zizu82
15-09-2015, 21:05
Cześć
Na imię mam Łukasz. Fotografią zajmuję się hobbystycznie od wielu lat, ostatnimi czasu nieco mniej choć aparat pod ręką zawsze mam (D7100+Sigma 17-50, F2.8 + lampa Sigma EF 530DG Super). Pojecia związane z fotografią są mi znane i myślę, że całkiem nieźle radzę sobie z świadomym fotografowaniem w trybach półautomatycznych czy manualnych. Poza lampą :) Lampy praktycznie wogóle nie ogarniam, zaskakuje mnie niemal za każdym razem :/ Czytałem dużo, próbowałem dużo, ale wciąż efekty są niezadowalające. Nie rozumiem, w jaki sposób lampa oblicza siłę błysku.
Chciałem Was prosić o pomoc w odpowiedzi na kilka pytań, które być może naprowadzą mnie na odpowiedni tor.. Z góry dziękuję.
W zasadzie chciałbym się skupić na sytuacjach w których obiekt nie znajduje się w centrum kadru, ponieważ jest to większość sytuacji.
1. Obiekt nie znajduje sie w centrum kadru - jakie znaczenie ma ustawienie pomiaru ekspozycji (matrycowy vs centralnie wazony)? Doczytalem w instrukcji, ze lampa mierzy swiatlo tylko w kole 4mm w centrum kadru. Czy to oznacza, ze abym mogl liczyc na poprawne (przewidywalne) naswietlenie lampą powinienem miec zawsze aparat wycelowany srodkowym punktem w obiekt albo uzyc blokady blysku?
2. Auto FP - synchronizacja z krotkimi czasami naswietlania dziala mi baaardzo nieprzewidywalnie/zawodnie tzn rzadko kiedy zdjecie jest poprawnie naswietlone. Czy w tym trybie powinienem na cos jakos specjalnie uwazac czy generalnie w trybie Auto FP pracuje sie tak samo (takie same zasady) jak z wylaczonym trybem? Zakladam, ze z auto FP jesli chce to moge stosowac dowolnie krotkie czasy.
3. W trybie S - czym rozni sie czas naswietlania x250 od ustawienia zwyczajnie 1/250?
4. W ustawieniach moge wybrac czy kompensacja ekspozycji dla lampy blyskowej wplywa na caly kadr (ustawienie domyslne) czy tylko na tlo. Ktore ustawienie jest bardziej praktyczne?
5. Czy punkt pomiaru ostrosci ma lub moze miec jakikolwiek wplyw na sile blysku? Jesli tak to jaki.
6. Z innej beczki... dlaczego w wielu artykulach mozna przeczytac ze format RAW daje "WYGODE" obrobki i ja "PRZYSPIESZA"? Jestem swiadom zalet formatu Raw jesli chodzi o jakosc materialu ktory pozniej bedzie obrabiany, ale jaki to ma wplyw na wygode i szybkosc?
Mam nadziej, ze nie zniechece iloscia pytan :)
Pozdrawiam i dziekuje
Łukasz
Na imię mam Łukasz. Fotografią zajmuję się hobbystycznie od wielu lat, ostatnimi czasu nieco mniej choć aparat pod ręką zawsze mam (D7100+Sigma 17-50, F2.8 + lampa Sigma EF 530DG Super). Pojecia związane z fotografią są mi znane i myślę, że całkiem nieźle radzę sobie z świadomym fotografowaniem w trybach półautomatycznych czy manualnych. Poza lampą :) Lampy praktycznie wogóle nie ogarniam, zaskakuje mnie niemal za każdym razem :/ Czytałem dużo, próbowałem dużo, ale wciąż efekty są niezadowalające. Nie rozumiem, w jaki sposób lampa oblicza siłę błysku.
Chciałem Was prosić o pomoc w odpowiedzi na kilka pytań, które być może naprowadzą mnie na odpowiedni tor.. Z góry dziękuję.
W zasadzie chciałbym się skupić na sytuacjach w których obiekt nie znajduje się w centrum kadru, ponieważ jest to większość sytuacji.
1. Obiekt nie znajduje sie w centrum kadru - jakie znaczenie ma ustawienie pomiaru ekspozycji (matrycowy vs centralnie wazony)? Doczytalem w instrukcji, ze lampa mierzy swiatlo tylko w kole 4mm w centrum kadru. Czy to oznacza, ze abym mogl liczyc na poprawne (przewidywalne) naswietlenie lampą powinienem miec zawsze aparat wycelowany srodkowym punktem w obiekt albo uzyc blokady blysku?
2. Auto FP - synchronizacja z krotkimi czasami naswietlania dziala mi baaardzo nieprzewidywalnie/zawodnie tzn rzadko kiedy zdjecie jest poprawnie naswietlone. Czy w tym trybie powinienem na cos jakos specjalnie uwazac czy generalnie w trybie Auto FP pracuje sie tak samo (takie same zasady) jak z wylaczonym trybem? Zakladam, ze z auto FP jesli chce to moge stosowac dowolnie krotkie czasy.
3. W trybie S - czym rozni sie czas naswietlania x250 od ustawienia zwyczajnie 1/250?
4. W ustawieniach moge wybrac czy kompensacja ekspozycji dla lampy blyskowej wplywa na caly kadr (ustawienie domyslne) czy tylko na tlo. Ktore ustawienie jest bardziej praktyczne?
5. Czy punkt pomiaru ostrosci ma lub moze miec jakikolwiek wplyw na sile blysku? Jesli tak to jaki.
6. Z innej beczki... dlaczego w wielu artykulach mozna przeczytac ze format RAW daje "WYGODE" obrobki i ja "PRZYSPIESZA"? Jestem swiadom zalet formatu Raw jesli chodzi o jakosc materialu ktory pozniej bedzie obrabiany, ale jaki to ma wplyw na wygode i szybkosc?
Mam nadziej, ze nie zniechece iloscia pytan :)
Pozdrawiam i dziekuje
Łukasz