PDA

Zobacz pełną wersję : OSŁONA PRZECIWSŁONECZNA CZY FILTR UV ?



Marcin U.
26-08-2005, 09:30
mam kolejne pytanie do forum : jesli używam osłon przeciw słonecznych ,to czy warto dokupić filtr UV ( wielopowłokowy) , a może wystarczy tylko dobrej klasy UV , czy jednka pomimo tego nie stosowac filtra na korzyść osłony przeciwsłonecznej . proszę o podpowiedź

gALL
26-08-2005, 09:35
Filtr to filtr, ma swoje zastosowanie (bynajmniej nie ochrona przedniej soczewki) i nie wyklucza uzywanie oslony p.slonecznej.

pebees
26-08-2005, 09:36
Kolego.. czy Ty trollujesz? Osłona przeciwsłoneczna sluży do czego innego niż filtr UV! To tak, jakbyś zapytał czy do samochodu dokupić radio gdy już masz przyczepkę.

Robert S.
26-08-2005, 09:38
Może kolega nie wie po prostu do czego to służy (bez urazy)

k_sko
26-08-2005, 10:12
Najlepiej stosować oba ze wskazaniem na osłonę przeciw słoneczną, która też przydaje się w ncy.

KS

Marcin U.
26-08-2005, 12:22
nie zrozumieliście pytania Panowie :o) zastanawiam sie czy warto kupowac drogi dobrej klasy filtr UV jesli będe stosował osłonę przeciwsłoneczną

trigger
26-08-2005, 12:31
O klasie filtra UV powinna zadecydować klasa obiektywu, co prawda im lepszy UV tym lepiej, ale kiedy jego cena dochodzi do połowy ceny obiektywu to już trochę jest mało sensowne. Ja używam obu (tylko na 80-200) osłony i UV. Jestem za jak najlepszym UV (to w sumie część optyki też) :wink: bez względu na to czy będzie osłona czy nie. Decyduje tylko kasa :|

ALF
26-08-2005, 12:49
Marcin U., kiepski filtr zepsuje obiektyw (jakościowo)
osłona służy do ochrony przed światłem, filtr UV do osłony przed promieniowaniem, a dodatkowo przed uszkodzeniami mechanicznymi przedniej soczewki...

domsza
26-08-2005, 13:14
Osłona przeciwsłoneczna i filtr UV mają a celu przeciwdziałanie dwóm różnym czynnikom mogącym negatywnie wpłynąć na wykonane zdjęcie. Osłona ma zapobiegać wpadaniu do obiektywu światła z boku, zaś filtr UV obcinać wiadomą część widma.

Jeżeli chodzi o zastosowanie w celu ochrony obiektywu, a jak mniemam o to ci właśnie chodzi, to wydaje mi się że oba te przedmioty chronią szkła w inny sposób - filtr UV ochroni przednia soczewkę przed osadzającymi się paproszkami ew. odciskami ciekawskich paluszków, zaś osłona przeciwsłoneczna będzie chroniła przed zdarzeniami dynamicznymi (np przed piłką kopniętą przez 4 latka dokładnie w obiektyw).

Na koniec jedna uwaga. Niektórzy twierdzą że założony filtr UV pogarsza jakość zdjęcia. W tym momencie sam muszisz zdecydować czy go używać.


Pozdrawiam
DomSza

gALL
26-08-2005, 13:26
Na koniec jedna uwaga. Niektórzy twierdzą że założony filtr UV pogarsza jakość zdjęcia.
Bo to prawda (pomiajajac spadek ostrosci, kontrastu przy tanich filtrach):
http://www.vanwalree.com/optics/flare.html
http://www.vanwalree.com/optics/filterflare.html

Mam dalej przytaczac przyklady?

pebees
26-08-2005, 13:30
Podłączę się z dziwnym może pytaniem - jak to jest z jakością filtrów systemu Cokin? Mówi się, że B+W są super, Heliopan bardzo dobre, inne jakieś hama czy hoya to są właśnie 'hoya' warte ;-) Gdzie tu umiejscowić Cokina?

I jeszcze jedno pytanie, trywialne - patrzę sobie na te strony, i tak w końcu nie wiem, co ja potrzebuję, by na obiektywie 62 mm zamocować filtry :) Wiem, że system P, ale które elementy należy kupić (nie licząc samych szkieł) ? :)

ALF
26-08-2005, 13:40
pebees, minimum holder i adapter...do tego przyda się dekielek na holder i na adapter...no i jeszcze osłona p/słoneczna razy (dowolna ilość)
nakrętki i system cokina to inne bajki...nie ma co porównywać :P

pebees
26-08-2005, 13:42
pebees, minimum holder i adapter...do tego przyda się dekielek na holder i na adapter...no i jeszcze osłona p/słoneczna razy (dowolna ilość)

Jak to dowolna ilość razy ? hmpf.. :)


nakrętki i system cokina to inne bajki...nie ma co porównywać :P
Rozumiem, że to w ogóle jest przed wszystkim ? :D

I jeszcze jedno pytanie - jak się mocuje toto? Czy obiektyw kręcący mordą nie jest przeszkodą?

k_sko
26-08-2005, 16:12
Osłona + filtr UV(0) hama (UV 390):

http://tinyurl.com/a3v6o

Zielona kropka to własnie przykład odbicia ktore nie wystapiloby bez filtra.

D70 + 70-300mm D ED, ISO 320 chyba. No i słonce było mocno po lewej stronie.

Swoją drogą to nie wiem po co kupiłem ten filtr wogole go nie używam.

KS

trigger
26-08-2005, 16:44
Ja tam robiłem zdjęcia w nocy (lampy itd.) i flar nie było. Używam UV na stałe. Z tego co obserwowałem, w konkretnym przypadku (dla mojego zestawu), to parę razy sam złapałem się na tym, że myślałem że "gorsze" zdjęcie jest z filtrem UV, a było odwrotnie. Dla mnie spadek kontrastu, otrości itd. (znowu konkretnie dla zestawu, którego używam) nie jest istotny , bo ja tego nie zauważam. I nie dlatego, że mam wadę wzroku :wink: tylko że ta różnica nie jest zauważalna (nie chcę napisać "nie istnieje"). :wink:

ALF
27-08-2005, 00:10
k_sko, bo hama to denka od butelek...no może z wyjątkiem serii SHMC czy jakoś tak :wink:

[ Dodano: Sob Sie 27, 2005 12:15 am ]
pebees, adapter nakręcasz na gwint filtrowy...na adapter nakładasz holder...do holdera wkładasz filtry, na holder zakładasz osłonę p/s i jeśli masz to ich dowolną (ograniczoną ogniskową ilość)...to jest zestaw podstawowy...
można jeszcze zbudowac kompedium, dac łącznik holderów i wtedy jest możliwość ustawiania filtrów pod różnymi kątami :P
kręci się na adaptarze, więc nawet jeśli kręci obiektyw (non IF) to zawsze możesz palcem przywrócić właściwe położenie...

k_sko
27-08-2005, 09:49
k_sko, bo hama to denka od butelek...no może z wyjątkiem serii SHMC czy jakoś tak

A no widzisz bo na pudełku pisze HTMC. Już chyba domyślam się co to "H" oznacza :mrgreen:

KS

Marcin U.
27-08-2005, 12:41
w takim razie zrobię kilka testów z filtrem i bez niego ( osłona na stałe za waszą radą ! )

pebees
27-08-2005, 13:38
kręci się na adaptarze, więc nawet jeśli kręci obiektyw (non IF) to zawsze możesz palcem przywrócić właściwe położenie...
Czyli jak rozumiem jeden pierścień zamiast filtru, w to wkładam resztę, w przypadku obiektywu o innej średnicy muszę miec po prostu jeden pierścień do niego i już? Nie ma żadnych winiet, pierścień jest cienki? I nie ma obawy, że jak mam nie-IF obiektyw to mi wylecą filtry (chyba nie, cośtam kiedyś już pytalem/czytałem, że trzyma się ok).
I jak w przypadku Cokin kręci się polarem? ;-)
Czyli generalnie, jeśli chcę kiedyś zmieniac obiektywy itd, to Cokin i basta ? :D

ALF
28-08-2005, 02:42
eeejże...nie tak szybko :Pfiltry wkładasz do holdera i to jest element niezmienny bez względu na szkło z wyjątkiem szerszych niż 24/28mm -tu może winietować nawet system P i zostają już systemy wyższe 100/100...zmieniasz tylko adaptery (czyli pierscienie)
z tym polarem to jest kilka szkół...jedni nakręcają na obiektyw, a dopiero później adapter, ale kręcić tym ciężko...inni kupują polara cokina wkładanego w holder, jeszcze inni specjalną nasadkę do polara...przyznam, że w 90% jeśli używam cokina, nie używam polara, bo i po co? :wink:

pebees
28-08-2005, 13:42
No i tak naprawdę nie odpowiedziałeś mi. Jeszcze raz, pytam wprost - czy do kilku obiektywów używa się jeden zestaw filtrów, jeden holder i kilka pierścieni mocujących? :)

ALF
28-08-2005, 13:52
tak...dokładnie...zmienia się tylko adaptery (pierścienie)

ddMON
01-09-2005, 12:46
k_sko, bo hama to denka od butelek...no może z wyjątkiem serii SHMC czy jakoś tak :wink:
No to ja mam takie denko z 14 powłokami! :evil:
A przy filtrach, to dobrze jest podawać nr katalogowy, bo i typów i mutacji wiele :wink:

A mój to:
hama UV 390(0-Haze) Ultra Wide 2x7=14, nr 70467 i nie narzekam!

Ale ja już ledwo co widzę i może to dlatego! 8)

ALF
01-09-2005, 12:53
k_sko, bo hama to denka od butelek...no może z wyjątkiem serii SHMC czy jakoś tak :wink:
No to ja mam takie denko z 14 powłokami! :evil:

hihi...cwaniaczek...ma jedną z najdroższych wersji hamy...przyznaj ile łona kosztuje? :wink: to chyba jest własnie ta seria, o ktorej pisałem ino w wersji slim :mrgreen:

ddMON
01-09-2005, 13:10
Tutaj było o cenie:
http://forum.nikon.org.pl/viewtopic.php?p=2759#2759
i jako bonus historia jak to Sailor mnie dołował w związku z tym zakupem!
Ale wtedy nie było innych dostępnych w sklepach, w mojej i nie tylko okolicy... może bym inny kupił?! Ale to rok temu było!

Przypomniało mi się zasłyszane gdzieś powiedzenie, w oryginale było lepsze:
Siedzą na kupie muchy i zajadają, w pewnym momencie jedna z nich odzywa się:
"Jedzcie, to dobre, miliardy konsumentów na świecie nie mogą się mylić!" 8)

ALF
01-09-2005, 13:18
no własnie 162zł za UVkę...to nie 42zł za denka hamy :mrgreen: po prostu kupiłeś najdroższą wersję hamy...może łona odstaje od b+w czy heliopana, ale powinna się sprawdzać...potwierdzasz? :mrgreen:

ddMON
01-09-2005, 13:25
może łona odstaje od b+w czy heliopana
To zależy, w jakiej kolejności z ww. będzie skręcona :D
ma 3 mm, no i "jasny" gwint zewnętrzny!

ale powinna się sprawdzać...potwierdzasz? :mrgreen:
Trudno mi porównywać z b+w czy heliopanem, bo ich nie posiadam! :(
Może w tym roku kupię polarka (brakuje mi go bardzo) ale to będzie prawdopodobnie Marumi - chyba kiedyś się o nim nawet nieźle wypowiadałeś?
Jak na razie mam tylko jedno denko od butelki, nie licząc zestawu kliku do Zenita!

ALF
01-09-2005, 13:46
uhmmm...marumi MC WPC :wink:

dreadlook
21-12-2014, 10:44
Panowie, zakupiłem d3200 + 18-105VR.. proszę doradźcie jakie filtry kupić (tylko takie potrzebne) :)

zgera
21-12-2014, 11:04
Panowie, zakupiłem d3200 + 18-105VR.. proszę doradźcie jakie filtry kupić (tylko takie potrzebne) :)

Potrzebne do czego?
Każdy rodzaj filtra ma swoje zastosowanie, jeśli nie będziesz wykonywał takich fotografii to żaden filtr nie jest Ci potrzebny.
Ja używam tylko UV na 18-105 jako ochronę soczewki, nie zauważyłem spadku jakości obrazu jak to niektórzy piszą więc go nie ściągam.

dreadlook
21-12-2014, 11:11
Raczej chodziło mi o filtr UV.. możesz polecić jakiś?

TOP67
21-12-2014, 11:29
Żaden. Przy obiektywie o wartości 500 zł nie ma to najmniejszego sensu. Chyba że wybierasz się na walki w kisielu, motocross itp.
A no co dzień używaj tulipana.

GonzoG
21-12-2014, 13:36
Żaden. Przy obiektywie o wartości 500 zł nie ma to najmniejszego sensu. Chyba że wybierasz się na walki w kisielu, motocross itp.
A no co dzień używaj tulipana.

Amen.

ALF
21-12-2014, 14:17
Biorąc pod uwagę, że dobry filtr kosztuje połowę ceny tego obiektywu, to TOP67 ma rację. Filtr UV opłaca się dać gdy jego cena stanowi max 1/4 ceny szkła. No chyba, że fotografuje rajdy lub w ekstremalnych warunkach :)

dreadlook
21-12-2014, 15:39
Hmm, tulipana chyba nie ma w zestawie z D3200?

nikoniarz
21-12-2014, 15:54
A co ma do tego body?

dreadlook
21-12-2014, 15:57
Kupiłem cały zestaw, stąd: http://allegro.pl/show_item.php?item=4910917072

Gdzie dokupić tulipana? Taki z allegro za 30zł styknie? :)

adrianek32
21-12-2014, 16:27
idź do kwiaciarni, a tak na serio jak nie wiesz co to jest tulipan to ja nie mam pytań

zgera
21-12-2014, 16:28
Hmm, tulipana chyba nie ma w zestawie z D3200?

Tulipan to osłona przeciwsłoneczna obiektywu, Nikkor 18-105 w zestawie taką osłonę powinien posiadać.
http://www.abfoto.pl/public/cache/img/resources/private/offer/1/00001357/1601/1881/300x300.jpg

dreadlook
21-12-2014, 17:17
idź do kwiaciarni, a tak na serio jak nie wiesz co to jest tulipan to ja nie mam pytań
Czytanie ze zrozumieniem się kłania, nie napisałem, że nie wiem co to jest :)