

ALF
19-10-2015, 18:52
Wątpię w te 12kg. Zwłaszcza przy 5 sekcjach. Może w studio :D

piter203
19-10-2015, 19:57
Nie mam, bo chincyka kupował kolega, ja brałem wówczas frotkę ze stopki :)
Jeżeli dobrze pamiętam, to nazywał się GoldPhoto, drugi to Fangier.
Znalazłem stary wątek o statywach KLIK (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=4489)

Sprawdzę te firmy sobie jeśli jeszcze będą :) i wybaczcie ze nie moją obecność chwilową :D

Widzie ze temat sie rozkręcił :D

Umbra
19-10-2015, 23:03
Przecież do tysiaka jest pełno dobrych statywów wraz z głowicą. Pokusiłbym się że nawet karbonowca można kupić. :-)

- - - - kolejny post - - - - - -



W góry dla mnie ten statyw jest za ciężki.

Sirui był karbonowy, ale obecnie ciężko dostać poza ebayem.

manfred
20-10-2015, 05:51
Dzis poszukam ja nie mam żadnych zastrzeżeń do zakupów z eBay

piter203
23-10-2015, 22:47
Witam tak posiedziałem pomyslałem i mysle pare mniej piwek i dołożę chociaż 50 zł do statywu i myślę nad tym http://allegro.pl/statyw-benro-a-650ex-glowica-hd-38-pokrowiec-i5706920672.html

nikoniarz
23-10-2015, 22:52
Doloz do Fotopro MGA 584 wraz z dedykowana glowica. Nie będziesz zalowac.