PDA

Zobacz pełną wersję : Jak uzyskać mgiełkę w PS



żółto-czarny
15-05-2007, 08:51
Chodzi mi o uzyskanie wrażenia tego typu:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=22341
(przekopywałem wczoraj zasoby, ale nie udało mi się znaleźć więcej przykładów).
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

ArtX
15-05-2007, 09:18
sprobowalem tak na szybkosci na podobnym nocnym zdjeciu i uzyskalem cos jak ponizej.
nie wiem czy o to Ci dokladnie chodzilo ale jesli tak to:

1. zduplikuj warstwe
2. Gaussian blur, ale taki baardzo konkretny
3. mieszanie na SCREEN, dopasuj OPACITY tak zeby bylo nie za mocno
4. Krzywymi/poziomami mozesz jeszcze rozjasnic troche
5. Zamaskuj tak jak mgielka pasuje i gotowe : )


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

pozdrawiam
Art.

żółto-czarny
15-05-2007, 12:03
Fajne! Dzięki za poradę :-D

pawl_s
15-05-2007, 12:13
Do tutoriali toto, bardzo ci fajnie wyszlo.

ArtX
15-05-2007, 16:09
Do tutoriali toto, bardzo ci fajnie wyszlo.

w takim razie prosze moderatora o przeklejenie.

żółto-czarny
19-05-2007, 00:00
Moderator jeszcze się nie śpieszy z przeklejaniem, więc jeszcze dorzucę pytanko. Czy opisana metoda nadaje się również do tworzenia portrecików typu "soft focus"?

ArtX
20-05-2007, 03:27
znaczy sie ponczocha na obiektywie? :D
ja bym na Twoim miejscu pierwsze co zrobil to sprawdzil ;)

pokombinuj sobie z roznymi trybami mieszania, z maskami to zobaczysz jak to dziala.
Dla przykladu:

Oryginal:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

Gaussian blur, mieszanie: normal, opacity 30%

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

To samo na screen, 30%:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

A tutaj Screen, 30%, potem tworzysz nowa maske, klikasz sobie na nia, image->apply image, wybierasz tlo, potem image->adjustments->treshold, ciagniesz suwakiem gdzies do polowy, potem maske blurujesz i uzyskujesz cos takiego:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)

a dla jasnosci, maska wyglada mniej wiecej tak:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us)
W sumie to akurat na tym przykladzie malo efekt widac, ale jak troche bardziej przyblurujesz maske i zwiekszysz opacity to zaskoczysz o co biega. Jak do tego jeszcze reczne maske podmalujesz, zeby nie swiecilo sie wszystko tylko to co trzeba to juz bedzie miodzio.

udanej zabawy ;)
Art.

żółto-czarny
20-05-2007, 11:48
znaczy sie ponczocha na obiektywie? :D
ja bym na Twoim miejscu pierwsze co zrobil to sprawdzil ;)
Kiedyś w Młodym Techniku wyczytałem, że można sobie zrobić filtr wysmarowany wazeliną :-D
Kto wie, może wkleję sobie ten wątek do Ulubionych? :-o

Seeker
23-05-2007, 03:54
Przy czym sposob tego "wysmarowania" jest bardzo istotny.
Wazne, aby zdjecie zachowalo geometrie.
Jednak generalnie, dotyczylo to raczej metod w pelni analogowych.
Poza tym roznego rodzaju siateczki (typu firanka) i podobne ponczochy. Nalezy tez pamietac o podbarwianiu przez tego rodzaju maski, a nawet celowo to wykorzystywac.