PDA

Zobacz pełną wersję : Mikrofon pod Nikona



berez2
15-09-2015, 12:38
Witam wszystkich. Ostatnio poważniej zaczynam nagrywać Nikonami akurat mam D750 to mogę sobie pozwolić. Mam jednak pytanie do was. Potrzebuje do 300zł mikrofon i co mi polecacie. Czy brać pojemnościowy czy stereo. Ostatnio widziałem że firma Boya ma ciekawe mikrofony. Czy ktoś z was może używa takowe mikrofony i czy jest z nich zadowolony. Ja obecnie to używam mikrofon używanego w laptopie i podłączonego przez jack'a. Egzamin zdaje, ale trochę głupio to wygląda a nie chce by na weselu (pomocnik) ktoś zarzucił mi fuszerkę. Z góry dzięki za porady

Maciek N
15-09-2015, 18:59
budżet wyjątkowo słaby i proponował bym jeszcze trochę dorzucić.
Są różne sposoby nagrywania audio na weselu. Najbardziej popularny jest mikrofon nakamerowy + rejestrator.
Jeśli masz zamiar tak nagrywać czyli dźwięk z 2 źródeł to w zupełności wystarczy mikrofon mono.
Nie musi być drogi ale musi mieć wzmocnienie +20db. Dzięki temu unikniesz szumów.
Jeśli chcesz mieć tylko mikrofon nakamerowy to wskazany jest mikrofon stereo. Będzie trochę droższy.
Osobiście korzystam z mikrofonów Rode i z tego co się orientuję najlepiej się spisują.
Warunek to wzmocnienie +20db. Bez tej opcji pieniądze wyrzucisz w błoto.

berez2
18-09-2015, 08:21
Witam, Chciałem Cię zapytać czy wzmocnienie +10db wystarczy. I wogóle tak po krótce o co chodzi z tym wzmocnieniem. Wybacz, bo głupie ale chce to trochę skumać w razie użycia. Dzięki
Wysyłam Ci link przykładowego sprzętu - http://accord-foto.pl/HAHNEL-MK100-mikrofon-zewntrzny_p4634.html

Maciek N
18-09-2015, 11:18
Nie znam tego mikrofonu.
Generalnie jest tak, że z lustrzanki ciężko uzyskać jakość dźwięku na poziomie kamer z wyjściami XLR i kilkoma źródłami dźwięku. Największym problemem w lustrzankach jest szum.
Wzmocnienie jest po to żeby ten szum był na niższym poziomie. W praktyce to oznacza że w mikrofonie ustawiasz jak największe wzmocnienie a w lustrzance manual i obniżasz poziom dźwięku do pożądanego poziomu.
Dlatego tak ważne jest większe wzmocnienie. Miałem jeden mikrofon ze wzmocnieniem +10db i nie byłem zadowolony. Być może ten model który wymieniasz sprawdzi się lepiej.
Powodzenia

GonzoG
18-09-2015, 16:29
Poziom wzmocnienia w mikrofonie nie ma większego znaczenia, jeśli mikrofon nie ma wbudowanego wycinania szumów
Wzmocnienie w mikrofonie też podbija szum.

Jeśli chodzi o Hahnel'a to jest to tania chińszczyzna sprzedawana przez niemiecka firmę, która strasznie zdziera (ich zamienniki aku bywają drozse od oryginałów).
Z mikrofonami pewnie jest podobnie - czyli jeśli w sklepie chcą 430zl, to taki sam, ale z innym logiem można kupić za 200.

berez2
18-09-2015, 18:22
Hej GonzoG mogę się z Tobą teraz zgodzić - poszczerałem trochę na necie i odradzili mi sprzedawcy. Pozostaje kupować Rode - kupi się raz i będzie spokój. A mam jeszcze inne pytanie bo mam Zoom'a H1 - mały rejestrator ale daje radę - co sądzicie o podpięciu go na kamerę i zgrywaniu w ten sposób. Wiadome - synchro potem

Maciek N
18-09-2015, 18:40
Poziom wzmocnienia w mikrofonie nie ma większego znaczenia, jeśli mikrofon nie ma wbudowanego wycinania szumów
Wzmocnienie w mikrofonie też podbija szum.

Nie jestem zawodowym dźwiękowcem więc nie będę prowadził sporu, ale moje doświadczenia są inne.
Aktualnie korzystam Rode Stereo VideoMic Pro STEREO i dopiero po podbiciu do 20db szumy są na akceptowalnym poziomie. Mniejsze podbicie tylko w miejscach gdzie jest głośno.
Poprzednio miałem kilka innych mikrofonów gdzie nie było możliwości podbicia lub było tylko 10db. To była katastrofa. Bywały reklamacje od klientów z powodu szumów.

To pisze producent mikrofonu RODE:
cytat: Podobnie jak VideoMic Pro, tak i mikrofon Stereo VideoMic Pro wyposażono w funkcję wzmocnienia poziomu +20 dB, po aktywacji, której można uzyskać lepszej jakości sygnał z aparatami DSLR. Dzięki temu można dopasować poziom sygnału, co skutkuje niższymi szumami i znacznie bardziej wyraźnym nagraniem.


Jeśli chodzi o zoom H1 to warto z niego korzystać. Sposób w jaki to zrobisz zależy od sytuacji. W typowym reportażu można na kamerze.
Często ustawia się go niezależnie w miejscu gdzie jest dobra jakość i mały pogłos.

Travis6Strong
30-09-2015, 20:45
Niski budżet: Aputure V-Mic D1 lub RODE Video Mic Go. Jeżeli filmowanie na poważnie to polecam firmę RODE.. lepiej poczekać i dozbierać ( np. bardzo popularny Rode Videomic Pro Rycote).

Jaruszek
07-11-2016, 11:00
Witam Kolegów .
Temat nieco odległy ale zastanawiam się nad kupnem poniższego mikrofonu ciekaw jestem czy ktoś z kolegów może go używa lub macie jakąś opinię o nim http://allegro.pl/rode-videomic-go-mikrofon-do-kamery-aparatu-sklep-i6373909781.html lub podobny :http://www.studyjne.com/produkt/rode-videomicro-mikrofon. Z góry dziękuję za opinie .
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2016/11/RODEvideomicro002-1.jpg
źródło (http://www.sklep.filmgraf.com.pl/images/AUDIO/rode/RODE-videomicro-002.jpg)

Pugilares
14-11-2016, 23:57
Mam Rode VideoMicro, używam z D5500 i sobie chwalę. Ten mikrofon nie nadaje się do starszych kamer/aparatów, które nie dają zasilania przez minijacka.
Nieco szerzej na temat tego mikrofonu pisałem w sąsiednim wątku.

bazowy
09-12-2016, 20:18
Jeśli chodzi o Hahnel'a to jest to tania chińszczyzna sprzedawana przez niemiecka firmę, która strasznie zdziera (ich zamienniki aku bywają drozse od oryginałów).
Z mikrofonami pewnie jest podobnie - czyli jeśli w sklepie chcą 430zl, to taki sam, ale z innym logiem można kupić za 200. :)

Pugilares
14-04-2017, 18:49
Jest jeszcze ciekawie się prezentujący Tascam TM-2X. Mikrofon stereo, prawie o połowę tańszy niż Rode SVM Pro. Ma te same kapsuły, co rejestratory Tascama, czyli bardzo przyzwoite. Mam DR-40 na jego mikrofony nie można narzekać. Pozostaje kluczowa kwestia zawieszenia. Rode ma świetne Rycote Lyre. Tascam też coś ma, ale trzeba by przetestować.

Pugilares
14-04-2017, 19:42
Istotna różnica jest taka, że Tascam TM-2X jest zasilany z kamery/aparatu, a Rode SVM Pro jest zasilany z baterii. Czyli Tascam nie zadziała z kamerą/aparatem, który nie daje zasilania (starsze modele), ale za to nie trzeba pamiętać o włączaniu/wyłączaniu mikrofonu, ani nosić kolejnej zapasowej baterii. Rode zadziała z każdą kamerą/aparatem, która ma wejście minijack.

arturmsi
11-07-2017, 00:44
macie jakieś propozycje taniego mikro do d7200, zadowoli mnie taki, który będzie nagrywał jak wbudowany ale nie nagra dźwięku silnika obiektywu bo mam same af-s które mocno słychać.

GonzoG
11-07-2017, 05:46
Rerestrator oddalony od aparatu- np. Zoom H1.
Każdy mikrofon przy aparacie nagra dźwięk silnika, bo jest za blisko.

Fufatek
05-02-2018, 20:45
Nie wiem czy trafię, ale chyba ten produkt też często jest polecany:
https://www.cyfrowe.pl/filmowanie/rode-videomic-pro-rycote.html

Pugilares
20-03-2018, 22:26
macie jakieś propozycje taniego mikro do d7200, zadowoli mnie taki, który będzie nagrywał jak wbudowany ale nie nagra dźwięku silnika obiektywu bo mam same af-s które mocno słychać.

Jeżeli masz głośno pracujący AF, to użycie mikrofonu montowanego na sankach pomoże tylko częściowo. Ogólnie dźwięk z mikrofonu typu Rode na sankach będzie dużo lepszy, niż z wbudowanych mikrofonów i pracę AF będzie słychać mniej. Ale nadal ten AF będzie wyraźnie słyszalny. Możesz użyć obiektywu AF-P, wtedy AF będzie wciąż słyszalny, ale już cichutko. Aby AF był w ogóle niesłyszalny, to trzeba by było nagrywać dialogi metodą postsynchronów u studio nagraniowym.

Simon_
16-10-2019, 17:57
Szukam mikrofonu stereo do nagrywania występów gdzie między innymi muszę oprócz wypowiedzi złapać chór które bedą na nagłośnieniu lecz nie mam możliwości podłączenia się do realizatorki, jaki mikrofon polecacie zależy mi na dobrej jakości, materiał będzie ciągnięty do końca bez kompresji, jest jakiś który po części da jakość jak TLM 102 lub 103 bo niestety takiego mikrofonu nie mogę podłączyć do lustra co najwyżej do Focusrite :)

yarocz
20-08-2020, 22:08
Ostatnio zakupiłem na Aliexpres zestaw mikrofonów 136,00 zł 18%OFF | TKL lustrzanka cyfrowa klapa mikrofonu nadajnik Youtube nagrywanie wideo bezprzewodowy System mikrofonowy profesjonalny odbiornik WM8
https://a.aliexpress.com/_BPLYXu. Nagrywałem na zewnątrz i w czasie ślubu w zabytkowej Cerkwi. Mikrofon z nadajnikiem umieszczony przy głośniku. Odbiornik do Nikona Z50. Jestem zadowolony z jakości dźwięku.