PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki ND do zdjęć dziennych w pełnym słońcu



Eryk87
21-09-2015, 21:26
jaki ND do zdjęć dziennych ( w pełnym słońcu też) ,zeby wyeliminować ludzi i auta z kadru miejskiego ? Nd 400 wystarczy czy celować w ND1000 ? jakiego producenta polecicie :
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/benro-filtr-sd-nd1000-wmc-77mm.html
http://www.cyfrowe.pl/aparaty/hoya-filtr-ndx1000-77-mm-pro.html
https://www.fotoplus.pl/obiektywy/filtry/szare/ND-x400-HMC

TOP67
21-09-2015, 22:19
W pełnym słońcu? Minimum ND1000

W pełnym słońcu czas masz na poziomie 1/1000, więc z filtrem będzie 1s. To za krótko. Ale jak domkniesz przysłonę, to może uzyskasz z 10 s.

Eryk87
22-09-2015, 11:54
a jak szukać dobrego jakościowo filtra? cena czy marka ?

2pompony
22-09-2015, 13:40
Testy. Plus zaufanie do testujących, jakie musisz wykazać...

Był kiedyś test na optycznych (nota bene pokrywający się z testami zachodnimi) filtrów UV, które nagminnie są wykorzystywane jako filtry ochronne na obiektywy, chroniące przed zachlapaniem, usmarowaniem brudnymi paluchami, przyklejaniem się syfów, i tak dalej... I wyszło w nim, w tym teście, ze akurat filtry topowych i szpanerskich firm wyszły dość przeciętnie, za to najlepszy okazał się filtr w miarę rozsądny cenowo, firmy uznawanej za dobrą, choć nei wyczynową. A teraz weź jeszcze do głowy, że dalej pokutuje mit, jakoby filtry UV degradowały obraz i jest cała rzesza ludzi, która Ci powie, żeby tego broń boże nie stosować, bo tylko pogarszasz sprawę... Czyli masz już parę wersji prawdy - często sprzecznych ze sobą - na ten sam temat

Wychodzi na to, że porównując do samochodów najlepszy nei okazał się ani Bugatti ani Maybach (chociaż drugiej strony i nie Trabant ani Matiz), tylko przyzwoicie wykonana Skoda czy Seat - więć okazuje się, że decydująca nie była ani cena ani marka. Nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało, że w filtrach szarych będzie podobnie.

sufenta
22-09-2015, 14:05
W pelnym sloncu bedzie, jak napisal top, pare sekund- to za malo- otrzymasz na zdjeciu cienie osob, ktorych nie mozna usunac (korekta- ktorych ja nie potrafie usunac). Poza wspomnianym przez ciebie 3.0 (1000) sa jeszcze 4.0 i 5.0 (Singh-Ray http://www.singh-ray.com/ - bardzo drogi). Latwiejszym, tanszym i zabierajacym mniej czasu (naswietlanie 4.0 to dziesiatki minut) rozwiazaniem jest wykonanie wielu zdjec a nastepnie wymazanie zmieniajacych polozenie obiektow. Za tym drugim rozwiazaniem moglby rowniez przemawiac fakt, ze przy dlugich czasach znikna ludzie i poruszajace sie auta (5.0 moglbys, jak sadze, uczynic Broadway lub Champs-Élysées pustymi ulicami), ale przesuna sie cienie co moze wplywac na estetyke zdjecia. http://www.outdoorphotographer.com/how-to/shooting/extreme-neutral-density.html

biegly
22-09-2015, 16:14
Jeszcze jest Hitech Firecrest 16 St. ND Filter IRND 4.8 (http://rafalrozalski.blogspot.ie/2015/07/ekstremalnie-dugie-czasy-naswietlania.html)

dmk
22-09-2015, 17:25
A jak wygląda sprawa z korzystaniem z 2 filtrów? Mając 2 filtry nd8 gubię 6ev?

sufenta
22-09-2015, 17:52
Filtry mozna laczyc a ich wartosci nominalne dodaje sie.

2pompony
22-09-2015, 18:24
Zafarby też się dodają (a kto wie, czy nie mnożą jakoś dziwnie). :) Zastanawiam się, czy zamiast stackowania filtrów nie lepiej dla ostatecznego efektu użyć jednego, za to od razu tak mocnego jak się chce... Na pewno wtedy nie będzie widać winiety na szerokich końcach, jak od kliku filtrów nakręconych jeden na drugi.

sufenta
22-09-2015, 18:35
@2pompony. Ja tez nie widze istotnego uzasadnienia dla laczenia szarych filtrow. Zafarb daje sie usunac w PS, choc, oczywiscie, lepiej jest miec od razu dobrze naswietlone zdjecie.

2pompony
22-09-2015, 18:58
A znalazł ktoś ten filterek o jakim mówił Biegły? Mianowicie nakręcany HiTech IRDN 4.8? Jakoś cholera nie idzie tego znaleźć na ebayu światowym, a chciałbym wiedzieć czemu go sobie nie kupię z powodu skąpstwa. :) Są za to takie, tylko jaśniejsze...



PS
Znalazłem taki o średnicy 77 mm u HiTecha (€131.24) i w B&H ($178.48 ), ale liczyłem na jakieś rewelacyjne ceny z ebaya...

kri-kri
22-09-2015, 21:43
Ludzie znikają przy czasach dłuższych niż jedna minuta. Oczywiście zależy to od prędkości katowej. W sklepach astronomicznych powinieneś znaleźć całą masę "filtrów" ND 5 i mniejszych. Za "grosze" możesz zrobić sobie testy i będziesz dokładnie wiedział co potrzebujesz. Z tego co pamietam Heliopan miał pełna gamę do ND 6 = 20 przysłon.

PS

Oczywiście zaslepic wizjer.

biegly
23-09-2015, 13:46
A znalazł ktoś ten filterek o jakim mówił Biegły?
Fakt do tanich nie należy, ale daje dużo przyjemności ;)
Dodam od siebie, w ciągu dnia do 4 min ISO 200/400 zależy od pogody.
Jeżeli bliżej zachodu mają być zdjęcia robione, to taki ciemny odradzam.
Czasy mogą dochodzić do kilkunastu minut, a matryca ciężko znosi w efekcie końcowym takie długie czasy.
Do analoga i BW takie smażenia to już coś innego :)

kri-kri
23-09-2015, 17:44
"Do analoga i BW takie smażenia to już coś innego "

Są tacy co "smażą" nawet przez 3 lata......

http://www.moma.org/visit/calendar/exhibitions/119

biegly
24-09-2015, 12:24
Są tacy co "smażą" nawet przez 3 lata......
To już za dużo na to forum ;)

kri-kri
24-09-2015, 13:59
@ Biegły

Regulamin o tym milczy...

biegly
24-09-2015, 15:04
Ale ludzie nie są gotowi, zapodaj takie zdjęcie i zobaczysz ;)
Oki, wróćmy do tematu :)