PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia zawodnika a prawa autorskie



sobal01
13-09-2015, 01:50
Dzień dobry Forumowicze,

Często wykonuje zdjęcia imprez sportowych, zdjęcia publikuję publicznie. Na zdjęciach oraz w opisach znajduje się informacja o autorze, oraz informacje o obiekcie : detale sportowca, sprzętu,, zajęte miejsce w samym wydarzeniu sportowym.

1. Na zdjęciach często znajdują się widzowie, z wyraźnymi twarzami, bez nazwisk i danych, ze względów oczywistych, nie każdego da się złapać później z umowa o publikacji wizerunku . Czy twarze osób postronnych, widzów, wymagają uzyskania dodatkowej zgody od każdej z osób? Znajdują się one w sferze publicznej, na zorganizowanych u otoczonych zawodach/imprezie.

2. Na zdjęciach znajdują się zawodnicy, z imieniem i nazwiskiem.

I teraz pytania:
Czy muszę mieć umowę o zgodę na użytek komercyjny i niekomercyjnych z każdą osobą na zdjęciach?

Czy przed publikacją zdjęć. NIE KOMERCYJNĄ, muszę mieć zgodę od zawodnika widocznego na zdjęciu?

Czy jeżeli jakaś firma, wydawnictwo lub gazeta/portal poproszą/wykupią dane zdjęcie na użytek komercyjny, np. okładkę, to czy muszę mieć zgodę osoby prezentowanej na zdjęciu, na piśmie? Lub reprezentanta prawnego danego zawodnika?

Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź, osobom z Warmińsko-Mazurskiego stawiam flachę osobiście według uznania ;-) Różu. Uwm, jeżeli już chcecie udzielić odpowiedzi panicznie, wtedy proszę o PM, piwo lub łączą zawsze ;-)

P. S. Mam do sprzedania obiektyw Tamron 18-250 5.6 dla aparatów dx, z gwarancją do w grudnia b. r., bez śladów eksploatacji, prosto z serwisu foto technika, po pełnej naprawie. Uniwersalny i po prostu dobry. Zjechał ze mną pół świata i napotyka jakieś 50-90)
000 zdjęć /
(z racji utraty serwera nas, nie jestem w stanie dokładnie ustalić przebiegu.) Używałem razem z d90. Oddam za 900 z wliczonymi kosztami transportu oraz, ew. aukcji. Możliwy odbiór osobisty W Olsztynie, jak i sprzedaż przez dowolny portal aukcyjny.

Umbra
13-09-2015, 11:31
Z tego, co kojarzę, to jeśli na zdjęciu znajduje się 5 albo więcej osób, to zgody nie potrzeba, ale prawo autorskie studiowałem dosyć dawno temu.

notdot
13-09-2015, 11:53
A to nie jest tak, że jeśli jakaś osoba (tłum ludzi) jest tylko częścią większego obrazu, np. ulica, stadion, itp to nie ma problemu? http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-675-0.php oraz prawo autorskie art 81 http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20060900631

konradd
13-09-2015, 11:56
Zasada jest taka: jeżeli tej osoby nie byłoby na zdjęciu i jego kontekst pozostaje niezmieniony, czyli nadal przedstawiasz sportowca i to jest głównym celem fotografii, to nie musisz mieć zgody na wykorzystanie wizerunku osoby w tle. Przynajmniej tak mnie uczyli na studiach ze 2 lata temu.

GonzoG
13-09-2015, 13:06
Jest dokładnie jak pisze konradd.

Ilość osób na zdjęciu nie ma żadnego znaczenia.