Zobacz pełną wersję : jaki statyw wybrac ?
piter203
14-10-2015, 18:39
Witam szukam od pewnego czasu statywu do nikona d5100 teraz mam obiektyw 18-105 mm a w przyszłości 70-300 mm vr
chciałbym kupic statyw do 350 zł
Mysle nad statywami:
nr 1 : Statyw Fancier WF-676
nr 2 : SLIK STATYW PRO 330DX stop ATM 160cm
nr 3 : STATYW VELBON SHERPA 603R
Polecam firmę Slik i Benro. Statyw tej pierwszej miałem przez ponad 5 lat, kawałek świat ze mną przejechał i działał jak należy, sprzedałem dalej. Model który miałem to Slik SPRINT PRO II GM, Google twierdzi że do zdobycia do 350PLN. Miałem też dwa modele firmy Benro - też godne polecenia. Do 350PLN jest na przykład taki Benro iT15 Traveller Kit. Firma Benro daje aż 7 lat gwarancji w Polsce.
Zanim zaczniesz szukać statywów zadaj sobie pytanie: do czego ten statyw? Statyw do wycieczek i statyw do zdjęć nocnych, czy statyw sportu itd., to różne statywy. Generalnie statyw musi być stabilny. Stabilność to ciężar i sztywność konstrukcji. Ciężar, to wrób wycieczek i gór, więc trzeba stawiać na sztywność. Sztywność to niewygoda lub bardzo wysoka cena. Do tego udźwig podawany przez producenta, to często pobożne życzenia, niczym wyniki VW ;) Trzeba brać poprawkę o jakieś 25-50% (zależy od firmy).
Statyw do zdjęć rodzinnych, na wakacjach i domowych nie wymaga odporności na warunki atmosferyczne, więc nie musi być ciężki, może być tani.
Statyw wycieczkowy-górski musi być stabilny, sztywny z kompromisem między ciężarem i odpornością na warunki atmosferyczne. Więc ten jest najdroższy.
Statyw do zdjęć statycznych może być ciężki, więc można pokusić się o zejście z ceny (sztywność).
Statyw do zdjęć sportowych musi być mobilny, a więc z kompromisem między ciężarem i odpornością na warunki atmosferyczne, powinien być stosunkowo sztywny, a więc nie najtańszy.
Statyw studyjny może być nawet bardzo ciężki, więc tu też możemy trochę odpuścić sztywność (cenę).
Sztywność zależy od ceny (materiały) i/lub ilości segmentów (wygoda).
Ważną sprawą jest zakończenie nóg. Do studia wykończenie szeroką gumą, ale w terenie takie wykończenie już się nie sprawdzi. Tu lepiej sprawdzą się szpile.
Kolejna sprawa, to łączenie segmentów i ich zamykanie. Im lepiej wykonane, tym mniej zachodu później.
Inną sprawą są głowice. Temat na osobny wątek :D
piter203
14-10-2015, 20:37
Witam i dziekuję za odpowiedz.
Bardziej statyw mi potrzebny na nocne zdjęcia to wycieczek górskich to rzadkość.
wiosną czy latem to juz nie będzie tak dużo używany statyw , jak jesieniom i zimą.
Slik i Benro są dosc ciekawe propozycje i napewno juz troche lepszy materiał :)
Do takich potrzeb nieźle sprawdzają się chińskie podróby Manfrotto i innych liderów branży. Do zdjęć nocnych warto dobrać jak najbardziej stabilną głowicę. Przy takiej można nawet dociążać obiektyw. Przy sztywnych nogach można dociążać cały statyw - Chincyki robią nawet specjalne uchwyty na siatkę :)
piter203
14-10-2015, 21:42
Do takich potrzeb nieźle sprawdzają się chińskie podróby Manfrotto i innych liderów branży. Do zdjęć nocnych warto dobrać jak najbardziej stabilną głowicę. Przy takiej można nawet dociążać obiektyw. Przy sztywnych nogach można dociążać cały statyw - Chincyki robią nawet specjalne uchwyty na siatkę :)
Jak mowa o głowicach to mysle ze najlepiej sie nada do tego głowica 3d niż kulowa .
Jak chodzi o uchwyty na siatkę to gdzieś wyczytałem ze można worki z piaskiem powiesić i usztywnić statyw tylko bez przesady z ciezarem worka :)
nikoniarz
14-10-2015, 22:16
gdzieś wyczytałem ze można worki z piaskiem powiesić i usztywnić statyw tylko bez przesady z ciezarem worka :)
Jeśli podłoże pozwala to polecam pasek ze "śledziem" wbitym w ziemię- przynajmniej nic się nie buja, a ryzyko przewrócenia zestawy graniczy z cudem.
piter203
14-10-2015, 22:24
Jeśli podłoże pozwala to polecam pasek ze "śledziem" wbitym w ziemię- przynajmniej nic się nie buja, a ryzyko przewrócenia zestawy graniczy z cudem.
Dzieki dobry pomysł tez , bo usztywnia w pewien sposób statyw :)
Do usztywnienia obiektywu polecam dwa woreczki zszyte ok 5cm w środku. Do woreczków lepiej nasypać piasek/ziemię i położyć na obiektywie. Nawet lekki w ten sposób nie będzie drgał od wiatru czy wibracji.
Do takich potrzeb nieźle sprawdzają się chińskie podróby Manfrotto i innych liderów branży. Do zdjęć nocnych warto dobrać jak najbardziej stabilną głowicę. Przy takiej można nawet dociążać obiektyw. Przy sztywnych nogach można dociążać cały statyw - Chincyki robią nawet specjalne uchwyty na siatkę :)
Nie tylko Chincyki. Gitzo też mają hak pod platformą głowicy.
piter203
15-10-2015, 17:54
Do usztywnienia obiektywu polecam dwa woreczki zszyte ok 5cm w środku. Do woreczków lepiej nasypać piasek/ziemię i położyć na obiektywie. Nawet lekki w ten sposób nie będzie drgał od wiatru czy wibracji.
Można jeszcze zeszyc woreczki z materiału i wsypać groch odpowiednia ilość :) bo nie jest tak szkodliwy jak piach :)
dariusz.osiecki.1
16-10-2015, 17:20
Jak mowa o głowicach to mysle ze najlepiej sie nada do tego głowica 3d niż kulowa .
Jak chodzi o uchwyty na siatkę to gdzieś wyczytałem ze można worki z piaskiem powiesić i usztywnić statyw tylko bez przesady z ciezarem worka :)
Podwieszajac cokolwiek.pod statyw powodujemy że taki statyw w momencie gdy jest mocny wiatr zaczyna drgać a to powoduje nieostre zdjęcie.
Można jeszcze zeszyc woreczki z materiału i wsypać groch odpowiednia ilość :) bo nie jest tak szkodliwy jak piach :)
Problem w tym, że musisz go nosić ze sobą. Piach masz pod nogą :D
Podwieszajac cokolwiek.pod statyw powodujemy że taki statyw w momencie gdy jest mocny wiatr zaczyna drgać a to powoduje nieostre zdjęcie.
Tylko jeżeli to będzie torba plastikowa o dużej powierzchni. Jeżeli użyjesz torby siatkowej i włożysz kamień, odporność na boczne podmuchy znacząco wzrasta. Kamień nie napina torby i nie robi z niej żagla :)
chińskie podróby Manfrotto
Serio istniej coś takiego?
Od kilkunastu lat :) I to całkiem niezłej jakości. Są nieco cięższe, sztywniejsze, mają wymienne stopki (na +), ale wymagają corocznej, a nawet częstszej, regulacji i dokręcenia śrubek (na -). Głowice są trochę toporne, ale skuteczne.
Masz jakiś link do egzemplarza bez głowicy? Powiem Ci że przeglądam ale jakoś nie moge odnaleźć.
Nie mam, bo chincyka kupował kolega, ja brałem wówczas frotkę ze stopki :)
Jeżeli dobrze pamiętam, to nazywał się GoldPhoto, drugi to Fangier.
Znalazłem stary wątek o statywach KLIK (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=4489)
Fotopro ma też ciekawe statywy
nikoniarz
18-10-2015, 13:39
Fotopro ma też ciekawe statywy
Tylko nic ciekawego do 350 zł...
Polecacie coś lekkiego w góry? Myślałem początkowo o Sirui, ale ciężko dorwać poza ebayem, a jakby przyszedł połamany z Chin, to lipa z reklamacją.
Lekkie i sztywne = nierealne a tak na serio cięzko jest coś dorwać . Do 300 zł i do 1 kg ja nie znalazłem coś konkretnego.
Nie musi być do 300 zł. Powiedzmy, że do 1000 zł z głowica.
pająk100
19-10-2015, 13:51
Co sądzicie o takim statywie , jest wart uwagi
http://www.aliexpress.com/item/Q666c-Professional-Carbon-Fiber-Tripod-For-SLR-Camera-Portable-Traveling-Tripod-Head-Monopod-Changeable-Max-Loading/1139466206.html
88.90$ daje niecałe 340zł , czy w tych pieniądzach u nas kupi się coś podobnego .
Nie musi być do 300 zł. Powiedzmy, że do 1000 zł z głowica.
Przecież do tysiaka jest pełno dobrych statywów wraz z głowicą. Pokusiłbym się że nawet karbonowca można kupić. :-)
- - - - kolejny post - - - - - -
Co sądzicie o takim statywie , jest wart uwagi
http://www.aliexpress.com/item/Q666c-Professional-Carbon-Fiber-Tripod-For-SLR-Camera-Portable-Traveling-Tripod-Head-Monopod-Changeable-Max-Loading/1139466206.html
88.90$ daje niecałe 340zł , czy w tych pieniądzach u nas kupi się coś podobnego .
W góry dla mnie ten statyw jest za ciężki.
Wątpię w te 12kg. Zwłaszcza przy 5 sekcjach. Może w studio :D
piter203
19-10-2015, 19:57
Nie mam, bo chincyka kupował kolega, ja brałem wówczas frotkę ze stopki :)
Jeżeli dobrze pamiętam, to nazywał się GoldPhoto, drugi to Fangier.
Znalazłem stary wątek o statywach KLIK (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=4489)
Sprawdzę te firmy sobie jeśli jeszcze będą :) i wybaczcie ze nie moją obecność chwilową :D
Widzie ze temat sie rozkręcił :D
Przecież do tysiaka jest pełno dobrych statywów wraz z głowicą. Pokusiłbym się że nawet karbonowca można kupić. :-)
- - - - kolejny post - - - - - -
W góry dla mnie ten statyw jest za ciężki.
Sirui był karbonowy, ale obecnie ciężko dostać poza ebayem.
Dzis poszukam ja nie mam żadnych zastrzeżeń do zakupów z eBay
piter203
23-10-2015, 22:47
Witam tak posiedziałem pomyslałem i mysle pare mniej piwek i dołożę chociaż 50 zł do statywu i myślę nad tym http://allegro.pl/statyw-benro-a-650ex-glowica-hd-38-pokrowiec-i5706920672.html
nikoniarz
23-10-2015, 22:52
Doloz do Fotopro MGA 584 wraz z dedykowana glowica. Nie będziesz zalowac.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.