Zobacz pełną wersję : Telekonwerter a zmiana przysłony.
slimlukas
15-09-2015, 13:12
Wita. Mam taki problem ze gdy podłączam obiektyw z proceroserm (af-s) przez telekonwerter który nie posiada przeniesienia automatyki to nie mogę zmienić przysłony. Czy można jakoś zmienić ja manualnie ? Telekonwerter posiada taką blaszkę która porusza zmiana przysłony ale z body nic się nie przestawia. Czy da się jakoś to zrobić manualnie?
Nie da się. Jeżeli telekonwerter nie ma styków, a obiektyw pierścienia przysłon, to nic nie zrobisz.
slimlukas
15-09-2015, 13:39
Szkoda. Czyli musze kupić starszy obiektyw który ma regulacje przysłony ?
Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Albo inny lelekonwerter ze stykami.
slimlukas
15-09-2015, 14:05
Tak ale gdy zobaczyłem cenę telekonwertera ze stykami to już mnie nie stać :( (800zl)
Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
A jakie masz body? Bo jeżeli takie bez własnego silnika, to inny obiektyw z pierścieniem przysłon także może go nie mieć i nie będziesz miał AF oraz pomiaru światła.
slimlukas
15-09-2015, 18:23
Moje body to D610 a na konwerterze jest taki pierścień który popycha taka blaszkę w body ale nie mam pojęcia do czego to służy ani nie mogę nic wygooglowac na ten temat c9 i jak.
Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
slimlukas
15-09-2015, 19:33
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2015/09/1bb0f44f246b1bdae070f4e5df349bb2-2.jpg
źródło (http://images.tapatalk-cdn.com/15/09/15/1bb0f44f246b1bdae070f4e5df349bb2.jpg)
Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
slimlukas
15-09-2015, 19:35
I ten telekonwerter ma taką czarna blaszkę na pierścieniu która to popycha jakaś dźwignię w body. W środku jest też blaszka która gdy sie obraca to zmienia wartosc przysłony w obiektywie.
Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
marcin_G
15-09-2015, 21:19
Ta tajemnicza zewnętrzna blaszka z jednej strony łączy się z pierścieniem przysłon obiektywu, a z drugiej strony z dźwigienką na bagnecie, która informuje światłomierz jak silnie zamknięta jest przysłona. A blaszka wewnątrz konwereta to domykacz przysłony - z korpusu do obiektywu przekazuje polecenie domknięcia przysłony.
Jesli masz obiektyw AF-S i F7000, to aby zachować AF, MUSISZ mieć konwerter z pełnymi stykami CPU.
slimlukas
15-09-2015, 21:39
Aha. Dziekuje serdecznie za podpowiedź. Czyli do użytku tego konwertera jedynie obiektywy bez af-s. Może jakiś na m42 z adapterem podepne ale to chyba stracę na jakości w porównaniu z jakimś nowszym szkłem z dłuższą ogniskowa.
Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Z tym telekonwerterem stracisz na jakości przy każdym szkle. W zależności o mnożnika. Spadnie ostrość obiektywy\u i światło (np.: przy 2x z przysłony 5,6 zrobi się 11,2)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.