PDA

Zobacz pełną wersję : Dodatkowe akcesoria do video dslr / wydaje 1000zł



piotr_nikon
21-09-2015, 09:42
Witam, piszę z takim trochę nietypowym tematem. Chciałbym się poradzić apropo dokupienia dodatkowych akcesoriów do filmowania dslr. Nie chce aby ktoś decydował za mnie, nie o to mi chodzi. Chcę aby ludzie którzy takowy sprzęt posiadają podzielili się opinią czy warto to zakupić, na ile jest to przydatne i wygodne podczas filmowania.
Więc tak, ostatnio zrobiłem swój pierwszy ślub, jestem zadowolony z rezultatów surowego materiału. Wiem już na pewno że przydałby się slider, mam wózek dolly jednak użyłem go tylko w kościele na płaskich płytach oraz na parkiecie na Sali.. Druga sprawa samyang 8mm, fajne szkło do detali, jednak jak podpiąłem je pod d5300 na ciemnej Sali makabryczny obraz..światło robi swoje, wszystko zaszumione gdzie tamron 17-50 naprawdę fajnie sobie poradził i obraz jest super. Tak więc idzie na sprzedaż samyang i kilka innych rzeczy. Dodam że prawie całą noc przelatałem z monopodem, może nie za wygodnie ale jakoś na 1 raz najpewniej się czułem. Do wykorzystania mam jakiś 1000zł, rozważam zakup :
- slider 80/100cm na co zwracać uwagę przy zakupie ?
- viewfinder LCD / pomaga w ostrzeniu ? jak to się ma w praktyce ? rozumiem że przydaje to się tylko w ujęciach statycznych z miejsca ? bo jak z tego korzystać podczas chodzenia ? z jakim stabilizatorem no i czy są takie z uchylnym wizjerem bo taki na wprost ekranu nie jest czasami mało praktyczny ? no bo trzymać aparat na wysokości oka trochę lipa
- jakiś rig typu spider ? / jak sprawa z ostrzeniem na takim rigu ?
- steadycam / jak tu sprawa z ostrzeniem ? pozostaje jedynie np. ostrość na metr i trzymać odległość ? połączenie steadycam + viewfinder w tym przypadku chyba mija się z celem ?
- lampa led ? / co prawda jestem zadowolony z połączenia d5300 z tamronem 17-50 ; nikkorem 35 obraz jest czysty, bez szumów ale może warto się zaopatrzyć w lampę led ?
- kamerka sj4000 / pomyślałem o niej skoro sprzedam samyanga a fajnie mieć taki szeroki kąt może właśnie taka kamerka ? nie ustępuje go pro jakością i do jakiś ciekawych ujęć np. z auta pewnie by się nadała.
- monopod z głowicą video ? / może lepiej zainwestować w lepszy monopod z głowicą olejową video ? teraz mam z głowicą kulową jakiś fotopro za 250zł

Tak więc jeśli macie, używacie takowy sprzęt to prosiłbym o podzielenie się opinią na temat jego przydatności w reportażu.

Z góry wielkie dzięki

himi
21-09-2015, 09:52
. Druga sprawa samyang 8mm, fajne szkło do detali,

Pokażesz jakieś detale z 8mm?


A już bardziej serio. Nikt ci nie da gotowej recepty na potrzebne TOBIE akcesoria. To sprawa niezwykle indywidualna.
Jedno jest pewne - zawsze jakość ma przewagę nad ceną. Dlatego sprzęt Manfrotto, Libec etc bije na łeb tanie zamienniki. Po krótkim czasie chiński badziew i tak zamienisz na markowy stuff.
Przerabiałem masę sprzętu i dzisiaj mam niemal optymalny zestaw. Optymalny dla mnie, bo ktoś inny być może by się męczył. Jestem zwolennikiem nauki na własnej skórze.

piotr_nikon
21-09-2015, 10:42
SORY, chodziło mi o ujęcia z jazdy wózkiem dolly. PRZEPRASZAM

co do reszty Twojej wypowiedzi w sumie w niczym mi nie pomogła bo wiem że każdy musi dostosować sprzęt do siebie i czym "drożej" tym niby lepiej. Chodzi mi o to czy np warto wydawać na riga z follow focusem 600zł, czy jest wygodniejszy niż monopod i ręka na pierścieniu od ostrości..

fafniak
21-09-2015, 11:03
600zł na rig z FF ?
A slider?

Nie zrozum mnie źle- szkoda wywalać kasę na tego typu chińskie badziewie.
Miałem - nie polecam. Jedyną zaletą takich zestawów to to że ma jasno kolorowe elementy i wyglądasz troszkę bardziej profi.
follow focus ? :
http://allegro.pl/follow-focus-fotga-dp500iis-a-b-hard-stop-fvat-i5680013193.html
ciekawy produkt - czy wart polecenia ? Myślę że warto gdzieś dorwać i zobaczyc jak chodzi.
Slider? Większość tych do 1000zł to generalnie walka z luzami lub płynnością przesuwu a gdzie głowica gdzie nogi statywowe pod slider?
lupka do monitora to czasem zbawienna sprawa - dla mnie akurat podstawowa
Monitor do podgladu - to tez przynajmniej z 600zł
Coś mi sie wydaje że 1 tyś to jest trochę jednak mało. Przy czym owszem dasz radę to wszystko kupić chyba za taką kasę, ale to będa wyrzucone pieniądze w błoto

piotr_nikon
21-09-2015, 11:17
ale ja nie miałem na myśli aby to wszystko kupić za tego tysiaka :D po prostu co z tego w 1 kolejności ułatwi mi pracę przy filmowaniu.. jeśli rig i FF to już nie slider i odwrotnie.. czyli do 1000 godnego uwagi slidera nie znajdę?

fafniak
21-09-2015, 11:30
Według mnie nie...ale może używane ?
Ale to raczej sam slider..
a nogi
a głowica ?

michasacuer
21-09-2015, 12:16
Byle jaki wizjer można kupic za grosze. Jak nie dajesz rady w pełnym słońcu to to jest must have.

Ja bym pomyślał nad sliderem / steadi. Co jest dla ciebie ważniejsze, jeżdżenie z bokuna bok przy przygotowaniach, w kościele czy może ciekawie nagrany set taneczny, pierwszy taniec? ;)

PS. pamiętaj, oszczędny płaci dwa razy ;)

piotr_nikon
21-09-2015, 12:22
wiem wiem dlatego chcę wybrać to lub to. Szczerze mówiąc steady daje fajny efekt tak jak piszesz głównie 1 taniec, zabawa no i wejście / wyjście z kościoła.. myślałem też o tym aby samemu wykonać jakiś slider wkońcu nie jest to tak trudne jak w przypadku steadycama a zawsze w postoprodukcji można takowy obraz jeszcze ustabilizować.

btw. Steadycam masz jakąś propozycję w tym przedziale cenowym ??

Aeon88
21-09-2015, 14:10
- slider 80/100cm na co zwracać uwagę przy zakupie ?

Musisz zbierać na markowy. Wydasz kilka stówek na badziew, po paru weselach przestanie chodzić płynnie i będziesz musiał zbierać na niego od nowa. Z ciulowego slidera dobrych ujęć nie zrobisz. Możesz go zrobić sam, tylko komponentów używaj dobrych, bo inaczej szkoda zachodu.


- viewfinder LCD / pomaga w ostrzeniu ? jak to się ma w praktyce ? rozumiem że przydaje to się tylko w ujęciach statycznych z miejsca ? bo jak z tego korzystać podczas chodzenia ? z jakim stabilizatorem no i czy są takie z uchylnym wizjerem bo taki na wprost ekranu nie jest czasami mało praktyczny ? no bo trzymać aparat na wysokości oka trochę lipa

A jak chcesz trzymać aparat? Na wysokości jaj? Viewfinder to powinien być Twój pierwszy zakup. Jak chcesz pracować ostrością na otwartej przysłonie na pełnym słońcu? Chyba, że chcesz pracować na szerokim kącie z f/3.5+ gdzie wszystko jest ostre.


- jakiś rig typu spider ? / jak sprawa z ostrzeniem na takim rigu ?

Rig zrób sobie sam, to jest banalne, zaoszczędzisz mase kasy. Do tego stopka manfrotto żebyś mógł aparaty przepinać płynnie rig/monopod/slider i ogień.


- steadycam / jak tu sprawa z ostrzeniem ? pozostaje jedynie np. ostrość na metr i trzymać odległość ? połączenie steadycam + viewfinder w tym przypadku chyba mija się z celem ?

Mija. Ustawiasz ostrość na daną odległość i ją trzymasz. Im szersze szkło i bardziej domknięte tym łatwiej. Np samyanga 14/2.8 ustawiasz na metr i w pomieszczeniach praktycznie wszystko masz ostre.


- lampa led ? / co prawda jestem zadowolony z połączenia d5300 z tamronem 17-50 ; nikkorem 35 obraz jest czysty, bez szumów ale może warto się zaopatrzyć w lampę led ?

Warto na szczególnie ciemne sale (osobiście nigdy nie użyłem), z dyfuzorem, i koniecznie taką której zmienisz balans bieli światła. Bez tego będzie lipa, bo 1 plan będzie niebieski, dalszy pomarańczowy, i nic z tym nie zrobisz.


- kamerka sj4000 / pomyślałem o niej skoro sprzedam samyanga a fajnie mieć taki szeroki kąt może właśnie taka kamerka ? nie ustępuje go pro jakością i do jakiś ciekawych ujęć np. z auta pewnie by się nadała.

Fajna sprawa, ale to nie jest coś must have, jak np viewfinder. Kup aby urozmaicić film, kiedy kupisz już wszystko inne, co jest niezbędne.


- monopod z głowicą video ? / może lepiej zainwestować w lepszy monopod z głowicą olejową video ? teraz mam z głowicą kulową jakiś fotopro za 250zł

Sam sobie odpowiedz. Jak ci pasuje ustawienie monopodu dokręcenie kurka i nagrywanie bez ruchu to zostaw sobie kulową. Jak byś chciał pośledzić ludzi to lepiej wymień. Ja sobie nie wyobrażam śledzenia ludzi na monopodzie z kulową głowicą średnio dokręconą, nigdy to nie będzie tak płynne jak głowica video.

piotr_nikon
22-09-2015, 09:43
dzięki, pierwsze co to wizjer lcd. Zastanawiam się tylko czy nie zamówić na Aliexpress, cena tego samego wizjera z przesyłką jest 3x mniejsza niż u nas.. zamawialiście kiedyś z tego portalu ?