PDA

Zobacz pełną wersję : Pilot zdalnego sterowania a tryb BULB



L24
14-09-2015, 15:47
Cześć wszystkim, jestem tutaj nowy :)
Niedawno stałem się posiadaczem aparatu Nikon. Zajmuję się hobbystycznie fotografią nocnego nieba, i ostatnio zainteresowałem się zdjęciami star trails:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/Star_trails_over_the_ESO_3.6-metre_telescope.jpg

Jak wiadomo użyteczny do uzyskania takiego efektu będzie tryb BULB. Ponieważ jednak nie chcę poruszać aparatem wciskając spust pomyślałem o nabyciu pilota zdalnego sterownia.
Z tego co przeczytałem na jakimś forum pilot Nikon ml-l3 po czasie ekspozycji 30 sekund sam zwalnia spust migawki (żeby nie przegrzać sensora?). 30 sekund nie wystarczy by gwiazdy znacznie zmieniły swoje położenie na niebie. Mógłbym użyć interwałometru i połączyć zdjęcia, ale oprogramowanie może nie zrobić tego dokładnie.

Czy ktoś wprowadził mnie w błąd, czy może jednak to prawda z tym pilotem? Z drugiej strony po co tryb bulb w aparacie jeżeli po czasie większym niż 30 sekund doszłoby do przegrzania sensora?
Jeżeli ml-l3 nie da rady to może znacie jakieś inne piloty? Osobiście próbowałem aplikacją Nikona przez wi-fi, ale po ustawieniu długiego czasu ekspozycji aplikacja odmawia robienia zdjęć.

Dziękuję za ewentualne odpowiedzi i pozdrawiam Was serdecznie.

markB
14-09-2015, 17:36
ML-L3 jest prostym pilotem na podczerwień, wyzwala migawkę albo natychmiast po naduszeniu guzika albo z dwusekundowym opóźnieniem. Nie bardzo nadaje się do twoich celów. Potrzebujesz czegoś bardziej zaawansowanego. Nie wiemy jakiego masz Nikona. Jeśli jest on z listy wymienionej na tej stronie: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon-mc-dc2-wezyk-spustowy.html, to możesz używać stosunkowo taniego mc-dc2. Oryginalne piloty Nikona do gniazdka 10-pinowego nie są tanie - od ok. 350 zł (http://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon-mc-30-elektryczny-wezyk-spustowy.html) do nieźle ponad 2 K zł (bezprzewodowe). Można poratować się sprzętem od niezależnych producentów jak Haehnel (http://www.cyfrowe.pl/aparaty/hahnel-hrn-280-do-nikon.html) czy Pfottix (http://www.cyfrowe.pl/aparaty/-small-wezyk-spustowy-pilot-przewodowy-1m-rodzaj-wtyczki-n10.html).

L24
14-09-2015, 17:48
Dziękuję za odpowiedź!
Mam Nikona D5300. Myślałem faktycznie o jakimś wężyku, ale mimo wszystko jest to rozwiązanie przewodowe, czy przez to nie mogą wystąpić jakieś przypadkowe poruszenia aparatem? Wiadomo że jak zacznę robić zdjęcie wężyk będzie wisiał (chyba że mam go trzymać przez cały czas).

markB
14-09-2015, 18:09
Wężyk nie spowoduje poruszenia aparatu, chyba, że będziesz nim wywijał. Wężyka nie trzymasz, tylko ten element z przyciskiem, bo musisz coś przecież naciskać (szczególnie w trybie bulb, tam zwykle trzeba nacisnąć dwa razy). Można zakupić zamiast wężyka wyzwalacz radiowy, np. http://www.cyfrowe.pl/aparaty/delta-radiowy-wezyk-spustowy-z-gniazdem-nikon-mc-dc2.html.

L24
14-09-2015, 18:17
Wężyk nie spowoduje poruszenia aparatu, chyba, że będziesz nim wywijał. Wężyka nie trzymasz, tylko ten element z przyciskiem, bo musisz coś przecież naciskać (szczególnie w trybie bulb, tam zwykle trzeba nacisnąć dwa razy). Można zakupić zamiast wężyka wyzwalacz radiowy, np. http://www.cyfrowe.pl/aparaty/delta-radiowy-wezyk-spustowy-z-gniazdem-nikon-mc-dc2.html.

Dziękuję za pomoc :) zainteresował mnie ten wyzwalacz radiowy, to chyba będzie to czego potrzebuję. Mam jeszcze pytanie w związku z samym aparatem, żeby nie tworzyć oddzielnego wątku - mam w nim do wyboru tryb bulb oraz time (ostatni na pokrętle), czym się różni tryb time od bulb? Najpierw myślałem że można w nim ustawić własny czas, ale raczej się pomyliłem.

markB
14-09-2015, 19:06
Nie mam akurat Nikona 5300, chociaż mam ten ML-L3 jeszcze z czasów nikona D70 (sprzed ponad 11 lat). Wtedy ten przyrząd służył tylko do takich celów jak w moim pierwszym poście. Zdaje mi się, że coś tutaj się zmieniło i ml-l3 może teraz działać właśnie w trybie T, t.j. włączasz ten tryb, naciskasz guzik na ml-l3 i otwiera sie migawka, naciskasz jeszcze raz po potrzebnym czasie i migawka się zamyka. Są to jednak moje domysły. W swoim czasie tryb T (np. Nikon F3, a teraz Nikon Df) właśnie do tego służył, chociaż nie działało się na nim za pomocą ml-l3.

mmluty
16-09-2015, 15:47
Cześć wszystkim, jestem tutaj nowy :)
Niedawno stałem się posiadaczem aparatu Nikon. Zajmuję się hobbystycznie fotografią nocnego nieba, i ostatnio zainteresowałem się zdjęciami star trails:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/Star_trails_over_the_ESO_3.6-metre_telescope.jpg

Jak wiadomo użyteczny do uzyskania takiego efektu będzie tryb BULB. Ponieważ jednak nie chcę poruszać aparatem wciskając spust pomyślałem o nabyciu pilota zdalnego sterownia.
Z tego co przeczytałem na jakimś forum pilot Nikon ml-l3 po czasie ekspozycji 30 sekund sam zwalnia spust migawki (żeby nie przegrzać sensora?). 30 sekund nie wystarczy by gwiazdy znacznie zmieniły swoje położenie na niebie. Mógłbym użyć interwałometru i połączyć zdjęcia, ale oprogramowanie może nie zrobić tego dokładnie.

Czy ktoś wprowadził mnie w błąd, czy może jednak to prawda z tym pilotem? Z drugiej strony po co tryb bulb w aparacie jeżeli po czasie większym niż 30 sekund doszłoby do przegrzania sensora?
Jeżeli ml-l3 nie da rady to może znacie jakieś inne piloty? Osobiście próbowałem aplikacją Nikona przez wi-fi, ale po ustawieniu długiego czasu ekspozycji aplikacja odmawia robienia zdjęć.

Dziękuję za ewentualne odpowiedzi i pozdrawiam Was serd cznie.

O wężykach i pilotach już trochę było więc ja ten temat pominę. Chciał bym natomiast zwrócić uwagę, że aparat cyfrowy to nie analogowy załadowany kliszą ktorą można nawet godzinę czy dłużej naświetlać. Aparat cyfrowy ma matrycę elektroniczną i tak jak napisałeś ona się nagrzewa, a nagrzewanie powoduje szumy. Po minucie, czy ile tam planujesz naswietlać jedną klatkę bedziesz pewnie miał problem z odróżnieniem szumów od gwiazd. W takich sytuacjach naswietlamy wiele klatek po kilka sekund i następnie je składamy.
Poczytaj trochę na ten temat. Na naszym forum też coś o tym znajdziesz.

L24
16-09-2015, 16:13
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady ;)
Faktycznie z tymi szumami mmluty masz rację. Z drugiej strony próbowałem kiedyś uzyskać taki efekt kompaktem, składając zdjęcia i niestety aparat miał na stałe włączone usuwanie szumów przy długim naświetlaniu, przez co między 30 sekundowymi naświetleniami wpadało jeszcze 30 sekund odszumiania. Po nałożeniu były między przesunięciami widoczne przerwy, co zepsuło cały efekt. W nowym aparacie wyłączyłem usuwanie szumów, ale dalej nie jestem pewien czy między jednym a drugim naświetlaniem, nawet z interwałometrem, nie wystąpi jakaś przerwa. Poczytam o tym dokładnie i przetestuję.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

GonzoG
17-09-2015, 13:12
30s to jest czas z aparatu. BULB pozwala na znacznie dłuższe czasy. Z pilotem IR można używać do 30 minut , co jest wyraźnie napisane w instrukcji aparatu.

tomek040982
06-11-2015, 12:34
Nie chcę zakładać nowego tematu żeby nie robić bałaganu. Zakupiłem PILOT NIKON ML-L3 (zamiennik oryginalnego) działa , ale po każdym wyłączeniu i włączeniu aparatu muszę ustawiać na nowo w menu . Czy można go tak ustawić żeby na stałe działał? Aparat to Nikon D5200.

Daedric
06-11-2015, 15:43
Nie można

TOP67
06-11-2015, 16:14
Nie mam akurat Nikona 5300, chociaż mam ten ML-L3 jeszcze z czasów nikona D70 (sprzed ponad 11 lat). Wtedy ten przyrząd służył tylko do takich celów jak w moim pierwszym poście. Zdaje mi się, że coś tutaj się zmieniło i ml-l3 może teraz działać właśnie w trybie T, t.j. włączasz ten tryb, naciskasz guzik na ml-l3 i otwiera sie migawka, naciskasz jeszcze raz po potrzebnym czasie i migawka się zamyka. Są to jednak moje domysły. W swoim czasie tryb T (np. Nikon F3, a teraz Nikon Df) właśnie do tego służył, chociaż nie działało się na nim za pomocą ml-l3.

Tryb T powrócił w nowszych aparatach. W D7200 i D750 oznaczony jest --- na górnym wyświetlaczu. W D7000 ta możliwość pojawiała się tylko z pilotem. W D5300 też to chyba jest, przynajmniej tak wspomniano w instrukcji na stronie 41.

pet333r
11-11-2015, 12:31
Możesz czas czuwania ustawić ale zawsze po włączeniu trzeba tą opcję uruchomić. Podepnij sobie do Szybkiego Menu i będziesz miał pod ręką.

siutek
03-05-2016, 21:41
Ja się przyłączę do tematu choć pytanie mam nieco inne niż to zadane w pierwszym poście.

Też jestem amatorem zdjęć nocnego nieba i do tego celu używam trybu bulb. Niech mi ktoś wytłumaczy jednak do czego służy tryb time bo w instrukcji nic o tym nie ma. Mój aparat top Nikon d3300. Pzdr

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

GonzoG
03-05-2016, 22:04
Służy do tego samego co BULB i jest o tym w instrukcji, jak nie tej skróconej, to jest w pełnej (o której mowa na samym początku skróconej).

TOP67
04-05-2016, 08:05
Przy czasie T migawka otwiera się przy pierwszym naciśnięciu spustu i zamyka przy drugim.
Przy czasie B migawka otwiera się po naciśnięciu spustu i zamyka po jego puszczeniu. Ale używając pilota, chyba działa jak T, czyli na dwa przyciśnięcia.

Wojteksw
04-05-2016, 09:03
Ja osobiście jako wężyk spustowy do nocnego nieba używam Pixel TC252 http://fripers.pl/p/elektroniczny-wezyk-spustowy-timer-3w1-pixel-tc-252-nikon/
Jest możliwość wymiany kabla pasującego do różnych aparatów.

notdot
04-05-2016, 17:22
Przy czasie T migawka otwiera się przy pierwszym naciśnięciu spustu i zamyka przy drugim.
Przy czasie B migawka otwiera się po naciśnięciu spustu i zamyka po jego puszczeniu. Ale używając pilota, chyba działa jak T, czyli na dwa przyciśnięcia.
jest dokładnie tak jak napisałeś

Fortaigne
07-05-2016, 16:24
Dodam tylko, że jesli ktoś nie ma pilota a ma smartfona z podczerwienią to prosta aplikacja do sciągnięcia i można wyzwalać smartfonem.

GonzoG
07-05-2016, 19:31
Albo jak ma starego, zbędnego pilota do TV, wideo, czegokolwiek i odrobinę umiejętności w lutowania, to wystarczy przylutować diodę do jack'a 3.5mm i ma pilota z telefonu z androidem - aplikacja nazywa się DSLR Remote i ma też timer.

fneo
31-10-2016, 15:35
Witam. Mam D52200. Może ktoś łopatologicznie opisać jak działa ten tryb Bulb? Chcę wyzwalać migawkę za pomocą smartfona SGS6. Już zainstalowałem apk. Nikonir czy coś takiego. Potrzebne jest mi todo zdjęć z filtrem ND8 i wyżej. Z góry dziękuję za pomoc i liczę na wyrozumiałość.

GonzoG
31-10-2016, 16:42
Masz to doskonale opisane w instrukcji aparatu - znacznie szybciej jest tam znaleźć odpowiedź niż czekać, czasami kilka dni na forum... to raz.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (https://dl.dropboxusercontent.com/u/103388806/nikoniarze/d5200bulb.jpg)

Dwa - nie ma trybu "BULB" przy wywalaniu pilotem IR, jest "Time".
A 3, to nie jest "tryb", a czas - oznacza nic innego jak czas ustalany z ręki.

fneo
31-10-2016, 18:51
Aparat to oczywiście D5200. Posłuchałem Twojej rady, skorzystałem z instrukcji. Tam też przeczytałem aby na długich czasach naświetlania zasłaniać wizjer. Bo przecież jak robię zdjęcie z długim czasem to nie będę patrzy się przez okres robienia zdjęcia w wizjer. Szkoda że, na tym forum nie ma przycisku dziękuję :)