Zobacz pełną wersję : Jak uzyskać mgiełkę w PS
żółto-czarny
15-05-2007, 08:51
Chodzi mi o uzyskanie wrażenia tego typu:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=22341
(przekopywałem wczoraj zasoby, ale nie udało mi się znaleźć więcej przykładów).
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
sprobowalem tak na szybkosci na podobnym nocnym zdjeciu i uzyskalem cos jak ponizej.
nie wiem czy o to Ci dokladnie chodzilo ale jesli tak to:
1. zduplikuj warstwe
2. Gaussian blur, ale taki baardzo konkretny
3. mieszanie na SCREEN, dopasuj OPACITY tak zeby bylo nie za mocno
4. Krzywymi/poziomami mozesz jeszcze rozjasnic troche
5. Zamaskuj tak jak mgielka pasuje i gotowe : )
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
pozdrawiam
Art.
żółto-czarny
15-05-2007, 12:03
Fajne! Dzięki za poradę :-D
Do tutoriali toto, bardzo ci fajnie wyszlo.
Do tutoriali toto, bardzo ci fajnie wyszlo.
w takim razie prosze moderatora o przeklejenie.
żółto-czarny
19-05-2007, 00:00
Moderator jeszcze się nie śpieszy z przeklejaniem, więc jeszcze dorzucę pytanko. Czy opisana metoda nadaje się również do tworzenia portrecików typu "soft focus"?
znaczy sie ponczocha na obiektywie? :D
ja bym na Twoim miejscu pierwsze co zrobil to sprawdzil ;)
pokombinuj sobie z roznymi trybami mieszania, z maskami to zobaczysz jak to dziala.
Dla przykladu:
Oryginal:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
Gaussian blur, mieszanie: normal, opacity 30%
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
To samo na screen, 30%:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
A tutaj Screen, 30%, potem tworzysz nowa maske, klikasz sobie na nia, image->apply image, wybierasz tlo, potem image->adjustments->treshold, ciagniesz suwakiem gdzies do polowy, potem maske blurujesz i uzyskujesz cos takiego:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
a dla jasnosci, maska wyglada mniej wiecej tak:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
W sumie to akurat na tym przykladzie malo efekt widac, ale jak troche bardziej przyblurujesz maske i zwiekszysz opacity to zaskoczysz o co biega. Jak do tego jeszcze reczne maske podmalujesz, zeby nie swiecilo sie wszystko tylko to co trzeba to juz bedzie miodzio.
udanej zabawy ;)
Art.
żółto-czarny
20-05-2007, 11:48
znaczy sie ponczocha na obiektywie? :D
ja bym na Twoim miejscu pierwsze co zrobil to sprawdzil ;)
Kiedyś w Młodym Techniku wyczytałem, że można sobie zrobić filtr wysmarowany wazeliną :-D
Kto wie, może wkleję sobie ten wątek do Ulubionych? :-o
Przy czym sposob tego "wysmarowania" jest bardzo istotny.
Wazne, aby zdjecie zachowalo geometrie.
Jednak generalnie, dotyczylo to raczej metod w pelni analogowych.
Poza tym roznego rodzaju siateczki (typu firanka) i podobne ponczochy. Nalezy tez pamietac o podbarwianiu przez tego rodzaju maski, a nawet celowo to wykorzystywac.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.