PDA

Zobacz pełną wersję : Do czego jeszcze obiektyw Macro?



Zoidberg
25-08-2005, 20:06
Witam,
Mam pytanie - z pewną taką nieśmiałością spoglądam na Tamrona macro 90/2.8 DI ale tak się zastanawiam do czego jeszcze może służyć ten obiektyw, albo bardziej ogólnie - do czego jeszcze mogą być wykorzystane obiektywy macro? Do portretu? Jako krótkie tele? Czy raczej tylko macro? I jaki zakres byłby tu najbardziej uniwersalny - czyli służył do czegoś jeszcze niż macro? 60mm(Nikon), 90mm(Tamron), 105mm(Nikon). Bo tak se myślę że do samego macro to te 1600 PLN to trochę szkoda. Do zbliżeń kwiatków (owady jakoś mniej mnie interesują -no może za wyjątkiem motyli) to chyba takie macro mi nie potrzebna? Co Wy na to?
Pozdrawiam

akustyk
25-08-2005, 20:14
teoretycznie takie obiektywy sa optymalizowane do pracy na krotkie dystanse i z przymknieta przeslona.

w praktyce mozna ich tez uzywac jako tele. na upartego tez do portretu, choc tutaj moga subiektywnie za ostro rysowac. a panny po zobaczeniu swoich "nierozniczkowalnosci" skory moga mdlec z wrazenia - tak ze trzeba uwazac :)

Siupes
26-08-2005, 01:26
i wlasnie po to wynalezlil PS :mrgreen: zeby panny nie mdlaly :wink:
bardzo sobie osobiscie chwale tamrona 90 nie DI, tani i skuteczny. uzywalem go przez kupe czasu jako normalny obiektyw 90mm (dopuki mi sie nie znudzil :( ).
jestem pewien ze nowa wersja jest jeszcze lepsza.

akustyk
26-08-2005, 05:39
i wlasnie po to wynalezlil PS :mrgreen: zeby panny nie mdlaly :wink:

przede wszystkim, do tego sa obiektywy portretowe, ktorych miekkiego rysowania nie zastapi PS. albo na upartego filtry zmiekczajace. a ze mozna tez w szopce zmienic... dopoki to nie jest 100-200 zdjec na raz to OK. ale jak jest... :(

gALL
26-08-2005, 08:11
i wlasnie po to wynalezlil PS

Bokeh tez w PSie zmienisz?

Portretowki zupelnie inaczej rysuja obraz, ale skoro tego nie widzisz ... to po co przeplacac, mozna kupic Cosine/Vivitara/Soligora AF 100/3.5 1:2 ... tanio a dobrze.

akustyk
26-08-2005, 10:32
mozna kupic Cosine/Vivitara/Soligora AF 100/3.5 1:2 ... tanio a dobrze.
jak ma byc tanio, to nawet tak bym nie przeplacal na Cosine :-) w zaleznosci od upodoban co do perspektywy kupilbym Mira 2.8/37, Industara 2.8/50 albo Jupitera 2/85 i montowal przez redukcje. do kompletu pierscienie za 40zl i jest git. ponizej 200zl jest zestaw do takiego makro, ze "mucha nie siada". na upartego mozna dwa obiektywy i w zaleznosci od potrzeb podchodzic z jednym albo drugim

Siupes
27-08-2005, 01:11
po pierwsze to ty AKUSTYK wspomniales o portrecie, a o bokeh nie bylo mowy wcale, zreszta przyznam ze zupelnie mi sie podoba ten z 90sp (ale pewnie sie nie znam) :mrgreen:
po drugie ZOIDBERG pytal czy da sie macro wykozystac do czegokolwiek innego, wiec odpowiedzialem ze da sie w sumie do wszystkiego w amatorkich granicach rozsadku :twisted:
po trzecie to w sumie nie ma o czym gadac bo i tak zaraz sie z tego postu pieklo zrobi o obiektywach 1200/2.8 w zastosowaniach szpiegowskich :roll:
...i jednak po czwarte to moze i bokeh sliczny da sie zrobic, nie znam sie, niech fachowcy sie wypowiedza ;)

akustyk
27-08-2005, 01:38
po pierwsze to ty AKUSTYK wspomniales o portrecie, a o bokeh nie bylo mowy wcale
teraz to nie kumam. w portrecie sposob rysowania przez obiektyw nieostrosci ma duze znaczenie. to sie rozumie raczej samo przez sie.
a rysowanie nieostrosci to nic innego jak wlasnie bokeh.

chyba ze cos innego masz na mysli?

Siupes
27-08-2005, 02:04
na upartego tez do portretu, choc tutaj moga subiektywnie za ostro rysowac. a panny po zobaczeniu swoich "nierozniczkowalnosci" skory moga mdlec z wrazenia - tak ze trzeba uwazac
mniej wiecej to mialem na mysli, jak widzisz bokeh nie byl wtedy poruszony, i moja wypowiedz o PS odnosila sie do tego, wiem, od dzisiaj bede wstawial cytaty :mrgreen:
i dokladnie to mialem na mysli, chcialbym jeszcze zauwazyc ze prawdopodobnie ZOIDBERG bardziej polozyl nacisk na macro a nie na portrety, wiec temat troche schodzi z drogi.
wiec ustale ze obiektywy makro do "zaawansowanych" portretow sie nie nadaja raczej :!:
moze byc :?:
zapytam sie jeszcze tak od siebie czy tamron90 ma az taki kiepski bokeh, nie porownujac moze z obiektywami za $1500, bo to troche nie ma sensu w sumie?

stig
27-08-2005, 08:38
Witam,
Mam pytanie - z pewną taką nieśmiałością spoglądam na Tamrona macro 90/2.8 DI ale tak się zastanawiam do czego jeszcze może służyć ten obiektyw, albo bardziej ogólnie - do czego jeszcze mogą być wykorzystane obiektywy macro? Do portretu? Jako krótkie tele?
Ja oprocz macro wykorzystuje go do portretu. Wiem, wiem -- nie do tego zostal stworzony, ale za taka cene -- posiadanie jednego szkla, ktore mozna wykorzystac zarowno w macro jak i w portrecie -- to rewelacyjna oszczednosc na poczatku drogi zbierania szpeju... :) Nie jest to oczywiscie idealny zamiennik dla np. Nikkora 85 1.4 :), ale nie jest az tak tragicznie. Tutaj (http://www.saldat.pl/upload/mateusz/) jest kilka fotek robionych tylko i wylacznie nim -- w ogole nie dotykane PSem (bezposredni eksport z C1). Natomiast tutaj (http://www.saldat.pl/upload/mania/) jest kilka po delikatnej obrobce...

akustyk
27-08-2005, 12:20
Ja oprocz macro wykorzystuje go do portretu. Wiem, wiem -- nie do tego zostal stworzony, ale za taka cene -- posiadanie jednego szkla, ktore mozna wykorzystac zarowno w macro jak i w portrecie -- to rewelacyjna oszczednosc na poczatku drogi zbierania szpeju... :) Nie jest to oczywiscie idealny zamiennik dla np. Nikkora 85 1.4 :), ale nie jest az tak tragicznie.
powiedzialbym, ze jest bardzo niezle. ladny bokeh ma ten obiektyw - taki troche sonnarowy.

swietne fotki, swoja droga!

Siupes
27-08-2005, 15:02
ciesze sie AKUSTYK ze jednak ci sie bokeh podoba.

stig
27-08-2005, 15:38
I jaki zakres byłby tu najbardziej uniwersalny - czyli służył do czegoś jeszcze niż macro? 60mm(Nikon), 90mm(Tamron), 105mm(Nikon).

Najbardziej uniwersalne bede oczywiscie (jesli mowimy o macro i portrecie) Tamron i Nikon 105. 60 mm jest nieco za krotki zarowno do macro (chyba, ze jedynie martwe rzeczy) jak i do portretu (w polaczeniu z cropem 1.5 nic to nie da -- bo crop wplywa jedynie na wielkosc obiektu w kadrze a nie przelicza sie na zmiane geometrii obrazu). Jesli tylko do macro, to mozesz wziac pod uwage jeszcze Tamrona 180. :) Niemniej tego raczej nie wykorzystasz w portrecie -- w malym studio czy w mieszkaniu -- bedzie po prostu za ciasno, zeby mogl rozwinac skrzydelka.