PDA

Zobacz pełną wersję : nikkor 300mm/f4



Mateusz0042
25-08-2005, 14:54
w sklepie internetowym interfoto zauważyłem obiektyw nikkor af 300mm/f4 ed (bez af-s).
czy ten obiektyw różni się optycznie od tego z af-s'em, podejrzewam że jest to starsza konstrukcja bo na stronach nikona się jej nie dozukałem. nie jestem tego pewien dlatego pytam, a cena jest zachęcająca.

kiemlo
25-08-2005, 15:05
http://www.photosynthesis.co.nz/nikon/specs.html

trigger
25-08-2005, 18:15
po prostu to tzw. śrubokręt, więc AF będzie wolniejszy niż ten AFS. No i ten AF wymaga innych telekonwertwerów. Ale optycznie jest podobno bardzo fajny. Sam mam małą ochotę na niego :wink: bo cena rzeczywiście może być niezła.

Piotr_W
26-08-2005, 00:45
po prostu to tzw. śrubokręt, więc AF będzie wolniejszy niż ten AFS. No i ten AF wymaga innych telekonwertwerów. Ale optycznie jest podobno bardzo fajny. Sam mam małą ochotę na niego :wink: bo cena rzeczywiście może być niezła.
Racja, racja. Mam i potwierdzam każde słowo, to jest optycznie świetne szkło. Fakt wymaga telekonw. Kenko na przykład, ale sam telekonwerter jest znacznie tańszy niż nikonowski.
Piotr

Robert S.
26-08-2005, 09:40
Piotrze, a czy z Kenko jakośc bardzo spada?

krzysiekk
26-08-2005, 10:08
Jak widzisz mam taki zestaw. Spada troche kontrast - bedziesz musial sie wiecej bawic potem poziomami w PS :-). Ostrosc nadal jest niezla (oczywiscie jak na zestaw z TC). AF jest tez z TC troche wolniejszy. Jesli fotografujesz obiekty ktore zwykle sa w pewnej odleglosci od aparatu to w 300/4 jest taki pierscien ktory ogranicza zakres ostrzenie np. od 3 - 20m albo od 5-nieskonczonosci. To skraca przebieg ostrzenia i jest w efekcie szybsze. Oczywiscie zakresy podalem przykladowe.
Druga sprawa - ostrznie tym obiektywem jest dosc glosne - no bo srubokret. Mechanizmy dosc skrzeczą w tym czasie. Co delikatniejsze obiekty uciekną :-).
Nastepna rzecz - zauwaz ze jest to juz 420mm*1.5 = 630mm ogniskowej. Na zdjecia z reki nie liczylbym. Statyw jest konieczny - szczegolnie ze przyslona bedzie max f/5.6. Oczywiscie w EXIFIE tego nie zobaczysz bo te konwertery (kenko, tamron) sa elektronicznie przezroczyste. W exifie bedzie f/4 :-)

Jak ceos jeszcze chcesz wiedziec to pytaj.

Piotr_W
26-08-2005, 10:39
Krzysztof napisał chyba wszystko na temat tej 300-setki+kenko. Największą bolączką są potępieńcze dźwięki wydobywające się przy ostrzeniu (na koniec klapnięcie lustra, ale to już uroda D70:) Kiedyś fociłem krzyżówki dla sportu. Co drugie zdjęcie było at face, bo ptaki patrzyły się na mnie, przyznam się, jak na wariata. Ale to była krzyżówka. Inne ptaki odlatują w popłochu lub z godnością osobistą, w zależności od wielkości.
Z czy bez telekonw. nie zauważyłem spadku ostrości. Kontrast? Przyznam się, że jestem mało spostrzegawczy w tej materii. Najgorzej, że jest mało światła przez co czasem jest kłopot, ale od czego są cyfrówki?
Na pewno lepsze (wygodniejsze) byłoby AFS i światło 2,8. Ale cena! Zresztą dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach :mrgreen:
Pozdrawiam, Piotr

krzysiekk
26-08-2005, 10:51
Inne ptaki odlatują w popłochu lub z godnością osobistą, w zależności od wielkości.

ROTFL :) hehe
Ni ma rady. Cza szmatami poowijac zestawik :-). Jak sie foci z czatowni to mozna wykorzystac siatke maskujaca. Bedzie dwufunkcyjna.

Robert S.
26-08-2005, 10:59
Największą bolączką są potępieńcze dźwięki wydobywające się przy ostrzeniu
to, że śrubokręty są głośne wiem nie od dzisiaj, ale żeby aż tak? :shock: No ale N300/f4 i tak pozostaje ciekawą propozycją, chociaż wciąż sie zastanawiam (swego czasu sir Jakub miał do sprzedania, ale wstrzymałem się, gdyż skorzystam z kontaktów w USA- obiektywy z pierwszej ręki prawie darmo :)

trigger
26-08-2005, 11:03
Ja tam np. na śrubokręt z 80-200 nie narzekam, nie wiem czy ten z 300 głośniejszy, ale nie jest tak źle :wink:

krzysiekk
26-08-2005, 11:18
80-200 to raczej do przyrody nie sa stosowane. Z pewnymi wyjatkami oczywiscie. A na koncercie (moze nie w filharmonii :)) to raczej srubokret nie bedzie przeszkadzal. Inna sprawa ze na glosnosc 80-200 jeszcze sie nikt nie skarzyl - a przynajmniej ja nie slyszalem.

Robert S., - jak masz tak tanio w usa to moze sie zainteresujesz troszke dluszczym/jasniejszym.
Ja swojego kupilem w e-oko.pl. Nie byl drogi a robote robi. (Pomijam jak wyglada - wiedzialem co i do czego biore).

Robert S.
26-08-2005, 11:45
jak masz tak tanio w usa to moze sie zainteresujesz troszke dluszczym/jasniejszym
Na razie nie mam możliwości kupienia czegoś droższego, dłuższego i jaśniejszego :( Jak sam widzisz pstrykam jeszcze 70-300G i on ma pierwszeństwo do wymiany :) Najprawdopodobniej wymiana na 70-200VR, a że 300mm szkoda, to za ciosem poleci 300/f4

meliszipak
26-08-2005, 11:52
Co znaczy śrubokręt?- w odniesieniu do obiektywu, oczywiście :)

pozdrawiam

krzysiekk
26-08-2005, 12:00
Obiektywy AFS posiadaja wlasny silnik autofocusa. Cala reszta obiektywow AF korzysta z silnika ktory znajduje sie w aparacie a naped do ukladu przesuwajacego soczewki w obiektywie przenoszony jest za pomoca specjalnego ciegna czy tez wrzeciona ktore potocznie nazywane jest srubokretem.
Jesli masz Nikkora 28-80 to jak zdejmiesz go z aparatu od strony bagnetu zobaczysz wlasnie koniec ,,damski'' (sparka) srubokreta :). W tamronie pewnie masz to samo. W aparacie bedzie za to koncowka ,,meska'' (jak srubokret :))

meliszipak
26-08-2005, 12:16
Mam Tamrona; sprawdziłem- czy to znaczy, że jak pokręcić tę damską końcówkę w
obiektywie to bedzie się przesuwał?

pozdrawiam

[ Dodano: Pią 26 Sie, 2005 ]
Teraz wreszcie zrozumiałem róznicę- a takie to proste :)


pozdrawiam

krzysiekk
26-08-2005, 12:23
Sam sobie sprawdz :)
Obiektyw sie nie przesunie ... no chyba ze po stole jak mocno bedziesz go popychal :)
Nastapi przesuwanie mechanizmu ogniskowania soczewek. W tamronie to chyba masz jeszcze przelacznik MF/AF - powinien byc na AF jak sadze.

meliszipak
26-08-2005, 12:27
Tak, - o tym myślałem :) - przesuwanie mechanizmu ogniskowania soczewek :wink:

dziękuję za lekcję.

Mateusz0042
26-08-2005, 16:09
no to juz raczej wiem to co chcialem wiedziec, powiedzcie mi jescze tylko czy ten nikkor 300/4 jest dużo lepszy optycznie od 70-200/2.8 ED ewentualnie czy mógłbym dostać sample z obu tych obiketywów na maila :
mateusz_dabrowski@yahoo.com

[ Dodano: Pią 26 Sie, 2005 ]
ah chodzi mi o 80-200 a nie 70-200

misiek502
11-02-2006, 01:53
jak zdejmiesz go z aparatu od strony bagnetu zobaczysz wlasnie koniec ,,damski'' (sparka) srubokreta :). W tamronie pewnie masz to samo. W aparacie bedzie za to koncowka ,,meska'' (jak srubokret :))

no cóż podejście życiowe do wyjaśnienia niektórych kwestii jest koniczne :D :!:

Pozdrowienia dla ginekologa systemu Nikona!!