PDA

Zobacz pełną wersję : Aparat z AF



dvd_100
07-10-2015, 05:09
Dzień dobry.

Tak w skrócie poszukuje aparatu z AF, bo siedzę teraz na M42 i manualne ostrzenie jest trochę męczące w szczególności przy moim wzroku. Mógłby ktoś polecić jakiś fajny aparat? (Nie koniecznie, ze stajni nikona)

I druga sprawa - powoli chciałbym wejść w szerszy format, czy Start 66 byłby dobry na początek?

Jacek_Z
07-10-2015, 10:05
Nikon F100 - optimum cena/jakosc.
Canon EOS 5.

2pompony
07-10-2015, 13:27
Dla osób z sokolim wzrokiem Start jest trudnym w obsłudze aparatem (fatalna i ciemna matówka), gdzie ustawianie ostrości łatwiej na przeprowadzić na ucho niż na oko. O komforcie w ogóle należy zapomnieć. Jak nie chcesz się zdołować, albo znienawidzić swojego hobby - wybierz coś innego, niestety będzie to musiało być coś nieco droższego jak sądzę. CHyba że kochasz przeżycia ekstremalne typu przeżyj tydzień w dżungli mając tylko spinacz i latarkę - wtedy będziesz w swoim żywiole. :)

dvd_100
07-10-2015, 23:30
To może Rollei Magic XENAR?

Co do aparatu to nie mam zbyt dużych wymagań - AF punktowy, w miarę dobry światłomierz i tryb M no i też dość duża dostępność obiektywów na rynku wtórnym. Coś czytałem o pentaxie i minolta, ale za wiele się nie dowiedziałem.

pioterkow
07-10-2015, 23:41
Co do aparatu to nie mam zbyt dużych wymagań - AF punktowy, w miarę dobry światłomierz i tryb M no i też dość duża dostępność obiektywów na rynku wtórnym. Coś czytałem o pentaxie i minolta, ale za wiele się nie dowiedziałem.
Jeśłi zadajesz to pytanie na forum Nikona to tak jak napisał Ci Jacek - F100. Obecnie do kupienia w dobrej cenie na ebay itp.
Możesz rozważyć F90X - mam i używam do dzisiaj, jest tańszy w zakupie ale oczywiście F100 jest lepszy :)
Do Nikona możesz kupić dużo obiektywów na rynku wtórnym - od AI/AIS do najnowszych super-hiper ;)

Jacek_Z
08-10-2015, 00:08
Coś czytałem o pentaxie i minolta, ale za wiele się nie dowiedziałem.Tak jak i dziś te firmy trochę odstawały od Canona i Nikona (pomijam pewne rozwiązania zupełne prekursorskie np w minolcie itd, ale co z tego, że mieli pierwsi cos tam, skoro potem na półce profi lepiej robili to Nikon z Canonem). Gdybyś pytał o manualne, bez AF to szło by wymienić dużo fajnych konstrukcji - Pentax LX, Olympus OM2 i kilka innych. Ale one sa bez AF. A z AF to już gorzej. Minolta Dynax 9? No i słabszy wybór optyki. Dlatego jednak chyba polecić gównie mozna to co pisałem - Nikona F100 i canona, np EOS 5.
Jesli to za wysokie modele to niżej też coś znajdziesz. Nikon F90, C EOS 50.
Wyżej też coś znajdziesz - u Nikona F4, F5, że o F6 nie wspomnę, ale F100 naprawdę jest OK. U canona EOS 1.
U nikona i canona masz dużą dostępność do szkieł - to te aktualnie używane w systemach :)

dvd_100
08-10-2015, 00:32
F90 wydaje się fajną i niedrogą puszką, a czymś konkretnym różnią się poszczególne modele X, S? Czy nowe obiektywy będą współpracować z tym aparatem? (pomijając FF, bo to oczywista oczywistość).

pioterkow
08-10-2015, 01:11
Może sprecyzuj pytanie do czego Ci ten AF potrzebny?
Jakie zdjęcia robisz?
Bo "jakiś aparat z AF" to bardzo szerokie pojęcie...
Jeśli to nie jest zakup "na już" to ja w listopadzie będe w PL i mogę Ci pożyczyć F90X na 2-3 dni.
Sam sprawdzisz czy ten AF Ci odpowiada. Jeśłi będzie za kiepski do Twoich zdjęć to musisz patrzeć wyżej na F5, F6 lub Canon EOS 1 (N lub X).

dvd_100
08-10-2015, 11:31
Ostrzenie manualne jest trochę męczace z moim wzrokiem, więc potrzebuje czegoś lepszego. Fotografia uliczna, czasami jakiś koncert, architektura, krajobraz.

Jacek_Z
08-10-2015, 12:26
OK. Tylko zagadnienie można rozbijać na atomy. Chcesz szybkiego reporterskiego AF ? No to F100 jest dobry. Bo AF jest też w F501 - ale to ślimak absolutny :)
Nowsze obiektywy do nikona nie mają pierścienia przysłon. Jeśli masz takie szkła to musisz kupić body, które potrafi takie obiektywy obsłużyć, a to oznacza, że F100 jest OK, a np F501 nie.
Jeśli obiektywy masz ze skalą przysłon - to kłopotu nie masz, kupujesz takie body jakie chcesz.
To nie jest skomplikowane, ale będąc nieświadomym można kupić coś, co nie będzie miało pełnej oczekiwanej funkcjonalności. Bo pewnie nie będzie cie interesowała praca wyłącznie w trybie P lub S z obiektywami typu G, a w wielu body nikona będziesz zmuszony do tego, nie da się używać trybu M albo A. Zniechęciłem cie do nikonów? ;)
Nie bez kozery polecałem ci body Nikon F100, gdzie tym wszystkim nie musisz sobie zawracać głowy, bo ten aparat obsłuży wszystko, ma 2 koła nastaw tak jak współczesne cyfrówki i możesz podpinać także obiektywy bez skali przysłon, masz wszystkie tryby.

dvd_100
18-11-2015, 00:48
Ok, jednak zdecydowałem się na zakup nikona F100 i tutaj moje pytanie, czy obiektywy firm trzecich będą współpracować z nikonem F100? Bardzo mnie interesuje ten obiektyw Tamron SP AF 28-75 mm f/2.8 XR Di LD Aspherical (IF) MACRO

madebyzosiek
18-11-2015, 00:52
Będą :-)

dvd_100
18-11-2015, 00:56
Ok dziękować :)

dvd_100
14-01-2016, 00:51
Pytanie tak na szybko, które są polecane aparaty z typowych manuali? Tak do 300 góra 400. Widzę kilka modeli nikkromatów i kilka innych w podobnych cenac.

Ligo
14-01-2016, 01:10
Jak najmłodszy F3, FM3A, FE2, FM2. Jeśli miałbym wybrać jeden w kategorii cena;-)/jakość/komfort obsługi, to zdecydowanie FE2. A jeśli na pół roku nad Amazonkę, to FM2.

dvd_100
14-01-2016, 03:09
Cóż wszystkie poza moim budżetem, dziękować.

zoom2
14-01-2016, 03:32
F90 wydaje się fajną i niedrogą puszką, a czymś konkretnym różnią się poszczególne modele X, S? Czy nowe obiektywy będą współpracować z tym aparatem? (pomijając FF, bo to oczywista oczywistość).
Jeśli myślisz o F90 to tak naprawdę myśl o F90X (f90s oznaczenie USA). Popularnie mówi sie F90 na wszystkie wersje ale "prawdziwa" F90 to ta starsza , krótko oferowana i znacznie mniej udana wersja. Dopiero wersja F90X była tym aparatem który stał na swój sposób legendarny.

Władca Pixeli
14-01-2016, 05:37
Jest jeszcze Nikon 801s (wersja amerykańska N8008s)
Zaraz odezwą się głosy, że AF wolny. Wolny może jest ale przez kilkanaście lat nie pamiętam abym miał nieostre zdjęcie czego nie mogę powiedzieć o nowych aparatach cyfrowych.
Pomiar matrycowy 5-polowy. Ponoć ostatni dobry system pomiaru w Nikonie. Później było już tylko gorzej.

kkokosz
14-01-2016, 07:57
Za Władcą Pixeli, możesz się przyjrzeć F801(s). Mam go i wcale nie oceniłbym AF jako specjalnie wolnego, za to na pewno puszka jest głośna :D Tzn. silnik AF jest głośny i migawka jest głośna (za to ma charakterystyczny dźwięk) :D

madebyzosiek
14-01-2016, 08:43
Ja jeszcze mogę polecić F80 (N80 w wersji amerykańskiej), ma bardzo cichą migawkę i w moim odczuciu, sprawnego af :-)

Jacek_Z
14-01-2016, 11:05
Jest jeszcze Nikon 801s (wersja amerykańska N8008s).I to jest bardzo dobry wybór. Miałem F801, a po paru latach wymieniłem okazyjnie na F801s (różnią się spotem - zupełnie nieistotny dla mnie detal). Świetne body. Do tego stopnia, że nie miałem zamiar się przesiadać na F90. Przesiadłem se dopiero na F100.
F801 ma wszystko - tryby M A S P, synchro 1/250, czasy do 1/8000, s - spot, oczywiście pomiary matrycowy i CW.
Mam go do tej pory.

Archibald6803
14-01-2016, 11:55
..... no i zasilany jest z najpopularniejszych paluchów LR6 (4szt), co może się w amazonii okazać zbawienne .... ;-) ; na jednym komplecie baterii robi zazwyczaj 20-30 klisz ; mój N8008s działa perfekcyjnie do dziś i czasami (ostatnio nawet częściej niż czasami) chadzamy sobie razem na spacery ; ostatnio nawet kupiłem mu za parę eurasów prezencik - sympatycznego spacerowego zoomika AF-D 28-200 ; widzę, że się nawet polubili ...... ;-)

t0m3k
14-01-2016, 11:59
W szkcji w sklepach z używana elektronika F90x można za kilka funtów kupić. Ostatnio kupiłem 4 za 20 w cash generator, wszystkie z battery packiem.
Świetny aparat
jak chce ktoś to pochodzę i coś postaram się kupić tylko napiszcie czego szukać.
Ostatnio mi z szopy ukradli trochę zabawek: https://onedrive.live.com/redir?resid=E88479EF747AA057!45122&authkey=!AOXhQQVsYz8asiA&v=3&ithint=photo%2cjpeg
Chyba wszystko z tego zdjęcia poszło

JacekB
14-01-2016, 15:05
F801s jest nadal bardzo fajny i można go dostać niemal za darmo, ale kolega twórca wątku tymczasem się zdecydował - tak przynajmniej napisał jakiś czas temu - na F100, a teraz szuka pomysłu na manual.

Posiadanie jednocześnie F100 i F801 (z s albo bez s) nie ma obecnie wielkiego sensu. Mam oba, więc wiem.:D Nie pozbywam się F801s, bo moje uczucia do niego są dla mnie warte więcej niż moje maksymalnie dwie stówki, które teoretycznie mogę na nim zarobić. Zostanie ze mną na zawsze, o ile nie oddam go za darmo, gdy znajdzie się dobry kandydat do otrzymania tak cennego prezentu.
Służy mi dzielnie od nowości już prawie ćwierć wieku. Powolny jednopolowy AF pierwszej generacji w niczym nie przeszkadza, gdy nie zamierza się fotografować wyścigów formuły 1. Poza tym ma wszystko, co trzeba mieć w epoce powszechnej automatyki i w zasadzie nie ma nic niepotrzebnego. Nie raz i nie dwa się zastanawiałem, co można byłoby z niego wyrzucić jako zbędny gadżet i niewiele potrafię wynaleźć. Chyba tryb seryjny i wielokrotne naświetlanie można uznać za niepotrzebne, bo tego już nie robi się na kliszy, a reszta jest spoko. Plus jakość wykonania, intuicyjność obsługi i niemal pełna niezależność od dostępu do prądu dzięki wszechdostępnym paluszkom R6. Dla mnie generacja F4/F801 to apogeum geniuszu Nikona. Po niej zaczęła się jazda w dół w stronę masówki, niedorobionej tandety i sztucznie nakręcanych potrzeb, kosztem elitarnej niezawodności i systemowej praktyczności, z chwilowymi tylko wzlotami w górę. Firma padła poniekąd ofiarą własnego sukcesu.
F100 w sumie niepotrzebnie dokupiłem kilka lat temu, bardziej z próżności niż z rzeczywistej potrzeby, gdy trafił mi się egzemplarz za niewielkie pieniądze w stanie nieśmiganym. Nie przewidywałem jeszcze wtedy, że prawdziwą radość z jazdy odkryję w starych dalmierzowcach bez żadnej automatyki.

c-man
15-01-2016, 15:25
Pytanie tak na szybko, które są polecane aparaty z typowych manuali? Tak do 300 góra 400. Widzę kilka modeli nikkromatów i kilka innych w podobnych cenac.

Jeśli tylko manual bez automatyki, to FM/FM2. Seria FM/FE to następcy Nikkormatów. Same Nikkormaty mogą być nieco upierdliwe przez filozofię obsługi widełek (ustawianie czułości pierścieniem przy sprzężaniu), brak informacji w wizjerze itp.
FM to dobra puszka w budżecie o którym mówisz. Zaletą jest gigantyczny wizjer, dużo wygodniejszy do manualnej pracy niż w moim ulubionym korpusie Nikona - F3, bo z większym powiększeniem. Dźwignia przymykania przesłony jest cudownym wynalazkiem, obsługa jest bardzo wygodna, sam aparat stosunkowo lekki, ale delikatniejszy niż topowe korpusy z serii jednocyfrowej.

dvd_100
21-01-2016, 17:26
Dobry wieczór.

Mam mały problem z F80. Wszystko ładnie pięknie dział, ale czasami wyskakuje Error, najczęściej przy podglądzie GO. i dopiero po naciśnięciu spustu migawki, aparat się odblokowuje. Jeśli czeka mnie serwis, to czy oficjalny nikona jeszcze przyjmuje te puszki?

madebyzosiek
21-01-2016, 17:51
Napisz do kolegi Studio5s on ma serwis w Warszawie, na pewno Ci pomoże.

c-man
21-01-2016, 19:17
Dobry wieczór.

Mam mały problem z F80. Wszystko ładnie pięknie dział, ale czasami wyskakuje Error, najczęściej przy podglądzie GO. i dopiero po naciśnięciu spustu migawki, aparat się odblokowuje. Jeśli czeka mnie serwis, to czy oficjalny nikona jeszcze przyjmuje te puszki?

Miałem podobnie w F65.
Raz aparat zawiesił się dość porządnie, ale pomogło zdjęcie obiektywu i poruszanie popychaczem przesłony.
Problem więcej już nie wystąpił. Być może kurz lub jakiś brudek przyblokował popychacz w jakiś sposób.