Zobacz pełną wersję : 250 Mpx
http://petapixel.com/2015/09/07/canon-unveils-a-monster-250-megapixel-sensor/
<| MICHAŁ |>
08-09-2015, 06:50
niech popracują nad rozpiętością tonalną, a nie idą w megapixle.
Żadna rewelacja :shock: ponieważ było to już osiągalne kilka lat temu, biorąc pod uwagę zagęszczenie Mpix ma mm2 to mamy to już dawno w smartfonach.
Dziś z kolei zapowiedzieli lustrzankę ze 120 MP.
Problemem chyba nie jest zagęszczenie pikseli (bo jak zauważono wyżej, mamy to w kompaktach i smartfonach), tylko obróbka tak gigantycznej ilości danych.
RobertMiernik
08-09-2015, 12:19
Nie mówiąc o obiektywach, które do gęściejszych lustrzanek się średnio nadają...
Dlatego podobno do tego nowego Canona 120 MP Canon podaje listę 60 spośród 96 obiektywów EF.
Do tego swojego najnowszego seryjnego 50 MP też podali listę zalecanych obiektywów; bardzo mało na niej zoomów.
Nikon też podał listę zalecanych obiektywow do D 800/800e.
Canon kilka dni temu zapowiedział też nowy 35/1.4 z nowymi elementami (2 elementy ze specyficznego "szkla")ograniczajacymi aberracje. Tak, jest drogi i ciężki.
Szybko to wszystko się zmienia. A jeszcze 6, 7 lat temu czytałem poważne analizy, ze dla ponad 90% zdjęć 4 miliony pikseli w matrycy, jest wystarczające...
Coś się zmieniło, czy te 10% tak jest ważne?
Tak zmieniło się . Te 10 procent z przed 7 lat stopniało dzisiaj do ca.5-7 procent. Siedem lat temu nie było iPhonów i innych smartfonów które produkują główny wolumen zdjęć.
Tylko wciąż ten margines w wartościach bezwzględnych jest na tyle duży , że opłaca się utrzymywać i rozwijać ten rynek.
Ale zobaczcie, ile w ostatnim czasie (rok-dwa) Canon i Nikon wypuścili nowych obiektywów, o "znanych" ogniskowych (24, 28, 35, 50, 85, itp.) i jasności, zastępujących stare modele. Przez długie lata klasyczny 1,8/50 był mały, zwarty, lekki, i miał 6 soczewek w 5 grupach. A teraz te nowe? A wszystko to po to, by ludzie nie narzekali, że zdjęcia z 36 czy 50 MP są tak samo "nieostre" jak z 16 czy 20 MP.
Do tego dochodzi druk wysokiej rozdzielczości 720ppi, monitory n-k w przyszłości bliskiej, możliwość swobodnego kadrowania jak ze średniego formatu zdjęć robionych pewno kiedyś zegarkiem itd.
Cieszy postęp, tam gdzie faktycznie jest to użyteczne, ale tak już jest, że miarą rozwoju jest przełamywanie barier i tworzenie nowych bytów...
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.